Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
8-сынып Статистика элементтері
беріледі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Жетісу облысы білім басқармасының Алакөл ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесі «Сакен Сейфуллин атындағы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: |
Статистика элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні |
Салкеева Шолпан Рафиковна |
|
Күні: |
15.03.2024ж. |
|
Сынып: 8 Пән: Алгебра |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Статистика элементтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау; 8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу; |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдайды. Дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын біледі. |
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Дәрумендер» әдісімен оқушыларды сабаққа жігерлендіру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. «Жебе» әдісімен өткен сабаққа шолу жасау: 1. Таңдамалық орта мәнін қалай анықтайды? 2. Таңдамалық дисперсия деп нені айтады? 3. Таңдамалық стандартты ауытқу (орташа квадраттық ауытқу) деп нені айтады? Оқушыларға бағалау парақтары тарқатылып беріледі. |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Оқушылар сұраққа жауап береді. |
Ауызша кері байланыс беру |
Слайд
Сұрақ жазылған жебелер және сауыты. Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 8 мин 4 мин |
«Стоп Кадр» әдісімен жұптық жұмыс беріледі. №1 тапсырма: Жетісу облысы аудандарының біріндегі кәсіпорын қызметкерлерінің жалақысы туралы мәлімет төмендегі гистограммада көрсетілген.
Мұғалім оқушылар жауаптарын критерийлер бойынша тексереді және кері байланыс беріледі. Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады. «Креативті матрица» әдісімен топтық жұмыс беріледі. Континенталды климат өзінің тез құбылмалы ауа-райымен ерекшеленеді. Ондай жерлерде ыстық жаз бен суық қыс болады.
Дисперсияның көмегімен екі түрлі климаттың арасындағы айырмашылықты сандық түрде өрнектеуге болады. №2 тапсырма: Кестеде 2 жердің орташа 10 күндік ауа температуралары берілген. Солардың қайсысы континенталды климатта, ал қайсылары континенталды климатты емес болып келетінін анықтап, гистограммасын салыңдар.
«Қоржын» әдісімен жеке жұмыс беріледі.
Мектепте өздерің оқитын 5 негізгі деген оқу пәндердің тізімін кестеге толтырып, /аптасына неше рет болатыны көрсетілген/ гистограммасын дәптерлеріңе салыңдар |
Оқушылар берілген тапсырмаларды жұптаса отырып, орындайды. «Стоп кадр» әдісі бойынша бірінші жұптар тапсырманы шығарып бастайды, кейін жарты есебін екінші жұп жалғастырады.
Дескриптор: 1) жиіліктер кестесін құрады 2) сұрақтарға толық жауап береді 3) гистограммамен берілген ақпаратты ауызша талдап береді.
Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Оқушылар Excel көмегімен гистограмманы салады. Ерте аяқтаған топ тақтада қорғайды Топтар келесі топтың тапсырмасын бағалайды. Дескриптор:
Дескриптор: -Кестенің бос ұяшықтарын толтырады. -гистограммасын салады |
«Жұбыңды бағала» әдісімен жүргізіледі. 3 балл Топтық бағалау 5балл Өзін-өзі бағалау 2балл |
Үлестірме қағаздар, кадр парақшалары. https://el.kz/news/ekonomika-zhane-biznes/ Үлестірмелі парақшалар, https://www.gismeteo.kz/weather-akshiy-324621/10-days/ Қоржын, ою карточкалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Оқушыларды бағалаймын, кері байланыс беремін. |
Оқушылар «3 пікір» әдісімен рефлексия жасайды. |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |