|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
15.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1 м өлшемін қолдана отыра объектінің ұзындығын өлшеу |
|||
|
Сабақтың мақсаттары
|
1.1.3.2 ** Өлшем бірліктерін пайдаланып, шамаларды өлшеу: см, дм/кг/л. 1.1.3.3 ** Ұзындық: см, дм/ масса: кг/ көлем (сыйымдылық): л/ уақыт: с. шамасы мәндерін салыстыру және шама мәндерін қосу мен алу әрекеттерін орындау. 1.1.3.4 Ұзындықты өлшеу бірлігін: см, дм олардың арасындағы арақатынастар негізінде түрлендіру.
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сан түзуіндегі сандар қатарын еске түсірейік. http://www.topmarks.co.uk/ordering-and-sequencing/caterpillar-ordering Оқушы жазады, содан кейін мұғалім жазбасымен тексереді. |
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU |
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Стандартты өлшем бірліктерін пайдалану Сантиметр (Ұ,Қ) Оқушы естіген өлшем бірліктері және оларды қалай қолдануға болатыны туралы талқылау. Талқылау нәтижелеріне байланысты тәжірибеде зерттеу үшін стандартты өлшем бірліктерді енгізу, оқытуда алға жүру үшін олардың әр түрлі тәсілдерін қолдану. Ұзындықты қалай өлшейтінін талқылау. Егер оқушы сызғышты немесе лентаны қолдануды ұсынса, қандай тәсілмен өлшегендерін түсіндірсін (метрді стандартты өлшем бірлігі ретінде қолдану). Заттарды өлшеуге тапсырма беріледі және нәтижелерін түсіндіреді. Оқушы үстелінде жатқан қарындаш пен қаламсаптарының ұзындығын өлшеу. Салыстыру үшін беттестіруге болады. Содан кейін суреттегі қаламсап пен қылқаламның ұзындықтарын салыстыру (қаламсап қылқаламнан қысқарақ), қызыл қарындашты қаламсаппен салыстыру (қызыл қарындаш қаламсаптан қысқарақ). Бұл жерде оқушылар заттарды көзбен қарап салыстырады, себебі суреттегі заттарды беттестіруге келмейді. Оқушы суретте салынған заттардың ұзындығы болатынын түсінеді. Түрлі материалдан, түрлі түстен ұзындықтары әртүрлі жолақтар жасап, оқушылар олардың ұзындықтарын түрлі өлшеммен өлшейді. Өлшеуіш ретінде жіңішке қағаз жолақтар, әртүрлі ұзындықтағы таяқшалар алуға болады. Тәжірибе жұмысынан кейін оқушыларда сұрақтар туындауы мүмкін: бірдей заттарды өлшеген кезде нәтижелер барлығында бірдей болу үшін қалай өлшеу жүргізуге келісу керек? Ұзындықтың өлшеудің бірегей әдісі болу керек. Мұндай өлшем бірлігі сантиметр болып табылады. Заттардың ұзындығын сызғышпен және сантиметрлік таспамен өлшеуге болады. Сантиметрдің моделін жіңішке қағаз жолағында көрсету. Сантиметрді саусақ тың жуандығымен, дәптердегі екі тордың ұзындығымен салыстыруға болады. Содан соң оқушыларды сызғышпен таныстыру. Кесінді өлшеу үшін сызғышты қолдану ережесімен таныстыру. Оқушы кесінділердің қадамдап салынуымен таныстыру. Қаламсап пен қарындаштың ұзындықтарын өлшеу. Енді өлшем нәтижелері бірдей болды ма деп сұрау. Қорытынды жасау.
Кесіндінің ұзындығы Сызғыштың көмегімен кесінділердің ұзындығын өлше. АВ═ ... см СД═ ... см Дәптермен жұмыс Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма. Нені немен өлшеуге болады? Қандай өлшем бірліктерімен? Суреттерді сәйкестендіріңіз және өлшем бірліктерін жазыңыз.
2-тапсырма. Кесінділердің ұзындығын өлшеңіз және нәтижесін жазыңыз.
Сергіту сәті Сағат болайық. Тик-так, тик- так! Құс болып ұшайық. 1-2-3-4! Балық болып жүзейік. 1-2-3-4! Әтеш болып жүрейік. 1-2-3-4! Доп болып секірейік. 1-2-3-4! Ия, ЖОҚ тапсырмасы |
Метрлік сызғыш,см , дм –ге бөлінген сызғыштар, өлшеу ленталары.
Сандар тізбегі,өрнектер бейнеленген парақтар
https://iqsha.ru/uprazhneniya/1-klass/sostav-chisla/
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Қорытындылау
|
|
||
Тексерілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
16.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1 м өлшемін қолдана отыра объектінің ұзындығын өлшеу |
|||
|
Сабақтың мақсаттары
|
1.1.3.2 ** Өлшем бірліктерін пайдаланып, шамаларды өлшеу: см, дм/кг/л. 1.1.3.3 ** Ұзындық: см, дм/ масса: кг/ көлем (сыйымдылық): л/ уақыт: с. шамасы мәндерін салыстыру және шама мәндерін қосу мен алу әрекеттерін орындау. 1.1.3.4 Ұзындықты өлшеу бірлігін: см, дм олардың арасындағы арақатынастар негізінде түрлендіру.
