Сабақтың
тақырыбы
|
Қолда бар ақпараттың
негізіндегі болжам
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.2.2.3 электронды кестелерді
қолдана отырып, мәселелерді шешуге арналған кіріктірілген
функцияларды пайдалану.
|
Сабақ
мақсаты
|
-
Кестенің негізгі элементтерін
(баған, жол, ұяшық, диапазон) білу
-
Абсолютты және салыстырмалы
сілтемелерді қолдану.
-
Білім алушылар «СУММА», «ЕСЛИ» кіріктірілген функцияларды
білу.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Кестенің негізгі элементтерін
(баған, жол, ұяшық, диапазон) білу
-
Абсолютты және салыстырмалы
сілтемелерді қолдану.
-
Білім
алушылар «СУММА», «ЕСЛИ» кіріктірілген функцияларды
білу.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Еңбек және шығармашылық,өмір
бойы білім алу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика,ағылшын
|
Бастапқы
білім
|
7 сыныпта өткен «Электронды
кестелер: диаграммаларды құру»
тақырыбы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ
басы
0-5
мин
|
Мәселені
анықтау
Сәлемдесу, сабақта жоқ білім
алушыларды журналға белгілеу
(Ұ) Жадаят: 8 сыныптың оқушысы
сіздерден көмек беруді өтінеді: «Мен мектепке барамын. Менің
есептеуім бойынша, маған 30 дәптер (28 жұқа, 2 жалпы), 8 қаламсап,
3 сызғыш және 2 компас керек. Менің тәтем маған 14000 теңге ақша
беріп және қажетті тауарларды сатып алуға арналған фирмалардың
атауларын айтты». Сұрақ: Қажетті канцелярды тауарларды сатып алуға
ақша жете ме? (оқушылардың жауаптарын жазып аламыз, сабақтың
соныңда оралып олардың болжамдарын
тексереміз)
Тақырыпты, сабақтың мақсаты
мен бағалау критерийлерін хабарлау.
Әр білім алушыға өзін өзі
бағалау парағын үлестіру.
|
Журнал,өзін өзі бағалау
парақтары
|
Сабақ
ортасы
5-24
мин
|
(Ж) Білім алушылар берілген
жағдаятты құрылымдау түріне әкеледі (кестені
құру).
Бағалау
критерийі
|
Тапсырма
№
|
Дескриптор
|
Кестенің негізгі
элементтерін (баған, жол, ұяшық, диапазон)
білу
|
1
|
- қажетті ұяшықты дұрыс таңдап
және оған сәйкес ақпаратты енгізді;
|
-мәтіндер кескінің дұрыс
қолдана алды;
|
- кесте үлгіге сәйкес етіп
құрылды (1 қосымша).
|
1
тапсырма.
(i) Төмендегі мәліметтерге
сүйене отырып кесте құрыңыз:
Қай
ұяшық
|
Қандай мәлімет
жазу
|
А1
|
Тауар
атауы
|
В1
|
Өндіріс
|
С1
|
Саны
|
D1
|
Бағасы
|
Е1
|
Барлығы
|
А2
|
Қаламсап
|
В2
|
Abdi
Company
|
С2
|
8
|
D2
|
100
|
А3
|
Жұқа
дәптер
|
В3
|
"Хатбер-Казахстан"
ЖШС
|
С3
|
28
|
D3
|
350
|
А4
|
Жалпы
дәптер
|
В4
|
Abdi
Company
|
С4
|
2
|
D4
|
800
|
А5
|
Сызғыш
|
В5
|
Abdi
Company
|
С5
|
3
|
D5
|
200
|
А6
|
Компас
|
В6
|
"Хатбер-Казахстан"
ЖШС
|
С6
|
2
|
D6
|
500
|
D7
|
Қосындысы
|
А9
|
Қолда бар
ақша
|
С9
|
14000
|
(ii) А1:Е1 диапазонды
ерекшелеп және мәтіндер кескінің жартылай қарайтылған
(Ж) етіп
жасаңыз.
|
Өзін өзі бағалау
парақтары
|
24-34
мин
|
(Ж) Білім алушылар нәтижелерді
есептейтін формулаларды жазады және логикалық формуланы қолдана
отырып, «Қажетті канцелярды тауарларды
сатып алуға ақша жете ме?» деген сұраққа жауап
береді.
Бағалау
критерийі
|
Тапсырма
№
|
Дескриптор
|
Кіріктірілген функцияларды
(СУММА, ЕСЛИ) қолдану
|
2
|
- нәтижені есептейтін
формуланы дұрыс қолдана алды;
|
- кестеде логикалық формуланы
қолдана алды;
|
- логикалық формула дұрыс
жұмыс жасайды;
|
- тапсырмада көрсетілген
ұяшыққа мәліметтерді енгізіп көрді және өз бақылауын/ұсыныстарын
жазды;
|
- құрылған жұмысты
сақтады.
|
2
тапсырма.
(i)
E7, F7 ұяшықтарда нәтижелерді
есептейтін қажетті формулаларды қолдана отырып, кестені
толтырыңыз.
(ii) D9
ұяшыққа логикалық формуланы қолдана
отырып, «Қажетті канцелярды тауарларды
сатып алуға ақша жете ме?» деген сұраққа жауап беретін
формуланы жазыңыз (=ЕСЛИ(E7<=C9;"жетеді";"жетпейді"))
(iii) С4 ұяшықтағы
мәліметтерді өзгертіп көріңіз және нәжені есептейтін формула мен
логикалық формалада қандай өзгерістерді байқадыңыз? Оған қандай
тауарларды аз көлемде сатып алуға кеңес бере
аласыз?
|
Тапсырма
парақтары
|
35-36
мин
|
(Ұ) Сабақтың басында болжаған
жазбаларға орала отырып, орындалған жұмыспен
салыстырамыз.
Сабаққа қойылған мақсатқа қол
жеткізгеніміз туралы сұраймыз және оқушыларға кері байланыс
береміз.
|
Көрсетілім (презентация), өзін
өзі бағалау парақтары
|
Сабақ
соңы
37-40
мин
|
Рефлексия
«БББ»
Өзін өзі бағалау парағы
бойынша рефлексия жасау
|
өзін өзі бағалау
парақтары
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Өзіндік тапсырмаларды орындау кезіңдегі қиындықтарды туындайтын тапсырмаларды орындауға мұғалім көмек береді. Интерактивті
оқыту.
|
Бағалау: өзін-өзі бағалау,
мұғалімнің кері байланысы
|
Информатика кабинетіндегі
қауіпсіздік ережесі және сергіту сәті
|