|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Бөлім: |
VI Ғарышқа саяхат |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжап, оның себебін түсіндіре алады; - түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсете алады. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылар арасындағы бір-бірін сыйлауы,өзара қарым –қатынас жасауы, сын тұрғысынан ойлауға,тілдік қарым –қатынас жасауға,елжандыққа, қауіпсіздік сақтауға баулу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Қол алысып, кәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! ІІ.Өткенді бекіту Ғарыштағы салмақсыздық туралы ғарышкерге қандай сұрақ қояр едің? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ «Оқы, қызық!» айдары -Біз қазақ ғарышкерлері туралы не білеміз? (Оқушы жаубын тыңдау, толықтыру) Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров 1946 жылы Қарағанды облысы Бірінші Май ауылында туған. 1991 жылы 2 қазанда «Союз ТМ–13» кемесімен ғарышқа ұшқан тұңғыш қазақ ғарышкері. Ғарышта 7 күн 22 сағат 13 минут болды. Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев 1951 жылы Алматы облысы Жамбыл ауданы Қарғалы ауылында дүниеге келген. Ол – 1994, 1998, 2001 жылдары ғарышқа үш рет ұшқан, бірнеше рет ашық ғарыш кеңістігіне шыққан. Айдын Айымбетов 1972 жылы Алматы облысы Талдықорған қаласында дүниеге келген. Ол 2015 жылы ғарышқа ұшты. Оның ұшу ұзақтығы 9 күн 20 сағат 13 минут болды. ЕБҚ тапсырмасы Білетін ғарышкерлері туралы әңгімелейді. Ширату «Менің арманым» ойсергегі арқылы бастауға болады. 1-қадам: Шеңбер сызып ортасына арманын жазу 2-қадам: Сол арманға жету жолын көрсету 3-қадам: Арманының маңыздылығын жазу 4-қадам: Мәтін кейіпкерінің арманымен салыстыру (мәтінмен жұмыс жүргізіліп болған соң жүргізіледі). «Түсініп оқы» айдары «Жаңа сөздер сандығы» тәсілі бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету. Нұркен Әбдіров – Ұлы Отан соғысының батыры, ұшқыш Армавир – Ресейдің қаласы Мен десең – бұл жерде: «мені, яғни анаңды тыңдасаң» деген мағынада Мәтінді оқып, келесі ойын түріне көшеміз. (ТЖ) «Біреуі үйде, үшеуі қонақта» әдісі 1-қадам: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу 2-қадам: Төрт адамнан «үй» тобына бөлу. Әр топ 1,2,3,4 деген өз нөмірлерін алады. 3-қадам: Әрқайсысына тапсырма үлестіріледі. 4-қадам: Топ ішінде әр оқушыға нөмір беріледі (1,2,3,4). 5-қадам: Үй тобында мәселе талқыланады. –Бала Тоқтардың отбасы туралы әңгімеле. –Баланың есімі неліктен «Тоқтар» деп қойылған? ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. «Дәлелде» айдары –Жазушы отбасы мүшелерінің қандай туыстық сезімдерін суреттеген? - Мәтіннен тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып, оқып бер Жұптық жұмыс -Мәтіннің соңғы абзацын оқып, мазмұнынан диалог сөз құрап сөйлеңдер. Диалог – әдеби шығармада екі немесе бірнеше адамның бірбірімен сөйлескен сөздері. Топтық жұмыс Тоқтарға тән ерекшеліктерді белгіле –Мына қасиеттердің қайсысы Тоқтардың бойынан көрінді? (Шар ішіндегі сөздерді пайдалану)
|
Қазақтың ,арышкерлері туралы білетіндерін айтады. «Менің арманым» ойсергегі арқылы арманын жазады. Мәтінді оқып, талдайды-1б Мәтіннен тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып, оқып береді-1б Жұппен тапсырманы орындайды. Тоқтарға тән ерекшеліктерді белгілейді. |
Дескриптор: -Ғарышкерлер туралы айтады-1бл -сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б - мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдайды-1б -Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - Жазушы отбасы мүшелерінің қандай туыстық сезімдерін суреттегенін айтады-1б - Мәтіннен тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып, оқып береді-1б Дескриптор: - Мәтіннің соңғы абзацын оқиды-1б -мәтін мазмұнынан диалог сөз құрап айтады-1б - Тоқтарға тән ерекшеліктерді белгілейді-1б |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
|
|
Соңы 10 мин |
«Қорытындыла» айдары - Тоқтардың мамандық таңдауына үлгі болған – кімдер? (ЖЖ) «Семантикалық карта» әдісі. Бұл әдісте оқушылар өзінің және кейіпкердің бойындағы қасиеттерге тоқталады: Мен Кейіпкер Шыдамды Жанашыр Қорқақ Ержүрек Намысшыл Ерке Үйге тапсырма. Мәтіндегі Тоқтардың отбасын сипаттап жаз. Мысалы, Оңғарбай – ... Рефлексия
Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 8 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№83 Ғарыш жолы жалғасады ҚМЖ 4-сынып Әдебиеттік оқу
№83 Ғарыш жолы жалғасады ҚМЖ 4-сынып Әдебиеттік оқу
