№89 сабақ. Судың пайдасы.-3сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

№89 сабақ. Судың пайдасы.-3сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
№89 сабақ. Судың пайдасы. «Суыр сұңқар, су қайда?» (ертегі) 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу 3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру 3.3.2.1 – шығарма кейіпкеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту...), өлең (төрт жолды), әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу. Мәтінді түсініп оқиды. Кейіпкерге хат жазады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Су - тіршілік көзі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

89 сабақ. Судың пайдасы.

«Суыр сұңқар, су қайда?» (ертегі)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу

3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру

3.3.2.1 – шығарма кейіпкеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту...), өлең (төрт жолды), әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу.

Сабақтың мақсаты

Мәтінді түсініп оқиды. Кейіпкерге хат жазады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут









Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут






















































Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

8минут


































Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру



II. Үй тапсырмасын сұрау.

"Райымбек бастауы" мәтінін түсініп оқу.

Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі.

1. 1. Райымбек батыр туралы не білесің?

2. Райымбек батыр су көзі бар екенін неден аңғарды?

3. Әңгіме неліктен «Райымбек бастауы» деп аталады?

4. Райымбек батырды сипатта.

5. «Бұлақ көрсең, көзін аш» дегенді қалай түсінесің?

Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету

Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. "Еркін әңгіме" әдісі Жұмбақтарды шеш.

1. Жылт-жылт еткен,

Жылғадан өткен. (су)

2. Отқа жанбас,

Суға батпас. (мұз)

3. Тырсылдап түседі,

Жер бетіне жетеді.

Жер бетіне жеткен соң,

Ғайып болып кетеді. (бұршақ)

4. Мамықтай ұлпа,

Қанттай ақ.

Қыста жер бетін басады,

Жазда тауға қашады.(қар)



2-тапсырма . "Түртіп ал " әдісі арқылы

Мәтінді түсініп оқы.

Суыр сұңқар, су қайда? (Ертегі)

ЕБҚ оқушы :

Сиырды сипаттап көр.

3-тапсырма.

Ертегінің қалай аталып тұрғанына мән бер. Қай кейіпкерге қатысты айтылған?

Суырға қатысты айтылған.


4-тапсырма. "Кейіпкерді сипатта " әдісі. Берілген тірек сөздер қай кейіпкерді сипаттайтынын тап. Олардың іс-әрекетіне өз көзқарасыңды білдір. Өзің не қосар едің?

Кербез, тәкаппар, мақтаншақ, жүйрік, желдей жүйткіген, ренжіген .

Берілген тірек сөздер сиырды, суырды және жылқыны сипаттайды.

Сиырдың жасаған іс-әрекеті дұрыс емес. Себебі, тәкаппар, мақтаншақ, менмен болмауы керек. Ол осы іс-әрекетінің арқасында суырды ренжітіп, сасық суға тап болды. Жылқы-өте ақылды, жүйрік, мейірімді, желдей жүйткіген жануар. Суыр-қамқор, ренжігіш, аса сезімтал жануар.


5-тапсырма. «Ақыл кеңес қоржыны» әдісі. Ертегідегі оқиғадан өзіңе қандай сабақ алдың?

Ертегідегі оқиғадан тәкаппар, мақтаншақ, дөрекі болмау керектігін үйрендім.



Биле,биле” видеоролик. Қимылды қайталаймыз.




6-тапсырма. «Кейіпкерге хат» әдісі.

Кейіпкерге хат жаз. Хатыңда оған 3–4 кеңес беруді ұмытпа.


Топтық жұмыс.»Топтық тергеу» әдісі арқылы

7-тапсырма. Пікірталас.

1-топ. Су жақсы. 2-топ. Су жаман.

Су жақсы. Су -тіршілік көзі. Адам , өсімдік, жануарлар үшін маңызды. Судан электр қуатын аламыз, кемемен жүк тасимыз.Су шөлдетпейді, қарныңды аштырмайды, дәрі-дәрмектер су арқылы жасалады. Сусыз құрылыс салынбайды, сусыз ас піспейді. Барлық нәрселер су арқылы жүзеге асырылады. Су бар жерде, тазалық болады.

  1. топ Су жаман. Күн жылынғанда, мұздар еріп, су тасқыны болады. Ол материалдық шығындарға ұшыратады. Тасқын су топырақтың беткі қабатын шаяды. Жаңбыр жиі-жиі жауса, өсімдік шіриді. Адамдар өзен, көлдерге шомылғанда, ағып кетіп жатады. Су -тілсіз жау.


«Сабақты қорытындылау»
«Пиноккио» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауап берсе – мұрын қысқа қалады, қате жауап берсе – мұрын өседі.



Үй тапсырмасы

«Суыр сұңқар, су қайда?» ертегісін мазмұндау.




Кері байланыс




Ізгі-тілектерін айтады.









Райымбек бастауы" мәтінін түсініп оқу














Жұмбақтың жауабын табады










Түртіп ал " әдісі арқылы

Мәтінді түсініп оқиды.


Ертегі атауына назар аударады, қай кейіпкерге қатысты екенін анықтайды.


Тірек сөздер арқылы кейіпкерді табады және оның іс-әрекетіне өз көзқарасын білдіреді.







Өз ойларымен бөліседі






Билейді




Жеке жұмыс жасайды







Судың жақсы және жаман тұстарын айтады .пікірталас қйымдастырады ,пікір білдіреді













Сұрақтарға жауап береді






Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды











Дескриптор:

1. Райымбек бастауы" мәтінін түсініп оқиды-2б

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!







Дескриптор:

Жұмбақтың шешуін табады-1б
















Дескриптор:

Ертегі атауына қарап, қай кейіпкерге қатысты екенін анықтайды –




Дескриптор:

  1. Берілген тірек сөздерден кейіпкерді табады –

  2. Кейіпкердің іс-әрекетіне өз көзқарасын білдіреді -1б



Дескриптор:

Ертегіден өздеріне қандай сабақ алғанын айтады-1б







Жарайсыңдар!





Дескриптор:

Кейіпкерге хат жазады-1б




Дескриптор:

Пікір білдіреді-2б
















Тамаша жұмыс!







Жарайсыңдар!








«Торсық» әдісі


















Презентация

Суреттер









Оқулық











Суреттер











Wordwoll







Оқулық






Оқулық





Жұмыс дәптері












Қағаздар




Суретер







Видеоролик






Конверт




Оқулық


Микрофон























Оқулық






Кері байланыс тақтасы













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.08.2025
122
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі