|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№85 сабақ. Есеп шығару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу 4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс; өнімділік/ егіннің түсімділігі; ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шамалар арасындағы тәуелдікке берілген есептерді шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
Үй тапсырмасы №9 есеп m1=28тг\га m2=35тг\га S1=S2=15га M1=?т M2=?т Ш:M1=m1*S=28*15=420т M2=m2*S=35*15=525т Ж:Бірінші жер телімінен 420т,екінші жер телімінен 525т түсім жиналған Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру 1-мысал Тіктөртбұрыш туралы кейбір мәліметтер белгілі.Белгісіз мәліметтерді тап.
Жұптық жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 2 есеп Есепті шығар және оны шығарудың әртүрлі тәсілін тап. Тиімді тәсілді таңда.
m
m S=25га
M M2=?т Ш: m1=60-25=35т\га M1=m1*S=60*25=1500т M2=m2*S==35*25=875т 1500-875=625т Ж: Оңтүстік аймақтарда 625т орамжапырақ артық өсірілген
Өзіндік жұмыс 3 есеп Есепті шығар а=60м b=40м m1=16кг/м2 m2=?кг/м2, 2/1 бөлігі артық S=?м2 M2=?кг Ш: 16+(16/2)=24(m2) S=a*b=60*40=2400м2 M2=m2*S=24*2400=57600кг (жаңа сорт) Ж: Жер телімінен қиярдың жаңа сортынан 57600кг жинап алынды
4 есеп Есепті шығар V1=12км\сағ V2=18км\сағ t=2сағ S1=2км S=?км V=V1+V2=12+18=30км\сағ S1=V*t=30*2=60км S=S1+S2=2+60=62км Ж: 2сағаттан кейін олардың арақашықтығы 62км болады
ФС тапсырмасы 5-есеп Есепті шығар
Шығармашылық жұмыс №6 есеп 5-тапсырма бойынша өз сұрағыңды құрастыр.
15*3=45км
20/5=4сағ
7-есеп Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығар. Осыған ұқсас есеп құрастыр. V1=19км\сағ V2=14км\сағ t=2сағ S=?км Ш:V=V1+V2=19+14=33км\сағ S=V*t=33*2=66км Ж: 2сағаттан соң 2 шаңғышының арасы 33км болады
Шығармашылық жұмыс 8 мысал 24*25=25*(24/4)*100=6*100=600 32*25=(32/4)*100=8*100=800 36*25=(36/4)*100=9*100=900 88*25=(88/4)*100=22*100=2200 84*25=(84/4)*100=21*100=2100 56*25=(56/4)*100=14*100=1400
Зерттеушілік тапсырма 9 мысал Ойлан және жауап бер. Айна-алтын түсті гүлтізбе Әлия-күміс түсті гүлтізбе Дана-алтын түсті ою Бақыт-қызыл түсті жалауша
Үй тапсырмасы 10-есеп Sж=1000м2 M1=140көшет M2=260көшет S1=?м2 S2=?м2 140+260=400көшет 400:100=4 (көшет) м2 140:4=35м2 260:4=65м2 Ж: 1-жер телімінің ауданы-35м2 2-жер телімінің ауданы-65м2
|
Шаттық шеңберін жасайды
Үй тапсырмасын оқып береді
Белгісіз мәліметтерді табады
Кестені толтырады
Есепті шығарады
Тиімді тәсілмен шығарады
Есепті шығарады
Есеп құрастырады
Есепті шығарады
Қозғалыс графигін сызады
Есепті шығарады, қуып жету жылдамды ғын табады
Арақашықтықты табады
Көбейтуді орындайды
Ойланып жауап береді
Жауабын табады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мадақтау
ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығарады-1Б Түсімді есептеуді біледі-1Б
Дескриптор: Тіктөртбұрыштар туралы мәліметтерді біледі-1Б Белгісіз мәліметтерді табады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Тиімді тәсілді таңдай алады-1Б
Дескриптор: Өнімділікті таба алады-1Б Есеп шығару тәсілдерін біледі-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығара алады-1Б Арақашықтықты таба алады-1Б
Дескриптор: Координаттық бұрыш шығатындай сәулелер сызады-1Б Қозғалыс грфигін сыза алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Тапсырма бойынша өз сұрағын құрастырады-1Б Есептің шешуін тауып, жауабын айтады-1Б
Дескриптор: Есепті ережені пайдаланып шығарады-1Б Арақашықтықты табады-1Б
Дескриптор: 25-ке көбейту тәсілдерін біледі-1Б Тапсырманы орындайды-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Ойланып, шешуін табады-1Б Зерттеу жүргізе алады -1Б
ҚБ:
«Менің сабақтан алған әсерім» әдісі |
Суреттер
Кесте
Фигуралар
Кесте
Орамжапырақтың суреттері
Жер телімінің сызбасы
Сызбалар
Графиктер сызу үлгісі
Шаңғышының жолының сызбасы
Есептің сызбасы
Оқулық
Жұмыс дәптері
Көбейту тәсілі жазылған плакат
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№85 сабақ. Есеп шығару ҚМЖ 4 сын
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№85 сабақ. Есеп шығару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу 4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс; өнімділік/ егіннің түсімділігі; ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шамалар арасындағы тәуелдікке берілген есептерді шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
Үй тапсырмасы №9 есеп m1=28тг\га m2=35тг\га S1=S2=15га M1=?т M2=?т Ш:M1=m1*S=28*15=420т M2=m2*S=35*15=525т Ж:Бірінші жер телімінен 420т,екінші жер телімінен 525т түсім жиналған Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру 1-мысал Тіктөртбұрыш туралы кейбір мәліметтер белгілі.Белгісіз мәліметтерді тап.
Жұптық жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 2 есеп Есепті шығар және оны шығарудың әртүрлі тәсілін тап. Тиімді тәсілді таңда.
m
m S=25га
M M2=?т Ш: m1=60-25=35т\га M1=m1*S=60*25=1500т M2=m2*S==35*25=875т 1500-875=625т Ж: Оңтүстік аймақтарда 625т орамжапырақ артық өсірілген
Өзіндік жұмыс 3 есеп Есепті шығар а=60м b=40м m1=16кг/м2 m2=?кг/м2, 2/1 бөлігі артық S=?м2 M2=?кг Ш: 16+(16/2)=24(m2) S=a*b=60*40=2400м2 M2=m2*S=24*2400=57600кг (жаңа сорт) Ж: Жер телімінен қиярдың жаңа сортынан 57600кг жинап алынды
4 есеп Есепті шығар V1=12км\сағ V2=18км\сағ t=2сағ S1=2км S=?км V=V1+V2=12+18=30км\сағ S1=V*t=30*2=60км S=S1+S2=2+60=62км Ж: 2сағаттан кейін олардың арақашықтығы 62км болады
ФС тапсырмасы 5-есеп Есепті шығар
Шығармашылық жұмыс №6 есеп 5-тапсырма бойынша өз сұрағыңды құрастыр.
15*3=45км
20/5=4сағ
7-есеп Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығар. Осыған ұқсас есеп құрастыр. V1=19км\сағ V2=14км\сағ t=2сағ S=?км Ш:V=V1+V2=19+14=33км\сағ S=V*t=33*2=66км Ж: 2сағаттан соң 2 шаңғышының арасы 33км болады
Шығармашылық жұмыс 8 мысал 24*25=25*(24/4)*100=6*100=600 32*25=(32/4)*100=8*100=800 36*25=(36/4)*100=9*100=900 88*25=(88/4)*100=22*100=2200 84*25=(84/4)*100=21*100=2100 56*25=(56/4)*100=14*100=1400
Зерттеушілік тапсырма 9 мысал Ойлан және жауап бер. Айна-алтын түсті гүлтізбе Әлия-күміс түсті гүлтізбе Дана-алтын түсті ою Бақыт-қызыл түсті жалауша
Үй тапсырмасы 10-есеп Sж=1000м2 M1=140көшет M2=260көшет S1=?м2 S2=?м2 140+260=400көшет 400:100=4 (көшет) м2 140:4=35м2 260:4=65м2 Ж: 1-жер телімінің ауданы-35м2 2-жер телімінің ауданы-65м2
|
Шаттық шеңберін жасайды
Үй тапсырмасын оқып береді
Белгісіз мәліметтерді табады
Кестені толтырады
Есепті шығарады
Тиімді тәсілмен шығарады
Есепті шығарады
Есеп құрастырады
Есепті шығарады
Қозғалыс графигін сызады
Есепті шығарады, қуып жету жылдамды ғын табады
Арақашықтықты табады
Көбейтуді орындайды
Ойланып жауап береді
Жауабын табады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мадақтау
ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығарады-1Б Түсімді есептеуді біледі-1Б
Дескриптор: Тіктөртбұрыштар туралы мәліметтерді біледі-1Б Белгісіз мәліметтерді табады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Тиімді тәсілді таңдай алады-1Б
Дескриптор: Өнімділікті таба алады-1Б Есеп шығару тәсілдерін біледі-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығара алады-1Б Арақашықтықты таба алады-1Б
Дескриптор: Координаттық бұрыш шығатындай сәулелер сызады-1Б Қозғалыс грфигін сыза алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Тапсырма бойынша өз сұрағын құрастырады-1Б Есептің шешуін тауып, жауабын айтады-1Б
Дескриптор: Есепті ережені пайдаланып шығарады-1Б Арақашықтықты табады-1Б
Дескриптор: 25-ке көбейту тәсілдерін біледі-1Б Тапсырманы орындайды-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Ойланып, шешуін табады-1Б Зерттеу жүргізе алады -1Б
ҚБ:
«Менің сабақтан алған әсерім» әдісі |
Суреттер
Кесте
Фигуралар
Кесте
Орамжапырақтың суреттері
Жер телімінің сызбасы
Сызбалар
Графиктер сызу үлгісі
Шаңғышының жолының сызбасы
Есептің сызбасы
Оқулық
Жұмыс дәптері
Көбейту тәсілі жазылған плакат
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























