8 сынып №8
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Зертханалық жұмыс №4 «Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу». §8. Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тірі ағзалардың көп түрлілігі» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зертханалық жұмыс №4 «Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу». §8. Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.3 - даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады және дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттейді; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.
- Гүлді өсімдіктердің бөлімдерін қанша класқа бөледі? - Олардың қандай айырмашылықтары бар? -Камбий дегеніміз не? -Ол қандай қызмет атқарады?
|
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.
Кіру билетінде берілген сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.1.3 - даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация
Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 34-бет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының айырмашылық белгілерін сипаттау; § 11. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау. «Бұрынғы атаулар» әдісі. • Біржасушалылар патшалық тармағы • Көпжасушалылар патшалық тармағы • омыртқасыздар • омыртқалылар
|
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация
Биология. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық/ Очкур.Е.А, Құрманғалиева.Ж.Ж-Алматы,Мектеп, 2017ж 37-бет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды.
Даражарнақты, қосжарнақты, кіндік және шашақ тамыр жүйесі, жүйкелену, камбий, тіршілік формасы
|
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады. Бір-бірімен пікір алмасады, ой қозғау жүзеге асырылады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация
Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 38-бет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель
бейнефильм https://youtu.be/Ceca7vNV8Ao?si=j_lSqvBBqBEVyhhC
https://youtu.be/NW-NSUXrpAA?si=dRTWceOaKMHBD9ZN
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
Топтық жұмыс.
«Биологиялық зертхана» әдісі. №4 з е р т х а н а л ы қ ж ұ м ы с Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу. Жұмыс мақсаты: нақты өсімдіктің қандай класқа жататынын анықтауды үйрену.
|
Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады және дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттейді. |
Дескриптор: - даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады – 4 балл; - дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттейді;– 4 балл;
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация
Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж, 249-бет
Құрал-жабдықтар: даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер өкілдерінің ірі тұқымдарының жиынтығы мен кеппеөсімдік материалдары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
7.Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратыңыз. 1.Бір тұқым жарнақты 2.екі тұқым жарнақты 3.шашақ тамыр 4. кіндік тамыр 5.торлы-саусақтәрізді 6. күрделі-саусақты, 7.тостаған жапырақшасы бар 8. Доғатәрізді 9.гүл бөліктері 4-5 еселі 10.гүл бөліктері 2-3 еселі. |
Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады. |
Дескриптор: - Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады: – 7 балл;
|
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба «Жануарлардың басым типтері мен олардың кластары» |
Білім алушылар
келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау
жүзеге асады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып
№8
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
Зертханалық жұмыс
№4 «Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының
белгілерін зерттеу». §8. Даражарнақты және қосжарнақты
өсімдіктер.
(Сабақ
тақырыбы)
Бөлім:
«Тірі ағзалардың көп
түрлілігі»
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 8 «а»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Зертханалық жұмыс
№4 «Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының
белгілерін зерттеу». §8. Даражарнақты және қосжарнақты
өсімдіктер.
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
8.1.1.3 - даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай
ажырату;
Сабақтың
мақсаты:
даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады және
дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін
зерттейді;
ЕБҚ ( қабылдауы
баяу): даражарнақты және қосжарнақты
өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай
ажыратады;
Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі
Сабақ
кезеңі
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
1.Оқушылардың
назарын аудару
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау.
«Кіру
билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына
сай сұрақ қойылады.
- Гүлді
өсімдіктердің бөлімдерін қанша класқа
бөледі?
- Олардың
қандай
айырмашылықтары
бар?
-Камбий дегеніміз
не?
-Ол қандай қызмет
атқарады?
Оқушылар амандасады,
сынып тәртібін сақтайды.
Кіру билетінде
берілген сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге
асады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап»
т.б
Интерактивті панель,
презентация
2.Сабақтың мақсатын
таныстыру
8.1.1.3 -
даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне
қарай ажырату;
Жаңа сабақтың оқу
мақсатын жазады.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
34-бет.
