8 сынып №43
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер. §37. Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері.
БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.02.2024 |
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер. §37. Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. БЖБ (20-мин) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.4.1- тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттейді және «Қозғалыс.Биофизика» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Гиподинамияның қандай салдары бар? Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың қандай пайда болу себептері бар? Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу үшін қандай шара қолданасыз? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Менен сұрақ-сенен жауап әдісінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға екі түрлі сурет көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 8.4.4.1- тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу; Сабақтың мақсаты: тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттейді және «Қозғалыс.Биофизика» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Тың мәлімет». Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру сәті. |
Ақпараттан керекті жерін түртіп жазып алады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация https://smk.edu.kz/Course/Topic/16/6936?lang=2 |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары |
Оқушылар жеке ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация https://smk.edu.kz/Course/Topic/16/6936?lang=2 |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
Жеке жұмыс БЖБ тапсырмалары |
Оқушылар жеке БЖБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс БЖБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация БЖБ тапсырмаларына арналған парақтар |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл;
|
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация «Білгенім» «Білдім» «Білгім келеді» |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге: §38. Көру мүшесінің құрылысы мен гигиенасы. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
«Айырмашылығы неде?»

1.Адам және жануар қаңқасының қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар?
2.Адам және приматтардың жалпы ұқсастықтары қандай?
3.Жүру үшін қандай бұлшық еттер жұмыс жасайды?
4.Қандай эволюциялық өзгерістерге байланысты адам сөйлеуді үйренген?
5.Адам және приматтардың тірек-қимыл жүйесінің ұқсастықтары мен айырмашылықтары қандай?
6.Тамақты отта пісіру қандай өзгерістер тудырған?
7.Тік жүру мен тірек-қимыл жүйесіндегі өзгерістер арасындағы байланыс қандай?
«Тың мәлімет».
Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру сәті.
Биомеханика ағзаның қозғалыс кезіндегі жағдайын зерттейді. Ол сүйектер мен бұлшық еттердің қозғалыс кезіндегі өзгерістерін қамтиды.
Мысалы, отырудың биомеханикасы табан, сан, жіліншік, тізе, иық, арқа және иық белдеуінің өзгерістерін қамтиды.
Биомеханика – адам ағзасының қозғалыстарын түсіндіретін ғылым саласы.
Ағзаның биомеханикасын дұрыс ұйымдастыра білу арқылы ағза потенциалын максималды түрде зақымданусыз тиімді пайдалану мүмкін болады. Әсіресе спорт жаттықтырушысы мамандары үшін бұл аса маңызды. Жарақаттан соң зақым алған мүшені жасау, қол көз, аяқты алмастыруда басты рөл атқаратын сала осы биомеханика. Бұл саладағы білім адам өмірінде де кеңінен қолданыс тапқан. Мысалы, инелікке қарап тікұшақ жасалған. Көптеген тұрмыстық заттардың қолдануға қолайлы болуы осы биомеханиканың заңдылықтарына негізделумен қамтамасыз етіледі.
Дененің ауырлық орталығы – дененің ауырлық орталығынан көлденең бағытта төмендеуі.
Көлденең жағдайдағы дененің тірек нүктесі жамбас және омыртқа жотасы болады.
Адамның қозғалысты басқаруы, адам миының күрделілігімен салыстырмалы, табиғаттың берген керемет сыйы. Миды зерттеу оның элементтерінен (нейрон) басталады, сол сияқты биомеханикада алдымен қозғалыс аппаратын, қозғаушы элементтерден бастап зерттейді.
Қадамдық цикл екі фазадан тұрады: тірек фазасы және ұшу/жоғары көтерілу фазасы. Ұшу /жоғары көтерілу фазасы табан жерге тимеген жағдайда жүзеге асады.
Тірек фазасы – табанның жерге тию кезеңі. Тірек фазасында 65 пайыз қадамдық цикл жүзеге асады.
Жүру — кезінде бір аяқ екінші аяқтың ауада көтеріліп тұрған кезінде тіреніш болады. Екі аяқ бір-бірін кезекпен алмастырып отыру арқылы денені алға қарай жылжытады. Екі аяқтың кезекпен қозғалу реті болады.
