Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 1 8 сынып Алгебра
Бекітемін:
|
Бөлім: |
7 сынып Алгебра курсын қайталау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мүталхан Г |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 8 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
7 сыныптағы өткен тақырыптарды еске түсіру үшін төмендегі сұрақтарды қоямын. Оқушылар жауап бере алмаған жағдайда өзім көмек беремін 1) Санның натурал көрсеткішті дәрежесі деп нені түсінесіңдер? 2) Санның бүтін теріс көрсеткішті дәрежесі деп нені түсінесіңдер? 3) а санының n дәрежесі аn түрінде жазылады. Оның негізі мен дәреже көрсеткішін көрсетіңдер. Мысал келтіріңдер. Оқушылар: сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді Конспект. Санның натурал көрсеткішті дәрежесінің қасиеттері: Теріс санның жұп дәрежесі оң сан , ал тақ дәрежесі -теріс сан болады.
Бүтін көрсеткішті дәреже үшін де натурал көрсеткішті дәреженің (1-5) қасиеттері орындалады:
Мысал1.
Мысал2.
= Мысал3.
= Мысал4.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 8-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
|||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Осы тақырыптарға есептер шығару, қайталау. №0.1. Өрнекті негізі а болатын дәреже түрінде жазыңдар: 1) (a5)3 · a; 2) a · a3 · a2; 3) ((a3)2)4; 4) (–a3)2; 5) (a2 · a3)2; 6) (a2)5:(a3)2; 6) (a3)4:(a2)5; Дескриптор: -Негізі бірдей дәрежелерді көбейтіп, қосынды ережесін қолданады. -Дәрежені дәрежеге шығару ережесін қолданады. -Теріс санның жұп дәрежесін дұрыс анықтайды. -Қарапайым бөлшек дәрежелерді қысқартады. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды; көмек керек болса мұғалім көмегіне жүгінеді №0.3. Өрнекті ықшамдаңдар: 1) –0,4x2y · (–10xy2); 2) –0,2a3b4 · 5a2b3; 3) (0,25x–2y–1)–3; 5) ab(–5ab2) · (4a2b); 6) m2n · (–mn) · (–mn2) Дескриптор: -Көбейткіштердің коэффициентін көбейтеді. -Айнымалылардың дәрежелерін қосады. -Теріс дәреже болғанда кері сан түрінде жазады. -Өрнекті ықшамдап соңғы стандарт түрге келтіреді. |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. «Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 8-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||
|
|
№0.4. Көрсетілген амалды орындап, көпмүшені стандарт түрге келтіріңдер: 1) (4a2b–3ab2)+(–a2b+2ab2); 2) (y2–3y)+(3y–2y2)–(4–2y2); 3) 2x2–x(2x–5y)–y(2x–y); 4) 7m(3m+2n)–3m(7n–2m); 5) (5p–4q)(2p–2q); 6) (a2–2ab)(a2 – 5ab + 3b2). Дескриптор: -Жақшаны ашады. -Ұқсас мүшелерді біріктіреді. -Көпмүшені стандарт түрге келтіреді. |
№0.5. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар: 1) 4x3y–6x2y2; 2) 5a3–15a2b+20ab2; 3) 6mn2–9n3+12m2n2; 4) –3xy2 –15x2 y–21x2 y2 ; Дескриптор: -Ортақ көбейткішті табады. -Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады. -Қалғанын жақша ішінде қалдырады |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
8-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||
|
|
№0.10. Көрсетілген амалды орындаңдар:
Дескриптор: Ортақ бөлімді табады. Алымдарын қосады немесе азайтады. Жақшаларды ашады және ықшамдайды. Ұқсас мүшелерді біріктіреді. Айнымалылардың дәрежесін дұрыс қолданады. Ортақ көбейткіштерді қысқартады. Қорытындысын ықшам түрге келтіреді. |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||
|
|
№0.18. Өрнекті көпмүше түріне келтіріңдер: 1) (x2–x+4)(x–5); 2) (2y–1)(y2+5y–2); 3) (2–3a)(–a2+4a–8); 4) (3–4c)(2c2–c–1); 5) (x2–x+4)(2x2–x+4); 6) (–5a2+2a+3)(4a2–a+1); 7) (8+4c)(2c2–c–4); 8) (c–4)(c+2)(c+3). Дескриптор: -Жақшаларды ашады. -Көбейтіндіні дұрыс есептейді. -Ұқсас мүшелерді біріктіріп, көпмүше түрінде жазады. |
№0.19. Теңдеуді шешіңдер:
2) (3x–1)(2x+7)–(x+1)(6x–5)=16; 3) 24–(3y+1)(4y–5)=(11–6y)(2y–1+6; 4) (6y+2)(5–y)=47–(2y–3)(3y–1). Дескриптор: -Жақшаларды ашады. -Екі жақты ықшамдайды. -Теңдеуді стандарт түрге келтіреді. -Айнымалы мәнін табады. |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді. |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып алгебра қмж
8 сынып алгебра қмж
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 1 8 сынып Алгебра
Бекітемін:
|
Бөлім: |
7 сынып Алгебра курсын қайталау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мүталхан Г |
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 8 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
7 сыныптағы өткен тақырыптарды еске түсіру үшін төмендегі сұрақтарды қоямын. Оқушылар жауап бере алмаған жағдайда өзім көмек беремін 1) Санның натурал көрсеткішті дәрежесі деп нені түсінесіңдер? 2) Санның бүтін теріс көрсеткішті дәрежесі деп нені түсінесіңдер? 3) а санының n дәрежесі аn түрінде жазылады. Оның негізі мен дәреже көрсеткішін көрсетіңдер. Мысал келтіріңдер. Оқушылар: сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді Конспект. Санның натурал көрсеткішті дәрежесінің қасиеттері: Теріс санның жұп дәрежесі оң сан , ал тақ дәрежесі -теріс сан болады.
Бүтін көрсеткішті дәреже үшін де натурал көрсеткішті дәреженің (1-5) қасиеттері орындалады:
Мысал1.
Мысал2.
= Мысал3.
= Мысал4.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 8-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
|||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Осы тақырыптарға есептер шығару, қайталау. №0.1. Өрнекті негізі а болатын дәреже түрінде жазыңдар: 1) (a5)3 · a; 2) a · a3 · a2; 3) ((a3)2)4; 4) (–a3)2; 5) (a2 · a3)2; 6) (a2)5:(a3)2; 6) (a3)4:(a2)5; Дескриптор: -Негізі бірдей дәрежелерді көбейтіп, қосынды ережесін қолданады. -Дәрежені дәрежеге шығару ережесін қолданады. -Теріс санның жұп дәрежесін дұрыс анықтайды. -Қарапайым бөлшек дәрежелерді қысқартады. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды; көмек керек болса мұғалім көмегіне жүгінеді №0.3. Өрнекті ықшамдаңдар: 1) –0,4x2y · (–10xy2); 2) –0,2a3b4 · 5a2b3; 3) (0,25x–2y–1)–3; 5) ab(–5ab2) · (4a2b); 6) m2n · (–mn) · (–mn2) Дескриптор: -Көбейткіштердің коэффициентін көбейтеді. -Айнымалылардың дәрежелерін қосады. -Теріс дәреже болғанда кері сан түрінде жазады. -Өрнекті ықшамдап соңғы стандарт түрге келтіреді. |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. «Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 8-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||
|
|
№0.4. Көрсетілген амалды орындап, көпмүшені стандарт түрге келтіріңдер: 1) (4a2b–3ab2)+(–a2b+2ab2); 2) (y2–3y)+(3y–2y2)–(4–2y2); 3) 2x2–x(2x–5y)–y(2x–y); 4) 7m(3m+2n)–3m(7n–2m); 5) (5p–4q)(2p–2q); 6) (a2–2ab)(a2 – 5ab + 3b2). Дескриптор: -Жақшаны ашады. -Ұқсас мүшелерді біріктіреді. -Көпмүшені стандарт түрге келтіреді. |
№0.5. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар: 1) 4x3y–6x2y2; 2) 5a3–15a2b+20ab2; 3) 6mn2–9n3+12m2n2; 4) –3xy2 –15x2 y–21x2 y2 ; Дескриптор: -Ортақ көбейткішті табады. -Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады. -Қалғанын жақша ішінде қалдырады |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
8-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||
|
|
№0.10. Көрсетілген амалды орындаңдар:
Дескриптор: Ортақ бөлімді табады. Алымдарын қосады немесе азайтады. Жақшаларды ашады және ықшамдайды. Ұқсас мүшелерді біріктіреді. Айнымалылардың дәрежесін дұрыс қолданады. Ортақ көбейткіштерді қысқартады. Қорытындысын ықшам түрге келтіреді. |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||
|
|
№0.18. Өрнекті көпмүше түріне келтіріңдер: 1) (x2–x+4)(x–5); 2) (2y–1)(y2+5y–2); 3) (2–3a)(–a2+4a–8); 4) (3–4c)(2c2–c–1); 5) (x2–x+4)(2x2–x+4); 6) (–5a2+2a+3)(4a2–a+1); 7) (8+4c)(2c2–c–4); 8) (c–4)(c+2)(c+3). Дескриптор: -Жақшаларды ашады. -Көбейтіндіні дұрыс есептейді. -Ұқсас мүшелерді біріктіріп, көпмүше түрінде жазады. |
№0.19. Теңдеуді шешіңдер:
2) (3x–1)(2x+7)–(x+1)(6x–5)=16; 3) 24–(3y+1)(4y–5)=(11–6y)(2y–1+6; 4) (6y+2)(5–y)=47–(2y–3)(3y–1). Дескриптор: -Жақшаларды ашады. -Екі жақты ықшамдайды. -Теңдеуді стандарт түрге келтіреді. -Айнымалы мәнін табады. |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді. |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
шағым қалдыра аласыз







.
.

















