8 сынып №30
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» «Тыныс алу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
27.12 |
|
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.5- лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау. 8.1.3.1 - қан құрамы мен қызметін сипаттау. 8.1.3.2 - дайын микропрепараттар арқылы әр түрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу. 8.1.3.3 - лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау. 8.1.3.4- гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру. 8.4.3.1- қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау. 8.1.3.6- аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау. 8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру. 8.1.3.8- жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттау. 8.1.3.9- қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату. 8.1.3.10 -жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау. 8.1.3.11-дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу. 8.1.3.12-қан-тамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау. 8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау. 8.1.4.2- тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру. 8.1.4.3- өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
2-ші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивация» атты психологиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Бір ауыз мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тарт! |
|
Сабақтың ортасы |
«Заттардың тасымалдануы» «Тыныс алу» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындау. |
«Заттардың тасымалдануы» «Тыныс алу» «Бөліп шығару» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Үлестірме қағаз парақтары |
|
Сабақтың соңы |
«Биологиялық кері байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Презентация Бүгінгі тақырып бойынша түсінгенім...................... Бүгінгі тақырып бойынша маған ең қиын болған тұсы.............. Бүгінгі биология сабағы мен үшін.......................болды. Келесі биология сабағында мен ............................ болып келемін. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
8 сыныпқа арналған ТЖБ 2-тоқсан
Сыныбы:_____ Оқушының аты-жөні:___________________________________________
2 тоқсанға арналған жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар
1.Ағзаның ішкі ортасын өзінің қасиеттерімен сәйкестендіріңдер.
|
Ағзаның ішкі ортасы |
Мөлшері |
Түсі |
Қызметі |
|
1.Ұлпа сұйықтығы |
А. 1,5 л |
В. Сарғыш түсті |
Д. Жасушааралық сұйықтықты кері қанға қайтару |
|
2. Лимфа |
Б. 15-20 л |
Г. Түссіз, мөлдір |
Е. Делдал |
|
Ұлпа сұйықтығы |
Лимфа |
|
|
|
[2]
2. Шындық жалған тапсырмалары. Дұрыс тұжырымға «+»белгісін қой.
|
Қан жасушалары |
Ш |
Ж |
|
Лейкоциттер қанның қызыл қызыл жасушалары |
|
|
|
Қанның құрамы 55 % плазмадан тұрады |
|
|
[1]
3. Суретте микроскоппен көрінген бақа мен адам қан жасушалары бейнеленген.

Адам қаны жасушалары Бақа қанының жасушалары
(а) Берілген қан жасушаларында қандай айырмашылық бар.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ [2]
(б) Қай қан жасушалары оттегіні көп тасымалдайды? Жауабыңызды түсіндіріңіз.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
4. Лейкоциттердің түзілетін жері- ( Көп жауапты тест )
А.Бауырда-
Б.Сүйек кемігінде
В.Жүректе
Г.Айырша безде
Д.Лимфа түйіндерінде
[2]
5. Иммунитет түрлері мен атқаратын қызметін сәйкестендіріңдер.
|
Жасушалық иммунитет |
А. Антидене |
В. Мечников И |
Д. Нәруыз |
|
Гуморальдық иммунитет |
Б. Фагоцитоз |
Г. Эрлих П |
Е. Фагоциттер |
Жауап:1............................................ 2........................................
[2]
6. Шындық жалған тапсырмасы. Дұрыс тұжырымға «қанатша» белгісін қойыңдар.
|
Сипаттамасы |
Ш |
Ж |
|
Фитофороз саңырауқұлақ тудыратын өсімдік ауруы |
|
|
|
Ауру қоздырғыш қарапайым амеба |
|
|
[1]
7. Паразит ағзалар арқылы жұғатын ауру түрлері туралы кестені толтырыңдар.
|
Ауру түрлері |
Қоздырғыштарымен жұғу жолдары |
|
Дифтерия |
|
|
Лейшманиоз |
|
|
Герпес қоздырғышы |
|
[3]
8. Шындық жалған тапсырмасы. Дұрыс тұжырымға «+» белгісін қой.
|
Сипаттамасы |
Ш |
Ж |
|
Эрритроциттердің бір-біріне жабысуы агглютинация |
|
|
|
Заманауи медицинада қан құюда резус факторды ескермейді |
|
|
[1]
9. Құс жүрегінің жарып көрсетілген сызбанұсқасында санмен белгілеп, жүрек бөліктері мен қантамырларының аттарын сәйкес әріппен берілген бөліммен сәйкестендіріңдер.

1.Дене мүшелеріне
2.Өкпеге
3.Сол жақ құлақша
4.Сол жақ қарынша
5.Оң жақ қарынша
6.Оң жақ құлақша
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
|
|
|
|
|
|
|
[3]
10. Суретке қараңыз.

(а)Келтірілген суреттен қан тамырлар түрлерін сәйкестендіріңіз
[3]
1.__________ А. Артерия
2.__________ Б. Вена
3.__________ В. Капилияр
(б) Жоғарыда келтірілген № 1 қан тамырларының қызметтерін сәйкестендіріңдер
А. Денеге жүректен шыққан қанды таратады.
Б. Денеден қанды жүрекке айдайтын тамыр
В. Зат алмасу мен газ алмасуды қамтамасыз ететін қан тамырлары
1.______________________
[3]
11. Қан тамырлармен қанның ағу жылдамдығын сәйкестендіріңіз.
|
Қан тамырлар түрлері |
Жылдамдығы |
Орналасуы |
|
Артерия |
А. Баяу қозғалады |
Г. Бұлшық ет арасында |
|
Вена |
Б. Жылдам қозғалады |
Д. Теріге жақын |
|
Артерия |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып
№30 ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ
БАҒАЛАУ (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: «Заттардың тасымалдануы»
«Тыныс алу» Педагогтің
аты-жөні: Күні: 27.12 Сыныбы: 8 «а» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ
БАҒАЛАУ Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
8.1.3.5- лимфа жүйесін және
қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты
сипаттау.
8.1.3.1 - қан құрамы мен
қызметін сипаттау.
8.1.3.2 - дайын
микропрепараттар арқылы әр түрлі ағзалардың қан жасушаларының
құрылыс ерекшеліктерін
зерттеу.
8.1.3.3 - лейкоциттердің түрлі
типтерінің қызметтерін
сипаттау.
8.1.3.4- гуморальдық және
жасушалық иммунитетті
салыстыру.
8.4.3.1- қарапайымдылар,
саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын
аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын
сипаттау.
8.1.3.6- аурудың алдын алудағы
вакцинацияның ролін
бағалау.
8.1.3.7- агглютинация және
резус-конфликт механизмдерін
түсіндіру.
8.1.3.8- жануарлар жүрегінің
құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын
сипаттау.
8.1.3.9- қантамыр қабырғасының
құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты
орнату.
8.1.3.10 -жануарлардың
қантамырлар жүйесі түрлерін
сипаттау.
8.1.3.11-дене жаттығуларының
жүрек жұмысына әсерін
зерттеу.
8.1.3.12-қан-тамыр жүйесі
ауруларының себептері мен ауру белгілерін
сипаттау.
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ
алмасу механизмдерін
сипаттау.
8.1.4.2- тыныс алу және тыныс
шығару механизмін
түсіндіру. 8.1.4.3- өкпенің тіршілік
сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық
жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін
анықтау. Сабақтың
мақсаты: 2-ші тоқсандық жиынтық бағалау
тапсырмаларын орындайды;
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі
Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін
қадағалау.
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивация» атты
психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар ұстазымен амандасады.
Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер
айтады.
«Ду қол шапалақ»
әдісі арқылы бағалау.
«Мадақтау!» «Жарайсың!»
Бір ауыз
мотивациялық сөздер
Арманда!
Сенім
арт!
Өзіңді жетілдіре
біл!
Қол
жеткіз!
Жаңалық
аш!
Жеңе
біл!
Тек қана алға
жылжы!
Өзіңді
тыңда! Қағидадан бас
тарт! Сабақтың
ортасы «Заттардың тасымалдануы»
«Тыныс алу» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді жоспардың қосымшасында
берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын
орындау. «Заттардың тасымалдануы»
«Тыныс алу» «Бөліп шығару» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді
жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау
тапсырмаларын орындайды.
Мұғалім оқушыларды
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын! Үлестірме қағаз
парақтары Сабақтың
соңы
«Биологиялық кері
байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады. Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім оқушыларды
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Презентация
Бүгінгі тақырып
бойынша
түсінгенім......................
Бүгінгі тақырып
бойынша маған ең қиын болған
тұсы..............
Бүгінгі биология
сабағы мен
үшін.......................болды. Келесі биология сабағында мен
............................ болып
келемін.
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША 8 сыныпқа арналған ТЖБ
2-тоқсан
Сыныбы:_____ Оқушының
аты-жөні:___________________________________________ 2 тоқсанға арналған жиынтық
бағалауға арналған тапсырмалар
1.Ағзаның ішкі ортасын өзінің
қасиеттерімен сәйкестендіріңдер.
Ағзаның ішкі
ортасы Мөлшері Түсі Қызметі 1.Ұлпа
сұйықтығы А. 1,5
л В. Сарғыш
түсті Д. Жасушааралық сұйықтықты
кері қанға қайтару 2.
Лимфа Б. 15-20
л Г. Түссіз,
мөлдір Е.
Делдал
Ұлпа
сұйықтығы Лимфа
[2] 2. Шындық жалған тапсырмалары.
Дұрыс тұжырымға «+»белгісін қой.
Қан
жасушалары Ш Ж Лейкоциттер қанның қызыл қызыл
жасушалары Қанның құрамы 55 % плазмадан
тұрады
[1] 3. Суретте микроскоппен
көрінген бақа мен адам қан жасушалары
бейнеленген. Адам қаны жасушалары Бақа
қанының жасушалары
(а) Берілген қан жасушаларында
қандай айырмашылық бар.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2] (б) Қай қан жасушалары
оттегіні көп тасымалдайды? Жауабыңызды
түсіндіріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2] 4. Лейкоциттердің түзілетін
жері- ( Көп жауапты тест ) А.Бауырда- Б.Сүйек
кемігінде В.Жүректе Г.Айырша
безде Д.Лимфа
түйіндерінде
[2] 5. Иммунитет түрлері мен
атқаратын қызметін сәйкестендіріңдер.
Жасушалық
иммунитет А.
Антидене В. Мечников
И Д.
Нәруыз Гуморальдық
иммунитет Б.
Фагоцитоз Г. Эрлих
П Е.
Фагоциттер
Жауап:1............................................
2........................................
[2] 6. Шындық жалған тапсырмасы.
Дұрыс тұжырымға «қанатша» белгісін
қойыңдар.
Сипаттамасы Ш Ж Фитофороз саңырауқұлақ
тудыратын өсімдік ауруы Ауру қоздырғыш қарапайым
амеба
[1] 7. Паразит ағзалар арқылы
жұғатын ауру түрлері туралы кестені
толтырыңдар.
Ауру
түрлері Қоздырғыштарымен жұғу
жолдары Дифтерия Лейшманиоз Герпес
қоздырғышы
[3] 8. Шындық жалған тапсырмасы.
Дұрыс тұжырымға «+» белгісін қой.
Сипаттамасы Ш Ж Эрритроциттердің бір-біріне
жабысуы агглютинация Заманауи медицинада қан құюда
резус факторды ескермейді
[1] 9.
Құс жүрегінің жарып көрсетілген сызбанұсқасында санмен белгілеп,
жүрек бөліктері мен қантамырларының аттарын сәйкес әріппен берілген
бөліммен сәйкестендіріңдер. 1.Дене мүшелеріне 2.Өкпеге 3.Сол жақ құлақша 4.Сол жақ қарынша 5.Оң жақ қарынша 6.Оң жақ құлақша А Б В Г Д Е
[3] 10.
Суретке қараңыз. (а)Келтірілген суреттен қан тамырлар түрлерін
сәйкестендіріңіз
[3] 1.__________ А. Артерия 2.__________ Б. Вена 3.__________ В. Капилияр (б)
Жоғарыда келтірілген № 1 қан тамырларының қызметтерін
сәйкестендіріңдер А.
Денеге жүректен шыққан қанды таратады. Б.
Денеден қанды жүрекке айдайтын тамыр В.
Зат алмасу мен газ алмасуды қамтамасыз ететін қан
тамырлары 1.______________________
[3] 11.
Қан тамырлармен қанның ағу жылдамдығын
сәйкестендіріңіз. Қан тамырлар
түрлері Жылдамдығы Орналасуы Артерия А. Баяу
қозғалады Г. Бұлшық ет
арасында Вена Б. Жылдам
қозғалады Д. Теріге
жақын Артерия |