Биомеханика
-
Жаттығулар жасау кезінде әр түрлі қимылдарды дұрыс орындау және жаттықтырушылар үшін
-
Спорттық құрылғыларды жасауда, мысалы, спорттық аяқ киімдер мен жаттығу құралдары
-
Жаттығу тиімділігін арттыру мақсатында спорттық технологияларды зерттеуде, мысалы қолдың қандай қозғалысы максимальды жылдамдықпен жүзуге көмектеседі
-
Әртүрлі зақымдар соның ішінде спорттық зақымдарды емдеуде
-
Зақым алудың алдын алу үшін қажетті іс-әрекеттер түрлерін таңдауда маңызды рөл атқарады.
Адамның тік жүруге байланысты ерекшеліктері:
-
Төрт аяқты жануарларға қарағанда омыртқа жотасы адамның басын тік ұстап, қозғалысқа қолайлы етеді. Жүрген кезде басты тік ұстау мүмкіндігі бар.
-
Адамның кеуде қуысы едәуір жалпақ болғандықтан, дененің үлкен бөлігінің ауырлық орталығынан жоғары бөлікте орналасып, тепе-теңдікті сақтауына жағдай жасайды. Сондықтан адам алға қарай құлап қалмайды.
-
Адамның омыртқа жотасы жануарлардікіне қарағанда серпімді S-тәрізді пішінді. Бұл дененің үлкен бөлігін ауырлық орталығынан жоғары ұстауға, тепе-теңдікті сақтауға қолайлы, әрі жүрген кездегі механикалық әсерлерді азайтады.
-
Адамның жамбас бөлігі кең болғандықтан, жүрген кезде екі аяққа түсетін жүктемеге төтеп беріп, дененің үлкен бөлігін тік ұстауға қолайлы. Дененің тұрақтылығын сақтайды.
-
Адамның аяқтары екі қолынан ұзындау. Адамның саны ұзын болғандықтан жануарларға қарағанда үлкен адым жасауға қолайлы. Сан сүйегі түзу болғандықтан дене салмағының
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып ҚМЖ; 8.4.4.1- тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу;
8 сынып ҚМЖ; 8.4.4.1- тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу;
8 сынып №43
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер. §37. Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері.
БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.02.2024 |
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер. §37. Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. БЖБ (20-мин) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.4.1- тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттейді және «Қозғалыс.Биофизика» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Гиподинамияның қандай салдары бар? Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың қандай пайда болу себептері бар? Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу үшін қандай шара қолданасыз? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Менен сұрақ-сенен жауап әдісінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға екі түрлі сурет көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 8.4.4.1- тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу; Сабақтың мақсаты: тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттейді және «Қозғалыс.Биофизика» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Тың мәлімет». Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру сәті. |
Ақпараттан керекті жерін түртіп жазып алады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация https://smk.edu.kz/Course/Topic/16/6936?lang=2 |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары |
Оқушылар жеке ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация https://smk.edu.kz/Course/Topic/16/6936?lang=2 |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
Жеке жұмыс БЖБ тапсырмалары |
Оқушылар жеке БЖБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс БЖБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация БЖБ тапсырмаларына арналған парақтар |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл;
|
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация «Білгенім» «Білдім» «Білгім келеді» |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге: §38. Көру мүшесінің құрылысы мен гигиенасы. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
«Айырмашылығы неде?»

1.Адам және жануар қаңқасының қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар?
2.Адам және приматтардың жалпы ұқсастықтары қандай?
3.Жүру үшін қандай бұлшық еттер жұмыс жасайды?
4.Қандай эволюциялық өзгерістерге байланысты адам сөйлеуді үйренген?
5.Адам және приматтардың тірек-қимыл жүйесінің ұқсастықтары мен айырмашылықтары қандай?
6.Тамақты отта пісіру қандай өзгерістер тудырған?
7.Тік жүру мен тірек-қимыл жүйесіндегі өзгерістер арасындағы байланыс қандай?
«Тың мәлімет».
Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру сәті.
Биомеханика ағзаның қозғалыс кезіндегі жағдайын зерттейді. Ол сүйектер мен бұлшық еттердің қозғалыс кезіндегі өзгерістерін қамтиды.
