-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Заттардың тасымалдануы
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Тамыр мен сабақтың құрылысындағы өзара байланыс
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.3.4 - тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
Сабақтың мақсаты
Тамыр мен сабақтың құрылысы мен қызметін біледі.
Тамыр мен сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты түсінеді
Тамыр мен сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты ажыратып салыстыра алады
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-7 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
Алдыңғы білім
1.Сабақ қандай қызмет атқарады?
2.Сабақ ненің есебінен ұзарып өседі?
3.Сабақтың ішкі құрылысын айтыңыз?
4.Сабақтың жуандап өсуі қалай жүреді?
5.Тамыр оймақшасының құрылысы қандай? Ол тамырдың тіршілігінде қандай қызмет атқарады?
6.Жас тамырдан қандай аймақтарды ажыратуға болады?
7.Бөліну аймағы өсу (созылу) аймағынан несімен ерекшеленеді?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Жақсы!
ҚБ. «Жақсы»,
«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау
https://wordwall.net/ru/resource/62525697
Сабақтың ортасы
7-35 мин
«Ой қозғау » әдісі арқылы суреттер ұсынады

Суреттерді тамырмен байланыстырыңыз?
Гомологиялық түр өзгерсітер дегенді қалай түсінесіздер?
Тамырдың мұндай түрге өзгеруін атап беріңіздер?
Бейнекөрсетілім көрсету, мұғалім түсіндірмесі
Теорияны бекіту тапсырмасын ұсыну
1-тапсырма
Суретте өсімдік сабағының және тамырының көлденең кесіндісі берілген.
(а) Суреттегі құрылымның атауын жазыңыз.
(b) Әр құрылымның құрылысын атқаратын қызметімен байланыстыра отырып,
сипаттаңыз.

Оқушылар берілген суретті ұжымда талқылап, болжамды жауаптарын аитады
заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелері, мүшелер жүйесін және олардың құрылысын анықтайды;
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
Дескриптор
− А құрылымының атауын жазады, қызметін анықтайды-1 балл;
− В құрылымының атауын жазады -1 балл;
− сабақ пен тамырдың құрылымдарының құрылыс ерекшелігін
атқаратын қызметімен байланыстыра сипаттайды-1 балл;
Оқушыларға жұптық тапсырмалары беріледі.
1-Тапсырма: Сабақтың көлденең кесіндісін қарастырыңыз.
(а) Сабақтың ішкі құрылымдарының атауларын суретпен сәйкестендіріңіз.

А. Тоз
В. Өң
С. Өзек
D. камбий
E. тін
F. сүрек
2-тапсырма
Суреттегі сабақтың әрбір ішкі бөліктерінің атқаратын қызметін талдаңдар:

Оқушылар топта жұптасып берілген тапсырмаларды даптерлерінде орындайды
Клесі тапсырманы жұптарын алмасытра отырып талдайды
Дескриптор:
-суреттен тоз бен өңді көрсетеді- 1 балл;
-суреттен өзек пен камбийді көрсетеді-1 балл;
-суреттен тін мен сүректі көрсетеді-1 балл;
Сабақ қабығының атқаратын қызметін айтады-1 балл;
Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар
«Дана үкі» әдісін қолдана отырып топтық тапсырмаларын ұйымдасытрады
Мәтін Жазғы демалыс кезінде оқушылар орманды серуендеуге топпен шығады. Ұстаздарының тапсырмасы бойынша сабақтың жылдық сақинасын, ағаштың жасын анықтау. Тамыр түрлерін анықтау жұмыстарын өз беттерінше жүргізуді мақсат еттеді.

