|
Ынталы ОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
8.3.В Қозғалыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Бадырай Пәзила |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.6.1.Тірек –қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін талдау 2. Сүйектерді пішіні мен құрылысы бойынша классификасын ажырату 3. Адам қаңқасының бөлімдерін сәйкесінше сүйектермен байланыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу; - Оқушыларды түгендеу «Жылы лебіз» тренингі арқылы оқушылар шеңбер бойымен бір біріне тілектер білдіреді. |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Ұжымдық жұмыс – «Шеңбер»: Оқушыларға жаңа тақырыпқа сәйкес қарапайым сұрақтарға жауап бере отырып толық түсінік білдіруді ұсыну. Мұғалім шеңберді айналдыра отырып, оқушыларға сұрақтар ұсынады. Сұрақтар: 1. Кірпікшелі кебісшенің қозғалыс органы? 2. Құстың ұшуға бейімделген органы? 3. Балықтардың қозғалыс мүшесі? 4. Өсімдіктерде тірек қызметін атқаратын мүше? 5. Ағаштардың тірек қызметін атқаратын мүшесі? 6. Адамның қозғалыс және тірек қызметін атқаратын мүшелер?
|
Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады |
Бағалау: «Үш шапалақ»
|
интербелсенді тақта, оқулық https://wheelofnames.com/ru/4e4-yh9 Бейнематериал: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30 мин |
(Топтық жұмыс) Тапсырма 1 - «DEAL» . Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін төмендегі деңгейлер бойынша талдаңыз: D – Describe – баяндау, суреттеу (тірек-қимыл жүйесін адам қаңқасы макеті арқылы сипаттама). E – Explain – түсіндіру ( тірек-қимыл жүйесіне жататын құрамбөліктерін түсіндір). A – Anallуse – талдау (тірек-қимыл жүйесіне не жатады және олардың атқаратын қызметін талда).
L – Links – байланыс (сүйек құрамындағы кальций, фосфор секілді минералды заттардың маңызы қандай және оның зат алмасу процесімен қандай байланысы бар). |
Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін деңгейлер бойынша талдау |
Бағалау критерийі: - Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін талдау. Дескриптор: - тірек-қимыл жүйесіне сипаттама береді; - «Тірек-қимыл жүйесіне жататын құрамбөліктер өзара қалай байланысады?» деген сұраққа жауап береді және оларға аргумент келтіре алады; - тірек-қимыл жүйесіне не жатады және олардың атқаратын қызметін талдау жасайды; - сүйек құрамындағы кальций, фосфор секілді минералды заттардың маңызын және зат алмасу процесімен байланысын түсіндіреді (3 б).
Бағалау: «Бағалау парағы»
|
Слайд Видео ақпарат: https://youtu.be/UOqv8z89mLE?si=gDCX9X7ATQq-ufWZ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 2 – «Мылқау сурет». Суреттегі ақпаратты пайдаланып, кестені толтыр.
|
Мылқау сурет тапсырмасын орындау |
Бағалау критерийі: - Сүйектерді пішіні мен құрылысы бойынша классификасын ажырату Дескриптор: - сүйектердің пішіні бойынша қысқа және ұзын сүйектерді ажыра біледі; - сүйектердің құрылысы бойынша жалпақ және түтікті сүйектерді ажырата біледі (2 б).
Бағалау: «Бағалау парағы»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(жеке жұмыс) Тапсырма №3 – «Семантикалық карта». Адам қаңқасының бөлімдерін сәйкесінше сүйектермен байланыстыр.
|
Семантикалық картаны толтыру |
Бағалау критерийі: - Адам қаңқасының бөлімдерін сәйкесінше сүйектермен байланыстыру. Дескриптор: - қаңқа бөлімдеріне сәйкес сүйектерді анықтайды (3 б). Бағалау: «Бағалау парағы» |
АКТ құралы таратпа қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(ҚБ)Тапсырма - «Гугл форма сауалдары» Google Forms арқылы жаңа тақырыпқа сәйкес тест тапсырмаларын орындау. 1. Сүйектің қызметіне жатпайды: А. қан түзу Б. тірек С. қан сүзу Д. қорғаныш 2. Ересек адамның қаңқасында қанша сүйек болады? А. 300-ден астам Б. 200-ден астам С. 280-нен астам Д. 400-ден астам 3. Адам қаңқасының бөліміне жатпайды: А. Қол-аяқ Б. ұзын сүйектер С. тұлға Д. бас сүйек 4. Жұп жауырын мен жұп бағанадан тұратын сүйек: А. омыртқа жотасы Б. қол С. аяқ Д.бас сүйек 5. Жалпақ сүйек А. ортан жілік Б. жамбас С. кәрі жілік Д. Фаланга |
ҚБ тапсырмасын гугл формамен орындау |
Бағалау критерийі: - Тірек –қимыл жүйесінің қызметтері мен құрылысын сипаттау Дескриптор: -тірек –қимыл жүйесінің қызметтері мен құрылысын сипаттайды (2 б) Бағалау: «Бағалау парағы»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып адам қаңқасының құрылысы
8 сынып адам қаңқасының құрылысы
|
Ынталы ОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
8.3.В Қозғалыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Бадырай Пәзила |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.6.1.Тірек –қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін талдау 2. Сүйектерді пішіні мен құрылысы бойынша классификасын ажырату 3. Адам қаңқасының бөлімдерін сәйкесінше сүйектермен байланыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу; - Оқушыларды түгендеу «Жылы лебіз» тренингі арқылы оқушылар шеңбер бойымен бір біріне тілектер білдіреді. |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Ұжымдық жұмыс – «Шеңбер»: Оқушыларға жаңа тақырыпқа сәйкес қарапайым сұрақтарға жауап бере отырып толық түсінік білдіруді ұсыну. Мұғалім шеңберді айналдыра отырып, оқушыларға сұрақтар ұсынады. Сұрақтар: 1. Кірпікшелі кебісшенің қозғалыс органы? 2. Құстың ұшуға бейімделген органы? 3. Балықтардың қозғалыс мүшесі? 4. Өсімдіктерде тірек қызметін атқаратын мүше? 5. Ағаштардың тірек қызметін атқаратын мүшесі? 6. Адамның қозғалыс және тірек қызметін атқаратын мүшелер?
|
Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады |
Бағалау: «Үш шапалақ»
|
интербелсенді тақта, оқулық https://wheelofnames.com/ru/4e4-yh9 Бейнематериал: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30 мин |
(Топтық жұмыс) Тапсырма 1 - «DEAL» . Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін төмендегі деңгейлер бойынша талдаңыз: D – Describe – баяндау, суреттеу (тірек-қимыл жүйесін адам қаңқасы макеті арқылы сипаттама). E – Explain – түсіндіру ( тірек-қимыл жүйесіне жататын құрамбөліктерін түсіндір). A – Anallуse – талдау (тірек-қимыл жүйесіне не жатады және олардың атқаратын қызметін талда).
L – Links – байланыс (сүйек құрамындағы кальций, фосфор секілді минералды заттардың маңызы қандай және оның зат алмасу процесімен қандай байланысы бар). |
Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін деңгейлер бойынша талдау |
Бағалау критерийі: - Тірек –қимыл жүйесінің маңызы мен жалпы қызметін талдау. Дескриптор: - тірек-қимыл жүйесіне сипаттама береді; - «Тірек-қимыл жүйесіне жататын құрамбөліктер өзара қалай байланысады?» деген сұраққа жауап береді және оларға аргумент келтіре алады; - тірек-қимыл жүйесіне не жатады және олардың атқаратын қызметін талдау жасайды; - сүйек құрамындағы кальций, фосфор секілді минералды заттардың маңызын және зат алмасу процесімен байланысын түсіндіреді (3 б).
Бағалау: «Бағалау парағы»
|
Слайд Видео ақпарат: https://youtu.be/UOqv8z89mLE?si=gDCX9X7ATQq-ufWZ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 2 – «Мылқау сурет». Суреттегі ақпаратты пайдаланып, кестені толтыр.
|
Мылқау сурет тапсырмасын орындау |
Бағалау критерийі: - Сүйектерді пішіні мен құрылысы бойынша классификасын ажырату Дескриптор: - сүйектердің пішіні бойынша қысқа және ұзын сүйектерді ажыра біледі; - сүйектердің құрылысы бойынша жалпақ және түтікті сүйектерді ажырата біледі (2 б).
Бағалау: «Бағалау парағы»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(жеке жұмыс) Тапсырма №3 – «Семантикалық карта». Адам қаңқасының бөлімдерін сәйкесінше сүйектермен байланыстыр.
|
Семантикалық картаны толтыру |
Бағалау критерийі: - Адам қаңқасының бөлімдерін сәйкесінше сүйектермен байланыстыру. Дескриптор: - қаңқа бөлімдеріне сәйкес сүйектерді анықтайды (3 б). Бағалау: «Бағалау парағы» |
АКТ құралы таратпа қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(ҚБ)Тапсырма - «Гугл форма сауалдары» Google Forms арқылы жаңа тақырыпқа сәйкес тест тапсырмаларын орындау. 1. Сүйектің қызметіне жатпайды: А. қан түзу Б. тірек С. қан сүзу Д. қорғаныш 2. Ересек адамның қаңқасында қанша сүйек болады? А. 300-ден астам Б. 200-ден астам С. 280-нен астам Д. 400-ден астам 3. Адам қаңқасының бөліміне жатпайды: А. Қол-аяқ Б. ұзын сүйектер С. тұлға Д. бас сүйек 4. Жұп жауырын мен жұп бағанадан тұратын сүйек: А. омыртқа жотасы Б. қол С. аяқ Д.бас сүйек 5. Жалпақ сүйек А. ортан жілік Б. жамбас С. кәрі жілік Д. Фаланга |
ҚБ тапсырмасын гугл формамен орындау |
Бағалау критерийі: - Тірек –қимыл жүйесінің қызметтері мен құрылысын сипаттау Дескриптор: -тірек –қимыл жүйесінің қызметтері мен құрылысын сипаттайды (2 б) Бағалау: «Бағалау парағы»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