Мысалы, отырудың биомеханикасы табан, сан, жіліншік, тізе, иық, арқа және иық белдеуінің өзгерістерін қамтиды.
Биомеханика – адам ағзасының қозғалыстарын түсіндіретін ғылым саласы.
Ағзаның биомеханикасын дұрыс ұйымдастыра білу арқылы ағза потенциалын максималды түрде зақымданусыз тиімді пайдалану мүмкін болады. Әсіресе спорт жаттықтырушысы мамандары үшін бұл аса маңызды. Жарақаттан соң зақым алған мүшені жасау, қол көз, аяқты алмастыруда басты рөл атқаратын сала осы биомеханика. Бұл саладағы білім адам өмірінде де кеңінен қолданыс тапқан. Мысалы, инелікке қарап тікұшақ жасалған. Көптеген тұрмыстық заттардың қолдануға қолайлы болуы осы биомеханиканың заңдылықтарына негізделумен қамтамасыз етіледі.
Дененің ауырлық орталығы – дененің ауырлық орталығынан көлденең бағытта төмендеуі.
Көлденең жағдайдағы дененің тірек нүктесі жамбас және омыртқа жотасы болады.
Адамның қозғалысты басқаруы, адам миының күрделілігімен салыстырмалы, табиғаттың берген керемет сыйы. Миды зерттеу оның элементтерінен (нейрон) басталады, сол сияқты биомеханикада алдымен қозғалыс аппаратын, қозғаушы элементтерден бастап зерттейді.
Қадамдық цикл екі фазадан тұрады: тірек фазасы және ұшу/жоғары көтерілу фазасы. Ұшу /жоғары көтерілу фазасы табан жерге тимеген жағдайда жүзеге асады.
Тірек фазасы – табанның жерге тию кезеңі. Тірек фазасында 65 пайыз қадамдық цикл жүзеге асады.
Жүру — кезінде бір аяқ екінші аяқтың ауада көтеріліп тұрған кезінде тіреніш болады. Екі аяқ бір-бірін кезекпен алмастырып отыру арқылы денені алға қарай жылжытады. Екі аяқтың кезекпен қозғалу реті болады.
Биомеханика
-
Жаттығулар жасау кезінде әр түрлі қимылдарды дұрыс орындау және жаттықтырушылар үшін
-
Спорттық құрылғыларды жасауда, мысалы, спорттық аяқ киімдер мен жаттығу құралдары
-
Жаттығу тиімділігін арттыру мақсатында спорттық технологияларды зерттеуде, мысалы қолдың қандай қозғалысы максимальды жылдамдықпен жүзуге көмектеседі
-
Әртүрлі зақымдар соның ішінде спорттық зақымдарды емдеуде
-
Зақым алудың алдын алу үшін қажетті іс-әрекеттер түрлерін таңдауда маңызды рөл атқарады.
Адамның тік жүруге байланысты ерекшеліктері:
-
Төрт аяқты жануарларға қарағанда омыртқа жотасы адамның басын тік ұстап, қозғалысқа қолайлы етеді. Жүрген кезде басты тік ұстау мүмкіндігі бар.
-
Адамның кеуде қуысы едәуір жалпақ болғандықтан, дененің үлкен бөлігінің ауырлық орталығынан жоғары бөлікте орналасып, тепе-теңдікті сақтауына жағдай жасайды. Сондықтан адам алға қарай құлап қалмайды.
-
Адамның омыртқа жотасы жануарлардікіне қарағанда серпімді S-тәрізді пішінді. Бұл дененің үлкен бөлігін ауырлық орталығынан жоғары ұстауға, тепе-теңдікті сақтауға қолайлы, әрі жүрген кездегі механикалық әсерлерді азайтады.
-
Адамның жамбас бөлігі кең болғандықтан, жүрген кезде екі аяққа түсетін жүктемеге төтеп беріп, дененің үлкен бөлігін тік ұстауға қолайлы. Дененің тұрақтылығын сақтайды.
-
Адамның аяқтары екі қолынан ұзындау. Адамның саны ұзын болғандықтан жануарларға қарағанда үлкен адым жасауға қолайлы. Сан сүйегі түзу болғандықтан дене салмағының
шағым қалдыра аласыз













