Ұйымдастыру кезеңі
(3мин)
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Амандасу және сабаққа қатысушыларды
түгендеу.
Гимн
«Әрқашан сабырлы болуымыз
керек, алайда кез келген жағдайда көмек көрсетуге дайын болуымыз
керек!» деген сөздермен мотивация
беру.
|
Оқушылар мұғаліммен
амандасады,түгенделеді.
Психологиялық
ахуал
|
Компьютер
|
Сабақтың басы
(10мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК
САБАҒЫ
Сұрақ: «Заң
және тәртіп» сөздері сіздердің ойларыңызша қандай ұғымды
білдіреді?
Мақсат қою:
«Заң және тәртіп»анықтамасын беріп, оның қалай керек екендігін
түсіндіру.
Заң — бұл қоғамдағы тәртіпті қамтамасыз ету үшін
қабылданған ережелер мен нормалардың жиынтығы. Заңдар азаматтардың
құқықтары мен міндеттерін белгілеп, қоғамдағы қауіпсіздікті,
әділеттілікті және тәртіпті сақтауға бағытталған. Заңның сақталуы
мемлекеттік органдардың бақылауында болады, ал оны бұзу
жауапкершілікке әкеледі.
Тәртіп
— бұл
ережелер мен заңдарға сәйкес тәртіппен әрекет ету, белгілі бір
ережелер мен нормаларға сай келетін мінез-құлық. Тәртіп адамның
жеке және қоғамдық өмірінде белгілі бір жүйені сақтау үшін маңызды.
Тәртіп қоғамда үйлесімділік пен бейбітшілікті сақтауға ықпал
етеді.
Тәртіп
түрлері:Қоғамдық,мектеп,
отбасы.құқықтық,әскери
Сұрақ: «Көше қиылыстарын,
жүргіншілер өтпелерін, қоғамдық көлік аялдамаларын жүріп өту»
ұғымына анықтама беріңіз,
Бұл көлік жүргізушілеріне
қатысты маңызды жол ережелерінің бірі. Бұл әрекеттерде жүргізушілер
қауіпсіздік талаптарын сақтауы керек:
-
Көше қиылыстарында: Егер
қиылыста жарық сигналдары болмаса, жүргізуші бірінші болып өтуге
құқылы емес. Жүргізуші қиылысқа жақындағанда, басқа
көліктердің өтуіне жол беруі керек.
-
Жүргіншілер өтпелерінде: Егер көлік жүргіншілер
өтпесіне жақындаса, жүргізуші жылдамдықты төмендетіп, жүргіншілерге
жол беруі керек.
-
Қоғамдық көлік аялдамаларын: Бұл аймақтарда
қоғамдық көлік тоқтап тұрса, жүргізуші оған жол беріп, айналып
өтуге тырысуы керек.
Көше қиылысында бағдаршамның жоқтығы жағдайында
жүргізуші қандай әрекет етуі керек?
Егер көлік жүргізушісі жүргіншілер өтпесін өтіп
бара жатқанда жүргіншілер жақындаса, не істеу
керек?
|
Оқушылар өз ойларын айтып, түсініктерін ортаға
салады.
|
Пайдалы
сілтеме:
|
Ортасы
(25мин)
|
Сұрақ: «Жарақат
алған жағдайда
қандай алғашқы
көмек көрсету
керек?» деген сұраққа оқушылар өз пікірлерін
білдіреді.
Жарақат
белгілері:
III. Практикалық бөлім (10-15
минут)
Рөлдік ойын:. «Төтенше
жағдай»
Жолда жедел жәрдем көлігі келе жатыр, бірақ
басқа көлік жүргізушілері жол бермей жатыр. Төтенше жағдайда дұрыс
әрекет ету жолдары қандай?
Мақсаты: Оқушыларға немесе қатысушыларға жол
қозғалысындағы, күмәнді немесе қауіпті жағдайларда дұрыс әрекет ету
дағдыларын дамыту.
Қатысушылардың
тапсырмасы: Жүргізушілердің
міндеттері мен жол ережелері туралы пікірлер. Төтенше
жағдайларда қалай дұрыс әрекет ету керек?
|
Оқушылар өз
пкірлерін
айтады
|
Мақалалар немесе қысқаша
бейнемазмұн
Блокнот немесе парақ,
қалам
|
Соңы (7минут
)
|
Сабақ барысында талқыланған
маңызды аспектілер бойынша қысқаша қорытынды
жасалады.
|
Рефлексия
жасайды.
Оқушыларға жол қозғалысы
ережелерін, қауіпсіздікті сақтау әдістерін үйрету арқылы олардың
азаматтық жауапкершіліктерін арттырып, қоғамға деген адалдық пен
құрметті қалыптастыру
маңызды.
|
презентация
|