|
Пән: Қазақ тілі Т2 Күні: Сынып: 8 |
Бөлім: I. Білім. Ғылым. Инновация Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
7.Т.Сұлтанбеков «Ғажайып планета» |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау 8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды және тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қанша? Қаншадан? |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді. Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады |
слайд
Суреттер |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Сөздікпен жұмыс: жарықтандыр, тың , зиялы, тіркелуші, нақты
|
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды. Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық 17 бет
сөздік слайд |
|||||
1-тапсырма. Мәтінді оқ
ы. Мәтін мазмұны бойынша Талап Сұлтанбековтің түйіндемесін жаз.
|
Талап Сұлтанбеков – жазушы, журналист. Ол – қазақ әдебиетінде фантастика жанрының дамуына ерекше үлес қосқан суреткер, зиялы тұлға. Қаламгер тың тақырыптағы «Көшпелі алтын», «Лұқман хакім», «Жүрек тулайды», «Жұлдыз ат», «Тізгін», «Темір еліне саяхат» секілді шығармалар жазды. Шахмат, дойбы, тоғызқұмалақ ойындарын насихаттаушы, республикалық дәрежедегі төреші, Қазақстан Республикасының бірнеше дүркін чемпионы. Т.Сұлтанбеков 1930 жылы Алматы облысы Ақсу ауданында туған. 1955-1959 жылдары «Жетісу» газетінде, 1962-1970 жылдары «Білім және еңбек» журналында жұмыс істеді. 1970-1985 жылдары «Қазақфильм» киностудиясында қызмет етті. 1985-1991 жылдары Бүкілодақтық «Киноорталық» бірлестігінің қазақ бөлімінде директор болды. Жазушының аты ел тарихында алтын әріппен тіркелді.
|
Оқылым. Жазылым. Мәтінді оқиды. Түйіндеме жазады. Сұрақтарға жауап берді. |
Дескриптор: -Мәтінді мұқият оқиды; - Түйіндеме жазады; |
Оқулық 17 бет
Оқулық 19 бет
|
|||||||||
|
|
2-тапсырма. Жазылым. Айтылым. Интернет материалының негізінде Талап Сұлтанбековтің тұлғасын ашу үшін замандастарының пікірлерін тауып жаз. Олардың ойын дәйексөз ретінде қолданып, жазушы туралы өз пікіріңді түйіндеп айт. |
Жазылым, айтылым тапсырмасын орындайды. Талап Сұлтанбековтің пікірін тауып жазады. Жазушы туралы пікірін түйіндеп жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! |
|
||||||||
|
|
3-тапсырма. Жазылым. Өзің оқыған 2-3 фантастикалық кітап туралы жаз. Кітаптың авторы, аты, мазмұны туралы қысқаша мәлімет жаз. |
Оқушылар өзі оқыған 2-3 фантастикалық кітап туралы жазады. Кітаптың авторы, аты, мазмұны туралы қысқаша мәлімет жазады. |
«Бесбармақ» әдісі
|
Оқулық 17 бет
|
||||||||
|
|
Сергіту сәті. 4-тапсырма. Тыңда. Мәтінді оқы. Тақырып қой.
|
Сергіту сәтін орындайды. Айтылым. Мәтінді оқиды. Тақырып қояды. «Байқоңыр –12» өзіне жүктелген тапсырманы ойдағыдай орындады. Экипаж кемедегі жұмыстың бәрін автокосмонавқа жүктеп, үш айлық терең ұйқыға кеткен. Мұндай алыс жолдарды космонавтар анабиоздық ұйқыда өткізеді. «Байқоңыр –12» кемесі космос әлемін жарықтандырып, үнсіз жүзіп келеді. Ең ақыры жасанды адам физиомеханикалық Кибер де «шешініп» жатып қалған. Кенет «апат» аппаратының кернейі сарнап қоя берді. «Байқоңыр – 12» жүрісін баяулатып қалыпты. Алдымен Кибер оянды. Ол жан ұшырып механик Осиповты жұлқылады. Әп-сәтте бүкіл экипаж аяғынан тік тұрды. Осипов электрондық миды іске қосты. -Не боп қалды? Нақты айт! - «Байқоңырға» міндетті түрде қону керек! Электрондық ми аса бір үлкен қауіп болмаса, космос кемесіне қону керек екенін айтпайды. Экспедиция жинап қайтқан материал тың әрі өте құнды еді. Оны аман-есен адамзат ұрпағына жеткізу – бұлжымас борыш. Экипаж мүшелерінің әрқайсысы өзінің жұмыс орнында. Жинаған материалды сұрыптап, тіркеуші космостың қобдиша-ракеталарға салып жатыр. «Байқоңыр» анау-мынау боп кетсе, материал өлмесін». Бәрінің ойы осы. |
Дескриптор - Мәтінді оқиды; -Мәтінге тақырып қояды; |
Оқулық 19 бет |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсетеді. |
|
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: 5- тапсырма, 20 бет Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8-сынып ҚМЖ Т.Сұлтанбеков "Ғажайып планета"
8-сынып ҚМЖ Т.Сұлтанбеков "Ғажайып планета"
|
Пән: Қазақ тілі Т2 Күні: Сынып: 8 |
Бөлім: I. Білім. Ғылым. Инновация Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
7.Т.Сұлтанбеков «Ғажайып планета» |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау 8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды және тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қанша? Қаншадан? |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді. Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады |
слайд
Суреттер |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Сөздікпен жұмыс: жарықтандыр, тың , зиялы, тіркелуші, нақты
|
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды. Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық 17 бет
сөздік слайд |
|||||
1-тапсырма. Мәтінді оқ
ы. Мәтін мазмұны бойынша Талап Сұлтанбековтің түйіндемесін жаз.
