8 сынып №22
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт. §21. Қан топтары және қан құю. Резус-фактор.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт. §21. Қан топтары және қан құю. Резус-фактор. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіреді; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Кілт сөздерді мазмұнымен ауызша атау арқылы сәйкестендіреді. |
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель, презентация |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру. |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 44-бет. |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға екі түрлі тірек сөздер ұсыну. Осы тірек сөздердің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отырулары керек. Жасанды және табиғи иммунитет, Туа біткен және жүре пайда болған иммунитет, сарысу, аурудың алдын алатын вакциналар. |
Оқушылар тірек сөздерді оқиды, өз пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Берілген тірек сөздерді сипаттайды. Берілген тірек сөздердің айырмашылығын айтады. |
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа біріктіріледі. Агглютиноген, агглютинин, әмбебапдонор, әмбебап реципиент, агглютинация, резус-фактор, оң-резус, теріс-резус, резус-сәйкессіздік, гемолиздік, сарыауру |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=gOmoX6-ploM |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
Топтық жұмыс. «Орнын анықта» әдісі. Мұғалім кестеде қан топтарын ұсынады. Мұғалім әр қан топтарының құрамындағы антигендер мен антиденелерді анықтауларын сұрайды. |
Оқушылар кестеде берілген тапсырманы орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Кестедегі қан топтарының ангендері мен антиденелерінің дұрыс орынын анықтайды. Агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіреді. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» Дескриптор: - агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіреді – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж,
Жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|
8.Бағалау |
Жеке жұмыс. ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Жеке жұмыс. Тапсырма-1. Кілт сөздерге анықтама беріңіз. Тапсырма-2. «Мәтінді есептер» әдісі. Есеп№1 Есеп№2 Есеп№3 |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?
Оқушылар берілген жеке жұмыс тапсырмаларын орындайды. Кілт сөздерге анықтамасын сипаттайды. Ауруханада шатастырып алған балалардың ата-анасын анықтайды. Отбасыдағы әкесінің қан тобын атайды. Балалардың ата-анасының қан тобын түсіндіреді.и |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл;
Дескриптор: -тірек сөздердің анықтамасын сипаттайды- 2 балл; -ауруханада шатастырып алған балалардың ата-анасын анықтайды – 2 балл; -отбасыдағы әкесінің қан тобын атайды – 2 балл; -балалардың ата-анасының қан тобын түсіндіреді – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба «§22.Жануарлардың жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен эволюциясы.» |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
АҚПАРАТ ПАРАҒЫ
8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру.
-
ТОЛЫҚ АВТОРЛЫҚ БАЗА
-
Автор: Нұрбақыт Сарсенов
§21. Қан топтары және қан құю. Резус-фактор
• Адамдағы қан топтары анықталады: Эритроциттер бетіндегі арнайы нәруыздар арқылы
• Эритроцит нәруыздары – Агглютиногендер
• Плазма нәруыздары – Агглютининдер
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып
№22 ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор.
Агглютинация. Резус – конфликт. §21. Қан топтары және қан құю.
Резус-фактор. (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: «Заттардың
тасымалдануы» Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 8 «а» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Қан
топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.
§21. Қан топтары және қан құю.
Резус-фактор. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт
механизмдерін түсіндіру. Сабақтың
мақсаты:
агглютинация және резус-конфликт механизмдерін
түсіндіреді; ЕБҚ ( қабылдауы
баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша
өз ойын сипаттайды;
Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі Сабақ
кезеңі
Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы 1.Оқушылардың назарын
аудару
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау.
«Кілт сөздерді
сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына
сай тапсырма беріледі.
Оқушылар амандасады,
сынып тәртібін сақтайды. Кілт сөздерді мазмұнымен
ауызша атау арқылы
сәйкестендіреді. «Өте
жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!»
Интерактивті панель,
презентация 2.Сабақтың мақсатын
таныстыру 8.1.3.7- агглютинация және
резус-конфликт механизмдерін
түсіндіру. Жаңа сабақтың оқу мақсатын
жазады. «Ду қол шапалақ» әдісі арқылы
бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!»
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж, 44-бет. 3.Бұрынғы білімін еске
түсіру
«Айырмашылығы
неде?»
Оқушыларға екі түрлі
тірек сөздер ұсыну. Осы тірек сөздердің арасындағы айырмашылықты
анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отырулары
керек. Жасанды және табиғи
иммунитет, Туа біткен және жүре пайда
болған иммунитет, сарысу, аурудың алдын
алатын вакциналар. Оқушылар тірек сөздерді оқиды,
өз пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Берілген тірек
сөздерді сипаттайды. Берілген тірек сөздердің айырмашылығын
айтады. «Өте
жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!»
