|
Бөлім |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нурахмет Нурсултан |
|
|
Күні: |
30.01.2024 |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Continue циклін басқару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар оқиды: |
|
|
Оқушылардың көбісі оқиды: |
||
|
Кейбір оқушылар оқиды: |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі\уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасып,өзімді таныстыру. 2.Оқушыларды түгендеп,көңіл-күйлерін сұрау. 3.Психологиялық ахуал қалыптастырады. 4.Үй тапсырмасына шолу |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Көңіл-күйлерін айтады. |
Мұғалімнің мадақтау сөздері Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Программалау кезіндегі ағымдағы цикл қадамы жқмысын шарт қою арқылы тоқтатып, бірден келесі цикл қадамына өтулеріңе болады. Continue – белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл итериясын тоқтатып, келесі цикл итериясына ауыстыратын цикл нұсқаулығы. Continue нұсқаулығы циклдің басына бірден ауысуды қамтамасыз етеді. Бұл нұсқаулық арқылы кей жағдайларда циклдерді кіріктіріп пайдаланудан сақтайды. Continue нұсқаулығын циклдің екі түрі: for параметрлі циклі мен while шарт циклінде қолдануға болады
|
Мұғалімді мұқият тыңдап сабақты түсінеді |
|
|
|
15 минут |
1-тапсырма К мен Р аралығындағы соңғы цифры t-ға тең сандарды экранға шығаратын программа кодын құр. Мысалы: 10 39 7 Нәтиже: 17 27 37 k, p, t=map (int, input() .split() ) for I in range (k, p+1): if i%10!=t : Continue Print (I, end= ‘’) Дескриптор: -программаны іске қосады -программа кодын құрады
2-тапсырма N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін барлық P цифрын өшіріп таста. Санды кері ретпен экранға шығаратын программа кодын құр. Мысалы 2547585 5 Нәтиже 8742
n=int(input(‘n=’)) while n!=0 : k=n%10 n//10 if k==5 : continue print (k, end=’’) Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -сандарды кері ретпен экранға шығарады
3-тапсырма Ағылшынның кіші әріптерінен тұратын S жол берілген. Осы жолдан дауысты дыбысты белгілейтін әріптерді өшіріп, дауыссыздарын экранға шығаратын программа құр. Ағылшын тңлңнде алты дауысты дыбыс бар. Олар: а, е, і, о, u, y. Мысалы Knkauseqiytraa Нәтиже Knksqtr
s=input () for I in s: if i==’a’ or i== ‘e’ or i== ‘i’ or i== ‘o’ or i==’u’ or i==’y’ continue print(i, end=’’) Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -экранға алғылшын тілінің дауыссыз әріптерін шығарады
|
Берілген тапсырманы ретімен орындайды. Дескриптор: -программаны іске қосады -программа кодын құрады
2 балл
Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -сандарды кері ретпен экранға шығарады
2 балл
Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -экранға алғылшын тілінің дауыссыз әріптерін шығарады 3 балл |
Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
Компьютер, ноутбуктар |
|
Сабақтың соңы
5 минут |
Кері байланыс «CMC әдісі» |
Сабақтан алған әсерлерін жазады |
Мұғалім оқушыларды белсенділіктеріне байланысты бағалайды. |
|
|
Үй тапсырмасы 1-минут |
Үй тапсырмасын түсіндіреді, үйге тапсырма береді N мен M бүтін сандары берілген. N-нен бастап әрбір 3-ші тұрған санды қосатын программа кодын құрастыр. |
Үйге берілген тапсырманы мұқият тыңдап,жазып алады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып continue цикл басқару
8 сынып continue цикл басқару
|
Бөлім |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нурахмет Нурсултан |
|
|
Күні: |
30.01.2024 |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Continue циклін басқару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар оқиды: |
|
|
Оқушылардың көбісі оқиды: |
||
|
Кейбір оқушылар оқиды: |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі\уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасып,өзімді таныстыру. 2.Оқушыларды түгендеп,көңіл-күйлерін сұрау. 3.Психологиялық ахуал қалыптастырады. 4.Үй тапсырмасына шолу |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Көңіл-күйлерін айтады. |
Мұғалімнің мадақтау сөздері Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Программалау кезіндегі ағымдағы цикл қадамы жқмысын шарт қою арқылы тоқтатып, бірден келесі цикл қадамына өтулеріңе болады. Continue – белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл итериясын тоқтатып, келесі цикл итериясына ауыстыратын цикл нұсқаулығы. Continue нұсқаулығы циклдің басына бірден ауысуды қамтамасыз етеді. Бұл нұсқаулық арқылы кей жағдайларда циклдерді кіріктіріп пайдаланудан сақтайды. Continue нұсқаулығын циклдің екі түрі: for параметрлі циклі мен while шарт циклінде қолдануға болады
|
Мұғалімді мұқият тыңдап сабақты түсінеді |
|
|
|
15 минут |
1-тапсырма К мен Р аралығындағы соңғы цифры t-ға тең сандарды экранға шығаратын программа кодын құр. Мысалы: 10 39 7 Нәтиже: 17 27 37 k, p, t=map (int, input() .split() ) for I in range (k, p+1): if i%10!=t : Continue Print (I, end= ‘’) Дескриптор: -программаны іске қосады -программа кодын құрады
2-тапсырма N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін барлық P цифрын өшіріп таста. Санды кері ретпен экранға шығаратын программа кодын құр. Мысалы 2547585 5 Нәтиже 8742
n=int(input(‘n=’)) while n!=0 : k=n%10 n//10 if k==5 : continue print (k, end=’’) Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -сандарды кері ретпен экранға шығарады
3-тапсырма Ағылшынның кіші әріптерінен тұратын S жол берілген. Осы жолдан дауысты дыбысты белгілейтін әріптерді өшіріп, дауыссыздарын экранға шығаратын программа құр. Ағылшын тңлңнде алты дауысты дыбыс бар. Олар: а, е, і, о, u, y. Мысалы Knkauseqiytraa Нәтиже Knksqtr
s=input () for I in s: if i==’a’ or i== ‘e’ or i== ‘i’ or i== ‘o’ or i==’u’ or i==’y’ continue print(i, end=’’) Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -экранға алғылшын тілінің дауыссыз әріптерін шығарады
|
Берілген тапсырманы ретімен орындайды. Дескриптор: -программаны іске қосады -программа кодын құрады
2 балл
Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -сандарды кері ретпен экранға шығарады
2 балл
Дескриптор: -жаңа бет ашады -код құрады -экранға алғылшын тілінің дауыссыз әріптерін шығарады 3 балл |
Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
Компьютер, ноутбуктар |
|
Сабақтың соңы
5 минут |
Кері байланыс «CMC әдісі» |
Сабақтан алған әсерлерін жазады |
Мұғалім оқушыларды белсенділіктеріне байланысты бағалайды. |
|
|
Үй тапсырмасы 1-минут |
Үй тапсырмасын түсіндіреді, үйге тапсырма береді N мен M бүтін сандары берілген. N-нен бастап әрбір 3-ші тұрған санды қосатын программа кодын құрастыр. |
Үйге берілген тапсырманы мұқият тыңдап,жазып алады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз















