Бекітемін:
|
Бөлім: |
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
8а |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы (33-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.1 -топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру 8.2.1.4 –периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді. - –периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру
3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Түрлі-түстіқима қағаздар беріледі. Жанындағы оқушыны қимада берілген элементтің бас әріпінен келетін сөзбен сипаттайды. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 2топқа бірігеді. 1 топ: Период 2 топ: Топ |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Түрлі түсті қағаз қиындылары
|
|
Үй тапсрым |
Тест «QUIZIZZ» қосымшасы арқылы |
Оқушылар «QUIZIZZ» қосымшасы арқылы тестке жауап береді. |
Дискриптор: Оқушылар сұраққа толық жауап береді 2 балл; 1 сұраққа қате жауап береді – 1 балл; |
https://quizizz.com/join/game/U2FsdGVkX1%252BSJWeE3kjVrD2Anmn8I1% |
|
|
Мағынаны ашу.Бейнежазба көрсетіледі. -Бейнежазба не туралы? |
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін бейнежазба ұсынылады. Оқушылар ХЭПЖ анықтағаннан кейін,сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады. |
Ауызша жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру «жарайсың, дұрыс» |
Бейнежазба |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 12 мин |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі (Д.И. Менделеев кестесі) – элементтердің әртүрлі қасиеттерінің атом ядросы зарядына тәуелділігін белгілейтін химиялық элементтердің жіктелу реті.. Период деп сілтілік металдан басталып инертті газбен аяқталатын элементтер тобын айтады. Периодтар көлденең қатарлардан тұрады. Периодтық жүйеде 7 период бар, олар рим сандарымен белгілеген. Әрбір период, біріншіден басқасы, сілтілік металдан басталып, инертті элементпен (инертті газдармен) аяқталады. Тігінен орналасқан элементтердің қатарын топтар деп атайды. |
|
|
https://www.canva.com/design/DAGdc11I6Ps/98PkYxjAE5xKtG2GdDtc2w/edit |
|
Топтық жұмыс 6 мин |
Bamboozle.com қосымшасыарқылы
|
Оқушылар топ бойынша bamboozle платформасы арқылы ұяшық таңдап,логикалық сұрақтарға жауап берді.
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Дискриптор - 2 балл |
https://www.baamboozle.com/game/2965928 |
|
Жұптық жұмыс 7 мин |
Жұптық жұмыс «Атомдар модельдерін әзірлеу»
|
Тапсырма 1. Периодтық жүйедегі 1 элементтің атомдарындағы бөлшектер санын анықтаңыз 2 3. Жұмыс орынын тәртіпке келтіріңіз |
Дискриптор: 1. Протондар мен электрондар санын дұрыс анықтайды – 1 балл; 2. Нейтрондар санын дұрыс анықтайды – 1 балл; 3. Электрондарды энергетикалық деңгейлері бойынша дұрыс таратып орналастырады – 1 балл; 4. Протондар мен нейтрондардың сызбадағы орынын дұрыс анықтайды – 1 балл; |
желім, түрлі түсті қағаз қиындылары |
|
Жеке жұмыс 6 мин |
Сәйкестендіру Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіру |
Элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіреді Элемент таңбасы: 1 Элементтіңпериодтықжүйедегіорны: 3 период, V топ 2 период VII топ 4 период IIА топ 3 период III топ 5 период IV A топ 2 период VII 6 период ІІА топ 7 период ІІА топ 6 период ІВ топ 4 период ІІІВ топ І период VIII топ 3 период ІІ топ 4 период ІВ топ )Р2)F 3) Са 4) Al 5) Sn 6) O 7) Ва 8) Ra 9)Au 10)Sc 11)Не 12)Mg 13) Сu |
Дискриптор Элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнын дұрыс табады– 2 балл |
Қағаз қиындылары , фломастер |
|
Е Периодтық жүйе құрылымын бейнелеу |
|
|
Түрлі түсті карандаш |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Рефлексия 7 мин. |
«Бағдаршам» әдісі арқылы Маған бірі түсінікті - жасыл түс Мен ештеңе түсінбедім- қызыл түс Маған әліде түсініксіз -сары түс |
Оқушылар сәйкесінше түсті таңдаg тақтаға белгілейді Үй тапсырмасы Параграф 33, 9 -тапсырма. |
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/dcc3956a-0495-4057 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
8а |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы (33-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.1 -топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру 8.2.1.4 –периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді. - –периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру
3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Түрлі-түстіқима қағаздар беріледі. Жанындағы оқушыны қимада берілген элементтің бас әріпінен келетін сөзбен сипаттайды. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 2топқа бірігеді. 1 топ: Период 2 топ: Топ |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Түрлі түсті қағаз қиындылары
|
|
Үй тапсрым |
Тест «QUIZIZZ» қосымшасы арқылы |
Оқушылар «QUIZIZZ» қосымшасы арқылы тестке жауап береді. |
Дискриптор: Оқушылар сұраққа толық жауап береді 2 балл; 1 сұраққа қате жауап береді – 1 балл; |
https://quizizz.com/join/game/U2FsdGVkX1%252BSJWeE3kjVrD2Anmn8I1% |
|
|
Мағынаны ашу.Бейнежазба көрсетіледі. -Бейнежазба не туралы? |
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін бейнежазба ұсынылады. Оқушылар ХЭПЖ анықтағаннан кейін,сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады. |
Ауызша жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру «жарайсың, дұрыс» |
Бейнежазба |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 12 мин |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі (Д.И. Менделеев кестесі) – элементтердің әртүрлі қасиеттерінің атом ядросы зарядына тәуелділігін белгілейтін химиялық элементтердің жіктелу реті.. Период деп сілтілік металдан басталып инертті газбен аяқталатын элементтер тобын айтады. Периодтар көлденең қатарлардан тұрады. Периодтық жүйеде 7 период бар, олар рим сандарымен белгілеген. Әрбір период, біріншіден басқасы, сілтілік металдан басталып, инертті элементпен (инертті газдармен) аяқталады. Тігінен орналасқан элементтердің қатарын топтар деп атайды. |
|
|
https://www.canva.com/design/DAGdc11I6Ps/98PkYxjAE5xKtG2GdDtc2w/edit |
|
Топтық жұмыс 6 мин |
Bamboozle.com қосымшасыарқылы
|
Оқушылар топ бойынша bamboozle платформасы арқылы ұяшық таңдап,логикалық сұрақтарға жауап берді.
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Дискриптор - 2 балл |
https://www.baamboozle.com/game/2965928 |
|
Жұптық жұмыс 7 мин |
Жұптық жұмыс «Атомдар модельдерін әзірлеу»
|
Тапсырма 1. Периодтық жүйедегі 1 элементтің атомдарындағы бөлшектер санын анықтаңыз 2 3. Жұмыс орынын тәртіпке келтіріңіз |
Дискриптор: 1. Протондар мен электрондар санын дұрыс анықтайды – 1 балл; 2. Нейтрондар санын дұрыс анықтайды – 1 балл; 3. Электрондарды энергетикалық деңгейлері бойынша дұрыс таратып орналастырады – 1 балл; 4. Протондар мен нейтрондардың сызбадағы орынын дұрыс анықтайды – 1 балл; |
желім, түрлі түсті қағаз қиындылары |
|
Жеке жұмыс 6 мин |
Сәйкестендіру Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіру |
Элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіреді Элемент таңбасы: 1 Элементтіңпериодтықжүйедегіорны: 3 период, V топ 2 период VII топ 4 период IIА топ 3 период III топ 5 период IV A топ 2 период VII 6 период ІІА топ 7 период ІІА топ 6 период ІВ топ 4 период ІІІВ топ І период VIII топ 3 период ІІ топ 4 период ІВ топ )Р2)F 3) Са 4) Al 5) Sn 6) O 7) Ва 8) Ra 9)Au 10)Sc 11)Не 12)Mg 13) Сu |
Дискриптор Элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнын дұрыс табады– 2 балл |
Қағаз қиындылары , фломастер |
|
Е Периодтық жүйе құрылымын бейнелеу |
|
|
Түрлі түсті карандаш |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Рефлексия 7 мин. |
«Бағдаршам» әдісі арқылы Маған бірі түсінікті - жасыл түс Мен ештеңе түсінбедім- қызыл түс Маған әліде түсініксіз -сары түс |
Оқушылар сәйкесінше түсті таңдаg тақтаға белгілейді Үй тапсырмасы Параграф 33, 9 -тапсырма. |
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/dcc3956a-0495-4057 |
шағым қалдыра аласыз
асы


. Элементарлы
бөлшектердің қажетті мөлшерін «Атом құрылысы сызбасына
орналастырыңыз
БҚО













