Материалдар / 8 сынып. Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер

8 сынып. Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа сабақ беретін пән мұғалімдеріне көмекші
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тірі ағзалардың көптүрлілігі

Күні:

Сынып: 8

Мектеп: «А. Тихоненко атындағыт орта жалпы білім беретін мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Баймурзилова Аида Максутовна

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер

Зертханалық жұмыс «Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу»

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3 Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату.

Сабақтың мақсаты

  • Дара жарнақты және қос жарнақтылар класының құрлысын біледі.

  • Даражарнақты және қос жарнақтыларға тән белгілерді ажыратады.

  • Дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктерге мысал келтіріп дәлелдейді.

Бағалау критерийі

  • Дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктердің құрлысын сипаттайды.

  • Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарының белгілерін анықтайды.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар қолданады:

Мәтінді оқып, тапсырма жеке орындайды

Өсімдік атауларын семантикалық картаға толтырады

Видеоролик қарап, сұрақтарға жауап береді.

Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері:

Бидай –зерно- corn

Пияз-лук- onion

Асқабақ-тыква- pumpkin

Қызанақ –помидор- tomato

Үрмебұршақ –горох -peas

Орхидея-орхидея – orchid

Емен-дуб- oak

Талқылауға арналған тармақтар:

Дара жарнақты дегеніміз...

Қосжарнақты өсімдіктер дегеніміз...

Тамыр типтері бойынша ...

Құндылықтарға баулу

  • Оқушылар жеке жұмыс жасау кезінде өзі –өзіне құрметпен қарау

  • Сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту

  • Үздіксіз білім алу: оқуға деген ынталық, шығармашылық және оқылған мәліметтерді сыни талдауға бейімдеу


Пән аралық байланыс

География- өсімдіктердің географиялық таралу аймағы; бейнелеу өнері- өсімдіктер суретін салу.

Алдыңғы білім

Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктердің тамырының, тұқымының ерекшеліктерін түсіндіру, сипаттау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин





Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, үш тілде амандасу

Оқушылар ортаға шығады, «Сиқырлы гүл» мұғалім қолындағы гүлді қасындағы оқушыға жақсы тілек айтып ұсынады, гүл сағат тілімен айналып бастапқы адамға келгенше бір –біріне тілек айту аяқталады.

«Гүл» моделі

Сабақтың ортасы



15 мин
















































































Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға күріш тұқымымен қияр тұқымын әкеліп көрсету. Айырмашылықтарын айттыру.

ҚБ мұғалім мадақтау

Мәтінмен жұмыс. Оқулықпен жұмыс

1. «Серпілмелі сауал» сұрақтар

А деңгейіндегі тапсырмалар

1.Дара жарнақты өсімдіктер дегеніміз?

2. Қос жарнақты өсімдіктер дегеніміз?

В деңгейіндегі тапсырмалар

1. Дара жарнақты өсімдіктердің жапырақтарының жүйкеленуі мен типтері?

2. Тамыр жүйесінің типтері?

С деңгейіндегі тапсырмалар

1. Дара жарнақты тұқымының құрлысының ерекшеліктері?

2. Қос жарнақты өсімдікттердің құрлысы, мысал келтіру?

Дискриптор:

Білім алушы:

А деңгейіндегі тапсырманың

1. Дара жарнақты өсімдіктердің туралы біледі

2. Қос жарнақты өсімдіктердің анықтамасын біледі

В деңгейіндегі тапсырманың

1. Дара жарнақты өсімдікттердің жапырақттарының жүйкеленуі мен типтерін анықтайды.

2. Тамыр жүйесінің типтерін атайды.

С деңгейіндегі тапсырманың

1.Дара жарнақты өсімдіктердің құрлысының ерекшеліктеріне сипаттама береді.

2.Қос жарнақты өсімдіктердің құрлысын сипаттап береді.

ҚБ Бас бармақ әдісі

2 . «Анықта» әдісі

Төменде берілген суретті пайдаланып дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктердің құрлысының ерекшеліктерін сипаттайды.

Қос жарнақты тұқымның құрлысының ерекшеліктері


Shape5 Shape4 Shape3 Shape2 Shape1

5

4

3

2

1

Дара жарнақты тұқымның құрлысының ерекшеліктері



Shape10 Shape6 Shape8 Shape9 Shape7

2

5

3

4

1



Қос жарнақтылар

Дара жарнақтылар

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5


Дискриптор: Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктердің құрлысын сипаттайды.

ҚБ Қол шапалақтау

3 Қалыптастырушы бағалау

А және В класындағы өсімдіктерді ажыратыңыз


Shape12 Shape11

В

А




А

В

Тұқымындағы жарнақ саны



Жапырақтарының жүйкеленуі



Тамыр жүйесі

А.Шығу тегіне қарай

В.Пішініне қарай



Дискриптор: Ажәне В класындағы өсімдіктердің айырмашылықтарын анықтайды.

ҚБ Жарайсың


Электрондық оқулық, Таратпа ресурстар, оқулық, түрлі түсті қаламдар, сызғыш













Биология 8-сынып оқулық































































Қалыптастырушы бағалау


















Сергіту сәті

2 мин

«Көңілді күн»


Оқушылар би билеп сергіп қалады.

Сабақтың соңы


15 мин.








































































Кері байланыс

3мин

4 Зертханалық жұмыс

Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер кластарының белгілерін зертеу.

Жұмыс мақсаты: нақты өсімдіктің қандай класқа жататынын анықтауды үйрену. Құрал-жабдықтар: дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктердің өкілдерінің ірі тұқымдарының жиынтығы мен кеппеөсімдік материалдары.

Жұмыс барысы:

1.Берілген өсімдіктердің тұқымдарын қараңдар, олардың қабығын алып тастаңдар. Оларды екі жарты бөлікке бөлуге бола ма? Анықтаңдар.

2.Берілген өсімдіктердің әрқайсысының кеппеөсімдігін қараңдар.

3. Жапырақ, тамыр жүйесінің типі, жүйкелену типі сияқты құрлысын анықтаңдар.

4. Гүлдерінің құрлысына қараңдар.Гүл бөліктерін санаңдар.Тостағанша жапырақшалары бар ма?

5.Жасаған бақылаулар негізінде гүлді өсімдіктердің гүлді өсімдіктердің белгілі бір класқа жататыны туралы қорытынды жасаңдар.

6.Гүлді өсімдіктердің екі класының негізгі айырмашылықтарын белгілеп кестені дәптерге сызып алып толтырыңдар.

Дара жарнақтылар класы

Белгісі

Қос жарнақтылар класы


Тұқымдағы тұқым жарнағының саны



Тамыр жүйесінің типтері



Жапырақтарының жүйкелену типтері



Тостаған жапырақшаларының болуы



Гүл бөліктерінің еселенуі



Камбий және сүрегінің болуы



Тіршілік формалары



Қорытынды: қарастырған өсімдіктердің кластарын дұрыс анықтағандарыңды дәлелдендер.

Бағалау критерийі:

Өсімдіктердің қандай класқа жататындығын анықтай алады.

Дискриптор:

1. Өсімдіктердің тұқымын қарап, қабығын алып екі бөлікке бөліп анықтайды.

2.Өсімдіктердің тамыр жүйесінің типі, жүйкеленуі құрлысын анықтайды.

3.Гүлді өсімдіктердің айырмашылықтарын белгілеп кесте толтырады.

ҚБ жапондық әдіс

«Семаникалық карта » әдісін барлық оқушылар тапсырманы орындайды.

Семантикалық карта


Дара жарнақты

Қос жарнақты

Бидай



Үрмебұршақ



Орхидей



Асқабақ



Пияз



Қызанақ



Құртқашаш



Емен




Дискриптор:

Дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді ажырата алады.

Білім алушы термин сөздерді үш тілде айтып, жаза алады.

Қ.Б Бағдаршам әдісі


Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, өз ойларын білдіреді.

3 (үш қызықты нәрсе)

2 ( екі есте қалғаны )

1 (бір ұсыныс )

Таратпа қағаздар, қалам























































Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және техника қауіпсіздік техникасын сақтау

Ойлау дағдысының білу, түсіну деңгейі бойынша А деңгейіндегі оқушылар дара жарнақты және қос жарнақтылар класының құрлысын біледі.




Сабақ барысында оқушылар өз-өздерін қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау, жарайсың, басбармақ , бағдаршам, жапондық әдісі арқылы бағаланады.

Сынып бөлмесінің тазалығын сақтау,зертханалық жұмыс орындау барысында кедергі келтірмей жұмыстанады.

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарыңыздан ауытқу болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау:


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)?



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқу мен оқытуға қатысты)?



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері – қиыншылықтары туралы нені анықтадам, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




07 Қараша 2018
3911
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі