8 сынып №17
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық. §17. Қанның құрамы мен қызметі
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық. §17. Қанның құрамы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 - қан құрамы мен қызметін сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
қан құрамы мен қызметін сипаттайды; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша дұрыс/бұрыстығын анықтайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Мен осы сұрақтарға жауап бере аламын.....» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Неліктен қанның түсі қызыл? Барлық ағзаларда қанның түсі қызыл болады ма? Неге жара болғанда қанның бәрі ағып кетпейді? Неге кей адамдарда қан тоқтамай аға береді? Неге қан тамырлар ішінде ұюмайды? Адамдардың қанын бір-біріне құюға болады ма? Бір адамның қан тобын толықтай ауыстыруға болады ма? Тістердің ішінде қан болады ма? Қан қайдан пайда болады? Қан толықтай сұйық па? Қан маған не үшін керек? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Мен осы сұрақтарға жауап бере аламын......тәсілінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.3.1 - қан құрамы мен қызметін сипаттау. |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 44-бет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Гомеостаз,ұлпа сұйықтығы, лимфа, лимфоциттер, қан. |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа біріктіріледі. Қан,плазма, Физиологиялық ерітінді, эритроциттер, тромбоциттер, лейкоциттер, гемоглобин, қаназдық(анемия),жалғанаяқтар, лейкоцитоздық формула, тромб, фибриноген, гемофилия. |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель бейнефильм https://drive.google.com/file/d/1JLKrV5WtW0j5vSRgIYz9gBM9GtGvKXqY/view?usp=drive_link |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. Қанның құрамы мен қызметін білеміз бе? 1. Топтық жұмыс 2. Фрейер моделі 3. әр топ термин/тірек сөздерге... a. анықтама береді; b. қасиетін жазады; c. құрамын анықтайды; d. қызметін сипаттайды; 1-топ: «Қан плазма және физиологиялық ерітінді» 2-топ: «Эритроциттер, гемоглобин және қаназдық ауруы» 3-топ: «Лейкоциттер, лейкоцитоздық формула және жалған аяқтар» 4-топ: «Тромбоциттер, тромб, фиброноген және гемофилия» |
Оқушылар топтық жұмысты орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғайды. 1-топ:Қан, плазма және физиологиялық ерітіндіге анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды. 2-топ:Эритроциттер, гемоглобин және қаназдық ауруы тақырыбына анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды. 3-топ:Лейкоциттер, лейкоцитоздық формула және жалған аяқтар тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды. 4-топ:Тромбоциттер, тромб, фиброноген және гемофилия тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін жазады. |
«Өзара бағалау және Өзін-өзі бағалау» әдісі Дескриптор: - Қан, плазма және физиологиялық ерітіндіге анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды – 4 балл; - Эритроциттер, гемоглобин және қаназдық ауруы тақырыбына анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды – 4 балл; - Лейкоциттер, лейкоцитоздық формула және жалған аяқтар тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды – 4 балл; - Тромбоциттер, тромб, фиброноген және гемофилия тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін жазады – 4 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж,
Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.Бағалау |
Жұптық жұмыс (қысқа мерзімді жоспар қосымшасында берілген) 2-тапсырма. Тест. "Иә" ,"Жоқ" Ағзаның ішкі ортасына қан, ұлпа сұйықтығы және лимфа жатады. Қан дәнекер ұлпасының сұйық түрі. Қан жасушаларына эриторциттер, лейкоциттер және тромбоциттер жатады.. Эритроциттердің қызыл түсті болуы неге байланысты? 3-тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар. Қызыл карточка сұрағы. 1.Иммундық жүйенің шеткі мүшелерін сипаттаңдар 2. Т-лимфоциттері қандай қызмет атқарады? 3. В-лимфоциттері ағзада қандай рөл атқарады? Көк карточка сұрағы 1. Кемік майының қызметі 2. Жұтұыншақтағы лимфа сақинасында қандай бездер бар? 3.Т-лимфоцит жасушалары қандай иммунитеттің қалыптасуына әсер етеді? Сары карточка сұрағы 1.Көкбауыр қай жерде орналасқан? 2.Қарсы денелер дегеніміз не? 3.Иммундық жүйеге қандай мүшелер жатады? ЕБҚ тапсырма: Жеке жұмыс. "Дұрыс", "Бұрыс" ойыны Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып
№17 ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі Қанның құрамы мен қызметі.
Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма.
Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық. §17.
Қанның құрамы мен қызметі (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: «Заттардың
тасымалдануы» Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 8 «а» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Қанның құрамы мен қызметі. Қан
түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма.
Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық. §17.
Қанның құрамы мен қызметі. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 8.1.3.1 - қан құрамы мен
қызметін сипаттау. Сабақтың
мақсаты:
қан құрамы мен
қызметін сипаттайды; ЕБҚ ( қабылдауы
баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша
дұрыс/бұрыстығын анықтайды;
Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі Сабақ
кезеңі
Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы 1.Оқушылардың назарын
аудару
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау.
«Мен осы
сұрақтарға жауап бере аламын.....»
әдісі бойынша оқу мақсатына
сай сұрақ қойылады.
Неліктен қанның
түсі қызыл?
Барлық ағзаларда
қанның түсі қызыл болады
ма?
Неге жара
болғанда қанның бәрі ағып
кетпейді?
Неге кей
адамдарда қан тоқтамай аға
береді?
Неге қан тамырлар
ішінде ұюмайды?
Адамдардың қанын
бір-біріне құюға болады
ма?
Бір адамның қан
тобын толықтай ауыстыруға болады
ма?
Тістердің ішінде
қан болады ма?
Қан қайдан пайда
болады?
Қан толықтай
сұйық па?
Қан маған не үшін
керек?
