Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: Көлдер мен мұздықтар
|
Бөлім |
3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.3.5.- көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көлдер мен мұздықтар туралы біледі, пайда болуымен танысады. Көлдердің пайда болу тегін түсінеді, картадан көрсетеді. Мұздықтардың түрлерін анықтайды. Көлдер мен мұздықтарды экологиялық жағдайына баға береді және оларды қорғау жолдарын ұсынады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Реттік саны бойынша топқа бөлу. Оқушыларды бүгінгі сабаққа назарларын аудару. «Әуедегі шар» әдісі арқылы еске түсіру (әрбір шарға сұрақтар ілінеді) 1. Гидросфера деген не? 2. Дүниежүзілік су айналымы деген не? 3. Құрлық сулары қандай ерекшеліктерге ие? 4. Су неліктен Жер бетіндегі тіршіліктің басты шарттарының бірі болып табылады? 5. Мұздықтар деген не? Оқушылардан бұл әуенді тыңдай отырып, сабақтың тақырыбын анықтайды. Олай болса, бүгін біз сабақта қандай мақсаттарды қарастыра аламыз? Оқушылардың жауаптарын тыңдап, нақтылаймын. |
Оқушы өз жұбын табады Сұрақтарға әдіс арқылы жауап береді. |
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларға «жарайсың»
Қалыптастырушы бағалау 3 балл |
Суреттер Ашық сұрақ-жауаптар |
|||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Көлдер мен мұздықтар жайлы қысқаша түсінік беремін. Жер шарындағы көлдердің жалпы
ауданы-2,7 млн км2, бұл құрлық бетінің 1,8%-ын
құрайды. Көлдің қазаншұңқыры – бұл біршама деңгейге дейін су толған
құрлық бетіндегі шұңқырлау жер. Қазаншұңқырдың су толған
бөлігі арнасы деп аталады. 1-тапсырма. «Бірге ойлаймыз, сөйлейміз» 1 топ кестені толтыру
2 топ кестені толтыру
2 тапсырма. Топтық жұмыс: «Фишбоун» әдісі арқылы постер қорғау. 1.Қазақстан көлдерін корғау 2. Мұздықтар және шаруашылықтағы маңызы 3. Қөлдерден өндірілетін табиғат ресурстарының маңызы.
|
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі.
Дескриптор Дүниежүзінің көлдерін біледі. Қазақстан мұздықтары туралы сипаттай алады
Дескриптор Қазақстан көлдерін картадан көрсетеді, оларды қорғаудың жолдарын айтады Мұздықтарды картадан көрсетеді және олардың шаруашылықтағы маңызын түсінеді Көлдерде өндірілетін ресурстардың маңызын және экономикалық артықшылығын біледі
|
Қалыптастырушы бағалау 3 балл
Қалыптастырушы бағалау 4 балл
|
Оқулық Атлас Суреттер
Атлас Кесте Дәптер
Карта Дәптер Атлас Оқулық |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту: Көлдердің ерекшеліктері қандай тәжірибелік мақсаттарды есепке алынады? Мұздықтардың табиғаттағы рөлі қандай? Кері байланыс. Жаңа тақырып бойынша меңгерген құнды білімдері мен пікірлерін айту. БББ кестесі
Үйге тапсырма: §26 оқу. Кескін картаға мына географиялық нысандарды шартты белгілер арқылы түсіріңіз: Женева, Эйр, Маракайбо, Ньяса, Өлі теңіз, Лобнор, Каспий теңізі, Байкал, Атабаска, Балқаш |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды. |
Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бағалау парақшасы |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып. Көлдер мен мұздықтар ҚМЖ
8 сынып. Көлдер мен мұздықтар ҚМЖ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: Көлдер мен мұздықтар
|
Бөлім |
3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.3.5.- көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көлдер мен мұздықтар туралы біледі, пайда болуымен танысады. Көлдердің пайда болу тегін түсінеді, картадан көрсетеді. Мұздықтардың түрлерін анықтайды. Көлдер мен мұздықтарды экологиялық жағдайына баға береді және оларды қорғау жолдарын ұсынады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Реттік саны бойынша топқа бөлу. Оқушыларды бүгінгі сабаққа назарларын аудару. «Әуедегі шар» әдісі арқылы еске түсіру (әрбір шарға сұрақтар ілінеді) 1. Гидросфера деген не? 2. Дүниежүзілік су айналымы деген не? 3. Құрлық сулары қандай ерекшеліктерге ие? 4. Су неліктен Жер бетіндегі тіршіліктің басты шарттарының бірі болып табылады? 5. Мұздықтар деген не? Оқушылардан бұл әуенді тыңдай отырып, сабақтың тақырыбын анықтайды. Олай болса, бүгін біз сабақта қандай мақсаттарды қарастыра аламыз? Оқушылардың жауаптарын тыңдап, нақтылаймын. |
Оқушы өз жұбын табады Сұрақтарға әдіс арқылы жауап береді. |
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларға «жарайсың»
Қалыптастырушы бағалау 3 балл |
Суреттер Ашық сұрақ-жауаптар |
|||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Көлдер мен мұздықтар жайлы қысқаша түсінік беремін. Жер шарындағы көлдердің жалпы
ауданы-2,7 млн км2, бұл құрлық бетінің 1,8%-ын
құрайды. Көлдің қазаншұңқыры – бұл біршама деңгейге дейін су толған
құрлық бетіндегі шұңқырлау жер. Қазаншұңқырдың су толған
бөлігі арнасы деп аталады. 1-тапсырма. «Бірге ойлаймыз, сөйлейміз» 1 топ кестені толтыру
2 топ кестені толтыру
2 тапсырма. Топтық жұмыс: «Фишбоун» әдісі арқылы постер қорғау. 1.Қазақстан көлдерін корғау 2. Мұздықтар және шаруашылықтағы маңызы 3. Қөлдерден өндірілетін табиғат ресурстарының маңызы.
|
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі.
Дескриптор Дүниежүзінің көлдерін біледі. Қазақстан мұздықтары туралы сипаттай алады
Дескриптор Қазақстан көлдерін картадан көрсетеді, оларды қорғаудың жолдарын айтады Мұздықтарды картадан көрсетеді және олардың шаруашылықтағы маңызын түсінеді Көлдерде өндірілетін ресурстардың маңызын және экономикалық артықшылығын біледі
|
Қалыптастырушы бағалау 3 балл
Қалыптастырушы бағалау 4 балл
|
Оқулық Атлас Суреттер
Атлас Кесте Дәптер
Карта Дәптер Атлас Оқулық |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту: Көлдердің ерекшеліктері қандай тәжірибелік мақсаттарды есепке алынады? Мұздықтардың табиғаттағы рөлі қандай? Кері байланыс. Жаңа тақырып бойынша меңгерген құнды білімдері мен пікірлерін айту. БББ кестесі
Үйге тапсырма: §26 оқу. Кескін картаға мына географиялық нысандарды шартты белгілер арқылы түсіріңіз: Женева, Эйр, Маракайбо, Ньяса, Өлі теңіз, Лобнор, Каспий теңізі, Байкал, Атабаска, Балқаш |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды. |
Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бағалау парақшасы |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














