|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
8.2 В Электростатик негіздері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2 – Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру; 8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Электр заряды ұғымына сипаттама беру. 2.Үйкеліс арқылы денелердің электрленуін тусіндіру. 3.Зарядттаған бөлшектердің өзара әсерлеріне мысалдар келтіру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушыларды түгелдеу; «Жылы лебіз» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийімен таныстыру Топқа біріктіру «Мозайка» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу.
1.Электрон 2. Протон 3.Нейтрон
|
Оқушылар сәлемдеседі Бүгінгі сабаққа деген тілектерін айтады. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийімен танысады Оқушылар берілген мозайканы құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
|
Стикер, слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
«Киноклуб» әдісі арқылы тақырыпты ашу, білім алушыларға денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер туралы бейнематериал көрсетіп, түсінік қалыптастырамын. «Серпілген сауал» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма №1 Білім алушылар бейнематериалдан түсінген ойларын жинақтап, бүгінгі тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылардың жаңа сабақтың тақырыбын ашып, сабақ мақсатына жетуге бағытталған тапсырма беремін Тапсырма №2
«Ойлан, тап!» әдісі Тапсырма №3. Кестедегі бос орындардың заряд санын анықтауға тапсырма беремін. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Тапсырма №4 Электрометрмен жұмыс сәтіндегі электр зарядының сақталу заңын сипаттайтын тапсырма берді. |
Оқушылар сабаққа қатысты бейнематериалды көреді,жаңа тақырып бойынша түсінік алады, ойларын жинақтайды
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, тапсырманы орындайды.
Топтарға бірігіп жұмыс жасап, тақырып бойынша ізденіп, ақпарат жинақтайды.
.
Кестедегі бос орындардың заряд санын анықтап, кестені толтырады, жұптарда өзара талқылап, өзара бағалау жүргізеді.
Оқушылар топтарда бірлесіп, тәжірибелік тапсырманы сипаттайды, зарядтың сақталу заңын түсіндіреді. |
Оқушылардың жауаптарын кері байланыс беріп «Жарайсың!», «Сен жетістіктерге жетудесің!», «Тамаша!» бағалаймын.
Дескриптор
ҚБ: Топтардың «Екі-жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалауы жүргізіледі.
Дескриптор: 1.Заряд санын анықтау формуласын жазады. 2. Протон санын анықтайды. 3. Электрон санын анықтайды
ҚБ: Жұптардың «Сыншы дос» әдісі арқылы өзара бағалауы жүргізіледі.
Дескриптор:
Топтар бірін бірі «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша бағалайды. |
Бейнематериал Ресурс 1 Ресурс 2 Ресурс 3 Ресурс 4 |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Талдау кестесі» арқылы оқушылардан бүгінгі сабаққа деген кері байланыс алады. Үйге тапсырма Металлдар, адамдар мен жануарлар, пластмасса, газдар, ағаш,фарфор, шыны, янтарь, резеңке, капрон, ылғалды жер,тұздар мен қышқылдардың судағы ерітінділерді кестеге ретімен орналастыр
|
Оқушылар сабақты талдау кестесін толтырып бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады |
Сабақтың өне бойында білім алушылардың жетістігі балл қою жүйесі арқылы бағаланады. Мұғалімнің кері байланысы арқылы ынталандырылып, дамуға бағыт алады. |
|
Тапсырма №1 (Ресурс №1)
-
«Электрон» сөзінен қандай сөз шықты? (Электр)
-
Зарядтың өлшем бірлігі? (Кулон)
-
Теріс зарядты бөлшек қалай аталады? (Электрон)
-
Оң зарядты бөлшек қалай аталады? (Протон)
-
Заряды жоқ бөлшек қалай аталады? (нейтрон)
-
Зарядтар еркін қозғала алатын заттарды қалай атаймыз?(өткізгіштер)
-
Молекулалар неге бөлінеді?(атом)
-
Егер өзара әрекеттесу нәтижесінде атом электрондарының біразын жоғалтса, атом қандай күйде болады? (оң)
-
Тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстырында электр зарядының қосындысы.... (сақталады)
Тапсырма 2 (Ресурс № 2)
Балық қаңқасының қанаттарына электр зарядына тән сипаттамаларды, басына электр зарядының сақталу заңын жинақтап жазыңдар.
1-топ сұрақтар жазады (тақырыптың негізгі мәселелері бойынша)
2-топ жауап жазады (оқулықтан ізденіп жауап береді)
3-топ сарапшы ретінде тексереді (жауаптардың қаншалықты дұрыс жазылғанын қарап шығады)

Тапсырма №3. (Ресурс №3) Кестедегі бос орындардың заряд санын анықта.
|
Бөлшектер |
Бөлшек заряды [Кл] |
Бөлшектер саны |
Толық заряд [Кл] |
|
электрондар |
|
2 |
-3,2 |
|
электрондар |
1,6 |
|
-1,6 |
|
протондар |
|
|
3,2 |
|
протондар |
|
|
1,6 |
Тапсырма 4 (Ресурс 4)
-
Сендерге екі электрометр берілген. Оның бірін зарядтайық. Екі электрометрді өткізгіш арқылы жаслғасақ қандай құбылысты байқауға болады?

-
Электризация кезінде бір денеден екіншісіне электрон берілді осы дененің заряды қандай болды?
___________________________________________________________________________________________________________
3.Электр зарядының сақталу заңы орындала ма?
___________________________________________________________________________________________________________
4.Электр зарядының сақталу заңы қандай жүйеде орындалады?
___________________________________________________________________________________________________________
-
Электрлену құбылысы электр зарядының сақталу заңына бағынады ма?
___________________________________________________________________________________________________________
-
Электр зарядының сақталу заңын тұжырымдаңдар?
___________________________________________________________________________________________________________
-
q1 + q2 + ... qn = const. заңдылығын түсіндіріңдер?
___________________________________________________________________________________________________________
8.Қандай жағдайларда зарядтың сақталу заңы орындалмайды?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып ҚМЖ.Денелердің электрленуі,электр заряды,өткізгіштер мен диэлектриктер
8 сынып ҚМЖ.Денелердің электрленуі,электр заряды,өткізгіштер мен диэлектриктер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
8.2 В Электростатик негіздері |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2 – Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру; 8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Электр заряды ұғымына сипаттама беру. 2.Үйкеліс арқылы денелердің электрленуін тусіндіру. 3.Зарядттаған бөлшектердің өзара әсерлеріне мысалдар келтіру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушыларды түгелдеу; «Жылы лебіз» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийімен таныстыру Топқа біріктіру «Мозайка» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу.
1.Электрон 2. Протон 3.Нейтрон
|
Оқушылар сәлемдеседі Бүгінгі сабаққа деген тілектерін айтады. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийімен танысады Оқушылар берілген мозайканы құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
|
Стикер, слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
«Киноклуб» әдісі арқылы тақырыпты ашу, білім алушыларға денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер туралы бейнематериал көрсетіп, түсінік қалыптастырамын. «Серпілген сауал» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма №1 Білім алушылар бейнематериалдан түсінген ойларын жинақтап, бүгінгі тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылардың жаңа сабақтың тақырыбын ашып, сабақ мақсатына жетуге бағытталған тапсырма беремін Тапсырма №2
«Ойлан, тап!» әдісі Тапсырма №3. Кестедегі бос орындардың заряд санын анықтауға тапсырма беремін. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Тапсырма №4 Электрометрмен жұмыс сәтіндегі электр зарядының сақталу заңын сипаттайтын тапсырма берді. |
Оқушылар сабаққа қатысты бейнематериалды көреді,жаңа тақырып бойынша түсінік алады, ойларын жинақтайды
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, тапсырманы орындайды.
Топтарға бірігіп жұмыс жасап, тақырып бойынша ізденіп, ақпарат жинақтайды.
.
Кестедегі бос орындардың заряд санын анықтап, кестені толтырады, жұптарда өзара талқылап, өзара бағалау жүргізеді.
Оқушылар топтарда бірлесіп, тәжірибелік тапсырманы сипаттайды, зарядтың сақталу заңын түсіндіреді. |
Оқушылардың жауаптарын кері байланыс беріп «Жарайсың!», «Сен жетістіктерге жетудесің!», «Тамаша!» бағалаймын.
Дескриптор
ҚБ: Топтардың «Екі-жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалауы жүргізіледі.
Дескриптор: 1.Заряд санын анықтау формуласын жазады. 2. Протон санын анықтайды. 3. Электрон санын анықтайды
ҚБ: Жұптардың «Сыншы дос» әдісі арқылы өзара бағалауы жүргізіледі.
Дескриптор:
Топтар бірін бірі «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша бағалайды. |
Бейнематериал Ресурс 1 Ресурс 2 Ресурс 3 Ресурс 4 |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Талдау кестесі» арқылы оқушылардан бүгінгі сабаққа деген кері байланыс алады. Үйге тапсырма Металлдар, адамдар мен жануарлар, пластмасса, газдар, ағаш,фарфор, шыны, янтарь, резеңке, капрон, ылғалды жер,тұздар мен қышқылдардың судағы ерітінділерді кестеге ретімен орналастыр
|
Оқушылар сабақты талдау кестесін толтырып бүгінгі сабаққа кері байланыс жазады |
Сабақтың өне бойында білім алушылардың жетістігі балл қою жүйесі арқылы бағаланады. Мұғалімнің кері байланысы арқылы ынталандырылып, дамуға бағыт алады. |
|
Тапсырма №1 (Ресурс №1)
-
«Электрон» сөзінен қандай сөз шықты? (Электр)
-
Зарядтың өлшем бірлігі? (Кулон)
-
Теріс зарядты бөлшек қалай аталады? (Электрон)
-
Оң зарядты бөлшек қалай аталады? (Протон)
-
Заряды жоқ бөлшек қалай аталады? (нейтрон)
-
Зарядтар еркін қозғала алатын заттарды қалай атаймыз?(өткізгіштер)
-
Молекулалар неге бөлінеді?(атом)
-
Егер өзара әрекеттесу нәтижесінде атом электрондарының біразын жоғалтса, атом қандай күйде болады? (оң)
-
Тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстырында электр зарядының қосындысы.... (сақталады)
Тапсырма 2 (Ресурс № 2)
Балық қаңқасының қанаттарына электр зарядына тән сипаттамаларды, басына электр зарядының сақталу заңын жинақтап жазыңдар.
1-топ сұрақтар жазады (тақырыптың негізгі мәселелері бойынша)
2-топ жауап жазады (оқулықтан ізденіп жауап береді)
3-топ сарапшы ретінде тексереді (жауаптардың қаншалықты дұрыс жазылғанын қарап шығады)

Тапсырма №3. (Ресурс №3) Кестедегі бос орындардың заряд санын анықта.
|
Бөлшектер |
Бөлшек заряды [Кл] |
Бөлшектер саны |
Толық заряд [Кл] |
|
электрондар |
|
2 |
-3,2 |
|
электрондар |
1,6 |
|
-1,6 |
|
протондар |
|
|
3,2 |
|
протондар |
|
|
1,6 |
Тапсырма 4 (Ресурс 4)
-
Сендерге екі электрометр берілген. Оның бірін зарядтайық. Екі электрометрді өткізгіш арқылы жаслғасақ қандай құбылысты байқауға болады?

-
Электризация кезінде бір денеден екіншісіне электрон берілді осы дененің заряды қандай болды?
___________________________________________________________________________________________________________
3.Электр зарядының сақталу заңы орындала ма?
___________________________________________________________________________________________________________
4.Электр зарядының сақталу заңы қандай жүйеде орындалады?
___________________________________________________________________________________________________________
-
Электрлену құбылысы электр зарядының сақталу заңына бағынады ма?
___________________________________________________________________________________________________________
-
Электр зарядының сақталу заңын тұжырымдаңдар?
___________________________________________________________________________________________________________
-
q1 + q2 + ... qn = const. заңдылығын түсіндіріңдер?
___________________________________________________________________________________________________________
8.Қандай жағдайларда зарядтың сақталу заңы орындалмайды?
шағым қалдыра аласыз


