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Өткен тақырыпты еске түсіре отырып,тақырыпты жалғастыру |
|
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Стандартты өлшем бірліктерін пайдалану Сантиметр (Ұ,Қ) Оқушы естіген өлшем бірліктері және оларды қалай қолдануға болатыны туралы талқылау. Талқылау нәтижелеріне байланысты тәжірибеде зерттеу үшін стандартты өлшем бірліктерді енгізу, оқытуда алға жүру үшін олардың әр түрлі тәсілдерін қолдану. Ұзындықты қалай өлшейтінін талқылау. Егер оқушы сызғышты немесе лентаны қолдануды ұсынса, қандай тәсілмен өлшегендерін түсіндірсін (метрді стандартты өлшем бірлігі ретінде қолдану). Заттарды өлшеуге тапсырма беріледі және нәтижелерін түсіндіреді. Оқушы үстелінде жатқан қарындаш пен қаламсаптарының ұзындығын өлшеу. Салыстыру үшін беттестіруге болады. Содан кейін суреттегі қаламсап пен қылқаламның ұзындықтарын салыстыру (қаламсап қылқаламнан қысқарақ), қызыл қарындашты қаламсаппен салыстыру (қызыл қарындаш қаламсаптан қысқарақ). Бұл жерде оқушылар заттарды көзбен қарап салыстырады, себебі суреттегі заттарды беттестіруге келмейді. Оқушы суретте салынған заттардың ұзындығы болатынын түсінеді. Түрлі материалдан, түрлі түстен ұзындықтары әртүрлі жолақтар жасап, оқушылар олардың ұзындықтарын түрлі өлшеммен өлшейді. Өлшеуіш ретінде жіңішке қағаз жолақтар, әртүрлі ұзындықтағы таяқшалар алуға болады. Тәжірибе жұмысынан кейін оқушыларда сұрақтар туындауы мүмкін: бірдей заттарды өлшеген кезде нәтижелер барлығында бірдей болу үшін қалай өлшеу жүргізуге келісу керек? Ұзындықтың өлшеудің бірегей әдісі болу керек. Мұндай өлшем бірлігі сантиметр болып табылады. Заттардың ұзындығын сызғышпен және сантиметрлік таспамен өлшеуге болады. Сантиметрдің моделін жіңішке қағаз жолағында көрсету. Сантиметрді саусақ тың жуандығымен, дәптердегі екі тордың ұзындығымен салыстыруға болады. Содан соң оқушыларды сызғышпен таныстыру. Кесінді өлшеу үшін сызғышты қолдану ережесімен таныстыру. Оқушы кесінділердің қадамдап салынуымен таныстыру. Қаламсап пен қарындаштың ұзындықтарын өлшеу. Енді өлшем нәтижелері бірдей болды ма деп сұрау. Қорытынды жасау.
Кесіндінің ұзындығы Сызғыштың көмегімен кесінділердің ұзындығын өлше. АВ═ ... см СД═ ... см Дәптермен жұмыс Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма.
2-тапсырма. Кесінділердің ұзындығын өлшеңіз және нәтижесін жазыңыз.
Сергіту сәті Сағат болайық. Тик-так, тик- так! Құс болып ұшайық. 1-2-3-4! Балық болып жүзейік. 1-2-3-4! Әтеш болып жүрейік. 1-2-3-4! Доп болып секірейік. 1-2-3-4! Ия, ЖОҚ тапсырмасы |
Метрлік сызғыш,см , дм –ге бөлінген сызғыштар, өлшеу ленталары.
Сандар тізбегі,өрнектер бейнеленген парақтар
https://iqsha.ru/uprazhneniya/1-klass/sostav-chisla/
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Қорытындылау
|
|
||
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
21.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.34 заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) атау |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
1. "Бәрі сенің қолыңда" психологиялық көңіл-күй
Астарлы әңгіме: бәрін білетін данышпан өмір сүрді. Бір адам данышпанның бәрін білмейтінін дәлелдегісі келді. Алақанында көбелекті ұстап тұрып, ол: "айтыңызшы, данышпан, менің қолымда қандай көбелек бар: өлі ме, тірі ме?"Ал өзі ойлайды:" тірі айтады-Мен оны өлемін, өлі деп айтамын-мен босатамын."Данышпан ойланып: " бәрі сенің қолыңда", - деп жауап берді
Көбелек жаттығуы: ауада көбелекті әр қолыңызбен үш рет, содан кейін екі қолыңызбен салыңыз. |
Оқулық; оқу құралдары; |
|
|
30 минут |
|
2. СТАРТЕР
(К). Балалар қимылдарды мәтінге сәйкес орындайды. Солға, оңға еңкейіп,
Бір қадам алға, екі артқа.
Оңға, солға бұрылды,
Бір қадам артқа, екі Алға.
- Оңға, солға, солға бұрылыңыз, 2 қадам алға, 2 артқа.
Парақтарда практикалық жұмыс. Карта Ойыны
- Қағаз парағының ортасына нүкте қойыңыз. Өз атыңызды жазыңыз.
- Осы нүктенің сол жағында тағы бір нүктені белгілеңіз. Оны сол жағыңызда отырған оқушының атымен немесе сол жағыңыздағы заттың атымен атаңыз.
- Бірінші нүктенің оң жағындағы нүктені белгілеңіз. Оны оң жағыңыздағы заттың атымен атаңыз.
- Сіздің алдыңызда, артыңызда тұрған затты белгілеңіз.
- Осылайша сіз өзіңіздің картаңызды салдыңыз, онда заттар бағыттарға сәйкес келетін нүктелермен белгіленеді. "алдыңғы", "сол", "артқы" дәптердегі жұмыс: машиналарды бояу.
Машиналарды нұсқаулықта көрсетілгендей бояу керек: бәрінен бұрын — қызыл, содан кейін-көк, содан кейін-қоңыр, соңғысы-сары.
|
Ақ парақ Ақ парақтағы сурет |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
23.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.34 заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) атау |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу. 1. Жаттығу - "Жұдырық, қабырға, алақан"сабағына көңіл-күй.
Үстелге жұдырық қойыңыз, содан кейін алақанның қабырғасы, алақан. Жаттығу әр түрлі қарқынмен, бір және екі қолмен орындалады. |
|
|
|
30 минут |
|
Суретті пайдалана отырып,заттардың орналасуын ата
"Мұқият тыңда және сурет сал" жаттығуы
Баланың алдында бос қағаз бар. Мұғалім геометриялық фигураларды парақта орналасқан жерін көрсете отырып атайды. Мысалы, жоғарғы сол жақ бұрышта тіктөртбұрыш, оның оң жағында - шаршы, парақтың ортасында – шеңбер, төменгі оң жақ бұрышта – Үшбұрыш, төменгі сол жақ бұрышта-шеңбер, жоғарғы оң жақ бұрышта-шаршы, оның сол жағына крест қойыңыз, кресттің астына бас әріп жазыңыз а. тексерейік!
"Трекерлер" Ойыны.
Балаларға бөлмеде жасырын ойыншық табу ұсынылады, ол үшін көмекші сөздерді қолданыңыз: жақын, алыс, өте жақын.
Оқушы өзіне ұнайтын бірнеше жануар тізімін анықтайды.
Мұғалім олардан оның нұсқауларын орындауды сұрайды:
Қасқыр түлкі мен қоянның арасында болады, аю бәрінің артында, тиін бәрінің алдында, аюдың оң жағындағы піл және т. б.
|
Ноутбук Дәптер Ойыншықтар немесе қалам,қарандаштар |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
28.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.5 педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу. 1. Жаттығу - "Жұдырық, қабырға, алақан"сабағына көңіл-күй.
Үстелге жұдырық қойыңыз, содан кейін алақанның қабырғасы, алақан. Жаттығу әр түрлі қарқынмен, бір және екі қолмен орындалады. |
|
|
|
30 минут |
|
Суретті пайдалана отырып,заттардың орналасуын ата
"Мұқият тыңда және сурет сал" жаттығуы
Баланың алдында бос қағаз бар. Мұғалім геометриялық фигураларды парақта орналасқан жерін көрсете отырып атайды. Мысалы, жоғарғы сол жақ бұрышта тіктөртбұрыш, оның оң жағында - шаршы, парақтың ортасында – шеңбер, төменгі оң жақ бұрышта – Үшбұрыш, төменгі сол жақ бұрышта-шеңбер, жоғарғы оң жақ бұрышта-шаршы, оның сол жағына крест қойыңыз, кресттің астына бас әріп жазыңыз а. тексерейік!
"Трекерлер" Ойыны.
Балаларға бөлмеде жасырын ойыншық табу ұсынылады, ол үшін көмекші сөздерді қолданыңыз: жақын, алыс, өте жақын.
Оқушы өзіне ұнайтын бірнеше жануар тізімін анықтайды.
Мұғалім олардан оның нұсқауларын орындауды сұрайды:
Қасқыр түлкі мен қоянның арасында болады, аю бәрінің артында, тиін бәрінің алдында, аюдың оң жағындағы піл және т. б. |
Ноутбук Дәптер Ойыншықтар немесе қалам,қарандаштар |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
03.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.5 педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу
Өткен тақырыпты қайталай отыра,жаңа тақырыпты меңгеру |
|
|
|
30 минут |
|
Бізді... ертегісінің кейіпкерлері қарсы алады (мұғалім тақтада "репа" ертегісінің ертегі кейіпкерлері орналасқан парақты ашады) ... қайсысын болжады? ""Шалқан" Ертегісі.
- Иә, олардың барлығы осы кітапта тұрады. Біздің кейіпкерлер шалқанды созу үшін қалай дұрыс тұру керектігін ұмытып кетті. Оларға көмектесеміз бе?
- Шалқан тарту үшін кім бірінші келді? - Атаның соңынан кім келеді? - Ал әйелден кейін кім тұрды? - Немересінен кейін? - Ал қатенің соңынан кім келеді? - Соңғысы кім, шетінен, шеткі? (Бала ертегі кейіпкерлерінің фигураларын орналастырады).
3. Презентациямен жұмыс, көңілді тапсырмалар.
III. Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама.
- Бүгін сабақта біз тәртіп бойынша жұмысты жалғастырамыз. Біз Саяхатқа шығамыз.
IV.Жаңа материалды зерттеу:
1.Үлестірме материалмен жұмыс.
- Біз пойызбен саяхаттаймыз.
- Біз "пойыз" жасаймыз - вагондарды паровозға тіркейміз.
Мұғалім тақтада пойыз жасайды.
- Сіз пойызды мен сізге айтқандай етіп жасауыңыз керек, соңында біз оны тексереміз: бірінші вагонда адам, одан кейін жолбарыс, келесі вагонда жираф, жирафтан кейін – зебра, содан кейін – қолтырауын, соңғы вагонда – піл.
- Бірінші вагонда кім жүреді?
Атаңыз және көрсетіңіз.
- Соңғы вагонға кім мінеді? - Жолбарыстан кейін кім жүреді?
- Қолтырауынның соңынан кім келе жатыр? - Зебра алдында кім жүреді?
- Адам мен жирафтың, Жолбарыс пен зебраның арасында кім жүреді?
- Біздің пойызда қанша вагон бар?
Мұғалім балаларға қимылдарды орындау тәртібін анықтауға көмектеседі.
Дене шынықтыру минуты.
2. "Бауырсақ" ойын жаттығуы.
- Бауырсақ бізбен бірге жүруі керек еді, бірақ ол пойызға үлгермеді және орман арқылы жүрді.
- Ол алдымен орманда кіммен кездесті?
- Қоянды алыңыз.
- Келесі кіммен кездесті?
- Қасқырдың артынан бауырсақпен кім кездесті?
- Бауырсақ кіммен соңғы кездесті? |
Слайд Презентация Дәптер |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
04.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
атты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір-біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) орналастыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.6 Затты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір- біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте орналастыру |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
|
|
|
|
30 минут |
|
Тапсырма. С
Суреттерге қараңыз. Олардың қайсысында құс шыршаның үстінен ұшатынын анықтаңыз. Әр құсты дұрыс сөзбен сызықпен қосыңыз.
Суреттерге қараңыз. Қораптың алдында қандай бала тұрғанын анықтаңыз, оны дұрыс сөзбен сызықпен қосыңыз. Қораптың артында тұрған баламен сөзді сызықпен жалғаңыз.
Суретті пайдалана отырып заттардың бір біріне қатысты орналасуын ата
. |
Слайд Дәптер Ақ парақ |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
06.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
атты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір-біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) орналастыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.6 Затты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір- біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте орналастыру |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
"Бәрі сенің қолыңда" психологиялық көңіл-күй
Астарлы әңгіме: бәрін білетін данышпан өмір сүрді. Бір адам данышпанның бәрін білмейтінін дәлелдегісі келді. Алақанында көбелекті ұстап тұрып, ол: "айтыңызшы, данышпан, менің қолымда қандай көбелек бар: өлі ме, тірі ме?"Ал өзі ойлайды:" тірі деп айтса оны өлтіремін, өлі деп айтса-мен босатамын."Данышпан ойланып: " бәрі сенің қолыңда", - деп жауап берді
Шынында да, бәрі біздің қолымызда |
|
|
|
30 минут |
|
"Сурет сал.»
1) жоғарғы оң жақ бұрышта-күн
2) парақтың ортасында-үй
3) үйдің оң жағында-шырша
4) үйдің алдында-гүл
5) төменгі сол жақ бұрышта-ит
"Антонимдер"Ойыны.
Допты лақтырып, бір кілт сөзді айтыңыз. Ойыншы допты ұстап алады, қарама-қарсы сөзді айтады және допты кері лақтырады. Мысалы, егер мұғалім "алдыңғы" десе, онда оқушы "артқы"десе. Егер тәлімгер "жоғарыдан" сөзін айтса, онда бала "төменнен" және т. б.
Суретті пайдалана отырып,заттардың орналасуын дәптерге жаз
|
Слайд Дәптер Ақ парақ |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
11.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
атты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір-біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) орналастыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.6 Затты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір- біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте орналастыру |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу
Өткен тақырыпты қайталай отыра,жаңа тақырыпты меңгеру |
|
|
|
30 минут |
|
Сурет бойынша әңгімеле
Суретте берілген заттарды тауып,қай орында тұрғанын ата
|
Слайд Дәптер Ақ парақ |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.02.2025 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Апта күнінің реттік санын атау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.7 Апта күнінің реттік санын атау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
1. Мотивация минуты. Дүйсенбіде – доп ойнадық далада, Сейсенбіде – серуен құрдық аулада, Сәрсенбіде – сурет салдық сәнденіп, Бейсенбіде - би биледік әндетіп, Жұма күні - жұмбақ шештік , Сенбі күні – Мультик көрдік, Жексенбіде - үйде болдық, Осылайша өте шығар бір апта! |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
30 минут |
|
«Апта» туралы түсінік , шығу тарихы.
1.Апта – 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Ол алғаш рет Шығыста пайдаланылған. Б.з.б. 1 ғасырда Римде қолданылды, кейінірек бүкіл Еуропаға таралды. Аптаны пайдалану Сатурн, Күн, Ай, Марс, Юпитер, Шолпан, Меркурий сия-қты 7 аспан денесінің сол кезде белгілі болуына байланысты пайда болды. Сонымен қатар кейбір елдерде 5 тәуліктік және 10 тәуліктік апталарда пайдаланылады .
– Балалар,бір аптада жеті күн
болады. «Апта» деген
парсының «жеті» деген
сөзінен шыққан.Әр күннің
соңында «сенбі» парсының «күн»
деген сөзін
білдіреді. «Жұма» деген сөз арабтың жиналу, бас қосу
деген сөзін білдіреді.Бұрын апта сенбіден
басталыпты.Бертін келе қазақ тіліміз
қалыптасып дүниеге келген соң апта
күндеріне қазіргі атаулар
қойылған. «Есептегіш машина» ойыны
8+3 = 11 ( П) 6 -3= 3 (Ү) 20 – 10=10 (Р) 4+4 = 8 (Т) 5+4 = 9 (Н) 10-5 = 5 (І) 20-19 = 1 (А) 6+0 =6 (Д)
«Ой қозғау» стратегиясы. Мұғалім: - Уақыт өлшем бірліктерін ата. - -1 мин ? сек - - 1 сағ ? мин - 1 тәу ? сағат - -1 апта ? күн - 1 айда ? апта - 1 жыл ? күн - 1 ғасырда 1 жыл - 1 жылда ? мезгіл.
Төл сөздерімізбен апта атаулары: Бүгін – 1-нші күн. Ертең -2-нші күн. Бүрсүгүні – 3 –нші күн. Арғы күн – 4 – нші күн. Ауыр күн -5 –нші күн. Соңғы күн – 6- ншы күн. Азына – 7-нші күн. |
Дәптер |
|
|||||||||||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Қорытындылау |
|
|
|||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
||||
|
Күні: |
17.02.2025 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жыл мезгілі мен айдың реттік нөмірін атау |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.8 жыл мезгілі мен айдың реттік нөмірін атау |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
|
|
|
|
|
30 минут |
|
|
|
|
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып санау пәніне арналған 3 тоқсан жартысына арналған қмж
8 сынып санау пәніне арналған 3 тоқсан жартысына арналған қмж
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
15.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1 м өлшемін қолдана отыра объектінің ұзындығын өлшеу |
|||
|
Сабақтың мақсаттары
|
1.1.3.2 ** Өлшем бірліктерін пайдаланып, шамаларды өлшеу: см, дм/кг/л. 1.1.3.3 ** Ұзындық: см, дм/ масса: кг/ көлем (сыйымдылық): л/ уақыт: с. шамасы мәндерін салыстыру және шама мәндерін қосу мен алу әрекеттерін орындау. 1.1.3.4 Ұзындықты өлшеу бірлігін: см, дм олардың арасындағы арақатынастар негізінде түрлендіру.
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сан түзуіндегі сандар қатарын еске түсірейік. http://www.topmarks.co.uk/ordering-and-sequencing/caterpillar-ordering Оқушы жазады, содан кейін мұғалім жазбасымен тексереді. |
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU |
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Стандартты өлшем бірліктерін пайдалану Сантиметр (Ұ,Қ) Оқушы естіген өлшем бірліктері және оларды қалай қолдануға болатыны туралы талқылау. Талқылау нәтижелеріне байланысты тәжірибеде зерттеу үшін стандартты өлшем бірліктерді енгізу, оқытуда алға жүру үшін олардың әр түрлі тәсілдерін қолдану. Ұзындықты қалай өлшейтінін талқылау. Егер оқушы сызғышты немесе лентаны қолдануды ұсынса, қандай тәсілмен өлшегендерін түсіндірсін (метрді стандартты өлшем бірлігі ретінде қолдану). Заттарды өлшеуге тапсырма беріледі және нәтижелерін түсіндіреді. Оқушы үстелінде жатқан қарындаш пен қаламсаптарының ұзындығын өлшеу. Салыстыру үшін беттестіруге болады. Содан кейін суреттегі қаламсап пен қылқаламның ұзындықтарын салыстыру (қаламсап қылқаламнан қысқарақ), қызыл қарындашты қаламсаппен салыстыру (қызыл қарындаш қаламсаптан қысқарақ). Бұл жерде оқушылар заттарды көзбен қарап салыстырады, себебі суреттегі заттарды беттестіруге келмейді. Оқушы суретте салынған заттардың ұзындығы болатынын түсінеді. Түрлі материалдан, түрлі түстен ұзындықтары әртүрлі жолақтар жасап, оқушылар олардың ұзындықтарын түрлі өлшеммен өлшейді. Өлшеуіш ретінде жіңішке қағаз жолақтар, әртүрлі ұзындықтағы таяқшалар алуға болады. Тәжірибе жұмысынан кейін оқушыларда сұрақтар туындауы мүмкін: бірдей заттарды өлшеген кезде нәтижелер барлығында бірдей болу үшін қалай өлшеу жүргізуге келісу керек? Ұзындықтың өлшеудің бірегей әдісі болу керек. Мұндай өлшем бірлігі сантиметр болып табылады. Заттардың ұзындығын сызғышпен және сантиметрлік таспамен өлшеуге болады. Сантиметрдің моделін жіңішке қағаз жолағында көрсету. Сантиметрді саусақ тың жуандығымен, дәптердегі екі тордың ұзындығымен салыстыруға болады. Содан соң оқушыларды сызғышпен таныстыру. Кесінді өлшеу үшін сызғышты қолдану ережесімен таныстыру. Оқушы кесінділердің қадамдап салынуымен таныстыру. Қаламсап пен қарындаштың ұзындықтарын өлшеу. Енді өлшем нәтижелері бірдей болды ма деп сұрау. Қорытынды жасау.
Кесіндінің ұзындығы Сызғыштың көмегімен кесінділердің ұзындығын өлше. АВ═ ... см СД═ ... см Дәптермен жұмыс Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма. Нені немен өлшеуге болады? Қандай өлшем бірліктерімен? Суреттерді сәйкестендіріңіз және өлшем бірліктерін жазыңыз.
2-тапсырма. Кесінділердің ұзындығын өлшеңіз және нәтижесін жазыңыз.
Сергіту сәті Сағат болайық. Тик-так, тик- так! Құс болып ұшайық. 1-2-3-4! Балық болып жүзейік. 1-2-3-4! Әтеш болып жүрейік. 1-2-3-4! Доп болып секірейік. 1-2-3-4! Ия, ЖОҚ тапсырмасы |
Метрлік сызғыш,см , дм –ге бөлінген сызғыштар, өлшеу ленталары.
Сандар тізбегі,өрнектер бейнеленген парақтар
https://iqsha.ru/uprazhneniya/1-klass/sostav-chisla/
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Қорытындылау
|
|
||
Тексерілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
16.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1 м өлшемін қолдана отыра объектінің ұзындығын өлшеу |
|||
|
Сабақтың мақсаттары
|
1.1.3.2 ** Өлшем бірліктерін пайдаланып, шамаларды өлшеу: см, дм/кг/л. 1.1.3.3 ** Ұзындық: см, дм/ масса: кг/ көлем (сыйымдылық): л/ уақыт: с. шамасы мәндерін салыстыру және шама мәндерін қосу мен алу әрекеттерін орындау. 1.1.3.4 Ұзындықты өлшеу бірлігін: см, дм олардың арасындағы арақатынастар негізінде түрлендіру.
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Өткен тақырыпты еске түсіре отырып,тақырыпты жалғастыру |
|
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Стандартты өлшем бірліктерін пайдалану Сантиметр (Ұ,Қ) Оқушы естіген өлшем бірліктері және оларды қалай қолдануға болатыны туралы талқылау. Талқылау нәтижелеріне байланысты тәжірибеде зерттеу үшін стандартты өлшем бірліктерді енгізу, оқытуда алға жүру үшін олардың әр түрлі тәсілдерін қолдану. Ұзындықты қалай өлшейтінін талқылау. Егер оқушы сызғышты немесе лентаны қолдануды ұсынса, қандай тәсілмен өлшегендерін түсіндірсін (метрді стандартты өлшем бірлігі ретінде қолдану). Заттарды өлшеуге тапсырма беріледі және нәтижелерін түсіндіреді. Оқушы үстелінде жатқан қарындаш пен қаламсаптарының ұзындығын өлшеу. Салыстыру үшін беттестіруге болады. Содан кейін суреттегі қаламсап пен қылқаламның ұзындықтарын салыстыру (қаламсап қылқаламнан қысқарақ), қызыл қарындашты қаламсаппен салыстыру (қызыл қарындаш қаламсаптан қысқарақ). Бұл жерде оқушылар заттарды көзбен қарап салыстырады, себебі суреттегі заттарды беттестіруге келмейді. Оқушы суретте салынған заттардың ұзындығы болатынын түсінеді. Түрлі материалдан, түрлі түстен ұзындықтары әртүрлі жолақтар жасап, оқушылар олардың ұзындықтарын түрлі өлшеммен өлшейді. Өлшеуіш ретінде жіңішке қағаз жолақтар, әртүрлі ұзындықтағы таяқшалар алуға болады. Тәжірибе жұмысынан кейін оқушыларда сұрақтар туындауы мүмкін: бірдей заттарды өлшеген кезде нәтижелер барлығында бірдей болу үшін қалай өлшеу жүргізуге келісу керек? Ұзындықтың өлшеудің бірегей әдісі болу керек. Мұндай өлшем бірлігі сантиметр болып табылады. Заттардың ұзындығын сызғышпен және сантиметрлік таспамен өлшеуге болады. Сантиметрдің моделін жіңішке қағаз жолағында көрсету. Сантиметрді саусақ тың жуандығымен, дәптердегі екі тордың ұзындығымен салыстыруға болады. Содан соң оқушыларды сызғышпен таныстыру. Кесінді өлшеу үшін сызғышты қолдану ережесімен таныстыру. Оқушы кесінділердің қадамдап салынуымен таныстыру. Қаламсап пен қарындаштың ұзындықтарын өлшеу. Енді өлшем нәтижелері бірдей болды ма деп сұрау. Қорытынды жасау.
Кесіндінің ұзындығы Сызғыштың көмегімен кесінділердің ұзындығын өлше. АВ═ ... см СД═ ... см Дәптермен жұмыс Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма.
2-тапсырма. Кесінділердің ұзындығын өлшеңіз және нәтижесін жазыңыз.
Сергіту сәті Сағат болайық. Тик-так, тик- так! Құс болып ұшайық. 1-2-3-4! Балық болып жүзейік. 1-2-3-4! Әтеш болып жүрейік. 1-2-3-4! Доп болып секірейік. 1-2-3-4! Ия, ЖОҚ тапсырмасы |
Метрлік сызғыш,см , дм –ге бөлінген сызғыштар, өлшеу ленталары.
Сандар тізбегі,өрнектер бейнеленген парақтар
https://iqsha.ru/uprazhneniya/1-klass/sostav-chisla/
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Қорытындылау
|
|
||
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
21.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.34 заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) атау |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
1. "Бәрі сенің қолыңда" психологиялық көңіл-күй
Астарлы әңгіме: бәрін білетін данышпан өмір сүрді. Бір адам данышпанның бәрін білмейтінін дәлелдегісі келді. Алақанында көбелекті ұстап тұрып, ол: "айтыңызшы, данышпан, менің қолымда қандай көбелек бар: өлі ме, тірі ме?"Ал өзі ойлайды:" тірі айтады-Мен оны өлемін, өлі деп айтамын-мен босатамын."Данышпан ойланып: " бәрі сенің қолыңда", - деп жауап берді
Көбелек жаттығуы: ауада көбелекті әр қолыңызбен үш рет, содан кейін екі қолыңызбен салыңыз. |
Оқулық; оқу құралдары; |
|
|
30 минут |
|
2. СТАРТЕР
(К). Балалар қимылдарды мәтінге сәйкес орындайды. Солға, оңға еңкейіп,
Бір қадам алға, екі артқа.
Оңға, солға бұрылды,
Бір қадам артқа, екі Алға.
- Оңға, солға, солға бұрылыңыз, 2 қадам алға, 2 артқа.
Парақтарда практикалық жұмыс. Карта Ойыны
- Қағаз парағының ортасына нүкте қойыңыз. Өз атыңызды жазыңыз.
- Осы нүктенің сол жағында тағы бір нүктені белгілеңіз. Оны сол жағыңызда отырған оқушының атымен немесе сол жағыңыздағы заттың атымен атаңыз.
- Бірінші нүктенің оң жағындағы нүктені белгілеңіз. Оны оң жағыңыздағы заттың атымен атаңыз.
- Сіздің алдыңызда, артыңызда тұрған затты белгілеңіз.
- Осылайша сіз өзіңіздің картаңызды салдыңыз, онда заттар бағыттарға сәйкес келетін нүктелермен белгіленеді. "алдыңғы", "сол", "артқы" дәптердегі жұмыс: машиналарды бояу.
Машиналарды нұсқаулықта көрсетілгендей бояу керек: бәрінен бұрын — қызыл, содан кейін-көк, содан кейін-қоңыр, соңғысы-сары.
|
Ақ парақ Ақ парақтағы сурет |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
23.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.34 заттардың бір-біріне қатысты орналасуы (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) атау |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу. 1. Жаттығу - "Жұдырық, қабырға, алақан"сабағына көңіл-күй.
Үстелге жұдырық қойыңыз, содан кейін алақанның қабырғасы, алақан. Жаттығу әр түрлі қарқынмен, бір және екі қолмен орындалады. |
|
|
|
30 минут |
|
Суретті пайдалана отырып,заттардың орналасуын ата
"Мұқият тыңда және сурет сал" жаттығуы
Баланың алдында бос қағаз бар. Мұғалім геометриялық фигураларды парақта орналасқан жерін көрсете отырып атайды. Мысалы, жоғарғы сол жақ бұрышта тіктөртбұрыш, оның оң жағында - шаршы, парақтың ортасында – шеңбер, төменгі оң жақ бұрышта – Үшбұрыш, төменгі сол жақ бұрышта-шеңбер, жоғарғы оң жақ бұрышта-шаршы, оның сол жағына крест қойыңыз, кресттің астына бас әріп жазыңыз а. тексерейік!
"Трекерлер" Ойыны.
Балаларға бөлмеде жасырын ойыншық табу ұсынылады, ол үшін көмекші сөздерді қолданыңыз: жақын, алыс, өте жақын.
Оқушы өзіне ұнайтын бірнеше жануар тізімін анықтайды.
Мұғалім олардан оның нұсқауларын орындауды сұрайды:
Қасқыр түлкі мен қоянның арасында болады, аю бәрінің артында, тиін бәрінің алдында, аюдың оң жағындағы піл және т. б.
|
Ноутбук Дәптер Ойыншықтар немесе қалам,қарандаштар |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
28.01.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.5 педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу. 1. Жаттығу - "Жұдырық, қабырға, алақан"сабағына көңіл-күй.
Үстелге жұдырық қойыңыз, содан кейін алақанның қабырғасы, алақан. Жаттығу әр түрлі қарқынмен, бір және екі қолмен орындалады. |
|
|
|
30 минут |
|
Суретті пайдалана отырып,заттардың орналасуын ата
"Мұқият тыңда және сурет сал" жаттығуы
Баланың алдында бос қағаз бар. Мұғалім геометриялық фигураларды парақта орналасқан жерін көрсете отырып атайды. Мысалы, жоғарғы сол жақ бұрышта тіктөртбұрыш, оның оң жағында - шаршы, парақтың ортасында – шеңбер, төменгі оң жақ бұрышта – Үшбұрыш, төменгі сол жақ бұрышта-шеңбер, жоғарғы оң жақ бұрышта-шаршы, оның сол жағына крест қойыңыз, кресттің астына бас әріп жазыңыз а. тексерейік!
"Трекерлер" Ойыны.
Балаларға бөлмеде жасырын ойыншық табу ұсынылады, ол үшін көмекші сөздерді қолданыңыз: жақын, алыс, өте жақын.
Оқушы өзіне ұнайтын бірнеше жануар тізімін анықтайды.
Мұғалім олардан оның нұсқауларын орындауды сұрайды:
Қасқыр түлкі мен қоянның арасында болады, аю бәрінің артында, тиін бәрінің алдында, аюдың оң жағындағы піл және т. б. |
Ноутбук Дәптер Ойыншықтар немесе қалам,қарандаштар |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
03.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.5 педагогтың өтініші бойынша қатарда тұрған бірінші, соңғы, шеткі, белгілі біреуінен кейінгі не алдында тұрған затты көрсету |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу
Өткен тақырыпты қайталай отыра,жаңа тақырыпты меңгеру |
|
|
|
30 минут |
|
Бізді... ертегісінің кейіпкерлері қарсы алады (мұғалім тақтада "репа" ертегісінің ертегі кейіпкерлері орналасқан парақты ашады) ... қайсысын болжады? ""Шалқан" Ертегісі.
- Иә, олардың барлығы осы кітапта тұрады. Біздің кейіпкерлер шалқанды созу үшін қалай дұрыс тұру керектігін ұмытып кетті. Оларға көмектесеміз бе?
- Шалқан тарту үшін кім бірінші келді? - Атаның соңынан кім келеді? - Ал әйелден кейін кім тұрды? - Немересінен кейін? - Ал қатенің соңынан кім келеді? - Соңғысы кім, шетінен, шеткі? (Бала ертегі кейіпкерлерінің фигураларын орналастырады).
3. Презентациямен жұмыс, көңілді тапсырмалар.
III. Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама.
- Бүгін сабақта біз тәртіп бойынша жұмысты жалғастырамыз. Біз Саяхатқа шығамыз.
IV.Жаңа материалды зерттеу:
1.Үлестірме материалмен жұмыс.
- Біз пойызбен саяхаттаймыз.
- Біз "пойыз" жасаймыз - вагондарды паровозға тіркейміз.
Мұғалім тақтада пойыз жасайды.
- Сіз пойызды мен сізге айтқандай етіп жасауыңыз керек, соңында біз оны тексереміз: бірінші вагонда адам, одан кейін жолбарыс, келесі вагонда жираф, жирафтан кейін – зебра, содан кейін – қолтырауын, соңғы вагонда – піл.
- Бірінші вагонда кім жүреді?
Атаңыз және көрсетіңіз.
- Соңғы вагонға кім мінеді? - Жолбарыстан кейін кім жүреді?
- Қолтырауынның соңынан кім келе жатыр? - Зебра алдында кім жүреді?
- Адам мен жирафтың, Жолбарыс пен зебраның арасында кім жүреді?
- Біздің пойызда қанша вагон бар?
Мұғалім балаларға қимылдарды орындау тәртібін анықтауға көмектеседі.
Дене шынықтыру минуты.
2. "Бауырсақ" ойын жаттығуы.
- Бауырсақ бізбен бірге жүруі керек еді, бірақ ол пойызға үлгермеді және орман арқылы жүрді.
- Ол алдымен орманда кіммен кездесті?
- Қоянды алыңыз.
- Келесі кіммен кездесті?
- Қасқырдың артынан бауырсақпен кім кездесті?
- Бауырсақ кіммен соңғы кездесті? |
Слайд Презентация Дәптер |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
04.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
атты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір-біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) орналастыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.6 Затты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір- біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте орналастыру |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
|
|
|
|
30 минут |
|
Тапсырма. С
Суреттерге қараңыз. Олардың қайсысында құс шыршаның үстінен ұшатынын анықтаңыз. Әр құсты дұрыс сөзбен сызықпен қосыңыз.
Суреттерге қараңыз. Қораптың алдында қандай бала тұрғанын анықтаңыз, оны дұрыс сөзбен сызықпен қосыңыз. Қораптың артында тұрған баламен сөзді сызықпен жалғаңыз.
Суретті пайдалана отырып заттардың бір біріне қатысты орналасуын ата
. |
Слайд Дәптер Ақ парақ |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
06.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
атты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір-біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) орналастыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.6 Затты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір- біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте орналастыру |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
"Бәрі сенің қолыңда" психологиялық көңіл-күй
Астарлы әңгіме: бәрін білетін данышпан өмір сүрді. Бір адам данышпанның бәрін білмейтінін дәлелдегісі келді. Алақанында көбелекті ұстап тұрып, ол: "айтыңызшы, данышпан, менің қолымда қандай көбелек бар: өлі ме, тірі ме?"Ал өзі ойлайды:" тірі деп айтса оны өлтіремін, өлі деп айтса-мен босатамын."Данышпан ойланып: " бәрі сенің қолыңда", - деп жауап берді
Шынында да, бәрі біздің қолымызда |
|
|
|
30 минут |
|
"Сурет сал.»
1) жоғарғы оң жақ бұрышта-күн
2) парақтың ортасында-үй
3) үйдің оң жағында-шырша
4) үйдің алдында-гүл
5) төменгі сол жақ бұрышта-ит
"Антонимдер"Ойыны.
Допты лақтырып, бір кілт сөзді айтыңыз. Ойыншы допты ұстап алады, қарама-қарсы сөзді айтады және допты кері лақтырады. Мысалы, егер мұғалім "алдыңғы" десе, онда оқушы "артқы"десе. Егер тәлімгер "жоғарыдан" сөзін айтса, онда бала "төменнен" және т. б.
Суретті пайдалана отырып,заттардың орналасуын дәптерге жаз
|
Слайд Дәптер Ақ парақ |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
|||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||
|
Күні: |
11.02.2025 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
атты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір-біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте (арасында, ортасында, қарсысында, іші мен сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында) орналастыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.6 Затты еліктеу, үлгі, сөздік нұсқау бойынша бір- біріне қатысты белгілі бір кеңістіктікте орналастыру |
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу
Өткен тақырыпты қайталай отыра,жаңа тақырыпты меңгеру |
|
|
|
30 минут |
|
Сурет бойынша әңгімеле
Суретте берілген заттарды тауып,қай орында тұрғанын ата
|
Слайд Дәптер Ақ парақ |
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.02.2025 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Апта күнінің реттік санын атау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.7 Апта күнінің реттік санын атау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
1. Мотивация минуты. Дүйсенбіде – доп ойнадық далада, Сейсенбіде – серуен құрдық аулада, Сәрсенбіде – сурет салдық сәнденіп, Бейсенбіде - би биледік әндетіп, Жұма күні - жұмбақ шештік , Сенбі күні – Мультик көрдік, Жексенбіде - үйде болдық, Осылайша өте шығар бір апта! |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
30 минут |
|
«Апта» туралы түсінік , шығу тарихы.
1.Апта – 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Ол алғаш рет Шығыста пайдаланылған. Б.з.б. 1 ғасырда Римде қолданылды, кейінірек бүкіл Еуропаға таралды. Аптаны пайдалану Сатурн, Күн, Ай, Марс, Юпитер, Шолпан, Меркурий сия-қты 7 аспан денесінің сол кезде белгілі болуына байланысты пайда болды. Сонымен қатар кейбір елдерде 5 тәуліктік және 10 тәуліктік апталарда пайдаланылады .
– Балалар,бір аптада жеті күн
болады. «Апта» деген
парсының «жеті» деген
сөзінен шыққан.Әр күннің
соңында «сенбі» парсының «күн»
деген сөзін
білдіреді. «Жұма» деген сөз арабтың жиналу, бас қосу
деген сөзін білдіреді.Бұрын апта сенбіден
басталыпты.Бертін келе қазақ тіліміз
қалыптасып дүниеге келген соң апта
күндеріне қазіргі атаулар
қойылған. «Есептегіш машина» ойыны
8+3 = 11 ( П) 6 -3= 3 (Ү) 20 – 10=10 (Р) 4+4 = 8 (Т) 5+4 = 9 (Н) 10-5 = 5 (І) 20-19 = 1 (А) 6+0 =6 (Д)
«Ой қозғау» стратегиясы. Мұғалім: - Уақыт өлшем бірліктерін ата. - -1 мин ? сек - - 1 сағ ? мин - 1 тәу ? сағат - -1 апта ? күн - 1 айда ? апта - 1 жыл ? күн - 1 ғасырда 1 жыл - 1 жылда ? мезгіл.
Төл сөздерімізбен апта атаулары: Бүгін – 1-нші күн. Ертең -2-нші күн. Бүрсүгүні – 3 –нші күн. Арғы күн – 4 – нші күн. Ауыр күн -5 –нші күн. Соңғы күн – 6- ншы күн. Азына – 7-нші күн. |
Дәптер |
|
|||||||||||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Қорытындылау |
|
|
|||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты: |
Ашимқызы Илтипат |
||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
||||
|
Күні: |
17.02.2025 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жыл мезгілі мен айдың реттік нөмірін атау |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.8 жыл мезгілі мен айдың реттік нөмірін атау |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
|
|
|
|
|
30 минут |
|
|
|
|
|
|
5 минут |
|
Қорытындылау |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


































