Материалдар / 8 сынып Сабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

8 сынып Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал жас мамандарға керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Ақпан 2019
592
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.5 Бөліп шығару

Мектеп: Қызыл Әскер жалпы орта

Сынып: 8


Мұғалімнің аты-жөні: Абдуразакова Г

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Тері ауруларының пайда болу себептері және алдын алу шаралары


Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.5.4 Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру.




Сабақ

мақсаты


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Терінің құрылысы мен қызметі туралы біледі.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Тері аурулардың атын атайды және гигиенасын біледі

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Тері ауруларын себептерін біледі, аурудың алдын алу шараларын меңгереді

Бағалау критерийі

Түсіну:

-Тері ауруларын ажырата алады

Қолдану:

- Терінің қызметі және тері гигиенасы туралы біледі

Талдау:

- Тері аурулардың себептерін анықтап олардың алдын алу жолдарын анықтайды


Тілдік мақсаты

Пәнге қатысты сөздер мен терминдер:

Дермотолог, Витилиго, гигена, эпидермис, вирус. Оқытудың тілдік мақсаттары:

Тері ауруларының түрлерін біліп алдын алу жолдарын анықтай алады

Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Эпидермис – терінің қандай қабаты.

Күн ванналары .... тамырларын кеңейтеді.

Сүйел-терінің ..... ауруы.

Пәнаралық байланыс

Химия – теріге әсер ететін химиялық заттармен танысу

Өзін-өзі тану- жеке бас тазалығын сақтап,салауатты өмір салтын ұстану

Алдыңғы білім

Терінің құрылысын сипаттай алады.

Сабақтың жоспары

Жоспарлан ған уақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 минут















3-6мин

























6-10 мин

Ұйымдастыру: жағымды психологиялық көңіл-күй орнату.

Топ ережесімен таныстыру.Бағалау критерийлерін түсіндіру.

Оқушыларға  қима қағаздарды тарату арқылы 3 топқа бөлу

І топ Эпидермис

ІІ топ Дерма

ІІІ топ Гиподерма






Маған көрсет әдісі: Үй тапсырмасы бойынша оқушыларға сурет беріледі, сұрақтар берген кезде, дұрыс жауаптарын жоғары көтереді.

Picture 6 Picture 3

Биологиялық диктант./АКТ арқылы көрсетіледі/

......... — біздің денеміздің сыртқы жабыны. Ол мықты, серпімді болады. Бұл адамның жеңіл және еркін қозғалуына мүмкіндік береді.

....... адамның ішкі мүшелерін сыртқы соққыдан қорғайды және судың мөлшерін белгілі бір келемде сақтайды. Таза және ауруға шалдықпаған тері организмге әр түрлі микробтардың енуіне жол бермейді.

........ жүйке талшықтарының ұштарымен торланған. Сондықтан біз ыстықтың, суыктың әсерін, сипау жене ауру сезімдерін қабылдап, өзімізді күюден, үсуден, жарақаттанудан қорғай аламыз.

Жауабы /тері/




Қима қағаздар І топ Эпидермис, ІІ топ Дерма, ІІІ топ Гиподерма

























Сабақ ортасы


10-17 минут







Ой қозғау әдісі. «Тері ауруларының пайда болу себептері және алдын алу шаралары» туралы электронды оқулықпен «Білімланд.kz.» сайтындағы бейнефильмді көрсетіп, тақырыпты ашады.

Мағынаны тану: жаңа сабақты ашу бойынша түсінік беремін.

Тері — жылу реттейтін мүше.Адам организмінде жылу үнемі өндіріледі, ал оның артық мөлшері тері аркылы жөне адам тыныс шығарғанда сыртқы ортаға белінш отырады.Терідегі табиғи май және ылғал құрамына байланысты теріні шартты түрде қалыпты, майлы, құрғақ және аралас типті деп бөледі. Қалыпты тері таза, тегіс болады. Қара нүктелер, саңылаулар болмайды.


оқулық,

мәтіндер.



Интерак тив тақта














17-25 мин









































25-32 мин























32-34 мин



























34-38 минут

Сабақты меңгергенін білу үшін тапсырмалар беріледі

1-тапсырма “Ойлан, Бірік, Бөліс” әдісі

Ойлан. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп дәптерлеріне жазады

Бірік: Одан кейін олар өз идеяларын бір бірімен біріктіреді.

Бөліс: Тапсырманың соңында бүкіл идеяларын талқылайды.




Дескриптор.

  • Тері аурулардың түрлері туралы айтады.

  • Тері аурулардың ерекшеліктері туралы сипаттайды.

  • Организмді шынықтыру әдістерін түсіндіреді

Кері байланыс

Қалыптастырушы бағалау:

Көңіл-күй таразысы. Сол жақта суретте –былыңғыр күн, бұлт, жаңбыр. Оң жақта күннің көзі, бұлтсыз аспан. Көңіл-күйдің «күнді» немесе «жауынды» болуына байланысты, таразы аяқтары күннің соңында солға немесе оңға ауытқыды.

2-тапсырма. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі. Күн өткенде, тері күйіп қалғанда және үсіп қалған кезде көрсетілетін алғашқы көмек туралы айтады.


Тіндердің зақымдалу тереңдігіне байланысты күйікті үш дәрежеге бөледі:

І дәреже – терінің қызаруы байқалады;

ІІ дәреже – терінің күлдіреуі;

ІІІ дәреже – терінің және төмен орналасқан тіндердің қараюы. Күйік ауыру сезімімен және күйген жердің ашуымен бірге жүреді

Дескриптор. Білім алушы

  • Жылу және күн өткен кезде алғашқы көмек көрсетуін түсіндіреді.

  • Әртүрлі дәрежедегі күйік және үсік кезінде алғашқы көмек көрсетуде ережелердің сақтауын түсіндіреді.

Кері байланыс:

Оқушылардың тапсырмадан түсінгенін,ой қозғалысын саралау мақсатында «Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс арқылы бағалау.






Жауаптағы ерекше айтылған пікір







Берілген жауаптың жаңа ақпараты






Терең білуді қажет ететін мәселе

Сергіту сәті

Жүйке жүйесіне арналған жаттығулар

Орындықта  отырып басты  оңға, солға және алға, артқа бұрұ. Әр жаққа 3 реттен.

Осы қалыпта. Иекті төмен түсіріп, жарты шеңбер жасау. Әр жаққа 3 реттен.

Осы қалыпта. Басты артқа шалқайтып, жарты шеңбер жасау. Әр жаққа 3 реттен.

Бастапқы қалып – негізгі тұрыс.

      1,2 – қолды желкеге ұстап, демді ішке тарту.

      3,4 – демді шығару. 3-4 рет қайталау.

«Ыстық орындық» орындық әдісі

/Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.

Жаттығудың сипаттамасы:

Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.


  1. Безеудің қалай алдын алуға болады.

  2. Паразиттік саңырауқұлақтар тудыратын аурулардың алдын алу шаралары қандай.

  3. Сүйел қандай аурудың қатарына жатады.

  4. Жылу реттелу қалай іске асырылады.







АКТ мен жұмыс жасау








Оқулық, маркерлер







Интерактив тақта








Суреттер




Қима

қағаздар









Кестені толтыру













Сұрақ-жауап






Оқулық







Bilimland сайты




770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!