-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Тірі ағзаларды жүйелеу
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
7
Сабақтың тақырыбы:
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.1.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Сабақтың мақсаты
Омыртқалы және омыртқасыз жануарларды ажырату
Омыртқалы және омыртқасыз жануарларға тән негізгі анықталатын белгілері бойынша сипатт
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың атын атап, құрылысы ерекшеліктерін негізге ала отырып, өз пікірлерін дәлелдеу
Тәрбиелік мақсаты
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, топтық, жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын еркін білдіруге, ынтымақтастық, достастық қарым-қатынастарды нығайтуға, алынған ақпаратты практика жүзінде қолдануды дамыту.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
5-12 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Ынтымақтастық орта құру: «Түрлі түстер терапиясы» - арқылы оқушылардың сабаққа ынталылығын арттыру. Әрбір оқушы түрлі түстерді таңдап, себебін түсіндіреді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізеді
-
Алдыңғы білімді пысықтау: «Барабан» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында дөңгелекті айналдырып келген сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады.
-
Жүйелеу не үшін қажет?
-
Жүйелеуді ұсынған ғалым кім?
-
Жіктеудің негізгі бірлігін ата?
-
Түр ұғымына анықтама бер?
-
Популяция дегеніміз не?
-
Тірі организмдерді қанша патшалыққа бөліп қарастырамыз?
-
Вирустар қандай ағзалар?
-
Жануарлар патшалығын жүйелеп көрсет?
-
Өсімдіктерді жүйеле?
-
Неліктен саңырауқұлақтарды бөлек патшалық ретінде қарастырады?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар таңдаған түсіне қарай жасыл (белсенді)
көк (пассивті, көңілсіз, шаршау)
күлгін (мазасыздық, үрей)
қара (жабырқау , мойындамау)
қоңыр (сенімсіздік)
қызыл (қуаныш, шаттық)
сары (сабырлылық)
сұр (қынжылу).
.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар арнайы платформада жасақталған барабанды айналдыра отырып, сәйкес келген сұрақтарға жауап береді, сыныптастары ойын толықтырды
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды!)
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Дескриптор:
ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.

Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/

https://wordwall.net/ru/resource/60608468

Стикерлер
Таратпа кестелер
Сабақтың ортасы
12-15 мин
15-25 мин
ЕБҚ оқушысы немесе акырыпты меңгеру қабілеті төмен оқушыларғаарналған тарсырмалар
25-30 мин
-
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер ұсынады. Суретті сипаттап тақырыпты айту ұсынады
-
Берілген суретті мұқият қарастырыңыздар?

-
Жануарларды сыртқы құрылысына .қарап қалай ажыратуға болады?
-
Суда, құрлықта тіршілік ететін жануарлардың қандай айырмашылықтары бар?
-
Сыртқы ішкі қаңқа дегенді қалай түсінесіздер?
-
«Кинометафора» әдісін қолдану
Бейнероликті көріп отырып тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жаздыртады
-
Мұғалім түсіндірме1 жүргізеді
4.Топтық жұмыс ұйымдастырады
«Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1-топ тапсырмалары Қарапайымдылар құрылысы , түрлерін атайды. Омыртқасыздарға сипаттама береді

2-топ Жәндіктер, ұлулар, құрттарды сипаттап береді. Сыртқы құрылысына мән береді? Неліктен омыртқасыздар деп аталады?

3-топ омыртқалы жаунарлардың түплерін атайды. Тіршілк ортасына қарай сыртқы құрылысын ажыратады

Неліктен омыртқалы жануарларды сүтқоректілер деп ажыратады
Оқушының қызығушылығын арттыру үшін Сәйкестігін тап тапсырмасын платфорада жасақтап ұсынады

-
Жұптық жұмыс Тапсырма. «Ой бұлты» әдісі
1-тапсырма Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың арасында қандай айырмашылық бар? Сілтеме арқылы тапсырмалар орындайды
-
Оқушыларға әр түрлі жануарлардың суреттері бар карточкалар таратылады. Берілген жануарларды атап, сол жануардың қозғалыс мүшесі мен тіршілік ортасын дәптерге жазады.
2-тапсырма Берілген жануарларды топтастырып жазыңдар :
1.Кептер, 2.ит, 3.құмырсқа, 4.жауын құрты, 5.кесіртке, 6. жылан, 7.көбелек, 8.Маса, 9.маймыл, 10.өрмекші,11. балық, 13.шаян, 14.теңізжұлдызы,15.қой
-
Омыртқалылар
Омыртқасыздар
3-тапсырма Тапсырма №2
Суретте құс берілген.

Сурет 2
Басқа омыртқалыларда болмайтын тек құстарға ғана тән, сыртқы құрылысындағы екі
ерекшелікті ата
2…………………………………………………………………
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген суреттеі ұжымдық талқылайды
Сұрақтарға жауап береді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
Бейнекөрсетілім, мұғалім түсіндірмесін ұғына отырып адасқан әріптер ішінен бүгінгі тақырыпқа қатысты термин сөздерді табады, сызып көрсетеді
Оқушылар суретке қарап берілген тапсырманы бірлесіп орындайды, сұрақтарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі.
1-топ оқушылары қарапйымдыларды сипаттайды, сілтемеге өтіп сәйкестендіреді
2-топ жәндіктерді ажыратады, тіршілік ортасын анықта
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Күшенбаева Гульмира Талғатбекқызы18 Қырқүйек 2023
488
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз7сынып Омыртқалы омыртқасыз жануарлар ҚМЖ
Тақырып бойынша 11 материал табылды7сынып Омыртқалы омыртқасыз жануарлар ҚМЖ
Материал туралы қысқаша түсінікТапсырмалар платформада жасақталғанМатериалдың қысқаша нұсқасы
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Тірі ағзаларды жүйелеу
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
7
Сабақтың тақырыбы:
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.1.1.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Сабақтың мақсаты
Омыртқалы және омыртқасыз жануарларды ажырату
Омыртқалы және омыртқасыз жануарларға тән негізгі анықталатын белгілері бойынша сипатт
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың атын атап, құрылысы ерекшеліктерін негізге ала отырып, өз пікірлерін дәлелдеу
Тәрбиелік мақсаты
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, топтық, жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын еркін білдіруге, ынтымақтастық, достастық қарым-қатынастарды нығайтуға, алынған ақпаратты практика жүзінде қолдануды дамыту.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
5-12 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Ынтымақтастық орта құру: «Түрлі түстер терапиясы» - арқылы оқушылардың сабаққа ынталылығын арттыру. Әрбір оқушы түрлі түстерді таңдап, себебін түсіндіреді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізеді
-
Алдыңғы білімді пысықтау: «Барабан» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында дөңгелекті айналдырып келген сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады.
-
Жүйелеу не үшін қажет?
-
Жүйелеуді ұсынған ғалым кім?
-
Жіктеудің негізгі бірлігін ата?
-
Түр ұғымына анықтама бер?
-
Популяция дегеніміз не?
-
Тірі организмдерді қанша патшалыққа бөліп қарастырамыз?
-
Вирустар қандай ағзалар?
-
Жануарлар патшалығын жүйелеп көрсет?
-
Өсімдіктерді жүйеле?
-
Неліктен саңырауқұлақтарды бөлек патшалық ретінде қарастырады?
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар таңдаған түсіне қарай жасыл (белсенді)
көк (пассивті, көңілсіз, шаршау)
күлгін (мазасыздық, үрей)
қара (жабырқау , мойындамау)
қоңыр (сенімсіздік)
қызыл (қуаныш, шаттық)
сары (сабырлылық)
сұр (қынжылу).
.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар арнайы платформада жасақталған барабанды айналдыра отырып, сәйкес келген сұрақтарға жауап береді, сыныптастары ойын толықтырды
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды!)
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Дескриптор:
ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.

Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/

https://wordwall.net/ru/resource/60608468

Стикерлер
Таратпа кестелер
Сабақтың ортасы
12-15 мин
15-25 мин
ЕБҚ оқушысы немесе акырыпты меңгеру қабілеті төмен оқушыларғаарналған тарсырмалар
25-30 мин
-
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер ұсынады. Суретті сипаттап тақырыпты айту ұсынады
-
Берілген суретті мұқият қарастырыңыздар?

-
Жануарларды сыртқы құрылысына .қарап қалай ажыратуға болады?
-
Суда, құрлықта тіршілік ететін жануарлардың қандай айырмашылықтары бар?
-
Сыртқы ішкі қаңқа дегенді қалай түсінесіздер?
-
«Кинометафора» әдісін қолдану
Бейнероликті көріп отырып тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жаздыртады
-
Мұғалім түсіндірме1 жүргізеді
4.Топтық жұмыс ұйымдастырады
«Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1-топ тапсырмалары Қарапайымдылар құрылысы , түрлерін атайды. Омыртқасыздарға сипаттама береді

2-топ Жәндіктер, ұлулар, құрттарды сипаттап береді. Сыртқы құрылысына мән береді? Неліктен омыртқасыздар деп аталады?

3-топ омыртқалы жаунарлардың түплерін атайды. Тіршілк ортасына қарай сыртқы құрылысын ажыратады

Неліктен омыртқалы жануарларды сүтқоректілер деп ажыратады
Оқушының қызығушылығын арттыру үшін Сәйкестігін тап тапсырмасын платфорада жасақтап ұсынады

-
Жұптық жұмыс Тапсырма. «Ой бұлты» әдісі
1-тапсырма Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың арасында қандай айырмашылық бар? Сілтеме арқылы тапсырмалар орындайды
-
Оқушыларға әр түрлі жануарлардың суреттері бар карточкалар таратылады. Берілген жануарларды атап, сол жануардың қозғалыс мүшесі мен тіршілік ортасын дәптерге жазады.
2-тапсырма Берілген жануарларды топтастырып жазыңдар :
1.Кептер, 2.ит, 3.құмырсқа, 4.жауын құрты, 5.кесіртке, 6. жылан, 7.көбелек, 8.Маса, 9.маймыл, 10.өрмекші,11. балық, 13.шаян, 14.теңізжұлдызы,15.қой
-
Омыртқалылар
Омыртқасыздар
3-тапсырма Тапсырма №2
Суретте құс берілген.

Сурет 2
Басқа омыртқалыларда болмайтын тек құстарға ғана тән, сыртқы құрылысындағы екі
ерекшелікті ата
2…………………………………………………………………
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген суреттеі ұжымдық талқылайды
Сұрақтарға жауап береді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
Бейнекөрсетілім, мұғалім түсіндірмесін ұғына отырып адасқан әріптер ішінен бүгінгі тақырыпқа қатысты термин сөздерді табады, сызып көрсетеді
Оқушылар суретке қарап берілген тапсырманы бірлесіп орындайды, сұрақтарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі.
1-топ оқушылары қарапйымдыларды сипаттайды, сілтемеге өтіп сәйкестендіреді
2-топ жәндіктерді ажыратады, тіршілік ортасын анықта
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx18.00.2023488Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











