8 сынып Биология

Тақырып бойынша 31 материал табылды

8 сынып Биология

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдік және жануар ұлпалары тақырыбына зерттеу жұмысы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:


Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зертханалық жұмыс «Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу».

Зертханалық жұмыс «Жануарлар ұлпаларын жіктеу».БЖБ№1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.2.1 Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау

Сабақтың мақсаты

1.Өсімдік, жануар ұлпалары түрлерін ажырату;

2. Ұлпалардың ерекшеліктерін атқаратын қызметімен байланысын түсіндіру.


Ойлау дағдысының деңгейі


Бағалау критерийі

Ұлпа түрлерін зерттейді.

Ұлпаларды ажырата алады.

Ұлпалардың қызметтерін түсіндіре алады.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

/10 мин/























Ортасы/25мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Менен бір мотивациялық сөз» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады;







  1. Топқа бөлу жүзеге асады. Арнай рандом генераторы арқылы жүзеге асаы

  2. « Кубик -рубик» әдісі арқылы алдыңғы білімді жаңғырту мақсатында да сұрақтар тізбегін ұсынады.Сұрақтар тақтада сандар ашу арқылы

қойылады












«Ойлан тап» әдісі арқылы Мұғалім оқушыларға әртүрлі станцияларды аралай жүріп өсімдік жануар ұлпаларының ерекшеліктерін зерттеуді ұсынады. Бұл әрекет барысында оқушылар жұмыс парағының көмегімен зертханалық жұмысты орындайды.

Зертханалық жұмысты бастамас бұрын мұғалім оқушыларды техникалық қауіпсіздік ержелерімен таныстырады.

Микроскоппен жұмыс кезінде ылғи да ең кіші ұлғайту обьективімен жұмысты бастау ескертіледі. Басқа ұлғайтуға көшкен сайын заттық үстелді төмен түсіру қажет екендігі айтылады.

Станциялар: әр топқа беріледі

  1. топ оқушылары Өсімдік ұлпалары жабын, түзуші, негізгі ұлпаларды зерттейді

  2. топ оқушылары Өсімдік ұлпалары тірек, өткізгіш, бөлуші ұлпаларды зерттейді

  3. топ оқушылары жануар ұлпаларын зерттейді

Әр станцияда ұлпа түрі туралы ақпарат, суреті, микропрепараты немесе тірі үлгісі қойылған.

Берілген суреттен өсімдік ұлпаларын анықта

Жануар ұлпаларын суретке қарап ажыратыңыздар



ЕБҚоқушысына ұсынылатын тапсырмалар


1) Жануарларға тән бір мүшені таңдап алып, онда кездесетін ұлпа түрлерін олардың қызметтерін сызба арқылы көрсетіңіз



2) Өсімдіктерге тән бір мүшені таңдап алып, онда кездесетін ұлпа түрлерін олардың қызметтерін сызба арқылы көрсетіңіз






Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады.

1топ- Дәнекер

2топ- Жүйке

3топ-Бұлшықет




Оқушылар тақтада берілген сандарды кубик лактыру арқылы тадайды

Құпия сұраққа жауап береді










Мағынаны түсіну үшін оқушылар топта бірлеседі

-Бірлесіп берілген тапсырманы орындайды

-Сұрақтарға жауап береді

- Осы ресурстардың көмегімен оқушылар өсімдік жануар ұлпаларының түрлерімен танысып, зертханалық жұмысты орындайды. Тірі үлгі, сурет, сызбалардан ұлпа түрінің ерекшеліктерін анықтап, суретін салып, қысқаша сипаттамалар береді.

Кейбір ұлпалардың суреттері, тірі үлгісі немесе микропрепараты болмаса оқушыларға видеоматериалдарды қолдану ұсынылады. Видеолардың көмегімен зертханалық жұмыстың кейбір бөлігін орындауға болады..


















Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!







Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады

Дұрыс жауап!

Өткен білімді жақсы меңгердің!

Дескриптор:

ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл.






Дескриптор:

-


Бағалау: Топта бірін-бірі бағалауы




Дескриптор:

-1артықшылығын жазады

-1кемшілігін атайды

Бағалау: Мұғалімнің бғалауы Жақсы, өте жақсы, Керемет



Дескриптор:

- бактериалар мен ашытқыларды, балдырларды кең көлемде өсіру әдістерін сипаттайды-2балл

- Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды-2балл





























презентация

https://www.classtools.net/random-group-generator/




https://wordwall.net/ru/resource/59236877









https://kk.eferrit.com/биология-зертханасының-қауіпсіздік/





зерттеу жұмысына арналған жұмыс парағы






























Үлестірме материал














Соңы/10 мин

Бекіту тапсырмалары. «Сәйкестендір» әдісі

Оқушылар тақтада берілген сілтеме арқылы еніп білімдерінен толықтыру жүргізеді. Өз білгендерін ортаға салад, өз ойымен толықтырады.






Дескриптор:

-сәйкетсендіреді береді-2балл







https://learningapps.org/watch?v=p4htdydac23


https://learningapps.org/watch?v=p9rkzr3wj23


Рефлексия. «Ресторан» әдісі

1.Сабақтың тәтті жері

2.Сабақтың ащы жері

3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?

Үй тапсырмасы:








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
12.08.2023
491
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі