Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|
|||||||||||||||||
Бөлім: |
Саяхат |
|
|||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
А.М.Дишенова |
|
|||||||||||||||||
Күні: |
28.04.2025ж |
|
|||||||||||||||||
Сынып: 2 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№ 122 сабақ. Тіктөртбұрыштың, шаршының, үшбұрыштың периметрін табу формуласы |
|
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.3.1.3. Көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:Р = (а + b) · 2, Р = а · 4, Р = а + b + с қорытындылау, құру және қолдану. 2.3.1.4 фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табу; |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:Р = (а + b) · 2, Р = а · 4, Р = а + b + с қорытындылайды, құрады және қолданады. фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табады; |
|
|||||||||||||||||
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Апта дәйексөзі: «Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||
Сабақтың басы
10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасы Бөлме ішінен оқушы сызғышымен өлшейтін затты тауып ал. Барлық қабырғаларын өлше. Ұзындықтарын қос. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасын Оқиды
|
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Заттардың ұзындықта-рының өлшемдерін қосады -1б
|
|
|
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25мин |
Жаңа сабақ Фс тапсырма 1-тапсырма Суреттегі тіктөртбұрыштың периметрін табу тәсілдерін түсіндір.
Периметрді 3 тәсілментабуға болады. Барлық тәсілде шығатын жауаптары бірдей 10-ға тең. |
Периметрді табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Периметрді әртүрлі тәсілмен табады-1б
|
|
|
||||||||||||||
|
ЕҚБ 2-тапсырма Тіктөртбұрыш пен аршының периметрін әртүрлі тәсілмен шығар. P=a+b+a+b P=(a+b)*2 P=a*2+b*2
P=a+a+a+a P=a*4 |
Фигуралардың периметрін әртүрлі тәсілмен шығарады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Фигуралардың периметрін әртүрлі тәсілмен шығарады-1б
|
|
|
||||||||||||||
|
3-тапсырма
|
Кестені толтырады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Кестені толтырады-1б
|
|
|
||||||||||||||
|
4-тапсырма а=6 см; а=7 дм; а=9 м деп алып,шаршының периметрін тап.
Р=6см+6см+6см+6см = 6см*4=24 см Р= 7дм*4=28 дм Р= 9м*4=36м |
Шаршының периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Шаршының периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
ЕБҚ 5-тапсырма Суреттегі үшбұрыштың периметрін табу жолын түсіндір.
P=2см+4см+3см=9cм Үшбұрышта 3 қабырға,сондықтанда үш қабырғасын бір-біріне қосамыз. |
Үшбұрыштың периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Үшбұрыштың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
6-тапсырма Қабырғаларының ұзындықтары а,b және с ға тең үшбұрыштың периметрін тап.
|
Үшбұрыштың периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Үшбұрыштың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
7-тапсырма Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 5см. Қалған екі қабырғасының әрқайсысының ұзындығы одан 2 есе артық. Үшбұрыштың периметрін тап.
5см+2 P=5см+7см+7см=19 см
|
Үшбұрыштың периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Үшбұрыштың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
ЕБҚ және ЕҚБ 8-тапсырма Асүй ұзындығы 3м Дәліздің ұзындығы-? 2 есе артық Қонақ бөлме дәлізбен асүйдің ұзындықтарын қосқандағыға тең 3*2, 3+3*2 нені білдіреді 3*2 дәліздің ұзындығы 3+3*2 қонақ бөлменің ұзындығы |
Бөлмелердің ұзындығын табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Бөлмелердің ұзындығын табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
10 тапсырма Логикалық есеп Жауабы: үлкен шаршы 6 см Теңдей 4 ке бөлінген Кіі шаршылардың периметрін есепте Шешуі: Р=3см *4=12см Жауабы кіші шаршылардың периметрі 12 см ге тең |
Шаршының периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Кіші шаршылардың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин |
Үйге тапсырма 9-тапсырма а) а=5см, ал b=4 см деп алып, тіктөртбұрыштың периметрін тап. а =8 дм деп алып, шаршының периметрін тап
Кері байланыс
|
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Фигуралардың периметрін табады-1б |
Кері байла-ныс парақта-ры |
|
||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу Алматыкітап |
|
|||||
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
А.М.Дишенова |
|
|||||
Күні: |
06.04.2025ж |
|
|||||
Сынып: 2 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№88 сабақ. Табиғат құбылысы |
|
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.1.1 - шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 2.2.2.1-мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу |
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу |
|
|||||
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: |
|
|||||
Сабақтың барысы |
|
||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
Сабақтың басы
10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырма Еліміздегі қорықтар туралы мәлімет жина |
Оқушылар-дың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасын Оқиды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Қорықтар туралы мәлімет жинайды-1б
|
|
|
||
Сабақтың ортасы 25мин |
Жаңа сабақ ФС тапсырма 1-тапсырма «Оқу мен жазуға даярлық» әдісі
Суретке қарап, түсінгенің бойынша әңгіме құра.
|
Сурет бойынша әңгіме құрайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б |
|
|
||
|
2-тапсырма «Мәнерлеп оқы» әдісі Балалар «Құйын» өлеңін тізбектеп оқиды.
Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баянда.
Құйын туралы әңгіме құра.
Оқылған өлеңді өзің құраған әңгімемен салыстыр. |
Мәнерлеп оқиды
Мәтінмен жұмыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды -1б Құйын туралы әңгіме құрайды-1б Өлең мен өзі құраған әңгімені салыстырады-1б |
|
|
||
|
ЕБҚ және ЕҚБ Жеке жұмыс 3-тапсырма «Ойлан» айдары Төмендегі сұраққа жауап бер. – Көршінің ауласының шашылып жатқанына кім (не) кінәлі? |
Сұраққа жауап береді |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б |
Оқулық |
|
||
|
4-тапсырма Дәптермен жұмыс Жұмбақты көшіріп жазып,шешуін тап Жөпті жапырып,құмды сапырып, Қоқысты үйіріп, әкеткен не шүйіріп? (құйын)
|
Дәптермен жұмыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Жұмбақты жазады-1б Жұмбақтың шешуін табады-1б |
Дәптер |
|
||
|
Құндылық мақсаты: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Топтық жұмыс 5-тапсырма «Білгенің жөн» айдары Су бетінде қалқыған қалдықтардың зияны туралы топта ақылдаса отырып, түсінгенің бойынша өз ойыңды әңгімеле.
Экология – адамдардың, жануарлар мен өсімдіктердің қоршаған ортамен байланысын зерттейтін ғылым.
Эколог – қоршаған ортаны қорғаумен айналысатын маман. |
Топтық жұмыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Өз ойын топта талқылайды -1б |
|
|
||
|
«Қорытындыла» айдары Соңғы шумақты оқы: Тап-таза еді баста үйім, Мен сыпырып тұрмасам да. Әкетер ме басқа құйын, Әлде өзім жинасам ба?
Осы сұраққа жауап беріп, кейіпкер балаға ақыл-кеңесіңді айт
|
Өз ойын жеткізеді |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Кейіпкерге ақыл кеңесін айтады-1б |
Оқулық |
|
||
Сабақтың соңы 10 мин |
Үйге тапсырма Құйын өлеңін жаттап ал.
Кері байланыс
|
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Өлеңді жаттап келеді-1б
|
|
|
||

Оқу үдерісін әрбір оқушы үшін қалай қызықты етіп ұйымдастыруға болады?
Оқу үдерісін әрбір оқушы үшін қызықты етіп ұйымдастыру қазіргі білім беру жүйесінің маңызды міндеттерінің бірі.Себебі әр оқушының қызығушылығы,қабілеті мен қабылдау деңгейі әртүрлі.Сондықтан мұғалім сабақ барысында әр оқушының жеке ерекшеліктерін ескеріп,түрлі әдіс- тәсілдерді қолдануы қажет.
Ең алдымен,сабақ мазмұны өмірмен байланысты болуы тиіс.Оқушылар күнделікті өмірде кездесетін мысалдар арқылы білімді тез әрі жеңіл меңгереді.Мысалы,математика сабағында есептерді тұрмыстық жағдайлармен байланыстыру немесе тіл сабақтарында оқушылардың өз тәжірбиесіне сүйену қызығушылықты арттырады.
Сонымен қатар,ойын элементтерін қолдану өте тиімді.Әсіресе бастауыш және орта буын оқушылары үшін ойын арқылы оқыту ең қызықты тәсілдердің бірі.Түрлі викториналар,топтық жарыстар,рөлдік ойындар оқушылардың белсенділігін күшейтеді. Ақпараттық технологияларды пайдалану да маңызды рөл атқарады.Бейнематериалдар,интерактивті тапсырмалар,онлайн платформалар оқушылардың назарын аударып,сабақты жандандырады.Бұл тәсілдер оқушылардың өз бетінше ізденуіне де мүмкіндік береді.Тағы бір маңызды фактор оқушыларға таңдау мүмкіндігін беру.Мысалы,тапсырмаларды әртүрлі деңгейде ұсыну немесе тақырып бойынша жобаны өз қалауынша орындауға мүмкіндік жасау олардың жауапкершілігін арттырады.
Оқу үдерісін қызықты етудің тағы бір тиімді жолы оқушылардың пікірін ескеру.Сабақ соңында кері байланыс алу арқылы мұғалім қай әдістердің тиімді болғанын анықтай алады.Оқушылар өз ойларын ашық айтқанда,олар өздерін маңызды сезінеді және оқу процесіне белсендірек қатысады.Сонымен қатар,мадақтау мен қолдау көрсету де үлкен рөл атқарады.Оқушының кішкентай жетістігінің өзін атап өту оның өзіне деген сенімін арттырады.Бұл әсіресе үлгерімі төмен оқушылар үшін маңызды,себебі олар ынталанған кезде оқу процесіне қызығушылығы арта түседі.Сабақта шығармашылық тапсырмаларды көбірек қолдану да пайдалы.Мысалы,эссе жазу,постер қорғау,шағын жобалар жасау немесе презентация дайындау арқылы оқушылар өз қабілеттерін жан- жақты дамыта алады.Бұл олардың коммуникативтік дағдыларын дамытып, жауапкершілігін арттырады. Қорыта айтқанда,оқу үдерісін қызықты ұйымдастыру көпқырлы процесс.Мұғалім әртүрлі әдістерді үйлестіріп қолданғанда ғана әр оқушы үшін тиімді әрі тартымды білім беру ортасын қалыптастыра алады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№88 сабақ. Табиғат құбылысы Әдебиеттік оқу, ашық сабақ. 2 сынып
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|
|||||||||||||||||
Бөлім: |
Саяхат |
|
|||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
А.М.Дишенова |
|
|||||||||||||||||
Күні: |
28.04.2025ж |
|
|||||||||||||||||
Сынып: 2 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№ 122 сабақ. Тіктөртбұрыштың, шаршының, үшбұрыштың периметрін табу формуласы |
|
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.3.1.3. Көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:Р = (а + b) · 2, Р = а · 4, Р = а + b + с қорытындылау, құру және қолдану. 2.3.1.4 фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табу; |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:Р = (а + b) · 2, Р = а · 4, Р = а + b + с қорытындылайды, құрады және қолданады. фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табады; |
|
|||||||||||||||||
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Апта дәйексөзі: «Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||
Сабақтың басы
10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасы Бөлме ішінен оқушы сызғышымен өлшейтін затты тауып ал. Барлық қабырғаларын өлше. Ұзындықтарын қос. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасын Оқиды
|
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Заттардың ұзындықта-рының өлшемдерін қосады -1б
|
|
|
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25мин |
Жаңа сабақ Фс тапсырма 1-тапсырма Суреттегі тіктөртбұрыштың периметрін табу тәсілдерін түсіндір.
Периметрді 3 тәсілментабуға болады. Барлық тәсілде шығатын жауаптары бірдей 10-ға тең. |
Периметрді табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Периметрді әртүрлі тәсілмен табады-1б
|
|
|
||||||||||||||
|
ЕҚБ 2-тапсырма Тіктөртбұрыш пен аршының периметрін әртүрлі тәсілмен шығар. P=a+b+a+b P=(a+b)*2 P=a*2+b*2
P=a+a+a+a P=a*4 |
Фигуралардың периметрін әртүрлі тәсілмен шығарады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Фигуралардың периметрін әртүрлі тәсілмен шығарады-1б
|
|
|
||||||||||||||
|
3-тапсырма
|
Кестені толтырады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Кестені толтырады-1б
|
|
|
||||||||||||||
|
4-тапсырма а=6 см; а=7 дм; а=9 м деп алып,шаршының периметрін тап.
Р=6см+6см+6см+6см = 6см*4=24 см Р= 7дм*4=28 дм Р= 9м*4=36м |
Шаршының периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Шаршының периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
ЕБҚ 5-тапсырма Суреттегі үшбұрыштың периметрін табу жолын түсіндір.
P=2см+4см+3см=9cм Үшбұрышта 3 қабырға,сондықтанда үш қабырғасын бір-біріне қосамыз. |
Үшбұрыштың периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Үшбұрыштың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
6-тапсырма Қабырғаларының ұзындықтары а,b және с ға тең үшбұрыштың периметрін тап.
|
Үшбұрыштың периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Үшбұрыштың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
7-тапсырма Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 5см. Қалған екі қабырғасының әрқайсысының ұзындығы одан 2 есе артық. Үшбұрыштың периметрін тап.
5см+2 P=5см+7см+7см=19 см
|
Үшбұрыштың периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Үшбұрыштың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
ЕБҚ және ЕҚБ 8-тапсырма Асүй ұзындығы 3м Дәліздің ұзындығы-? 2 есе артық Қонақ бөлме дәлізбен асүйдің ұзындықтарын қосқандағыға тең 3*2, 3+3*2 нені білдіреді 3*2 дәліздің ұзындығы 3+3*2 қонақ бөлменің ұзындығы |
Бөлмелердің ұзындығын табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Бөлмелердің ұзындығын табады-1б |
|
|
||||||||||||||
|
10 тапсырма Логикалық есеп Жауабы: үлкен шаршы 6 см Теңдей 4 ке бөлінген Кіі шаршылардың периметрін есепте Шешуі: Р=3см *4=12см Жауабы кіші шаршылардың периметрі 12 см ге тең |
Шаршының периметрін табады |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Кіші шаршылардың периметрін табады-1б |
|
|
||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин |
Үйге тапсырма 9-тапсырма а) а=5см, ал b=4 см деп алып, тіктөртбұрыштың периметрін тап. а =8 дм деп алып, шаршының периметрін тап
Кері байланыс
|
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Фигуралардың периметрін табады-1б |
Кері байла-ныс парақта-ры |
|
||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу Алматыкітап |
|
|||||
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
А.М.Дишенова |
|
|||||
Күні: |
06.04.2025ж |
|
|||||
Сынып: 2 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№88 сабақ. Табиғат құбылысы |
|
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.1.1 - шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 2.2.2.1-мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу |
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу |
|
|||||
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: |
|
|||||
Сабақтың барысы |
|
||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
Сабақтың басы
10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырма Еліміздегі қорықтар туралы мәлімет жина |
Оқушылар-дың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасын Оқиды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Қорықтар туралы мәлімет жинайды-1б
|
|
|
||
Сабақтың ортасы 25мин |
Жаңа сабақ ФС тапсырма 1-тапсырма «Оқу мен жазуға даярлық» әдісі
Суретке қарап, түсінгенің бойынша әңгіме құра.
|
Сурет бойынша әңгіме құрайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б |
|
|
||
|
2-тапсырма «Мәнерлеп оқы» әдісі Балалар «Құйын» өлеңін тізбектеп оқиды.
Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баянда.
Құйын туралы әңгіме құра.
Оқылған өлеңді өзің құраған әңгімемен салыстыр. |
Мәнерлеп оқиды
Мәтінмен жұмыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды -1б Құйын туралы әңгіме құрайды-1б Өлең мен өзі құраған әңгімені салыстырады-1б |
|
|
||
|
ЕБҚ және ЕҚБ Жеке жұмыс 3-тапсырма «Ойлан» айдары Төмендегі сұраққа жауап бер. – Көршінің ауласының шашылып жатқанына кім (не) кінәлі? |
Сұраққа жауап береді |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б |
Оқулық |
|
||
|
4-тапсырма Дәптермен жұмыс Жұмбақты көшіріп жазып,шешуін тап Жөпті жапырып,құмды сапырып, Қоқысты үйіріп, әкеткен не шүйіріп? (құйын)
|
Дәптермен жұмыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Жұмбақты жазады-1б Жұмбақтың шешуін табады-1б |
Дәптер |
|
||
|
Құндылық мақсаты: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Топтық жұмыс 5-тапсырма «Білгенің жөн» айдары Су бетінде қалқыған қалдықтардың зияны туралы топта ақылдаса отырып, түсінгенің бойынша өз ойыңды әңгімеле.
Экология – адамдардың, жануарлар мен өсімдіктердің қоршаған ортамен байланысын зерттейтін ғылым.
Эколог – қоршаған ортаны қорғаумен айналысатын маман. |
Топтық жұмыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Өз ойын топта талқылайды -1б |
|
|
||
|
«Қорытындыла» айдары Соңғы шумақты оқы: Тап-таза еді баста үйім, Мен сыпырып тұрмасам да. Әкетер ме басқа құйын, Әлде өзім жинасам ба?
Осы сұраққа жауап беріп, кейіпкер балаға ақыл-кеңесіңді айт
|
Өз ойын жеткізеді |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Кейіпкерге ақыл кеңесін айтады-1б |
Оқулық |
|
||
Сабақтың соңы 10 мин |
Үйге тапсырма Құйын өлеңін жаттап ал.
Кері байланыс
|
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: 1-10 балл Дескриптор: Өлеңді жаттап келеді-1б
|
|
|
||

Оқу үдерісін әрбір оқушы үшін қалай қызықты етіп ұйымдастыруға болады?
Оқу үдерісін әрбір оқушы үшін қызықты етіп ұйымдастыру қазіргі білім беру жүйесінің маңызды міндеттерінің бірі.Себебі әр оқушының қызығушылығы,қабілеті мен қабылдау деңгейі әртүрлі.Сондықтан мұғалім сабақ барысында әр оқушының жеке ерекшеліктерін ескеріп,түрлі әдіс- тәсілдерді қолдануы қажет.
Ең алдымен,сабақ мазмұны өмірмен байланысты болуы тиіс.Оқушылар күнделікті өмірде кездесетін мысалдар арқылы білімді тез әрі жеңіл меңгереді.Мысалы,математика сабағында есептерді тұрмыстық жағдайлармен байланыстыру немесе тіл сабақтарында оқушылардың өз тәжірбиесіне сүйену қызығушылықты арттырады.
Сонымен қатар,ойын элементтерін қолдану өте тиімді.Әсіресе бастауыш және орта буын оқушылары үшін ойын арқылы оқыту ең қызықты тәсілдердің бірі.Түрлі викториналар,топтық жарыстар,рөлдік ойындар оқушылардың белсенділігін күшейтеді. Ақпараттық технологияларды пайдалану да маңызды рөл атқарады.Бейнематериалдар,интерактивті тапсырмалар,онлайн платформалар оқушылардың назарын аударып,сабақты жандандырады.Бұл тәсілдер оқушылардың өз бетінше ізденуіне де мүмкіндік береді.Тағы бір маңызды фактор оқушыларға таңдау мүмкіндігін беру.Мысалы,тапсырмаларды әртүрлі деңгейде ұсыну немесе тақырып бойынша жобаны өз қалауынша орындауға мүмкіндік жасау олардың жауапкершілігін арттырады.
Оқу үдерісін қызықты етудің тағы бір тиімді жолы оқушылардың пікірін ескеру.Сабақ соңында кері байланыс алу арқылы мұғалім қай әдістердің тиімді болғанын анықтай алады.Оқушылар өз ойларын ашық айтқанда,олар өздерін маңызды сезінеді және оқу процесіне белсендірек қатысады.Сонымен қатар,мадақтау мен қолдау көрсету де үлкен рөл атқарады.Оқушының кішкентай жетістігінің өзін атап өту оның өзіне деген сенімін арттырады.Бұл әсіресе үлгерімі төмен оқушылар үшін маңызды,себебі олар ынталанған кезде оқу процесіне қызығушылығы арта түседі.Сабақта шығармашылық тапсырмаларды көбірек қолдану да пайдалы.Мысалы,эссе жазу,постер қорғау,шағын жобалар жасау немесе презентация дайындау арқылы оқушылар өз қабілеттерін жан- жақты дамыта алады.Бұл олардың коммуникативтік дағдыларын дамытып, жауапкершілігін арттырады. Қорыта айтқанда,оқу үдерісін қызықты ұйымдастыру көпқырлы процесс.Мұғалім әртүрлі әдістерді үйлестіріп қолданғанда ғана әр оқушы үшін тиімді әрі тартымды білім беру ортасын қалыптастыра алады.
шағым қалдыра аласыз