|
Талап Сұлтанбеков – жазушы, журналист. Ол – қазақ әдебиетінде фантастика жанрының дамуына ерекше үлес қосқан суреткер, зиялы тұлға. Қаламгер тың тақырыптағы «Көшпелі алтын», «Лұқман хакім», «Жүрек тулайды», «Жұлдыз ат», «Тізгін», «Темір еліне саяхат» секілді шығармалар жазды. Шахмат, дойбы, тоғызқұмалақ ойындарын насихаттаушы, республикалық дәрежедегі төреші, Қазақстан Республикасының бірнеше дүркін чемпионы. Т.Сұлтанбеков 1930 жылы Алматы облысы Ақсу ауданында туған. 1955-1959 жылдары «Жетісу» газетінде, 1962-1970 жылдары «Білім және еңбек» журналында жұмыс істеді. 1970-1985 жылдары «Қазақфильм» киностудиясында қызмет етті. 1985-1991 жылдары Бүкілодақтық «Киноорталық» бірлестігінің қазақ бөлімінде директор болды. Жазушының аты ел тарихында алтын әріппен тіркелді.
|
Оқылым. Жазылым. Мәтінді оқиды. Түйіндеме жазады. Сұрақтарға жауап берді. |
Дескриптор: -Мәтінді мұқият оқиды; - Түйіндеме жазады; |
Оқулық 17 бет
Оқулық 19 бет
|
|||||||||
|
|
2-тапсырма. Жазылым. Айтылым. Интернет материалының негізінде Талап Сұлтанбековтің тұлғасын ашу үшін замандастарының пікірлерін тауып жаз. Олардың ойын дәйексөз ретінде қолданып, жазушы туралы өз пікіріңді түйіндеп айт. |
Жазылым, айтылым тапсырмасын орындайды. Талап Сұлтанбековтің пікірін тауып жазады. Жазушы туралы пікірін түйіндеп жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! |
|
||||||||
|
|
3-тапсырма. Жазылым. Өзің оқыған 2-3 фантастикалық кітап туралы жаз. Кітаптың авторы, аты, мазмұны туралы қысқаша мәлімет жаз. |
Оқушылар өзі оқыған 2-3 фантастикалық кітап туралы жазады. Кітаптың авторы, аты, мазмұны туралы қысқаша мәлімет жазады. |
«Бесбармақ» әдісі
|
Оқулық 17 бет
|
||||||||
|
|
Сергіту сәті. 4-тапсырма. Тыңда. Мәтінді оқы. Тақырып қой.
|
Сергіту сәтін орындайды. Айтылым. Мәтінді оқиды. Тақырып қояды. «Байқоңыр –12» өзіне жүктелген тапсырманы ойдағыдай орындады. Экипаж кемедегі жұмыстың бәрін автокосмонавқа жүктеп, үш айлық терең ұйқыға кеткен. Мұндай алыс жолдарды космонавтар анабиоздық ұйқыда өткізеді. «Байқоңыр –12» кемесі космос әлемін жарықтандырып, үнсіз жүзіп келеді. Ең ақыры жасанды адам физиомеханикалық Кибер де «шешініп» жатып қалған. Кенет «апат» аппаратының кернейі сарнап қоя берді. «Байқоңыр – 12» жүрісін баяулатып қалыпты. Алдымен Кибер оянды. Ол жан ұшырып механик Осиповты жұлқылады. Әп-сәтте бүкіл экипаж аяғынан тік тұрды. Осипов электрондық миды іске қосты. -Не боп қалды? Нақты айт! - «Байқоңырға» міндетті түрде қону керек! Электрондық ми аса бір үлкен қауіп болмаса, космос кемесіне қону керек екенін айтпайды. Экспедиция жинап қайтқан материал тың әрі өте құнды еді. Оны аман-есен адамзат ұрпағына жеткізу – бұлжымас борыш. Экипаж мүшелерінің әрқайсысы өзінің жұмыс орнында. Жинаған материалды сұрыптап, тіркеуші космостың қобдиша-ракеталарға салып жатыр. «Байқоңыр» анау-мынау боп кетсе, материал өлмесін». Бәрінің ойы осы. |
Дескриптор - Мәтінді оқиды; -Мәтінге тақырып қояды; |
Оқулық 19 бет |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсетеді. |
|
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: 5- тапсырма, 20 бет Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