3.Бұрынғы білімін
еске түсіру
7.1.1.3 омыртқасыз
және омыртқалы жануарлардың құрылысының айырмашылық белгілерін
сипаттау;
§ 11. Омыртқасыз
және омыртқалы жануарлардың
құрылысының
ерекшеліктерін
сипаттау.
«Бұрынғы
атаулар» әдісі. •
Біржасушалылар
патшалық тармағы •
Көпжасушалылар
патшалық тармағы •
омыртқасыздар •
омыртқалылар
«Бұрынғы атаулар»
әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын
сипаттайды,ой қозғайды, пікір
алмасады.
Кері
байланыс:
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағаланады.
«Керемет!» және
т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология. Жалпы
білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық/ Очкур.Е.А,
Құрманғалиева.Ж.Ж-Алматы,Мектеп,
2017ж
37-бет.
Сабақтың
ортасы
4.Жаңа тақырыпты
таныстыру
«Қазіргі
атаулар» әдісі
Мұғалім сабақ
басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып
қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара
қатынасы мен байланысы туралы ойлануын
сұрайды.
Даражарнақты,
қосжарнақты,
кіндік және шашақ
тамыр жүйесі,
жүйкелену,
камбий,
тіршілік
формасы
«Қазіргі атаулар»
әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады.
Бір-бірімен пікір алмасады, ой
қозғау жүзеге асырылады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап»
т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
38-бет.
5.Оқушыларға бағыт
бағдар беру
«Кинометафора» әдісі.
Мақсаты: Оқушының
ой-өрісін, ойлау қабілетін
дамыту.
Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады.
Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды.
өз ойын,
ой-пікірлерін білдіреді.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті
панель
бейнефильм
https://youtu.be/Ceca7vNV8Ao?si=j_lSqvBBqBEVyhhC
https://youtu.be/NW-NSUXrpAA?si=dRTWceOaKMHBD9ZN
6.Практикалық
тапсырмалар беру.
Топтық
жұмыс.
«Биологиялық
зертхана» әдісі.
№4 з е р т х а н а
л ы қ
ж ұ м ы
с
Даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктер
кластарының
белгілерін зерттеу.
Жұмыс
мақсаты: нақты өсімдіктің қандай класқа
жататынын анықтауды үйрену.
Даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажыратады және
дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін
зерттейді.
Дескриптор:
- даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай
ажыратады – 4
балл;
- дара жарнақты және
қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін
зерттейді;– 4
балл;
«Өзін-өзі
бағалау» әдісі
Интерактивті панель,
презентация
Биология
8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы
2018ж,
249-бет
Құрал-жабдықтар: даражарнақты және қосжарнақты
өсімдіктер өкілдерінің ірі
тұқымдарының
жиынтығы мен
кеппеөсімдік материалдары.
Сабақтың
соңы
7.Кері байланыс
беру
1,2-«Бүгін сабақта
зерттедім»
3- «Бүгінгі сабақта
маған түсіну қиынға соқты»
4-«Менің
жеңісім»
Білім алушылар
өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері
байланыс береді.
Кері
байланыс:
«Бас бармақ»
әдісі арқылы
бағаланады.
«Керемет!» және
т.б
Интерактивті панель,
презентация
8.Бағалау
Жеке
тапсырма:
ЕБҚ
тапсырма:
Даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай
ажыратыңыз.
1.Бір тұқым жарнақты
2.екі тұқым жарнақты 3.шашақ тамыр 4. кіндік тамыр
5.торлы-саусақтәрізді 6. күрделі-саусақты, 7.тостаған жапырақшасы
бар 8. Доғатәрізді 9.гүл бөліктері 4-5 еселі 10.гүл бөліктері 2-3
еселі.
Даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай
ажыратады.
Дескриптор:
- Даражарнақты және
қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай
ажыратады:
– 7
балл;
Интерактивті панель,
презентация
Жұмыс
дәптері
9.Білімді игеруді
жақсарту және оны тәжірибеге
көшіру
Шығармашылық
жұмыс.
Тірек
сызба
«Жануарлардың басым
типтері мен олардың
кластары»
Білім алушылар
келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау
жүзеге асады. |













