Жетісу облысы
Кербұлақ ауданы
«Беріктас орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі»
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі.
Биология пәні мұғалімі:Ақантай Латипа
2022-2023 оқу жылы
Тексерілді: Кунафина А.К
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақантай Латипа |
|
Күні: |
07.02.23 |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§31. Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам қаңқасының құрлысын тұжырымдайды, қайда орналасқандығын айта алады, тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ЕБҚ |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 6 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жақсы сөз жарым ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне бимен жақсы тілектер айтады; 2.Оқушыларды Flippty платформасы арқылы жұпқа бөлу. Үй тапсырмасы:үй тапсырмасын сұрау мақсатына сәйкес құрастырылған plickers платформа ой қозғау сұрақтарына жауап береді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады; Білім алушылар жұпқа бөлінеді. plickers платформасындағы сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады; Білім алушылар жұпқа бөлінеді. plickers қосымшасындағы сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, ҚБ |
Музка Pinguin dance |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 6 мин |
«Видео көрсетілім» әдісі арқылы Жаңа сабақта түсіндіру алдында білім алушыларға Видео көрсетемін
|
Тақырыпты ашу мақсатында видеоны тамашалайды, Жетелеу сұрақтары арқылы ой бөліседі, өз түсінгенін айтады; |
Тақырыпты ашу мақсатында видеоны тамашалайды, Жетелеу сұрақтары арқылы ой бөліседі, өз түсінгенін айтады; |
Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады. |
Видео «Қаңқа туралы не білесіз?»
|
||
|
Мағынаны қолдану
10 мин |
Тапсырма:1 Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы learningapps.org қосымшасы арқылы жұптық жұмыс орындалады.
|
Оқушылар жұппен сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді.
https://learningapps.org/view28673880 Оқушылар сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді.
https://learningapps.org/view22227902 |
Оқушылар жұппен сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді. 1-жұп https://learningapps.org/view28673880 Оқушылар сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді. 2-жұп https://learningapps.org/view22227902 |
Дескриптор: 1. Сүйектердің атауын біледі 2.Сүйектердің орналасу ретін анықтайды – 2 балл; |
https://learningapps.org/view28673880 https://learningapps.org/view22227902
|
||
|
7 мин |
Тапсырма 2: Жеке жұмыс Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. № 2;4;6; 8 сандарымен берілген сүйектерді атаңыз және қызметін анықтаңыз.
№2____________________________________________ №4____________________________________________ №6____________________________________________ №8___________________________________________ |
-Оқушы сүйектердің атауын жазады және тірек– қимыл жүйесінің қызметтерін анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
-Оқушы №1-12 дейіегісүйектердің атауын жазады және тірек– қимыл жүйесінің қызметтерін анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: - тірек- қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген сүйектерді атайды – 2 балл; - тірек-қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген қызметін сипаттайды – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
7 мин |
Тапсырма 3: Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау мақсатында жұптық жұмыс орындайды. «Тірек сызбаны сөйлет» әдісі арқылы оқушылардың айтылым дағдысын қалыптастыру;
|
-Оқушылар адам қаңқасының бөлімдерін атайды және сүйектің түрлерін талдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
-Оқушылар адам қаңқасының бөлімдерін атайды және сүйектің түрлерін талдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: - Адам қаңқасының бөлімдерін сипаттайды және сүйектің түрлерін салыстырады – 2 балл; |
А4 парағы Тірек сызба |
||
|
5 мин |
Бекіту тапсырмасы:Жұптық жұмыс. Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы Tarsia әдісі арқылы оқушылар бүгінгі алған білімін бекітеді .Әр орындаған оқушы бағаланады. |
-адам қаңқасының құрылымдарын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
-адам қаңқасының құрылымдарын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: - адам қаңқасының құрылымдарын біледі және маңызын сипаттайды – 2 балл; |
Қима ққағаздар |
||
|
Сабақтың соңы 4 мин Кері байланыс
|
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Бағалау парағы 10 баллдық жүйемен бағалау |
Wordwаll платформасын қолданып «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын айтады. |
Wordwаll платформасын қолданып «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын айтады. |
Бағалау парағы 10 баллдық жүйемен бағалау. Жалпы балл-10балл |
|||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8-сынып Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі.
8-сынып Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі.
Жетісу облысы
Кербұлақ ауданы
«Беріктас орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі»
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі.
Биология пәні мұғалімі:Ақантай Латипа
2022-2023 оқу жылы
Тексерілді: Кунафина А.К
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақантай Латипа |
|
Күні: |
07.02.23 |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§31. Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам қаңқасының құрлысын тұжырымдайды, қайда орналасқандығын айта алады, тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ЕБҚ |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 6 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жақсы сөз жарым ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне бимен жақсы тілектер айтады; 2.Оқушыларды Flippty платформасы арқылы жұпқа бөлу. Үй тапсырмасы:үй тапсырмасын сұрау мақсатына сәйкес құрастырылған plickers платформа ой қозғау сұрақтарына жауап береді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады; Білім алушылар жұпқа бөлінеді. plickers платформасындағы сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады; Білім алушылар жұпқа бөлінеді. plickers қосымшасындағы сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, ҚБ |
Музка Pinguin dance |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 6 мин |
«Видео көрсетілім» әдісі арқылы Жаңа сабақта түсіндіру алдында білім алушыларға Видео көрсетемін
|
Тақырыпты ашу мақсатында видеоны тамашалайды, Жетелеу сұрақтары арқылы ой бөліседі, өз түсінгенін айтады; |
Тақырыпты ашу мақсатында видеоны тамашалайды, Жетелеу сұрақтары арқылы ой бөліседі, өз түсінгенін айтады; |
Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады. |
Видео «Қаңқа туралы не білесіз?»
|
||
|
Мағынаны қолдану
10 мин |
Тапсырма:1 Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы learningapps.org қосымшасы арқылы жұптық жұмыс орындалады.
|
Оқушылар жұппен сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді.
https://learningapps.org/view28673880 Оқушылар сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді.
https://learningapps.org/view22227902 |
Оқушылар жұппен сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді. 1-жұп https://learningapps.org/view28673880 Оқушылар сүйектердің орнын аттарымен сәйкестендіреді. 2-жұп https://learningapps.org/view22227902 |
Дескриптор: 1. Сүйектердің атауын біледі 2.Сүйектердің орналасу ретін анықтайды – 2 балл; |
https://learningapps.org/view28673880 https://learningapps.org/view22227902
|
||
|
7 мин |
Тапсырма 2: Жеке жұмыс Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. № 2;4;6; 8 сандарымен берілген сүйектерді атаңыз және қызметін анықтаңыз.
№2____________________________________________ №4____________________________________________ №6____________________________________________ №8___________________________________________ |
-Оқушы сүйектердің атауын жазады және тірек– қимыл жүйесінің қызметтерін анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
-Оқушы №1-12 дейіегісүйектердің атауын жазады және тірек– қимыл жүйесінің қызметтерін анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: - тірек- қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген сүйектерді атайды – 2 балл; - тірек-қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген қызметін сипаттайды – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
7 мин |
Тапсырма 3: Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау мақсатында жұптық жұмыс орындайды. «Тірек сызбаны сөйлет» әдісі арқылы оқушылардың айтылым дағдысын қалыптастыру;
|
-Оқушылар адам қаңқасының бөлімдерін атайды және сүйектің түрлерін талдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
-Оқушылар адам қаңқасының бөлімдерін атайды және сүйектің түрлерін талдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: - Адам қаңқасының бөлімдерін сипаттайды және сүйектің түрлерін салыстырады – 2 балл; |
А4 парағы Тірек сызба |
||
|
5 мин |
Бекіту тапсырмасы:Жұптық жұмыс. Оқу мақсатына сәйкес құрастырылған тапсырманы Tarsia әдісі арқылы оқушылар бүгінгі алған білімін бекітеді .Әр орындаған оқушы бағаланады. |
-адам қаңқасының құрылымдарын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
-адам қаңқасының құрылымдарын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: - адам қаңқасының құрылымдарын біледі және маңызын сипаттайды – 2 балл; |
Қима ққағаздар |
||
|
Сабақтың соңы 4 мин Кері байланыс
|
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Бағалау парағы 10 баллдық жүйемен бағалау |
Wordwаll платформасын қолданып «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын айтады. |
Wordwаll платформасын қолданып «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын айтады. |
Бағалау парағы 10 баллдық жүйемен бағалау. Жалпы балл-10балл |
|||

шағым қалдыра аласыз

