Интерактивті панель,
презентация Биология 8-сынып,Автор:
А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
Сабақтың
ортасы 4.Жаңа тақырыпты
таныстыру
«Қазіргі
атаулар» әдісі
Мұғалім сабақ
басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып
қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара
қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша
топқа біріктіріледі.
Агглютиноген,
агглютинин,
әмбебапдонор,
әмбебап
реципиент,
агглютинация,
резус-фактор,
оң-резус,
теріс-резус,
резус-сәйкессіздік,
гемолиздік, сарыауру «Қазіргі атаулар» әдісінде
берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа
бірігіп отырады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж, 5.Оқушыларға бағыт бағдар
беру
«Кинометафора»
әдісі.
Мақсаты: Оқушының
ой-өрісін, ойлау қабілетін
дамыту. Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады.
Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін
білдіреді. «Өте
жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!»
Интерактивті
панель
бейнефильм
https://www.youtube.com/watch?v=gOmoX6-ploM 6.Практикалық тапсырмалар
беру.
Топтық
жұмыс.
«Орнын анықта»
әдісі. Мұғалім кестеде қан топтарын
ұсынады. Мұғалім әр қан топтарының құрамындағы антигендер мен
антиденелерді анықтауларын
сұрайды.
Оқушылар кестеде
берілген тапсырманы орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады.
Кестедегі қан топтарының ангендері мен антиденелерінің дұрыс орынын
анықтайды. Агглютинация және
резус-конфликт механизмдерін
түсіндіреді. «Ду қол шапалақ» әдісі арқылы
бағалау. «Мадақтау!»
«Жарайсың!»
Дескриптор: - агглютинация және
резус-конфликт механизмдерін түсіндіреді – 2
балл;
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
Жұмыс
дәптерлері
Сабақтың
соңы 7.Кері байланыс
беру
Кері байланыс «4
себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім
оқушыларды
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Презентация
1.Мен түсіндім,
себебі ...
2.Мен түсінбедім,
себебі ...
3.Мен қолдана
аламын, себебі ...
4.Маған тиімді
болмады, себебі
.../ұсыныс…….. 8.Бағалау
Жеке
жұмыс.
ЕБҚ
тапсырма:
«Борт журналы» -
тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі
әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым
түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң
қолданылады.
Жеке
жұмыс.
Тапсырма-1.
Кілт сөздерге
анықтама беріңіз. Тапсырма-2. «Мәтінді есептер»
әдісі. Есеп№1 Есеп№2 Есеп№3
Оқушылар келесі
сұрақтарға жауап жазады:
Берілген тақырып бойынша маған не
белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы
білдім?
Оқушылар берілген
жеке жұмыс тапсырмаларын орындайды. Кілт сөздерге анықтамасын
сипаттайды.
Ауруханада
шатастырып алған балалардың ата-анасын
анықтайды. Отбасыдағы әкесінің қан тобын
атайды. Балалардың ата-анасының қан тобын
түсіндіреді.и
Дескриптор:
- сабақтың оқу
мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды
– 7
балл;
Дескриптор:
-тірек сөздердің
анықтамасын сипаттайды- 2
балл;
-ауруханада
шатастырып алған балалардың ата-анасын анықтайды – 2
балл;
-отбасыдағы әкесінің
қан тобын атайды – 2 балл; -балалардың ата-анасының қан
тобын түсіндіреді – 2 балл;
Интерактивті панель,
презентация Жұмыс
дәптері 9.Білімді игеруді жақсарту
және оны тәжірибеге көшіру
Шығармашылық
жұмыс. Тірек сызба «§22.Жануарлардың
жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен
эволюциясы.» Білім алушылар келесі
тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге
асады. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Жұмыс
дәптері
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША
АҚПАРАТ
ПАРАҒЫ 8.1.3.7- агглютинация және
резус-конфликт механизмдерін түсіндіру. ТОЛЫҚ АВТОРЛЫҚ
БАЗА Автор: Нұрбақыт
Сарсенов §21. Қан топтары және қан
құю. Резус-фактор • Адамдағы қан топтары
анықталады: Эритроциттер бетіндегі арнайы нәруыздар
арқылы • Эритроцит нәруыздары –
Агглютиногендер • Плазма нәруыздары –
Агглютининдер
|