1
-топ тапсырмалары-
Ағаштың көлденең кесіндісін қарастырыңдар. Ондағы тозды, қабықтың бөлікті, тінді, камбийді табыңдар.
-
Сүректен жылдық сақинаны табыңдар. Қалыңдығы жағынан олар бірдей ме? Қандай қорытынды шығаруға болады? Қабытың бөлік және өзекті қоспай, жылдық сақинаны санап және ағаштың жасын анықтаңдар?
Жеке жұмыс:
Тамыр мен сабақтың ішкі құрылысын жіктеп кестені толтыр.Әр оқушы жұмыс дәптеріне жеке орындайды. Сәйкестендіру кестесі пайдаланылды.
Сыртқы қабық,негізгі тамыр,тоз,камбий,
жанама тамыр,қосалқы тамыр,қосалқы тамыр
Тамыр
Сабақ
Оқушылар берілген мәтінді оқып, топпен қажетті мағлұматтарды айтады
2-топ тапсырмалар
-
Біржылдық сақинаның қалыңдығы бүкіл шеңбер бойынша бірдей ме? Àнықтаңдар. Жылдық сақина әрқашанда оңтүстікке қарай қалыңдау. Жылдық сақинаның оңтүстік жағын біліп, сендер көкжиектің өзге тұстарын анықтай аласыңдар ма? Қалай? Жауаптарыңды негіздеңдер. Жылдық сақиналар арасында анық шегараның түзілуі немен байланысты?
3-топ тапсырмалары
-
Қандай жылдық сақиналардың жасы үлкен: қабыққа жақыны ма немесе өзекке жақыны ма? Неге?
-
Көлденең кесіндінің құрылымдық бөлімдерінің суретін салыңдар. Олардың атауларын жазыңдар.
Оқушылар жеке тапсырманы даптерлеріне орындайды
Бағалау критерийі:
сүректі ағаштың жылдық сақинасын санайды-
-қорытындысын жазады-
Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бекіту тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.
«Жылдам сұрақтар» ойыны
1. Өсімдіктердің ең ежелгі тобы? (Ашық тұқымдылар)
2.Ашық тұқымды өсімдіктер деп аталу себебі? (Тұқымдары қорғанышсыз, бүрде ашық орналасатындықтан)
3. Ашық тұқымды өсімдіктер немен көбейеді? (Тұқымнан)
4. Ашық тұқымдылар бөліміне жататын өсімдіктер барлығы қандай өсімдіктер? (Сүректі өсімдіктер)
5. Ағаш діңінің су өткізгіш бөлігі аталады? (Сүрек)
6. Ашық тұқымдылардың гүлі? (Болмайды)
7. Ашық тұқымдылардың «қылқан жапырақты» дейтін себебі? (Жапырақтары ине тәрізді)
8. Жылда күзде сарғайып, қылқандарын түсіреді? (Балқарағай)
9. Не себепті ашық тұқымдылар жеміс түзбейді? (Гүл жоқ)
10.Сүректі өсімдіктерге жатады? (Ағаштар, бұталар)
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып Тамыр мен сабақтың құрылысындағы өзара байланыс
7 сынып Тамыр мен сабақтың құрылысындағы өзара байланыс
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Заттардың тасымалдануы
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Тамыр мен сабақтың құрылысындағы өзара байланыс
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.3.4 - тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
Сабақтың мақсаты
Тамыр мен сабақтың құрылысы мен қызметін біледі.
Тамыр мен сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты түсінеді
Тамыр мен сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты ажыратып салыстыра алады
Құндылыққа баулу
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресустар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-7 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
Алдыңғы білім
1.Сабақ қандай қызмет атқарады?
2.Сабақ ненің есебінен ұзарып өседі?
3.Сабақтың ішкі құрылысын айтыңыз?
4.Сабақтың жуандап өсуі қалай жүреді?
5.Тамыр оймақшасының құрылысы қандай? Ол тамырдың тіршілігінде қандай қызмет атқарады?
6.Жас тамырдан қандай аймақтарды ажыратуға болады?
7.Бөліну аймағы өсу (созылу) аймағынан несімен ерекшеленеді?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Жақсы!
ҚБ. «Жақсы»,
«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау
https://wordwall.net/ru/resource/62525697
Сабақтың ортасы
7-35 мин
«Ой қозғау » әдісі арқылы суреттер ұсынады

Суреттерді тамырмен байланыстырыңыз?
Гомологиялық түр өзгерсітер дегенді қалай түсінесіздер?
Тамырдың мұндай түрге өзгеруін атап беріңіздер?
Бейнекөрсетілім көрсету, мұғалім түсіндірмесі
Теорияны бекіту тапсырмасын ұсыну
1-тапсырма
Суретте өсімдік сабағының және тамырының көлденең кесіндісі берілген.
(а) Суреттегі құрылымның атауын жазыңыз.
(b) Әр құрылымның құрылысын атқаратын қызметімен байланыстыра отырып,
сипаттаңыз.

Оқушылар берілген суретті ұжымда талқылап, болжамды жауаптарын аитады
заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелері, мүшелер жүйесін және олардың құрылысын анықтайды;
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
Дескриптор
− А құрылымының атауын жазады, қызметін анықтайды-1 балл;
− В құрылымының атауын жазады -1 балл;
− сабақ пен тамырдың құрылымдарының құрылыс ерекшелігін
атқаратын қызметімен байланыстыра сипаттайды-1 балл;
Оқушыларға жұптық тапсырмалары беріледі.
1-Тапсырма: Сабақтың көлденең кесіндісін қарастырыңыз.
(а) Сабақтың ішкі құрылымдарының атауларын суретпен сәйкестендіріңіз.

А. Тоз
В. Өң
С. Өзек
D. камбий
E. тін
F. сүрек
2-тапсырма
Суреттегі сабақтың әрбір ішкі бөліктерінің атқаратын қызметін талдаңдар:

Оқушылар топта жұптасып берілген тапсырмаларды даптерлерінде орындайды
Клесі тапсырманы жұптарын алмасытра отырып талдайды
Дескриптор:
-суреттен тоз бен өңді көрсетеді- 1 балл;
-суреттен өзек пен камбийді көрсетеді-1 балл;
-суреттен тін мен сүректі көрсетеді-1 балл;
Сабақ қабығының атқаратын қызметін айтады-1 балл;
Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар
«Дана үкі» әдісін қолдана отырып топтық тапсырмаларын ұйымдасытрады
Мәтін Жазғы демалыс кезінде оқушылар орманды серуендеуге топпен шығады. Ұстаздарының тапсырмасы бойынша сабақтың жылдық сақинасын, ағаштың жасын анықтау. Тамыр түрлерін анықтау жұмыстарын өз беттерінше жүргізуді мақсат еттеді.

1
-топ тапсырмалары-
Ағаштың көлденең кесіндісін қарастырыңдар. Ондағы тозды, қабықтың бөлікті, тінді, камбийді табыңдар.
-
Сүректен жылдық сақинаны табыңдар. Қалыңдығы жағынан олар бірдей ме? Қандай қорытынды шығаруға болады? Қабытың бөлік және өзекті қоспай, жылдық сақинаны санап және ағаштың жасын анықтаңдар?
Жеке жұмыс:
Тамыр мен сабақтың ішкі құрылысын жіктеп кестені толтыр.Әр оқушы жұмыс дәптеріне жеке орындайды. Сәйкестендіру кестесі пайдаланылды.
Сыртқы қабық,негізгі тамыр,тоз,камбий,
жанама тамыр,қосалқы тамыр,қосалқы тамыр
Тамыр
Сабақ
Оқушылар берілген мәтінді оқып, топпен қажетті мағлұматтарды айтады
2-топ тапсырмалар
-
Біржылдық сақинаның қалыңдығы бүкіл шеңбер бойынша бірдей ме? Àнықтаңдар. Жылдық сақина әрқашанда оңтүстікке қарай қалыңдау. Жылдық сақинаның оңтүстік жағын біліп, сендер көкжиектің өзге тұстарын анықтай аласыңдар ма? Қалай? Жауаптарыңды негіздеңдер. Жылдық сақиналар арасында анық шегараның түзілуі немен байланысты?
3-топ тапсырмалары
-
Қандай жылдық сақиналардың жасы үлкен: қабыққа жақыны ма немесе өзекке жақыны ма? Неге?
-
Көлденең кесіндінің құрылымдық бөлімдерінің суретін салыңдар. Олардың атауларын жазыңдар.
Оқушылар жеке тапсырманы даптерлеріне орындайды
Бағалау критерийі:
сүректі ағаштың жылдық сақинасын санайды-
-қорытындысын жазады-
Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бекіту тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.
«Жылдам сұрақтар» ойыны
1. Өсімдіктердің ең ежелгі тобы? (Ашық тұқымдылар)
2.Ашық тұқымды өсімдіктер деп аталу себебі? (Тұқымдары қорғанышсыз, бүрде ашық орналасатындықтан)
3. Ашық тұқымды өсімдіктер немен көбейеді? (Тұқымнан)
4. Ашық тұқымдылар бөліміне жататын өсімдіктер барлығы қандай өсімдіктер? (Сүректі өсімдіктер)
5. Ағаш діңінің су өткізгіш бөлігі аталады? (Сүрек)
6. Ашық тұқымдылардың гүлі? (Болмайды)
7. Ашық тұқымдылардың «қылқан жапырақты» дейтін себебі? (Жапырақтары ине тәрізді)
8. Жылда күзде сарғайып, қылқандарын түсіреді? (Балқарағай)
9. Не себепті ашық тұқымдылар жеміс түзбейді? (Гүл жоқ)
10.Сүректі өсімдіктерге жатады? (Ағаштар, бұталар)
-
шағым қалдыра аласыз