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Бөлім: |
VI Ғарышқа саяхат |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжап, оның себебін түсіндіре алады; - түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсете алады. |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылар арасындағы бір-бірін сыйлауы,өзара қарым –қатынас жасауы, сын тұрғысынан ойлауға,тілдік қарым –қатынас жасауға,елжандыққа, қауіпсіздік сақтауға баулу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Қол алысып, кәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! ІІ.Өткенді бекіту Ғарыштағы салмақсыздық туралы ғарышкерге қандай сұрақ қояр едің? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 |
|
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ «Оқы, қызық!» айдары -Біз қазақ ғарышкерлері туралы не білеміз? (Оқушы жаубын тыңдау, толықтыру) Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров 1946 жылы Қарағанды облысы Бірінші Май ауылында туған. 1991 жылы 2 қазанда «Союз ТМ–13» кемесімен ғарышқа ұшқан тұңғыш қазақ ғарышкері. Ғарышта 7 күн 22 сағат 13 минут болды. Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев 1951 жылы Алматы облысы Жамбыл ауданы Қарғалы ауылында дүниеге келген. Ол – 1994, 1998, 2001 жылдары ғарышқа үш рет ұшқан, бірнеше рет ашық ғарыш кеңістігіне шыққан. Айдын Айымбетов 1972 жылы Алматы облысы Талдықорған қаласында дүниеге келген. Ол 2015 жылы ғарышқа ұшты. Оның ұшу ұзақтығы 9 күн 20 сағат 13 минут болды. ЕБҚ тапсырмасы Білетін ғарышкерлері туралы әңгімелейді. Ширату «Менің арманым» ойсергегі арқылы бастауға болады. 1-қадам: Шеңбер сызып ортасына арманын жазу 2-қадам: Сол арманға жету жолын көрсету 3-қадам: Арманының маңыздылығын жазу 4-қадам: Мәтін кейіпкерінің арманымен салыстыру (мәтінмен жұмыс жүргізіліп болған соң жүргізіледі). «Түсініп оқы» айдары «Жаңа сөздер сандығы» тәсілі бойынша оқушылардың мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету. Нұркен Әбдіров – Ұлы Отан соғысының батыры, ұшқыш Армавир – Ресейдің қаласы Мен десең – бұл жерде: «мені, яғни анаңды тыңдасаң» деген мағынада Мәтінді оқып, келесі ойын түріне көшеміз. (ТЖ) «Біреуі үйде, үшеуі қонақта» әдісі 1-қадам: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу 2-қадам: Төрт адамнан «үй» тобына бөлу. Әр топ 1,2,3,4 деген өз нөмірлерін алады. 3-қадам: Әрқайсысына тапсырма үлестіріледі. 4-қадам: Топ ішінде әр оқушыға нөмір беріледі (1,2,3,4). 5-қадам: Үй тобында мәселе талқыланады. –Бала Тоқтардың отбасы туралы әңгімеле. –Баланың есімі неліктен «Тоқтар» деп қойылған? ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. «Дәлелде» айдары –Жазушы отбасы мүшелерінің қандай туыстық сезімдерін суреттеген? - Мәтіннен тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып, оқып бер Жұптық жұмыс -Мәтіннің соңғы абзацын оқып, мазмұнынан диалог сөз құрап сөйлеңдер. Диалог – әдеби шығармада екі немесе бірнеше адамның бірбірімен сөйлескен сөздері. Топтық жұмыс Тоқтарға тән ерекшеліктерді белгіле –Мына қасиеттердің қайсысы Тоқтардың бойынан көрінді? (Шар ішіндегі сөздерді пайдалану)
|
Қазақтың ,арышкерлері туралы білетіндерін айтады. «Менің арманым» ойсергегі арқылы арманын жазады. Мәтінді оқып, талдайды-1б Мәтіннен тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып, оқып береді-1б Жұппен тапсырманы орындайды. Тоқтарға тән ерекшеліктерді белгілейді. |
Дескриптор: -Ғарышкерлер туралы айтады-1бл -сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б - мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдайды-1б -Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - Жазушы отбасы мүшелерінің қандай туыстық сезімдерін суреттегенін айтады-1б - Мәтіннен тоқтардың мамандықты қалай таңдағанын тауып, оқып береді-1б Дескриптор: - Мәтіннің соңғы абзацын оқиды-1б -мәтін мазмұнынан диалог сөз құрап айтады-1б - Тоқтарға тән ерекшеліктерді белгілейді-1б |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
|
|
Соңы 10 мин |
«Қорытындыла» айдары - Тоқтардың мамандық таңдауына үлгі болған – кімдер? (ЖЖ) «Семантикалық карта» әдісі. Бұл әдісте оқушылар өзінің және кейіпкердің бойындағы қасиеттерге тоқталады: Мен Кейіпкер Шыдамды Жанашыр Қорқақ Ержүрек Намысшыл Ерке Үйге тапсырма. Мәтіндегі Тоқтардың отбасын сипаттап жаз. Мысалы, Оңғарбай – ... Рефлексия
Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйеен бағаланады. |
Слайд 8 |
|
шағым қалдыра аласыз