Оқушылар амандасады,
сынып тәртібін сақтайды. Мен осы сұрақтарға жауап бере
аламын......тәсілінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау
жүзеге асады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация 2.Сабақтың мақсатын
таныстыру 8.1.3.1 - қан құрамы мен
қызметін сипаттау. Жаңа сабақтың оқу мақсатын
жазады. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж, 44-бет. 3.Бұрынғы білімін еске
түсіру «Бұрынғы
атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы
білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді
ұсынады: Гомеостаз,ұлпа сұйықтығы,
лимфа,
лимфоциттер,
қан.
«Бұрынғы
атаулар» әдісінде берілген тірек
сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір
алмасады. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті панель,
презентация Биология 8-сынып,Автор:
А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
Сабақтың
ортасы 4.Жаңа тақырыпты
таныстыру
«Қазіргі атаулар»
әдісі
Мұғалім сабақ
басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып
қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара
қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша
топқа біріктіріледі.
Қан,плазма,
Физиологиялық
ерітінді,
эритроциттер,
тромбоциттер,
лейкоциттер,
гемоглобин, қаназдық(анемия),жалғанаяқтар, лейкоцитоздық формула,
тромб, фибриноген,
гемофилия. «Қазіргі атаулар» әдісінде
берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа
бірігіп отырады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж, 5.Оқушыларға бағыт бағдар
беру
«Кинометафора»
әдісі.
Мақсаты: Оқушының
ой-өрісін, ойлау қабілетін
дамыту. Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады.
Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін
білдіреді. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті
панель
бейнефильм
https://drive.google.com/file/d/1JLKrV5WtW0j5vSRgIYz9gBM9GtGvKXqY/view?usp=drive_link 6.Практикалық тапсырмалар
беру.
Топтық
жұмыс.
1-тапсырма.
Қанның құрамы мен
қызметін білеміз бе?
1. Топтық
жұмыс
2. Фрейер
моделі
3. әр топ
термин/тірек сөздерге...
a. анықтама
береді;
b. қасиетін
жазады;
c. құрамын
анықтайды;
d. қызметін
сипаттайды;
1-топ: «Қан плазма және
физиологиялық ерітінді»
2-топ:
«Эритроциттер, гемоглобин және қаназдық
ауруы»
3-топ:
«Лейкоциттер, лейкоцитоздық формула және жалған
аяқтар»
4-топ: «Тромбоциттер, тромб,
фиброноген және
гемофилия»
Оқушылар топтық
жұмысты орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой
қозғайды.
1-топ:Қан, плазма
және физиологиялық ерітіндіге анықтама береді, қасиетін жазады,
құрамын анықтайды және қызметін
сипаттайды.
2-топ:Эритроциттер,
гемоглобин және қаназдық ауруы тақырыбына анықтама береді, қасиетін
жазады, құрамын анықтайды және қызметін
сипаттайды.
3-топ:Лейкоциттер,
лейкоцитоздық формула және жалған аяқтар тірек сөзіне анықтама
береді, қасиетін жазады, құрамын анықтайды және қызметін
сипаттайды. 4-топ:Тромбоциттер, тромб,
фиброноген және гемофилия тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін
жазады, құрамын анықтайды және қызметін
жазады. «Өзара бағалау және Өзін-өзі
бағалау» әдісі Дескриптор: - Қан, плазма және
физиологиялық ерітіндіге анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын
анықтайды және қызметін сипаттайды – 4
балл; -
Эритроциттер, гемоглобин және
қаназдық ауруы тақырыбына анықтама береді, қасиетін жазады, құрамын
анықтайды және қызметін сипаттайды – 4
балл; -
Лейкоциттер, лейкоцитоздық
формула және жалған аяқтар тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін
жазады, құрамын анықтайды және қызметін сипаттайды – 4
балл;
- Тромбоциттер, тромб,
фиброноген және гемофилия тірек сөзіне анықтама береді, қасиетін
жазады, құрамын анықтайды және қызметін жазады – 4
балл;
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
Жұмыс
дәптерлері
Сабақтың
соңы 7.Кері байланыс
беру
Кері
байланыс «4
себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері
байланысын тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім
оқушыларды
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Презентация
1.Мен түсіндім,
себебі ...
2.Мен түсінбедім,
себебі ...
3.Мен қолдана
аламын, себебі ...
4.Маған тиімді
болмады, себебі
.../ұсыныс…….. 8.Бағалау
Жұптық
жұмыс
(қысқа мерзімді
жоспар қосымшасында
берілген)
2-тапсырма.
Тест. "Иә"
,"Жоқ"
Ағзаның ішкі
ортасына қан, ұлпа сұйықтығы және лимфа жатады. Қан дәнекер
ұлпасының сұйық түрі. Қан жасушаларына эриторциттер, лейкоциттер
және тромбоциттер жатады.. Эритроциттердің қызыл түсті болуы неге
байланысты?
3-тапсырма.
Деңгейлік
тапсырмалар.
Қызыл карточка
сұрағы.
1.Иммундық жүйенің
шеткі мүшелерін сипаттаңдар
2. Т-лимфоциттері
қандай қызмет атқарады?
3. В-лимфоциттері
ағзада қандай рөл атқарады?
Көк карточка
сұрағы
1. Кемік майының
қызметі
2. Жұтұыншақтағы
лимфа сақинасында қандай бездер
бар?
3.Т-лимфоцит
жасушалары қандай иммунитеттің қалыптасуына әсер
етеді?
Сары карточка
сұрағы
1.Көкбауыр қай жерде
орналасқан?
2.Қарсы денелер
дегеніміз не?
3.Иммундық жүйеге
қандай мүшелер жатады?
ЕБҚ
тапсырма:
Жеке
жұмыс.
"Дұрыс", "Бұрыс"
ойыны |













