8 сынып №7
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар.
§7. Саңырауқұлақтар – тірі ағзалардың ерекше патшалығы
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тірі ағзалардың көп түрлілігі» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар. §7. Саңырауқұлақтар – тірі ағзалардың ерекше патшалығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.2 - саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттайды; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. - Тірі ағзалардың қанша патшалығы бар? -Осы патшалықтардың қандай басты ерекшеліктері бар? -Өсімдіктер мен саңырауқұлақтардың қандай ұқсастықтары бар? - Сапрофиттер дегеніміз не? - Гликоген және хитин дегеніміз не? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Кіру билетінде берілген сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.1.2 - саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттау; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 25-бет. |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
7.1.1.2 жүйеленуде тірі ағзалардың орынын анықтау; §10. Тірі организмдердің жүйелік орнын анықтау. «Бұрынғы атаулар» әдісі. өсімдіктер жүйесі жануарлар жүйесі морфологиялық сипаттама |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық/ Очкур.Е.А, Құрманғалиева.Ж.Ж-Алматы,Мектеп, 2017ж 34-36 бет. |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Балдырлар, мүктер, Қырықжапырақ тәрізділер, ашықтұқымдылар, жабықтұқымдылар, саңырауқұлақтар. |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады. Бір-бірімен пікір алмасады, ой қозғау жүзеге асырылады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 33-бет. |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель бейнефильм https://youtu.be/wIQx4BuhDV8?si=LEvRQ9xXSaKgGRt3 |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
Топтық жұмыс. «Модельдеу» әдісі. Берілген суретке қарап негізгі белгілерін сипаттаңдар. |
Саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттайды. Саңырауқұлақтарды анықтайды. |
Дескриптор: - саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттайды – 4 балл; -суреттерге қарап саңырауқұлақтарды анықтайды – 4 балл; «Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 30-33 бет |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер. |
Оқушы сабақ мазмұны бойынша өз ойын білдіреді. Алған жаңа білімін сипаттайды. Қиындық тудырған тұсын атайды. |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды – 7 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба «Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер» |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 34-бет. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
6.Практикалық тапсырмалар беру. Топтық жұмыс.
«Модельдеу» әдісі. Берілген суретке қарап негізгі белгілерін сипаттаңдар.





8.Бағалау
ЕБҚ тапсырма:
|
«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай жаңа білім алдың? |
Алған біліміңді қолдана аласың ба? |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 8 сынып
№7
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Саңырауқұлақтар патшалығы.
Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар –
ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар.
Жеуге жарамды және улы
саңырауқұлақтар.
§7. Саңырауқұлақтар – тірі
ағзалардың ерекше патшалығы
(Сабақ
тақырыбы)
Бөлім:
«Тірі ағзалардың көп
түрлілігі»
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 8 «а»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы: Саңырауқұлақтар патшалығы.
Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар –
ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар.
Жеуге жарамды және улы
саңырауқұлақтар.
§7.
Саңырауқұлақтар – тірі ағзалардың ерекше
патшалығы
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
8.1.1.2 - саңырауқұлақтардың
негізгі белгілерін
сипаттау;
Сабақтың
мақсаты: саңырауқұлақтардың негізгі
белгілерін сипаттайды;
ЕБҚ ( қабылдауы
баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын
тұжырымдайды; Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі
Сабақ
кезеңі Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы
1.Оқушылардың
назарын аудару Оқушылармен амандасу,
түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау. «Кіру
билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына
сай сұрақ қойылады. - Тірі
ағзалардың қанша патшалығы
бар? -Осы патшалықтардың қандай
басты ерекшеліктері бар? -Өсімдіктер
мен саңырауқұлақтардың қандай
ұқсастықтары бар? - Сапрофиттер
дегеніміз не?
- Гликоген және
хитин дегеніміз не? Оқушылар амандасады, сынып
тәртібін сақтайды.
Кіру билетінде
берілген сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге
асады. Кері
байланыс: «Мадақтау»
әдісі «Жарайсың!» «Тамаша
жауап»
т.б Интерактивті панель,
презентация
2.Сабақтың мақсатын
таныстыру
8.1.1.2 -
саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін
сипаттау;
Жаңа сабақтың оқу
мақсатын жазады.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі Интерактивті панель,
презентация Биология 8-сынып,Автор:
А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
25-бет.
3.Бұрынғы білімін
еске түсіру 7.1.1.2 жүйеленуде тірі
ағзалардың орынын анықтау; §10. Тірі организмдердің
жүйелік орнын анықтау. «Бұрынғы
атаулар» әдісі. өсімдіктер
жүйесі жануарлар
жүйесі
морфологиялық
сипаттама
«Бұрынғы атаулар»
әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын
сипаттайды,ой қозғайды, пікір
алмасады. Кері
байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы
бағаланады.
«Керемет!» және
т.б Интерактивті панель,
презентация Биология. Жалпы білім беретін
мектептің 7-сыныбына арналған оқулық/ Очкур.Е.А,
Құрманғалиева.Ж.Ж-Алматы,Мектеп,
2017ж 34-36
бет. Сабақтың
ортасы
4.Жаңа тақырыпты
таныстыру «Қазіргі
атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа
тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4
атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен
байланысы туралы ойлануын
сұрайды. Балдырлар,
мүктер, Қырықжапырақ
тәрізділер, ашықтұқымдылар, жабықтұқымдылар,
саңырауқұлақтар.
«Қазіргі атаулар»
әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады.
Бір-бірімен пікір алмасады, ой
қозғау жүзеге асырылады. Кері
байланыс: «Мадақтау»
әдісі «Жарайсың!» «Тамаша
жауап»
т.б Интерактивті панель,
презентация Биология 8-сынып,Автор:
А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
33-бет.
5.Оқушыларға бағыт
бағдар беру «Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін,
ойлау қабілетін дамыту.
Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады. Оқушының логикалық ойлау
қабілеті дамиды.
өз ойын,
ой-пікірлерін білдіреді.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі Интерактивті
панель бейнефильм https://youtu.be/wIQx4BuhDV8?si=LEvRQ9xXSaKgGRt3
6.Практикалық
тапсырмалар беру. Топтық
жұмыс. «Модельдеу» әдісі. Берілген суретке қарап
негізгі белгілерін
сипаттаңдар.
Саңырауқұлақтардың
негізгі белгілерін сипаттайды. Саңырауқұлақтарды
анықтайды. Дескриптор: - саңырауқұлақтардың негізгі
белгілерін сипаттайды – 4
балл; -суреттерге қарап
саңырауқұлақтарды анықтайды – 4
балл;
«Өзін-өзі
бағалау» әдісі Интерактивті панель,
презентация Биология 8-сынып,Автор:
А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
30-33
бет Сабақтың
соңы
7.Кері байланыс
беру Кері
байланыс «4
себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері
байланысын тыңдайды.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды. Мұғалім
оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы
бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі
... 2.Мен түсінбедім, себебі
... 3.Мен қолдана аламын, себебі
... 4.Маған тиімді болмады, себебі
.../ұсыныс……..
8.Бағалау Жеке
тапсырма: ЕБҚ
тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды
білдір» Қандай жаңа білім
алдың? Алған біліміңді қолдана аласың
ба?
Саған қиындық
тудырған түсініктер.
Оқушы сабақ мазмұны
бойынша өз ойын білдіреді. Алған жаңа білімін сипаттайды. Қиындық
тудырған тұсын атайды. Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша
өз ойын тұжырымдайды –
7
балл; Интерактивті панель,
презентация
Жұмыс
дәптері
9.Білімді игеруді
жақсарту және оны тәжірибеге
көшіру Шығармашылық
жұмыс. Тірек
сызба
«Даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктер»
Білім алушылар
келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау
жүзеге асады.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі Жұмыс
дәптері Биология 8-сынып,Автор:
А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
34-бет. ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША
6.Практикалық тапсырмалар
беру. Топтық жұмыс.
«Модельдеу» әдісі. Берілген
суретке қарап негізгі белгілерін
сипаттаңдар.
8.Бағалау
ЕБҚ
тапсырма:
«Сабақ мазмұны
бойынша ойыңды білдір»
Қандай жаңа білім
алдың?
Алған біліміңді
қолдана аласың ба?
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














