|
Бөлім: |
Менің мектебім/ Жануарлар |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
23.10.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардың жыл мезгіліне бейімделуі 8 саб |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Қазан – тәуелсіздік және отаншылдық айы; 4-апта дәйексөзі: «Отаным – алтын бесігім!» |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Торғай, торғай, тоқылдақ Жем-тамағын шоқып- ап. Қыс келгенде тоңбай ма? Табиғатты тазалап. Өткен тақырыпты еске түсіру, жаңа тақырыпты жариялау «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы жүреді. -Берілген жануарлардың тіршілік ететін ортасын атаңдар. - Адамның күтімін қажет ететін жануарларды атаңдар. -Үй жануарлары қандай болады? -Адам неліктен бұл жануарларды қолға үйретті? -Үй жануарларының пайдасы қандай? -Төрт түлік малды атаңдар. -Қай жануарлар өздігінен тіршілік етеді? Атаңдар. -Жабайы жануарлар деп неге атайды? -Берілген суреттерде қоянның біреуі сұр, біреуі аппақ. Неліктен? -Олай болса бүгінгі сабағымызда жануарлардың жыл мезгіліне бейімделуі туралы қарастыратын боламыз. |
Өлең жолдарын жатқа қайталайды Суреттерді топтасты-рады. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. |
Суреттерді дұрыс топтастырып, сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, жауабын толықтыру, «Үш шапалақ» әдісімен бағалау. |
Үй, жабайы жануарлар суреттері, доп Ақ, сұр қоян суреті |
||
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. «Кел, ойланайық». Суреттерден не байқадыңдар?
Табиғаттағы өзгерістерге назар аударыңдар Табиғаттағы өзгерістер жануарлардың тіршілігіне қалай әсер етеді? 2 тапсырма: Мәтінмен жұмыс. А)Мәтінді оқып, түсіндіреді.
Жыл мезгілі, бейімделу, жыл құстары. Б) Салыстыру .
Шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстырыңдар. Қыстап қалатын құстардың тұмсығы неге мықты болады?
Сергіту сәтінде балалар білетін әнін айтқызу. (Т) 2-тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі қолданылады. А) Білгенің жөн. - Қысқы ұйқыға жататын аңдарды атаңдар. Олар неліктен ұйқыға жатады? -Ендеше қысқы ұйқыға жататын аңдар туралы бейнежазбаны қарап көріңдер. Қыста аю, борсық, кірпілер қысқы ұйқыға кетеді. Себебі олар қыста азық таба алмайды. Ә) Мағынаны тану. Мақал-мәтелдің мағынасын түсіндіру.
- Қыстап қалатын құстарға кімдер қамқорлық жасайды? Сен өзің қандай көмек көрсете аласың? В) Қызықты мәлімет.
ҚБ тапсырма : |
Сөздіктің мағынасын түсінеді. Сұрақтарға жауап береді.
Жыл мезгілі, бейімделу, жыл құстарын салыстырады
Ән айтады.
Тапсырма орындайды.
Қысқы ұйқыға жататын аңдарды анықтап, себебін әңгімелейді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: Табиғаттағы өзгерістердің жануарлардың тіршілігіне әсерін сипаттап, шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстырады Табиғаттағы өзгерістердің жануарлардың тіршілігіне әсерін сипаттап, шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстыруда көмек қажет етеді-2 шапалақ; Табиғаттағы өзгерістердің жануарлардың тіршілігіне әсерін сипаттауда, шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстыруда қиналады -1 шапалақ; Қысқы ұйқыға жататын аңдарды анықтап, себебін әңгімелейді, сұраққа жауап береді -3 шапалақ; |
2021ж жараты-лыстану оқулығы 1-сынып 27- бет, дәптер https://www.youtube.com/watch?v=744V_ESD7-Y
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланыс: «Ай, күн ,жұлдыз» әдісімен
|
Тиісті алма суретін жабыстырады. |
|
Нысана суреті, жебелер |
||
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 саб жаратылыс
8 саб жаратылыс
|
Бөлім: |
Менің мектебім/ Жануарлар |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
23.10.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардың жыл мезгіліне бейімделуі 8 саб |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Қазан – тәуелсіздік және отаншылдық айы; 4-апта дәйексөзі: «Отаным – алтын бесігім!» |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Торғай, торғай, тоқылдақ Жем-тамағын шоқып- ап. Қыс келгенде тоңбай ма? Табиғатты тазалап. Өткен тақырыпты еске түсіру, жаңа тақырыпты жариялау «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы жүреді. -Берілген жануарлардың тіршілік ететін ортасын атаңдар. - Адамның күтімін қажет ететін жануарларды атаңдар. -Үй жануарлары қандай болады? -Адам неліктен бұл жануарларды қолға үйретті? -Үй жануарларының пайдасы қандай? -Төрт түлік малды атаңдар. -Қай жануарлар өздігінен тіршілік етеді? Атаңдар. -Жабайы жануарлар деп неге атайды? -Берілген суреттерде қоянның біреуі сұр, біреуі аппақ. Неліктен? -Олай болса бүгінгі сабағымызда жануарлардың жыл мезгіліне бейімделуі туралы қарастыратын боламыз. |
Өлең жолдарын жатқа қайталайды Суреттерді топтасты-рады. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. |
Суреттерді дұрыс топтастырып, сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, жауабын толықтыру, «Үш шапалақ» әдісімен бағалау. |
Үй, жабайы жануарлар суреттері, доп Ақ, сұр қоян суреті |
||
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. «Кел, ойланайық». Суреттерден не байқадыңдар?
Табиғаттағы өзгерістерге назар аударыңдар Табиғаттағы өзгерістер жануарлардың тіршілігіне қалай әсер етеді? 2 тапсырма: Мәтінмен жұмыс. А)Мәтінді оқып, түсіндіреді.
Жыл мезгілі, бейімделу, жыл құстары. Б) Салыстыру .
Шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстырыңдар. Қыстап қалатын құстардың тұмсығы неге мықты болады?
Сергіту сәтінде балалар білетін әнін айтқызу. (Т) 2-тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі қолданылады. А) Білгенің жөн. - Қысқы ұйқыға жататын аңдарды атаңдар. Олар неліктен ұйқыға жатады? -Ендеше қысқы ұйқыға жататын аңдар туралы бейнежазбаны қарап көріңдер. Қыста аю, борсық, кірпілер қысқы ұйқыға кетеді. Себебі олар қыста азық таба алмайды. Ә) Мағынаны тану. Мақал-мәтелдің мағынасын түсіндіру.
- Қыстап қалатын құстарға кімдер қамқорлық жасайды? Сен өзің қандай көмек көрсете аласың? В) Қызықты мәлімет.
ҚБ тапсырма : |
Сөздіктің мағынасын түсінеді. Сұрақтарға жауап береді.
Жыл мезгілі, бейімделу, жыл құстарын салыстырады
Ән айтады.
Тапсырма орындайды.
Қысқы ұйқыға жататын аңдарды анықтап, себебін әңгімелейді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: Табиғаттағы өзгерістердің жануарлардың тіршілігіне әсерін сипаттап, шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстырады Табиғаттағы өзгерістердің жануарлардың тіршілігіне әсерін сипаттап, шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстыруда көмек қажет етеді-2 шапалақ; Табиғаттағы өзгерістердің жануарлардың тіршілігіне әсерін сипаттауда, шыршаторғай мен қарлығаштың тұмсықтарын салыстыруда қиналады -1 шапалақ; Қысқы ұйқыға жататын аңдарды анықтап, себебін әңгімелейді, сұраққа жауап береді -3 шапалақ; |
2021ж жараты-лыстану оқулығы 1-сынып 27- бет, дәптер https://www.youtube.com/watch?v=744V_ESD7-Y
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланыс: «Ай, күн ,жұлдыз» әдісімен
|
Тиісті алма суретін жабыстырады. |
|
Нысана суреті, жебелер |
||
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
























