|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойыны. Шығу тарихы |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Балалар сабақта үстел ойындары түрлерін біледі; Оқушылардың басым бөлігі: Үстел ойындарын бір-бірінен ажырата алады және тоғызқұмалақ ойынының тарихын біледі; Кейбір оқушылар: Ойынның ережесін біледі. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
- мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; -оқу барысында ынталандыру үшін «Анықта» тәсілі арқылы жағдай жасайды. Оқушылар кез келген тәсілмен топтарға бірігеді, одан соң әр топқа ұлттық костюмдердің төрт түрлі кеудеше суреттерінің бөлігі таңдау бойынша ұсынылады. Топтар осы берілген сурет бөлігі немесе элементтің қай кеудешеге тиесілі екенін анықтайды. 2. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім ұлттық костюмдердің әртүрлі бөліктері бейнеленген әртүрлі карточкаларды сынып тақтасына орналастырады, бірлескен әңгімеде оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау ұсынылады. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар. Электронды презентация 1слайд |
||
|
Ортасы |
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. Сабақта видео сабак көрсетіледі. Сабақ барысы.
Тапсырмалар: Үстел ойындары туралы мағлұмат беру. Тоғызқұмалақ ойынының тарихы туралы айту. Тоғызқұмалақ ойынының ережесін айту
Оқұшылар жұмыстарын менталды карта түрінде ұсынады. Жұмысты орындау барысында оқұшылар АҚТ пайдалануы рұқсат. Мұғалімнің жаңа тақырыпты толықтыруы Үстел ойындары (ағылш. board – ағаш тақтай, ағылш. game – ойын) — үстел үстінде алдын ала дайындалған «ойын алаңын» пайдаланатын ойындар. Бұл ойындардың дәстүрлі түрлері: шахмат, нарды, тоғызқұмалақ, т.б. Ойынның тарихы: Тоғызқұмалақ ойынының сақ, ғұндар дәуірінен бері қарай 4 мың жылдық тарихы бар. Оны түркі тілдес халықтардың ішінде: Қырғыз, Өзбек, Қазақ, Қарақалпақ, Түрік және Алтай елдерінде ойнайды.Тоғызқұмалақты «Қойшылар алгебрасы» деп те атайды. Себебі бұл ойынды алғашында өрісте қойларын жусатып жіберген қойшылар ойнайтын болған. Жерден ұя-шұңқырлар қазылып, құмалақпен ойналған бұл ойын қазір он сегіз отаудан және екі қазаннан тұратын арнайы тақтада жүз алпыс екі таспен ойналады. Ережесі: Тоғызқұмалақ ойыны негізінен екі адамның арасында өтеді. Ойынды кім бастайтынын жеребе тарту арқылы анықтайды. Ойынды бастайтын ойыншыны бастаушы деп, ал қарсыласын қостаушы деп атайды. Мәдени білімі: Оқушылар үстел үсті ойындарының тарихы, мәні мен мәдени контексті туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор Балалар сабақта үстел ойындары түрлерін біледі; Үстел ойындарын бір-бірінен ажырата алады және тоғызқұмалақ ойынының тарихын біледі; Ойынның ережесін біледі.
|
1 қосымша Электронды презентация 2 слайд 2 Қосымша. Электронды презентация, слайд 3 http://www.idea-master.ru/hudojestvennoe-vypilivanie-lobzikom.html Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 2-3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойынының тұжырымдамасы |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.2-Зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау 8.1.5.1-Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: - мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; - оқу барысында ынталандыру үшін «Айырмашылығын тап» әдісі қолданылады. Жаңа тақырыпты бастамас бұрын өткен сабаққа қышқаша шолу жасаймын. Ол үшін «Қызықты сұрақтар» ойыны арқылы ұйымдастырамын. Қойылатын сұрақтарға мысалдар:
|
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
3. Топтарға бірігу. Оқу бөлмесінің қабырғасында үстел үсті элементтері бейнеленген суреттер орналастырылған. Әрбір оқушы ұсынылған сурет бөліктерінен өздеріне біреуін таңдайды. Мұғалім енді әр оқушы өздері таңдаған суреті бойынша топтарын іздеу керектігіне назар аудартады. Әрбір сурет 4 бөліктен тұрады, сондықтан бірнеше оқушыдан тұратын әртүрлі топ құрылады. (1 қосымша) Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушылармен өткен сабақта өздері жоспарлаған ойыны ескі ойын түрлерінен айырмашылығы туралы және қосымша қандай элементтер қосқандары туралы әңгімелесемін. Бейнетаспа көрсету: үстел үсті ойының дайындауға арналған 10 кеңес. Бейнебаян көріп болғаннан кейін оқушыларға сұрақ қоямын.
Оқушылар өткен сабақта бөлінген топ бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындайтын болады. Топтар: Оқушылар алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып,топта тәжірбиелік жұмыс орындайтын болады. Графикалық құжат (орыс. Графический документ)-құрамында сызбалар, сұлбалар, карталар, тағы басқа. Қағаздары бар құрылымдық құжаттардың бөлігі. Графикалық және технологиялық құжаттар дайындау кезінде көңіл бөлетін аспектілер: 1. Ойынынң аты, логотипін жасау. 2. Бұл ойын не жайында? ойынның қызықтылығы, тартымдылығы және ерекшелігі неде? 3. Ойынның мінездемесі – ойынды ойнау уақыты, ойын неше адамға арналған, (жас ерекшелігі, аудиторияға арналған ойын). 4. Қандай ойынға ұқсайды, неліктен ол ойын сұранысқа ие болады. 5. Ойын компонентінің толық құрылымы, элементтердің дизайны және иллюстрацияларының саны. 6. Ойынның ережесі қандай? 7. Қысқаша авторы туралы, кімдер оны жасады? Тапсырма Оқушылар өздері топта жоғарыдағы аспектілерді ақылдаса отырып, қалаған болашақ үстел үсті ойынының нобайын және жоспарларын (қажетті ойын бөлшектерінің санын және өлшемдері) құрастырыңыз. Жоспарға: техникалық және графикалық құжаттар жатады. Технологиялық картада материалдар мен құралдар, орындалу кезеңдерін, сәндік өңдеу жұмыстары туралы мәліметтер жазылады.
Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді. Эстетикалық түсінік: Оқушылар үстел үсті ойындары мен сәндік элементтерді талдай отырып, эстетикалық талғамдарын дамытуы керек. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор Үстел үсті ойындарының нобайына және алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, атқаратын қызметтерін жоспарлау; Функционалды талаптарға сай дизайн үлгісін орындау; Үстел үсті ойынын дайындау реттілігі мен әдіс- тәсілдерін сиппаттайтын графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY |
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 4-5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойынын дайындау. Графикалық құжаттама |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1. Ұйымдастыру кезеңі: - мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; - «Сипатта» тәсілі арқылы оқу барысына ынталандыру үшін жағдай жасайды. Оқушылар еркін немесе кез келген таңдау жасау арқылы топтарға бірігеді. Мұғалім оқушылардан шеңбер жасап тұруды сұрайды, музыка қосылғанда оқушылар бір-біріне қарай еркін қозғалады. Музыка тоқтағанда бір біріне жақын тұрған оқушылар жұптасады. Оқушылар тапсырманы жұптасып орындау, суретті сипаттау кезінде бір-біріне көмектесудің, топта жұмыс жасау, сабақта өзара көмек пен қолдаудың маңыздылығын түсінеді. 2. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім үстел үсті ойындары бейнеленген әртүрлі суреттері, үлгілері ілінген сынып тақтасына оқушылардың назарын аудартады. Оқушылар сынып тақтасында орналасқан суреттер мен бұйымдардың қандай ортақ ұқсастығы барын қарастырып, талқылайды. Бірлескен талқылауда сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтайды. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушылармен өткен сабақта өздері жоспарлаған ойыны ескі ойын түрлерінен айырмашылығы туралы және қосымша қандай элементтер қосқандары туралы әңгімелесемін. Бейнетаспа көрсету: үстел үсті ойының дайындауға арналған 10 кеңес. Бейнебаян көріп болғаннан кейін оқушыларға сұрақ қоямын.
Оқушылар өткен сабақта бөлінген топ бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындайтын болады. Топтар: Оқушылар алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып,топта тәжірбиелік жұмыс орындайтын болады. Графикалық құжат (орыс. Графический документ)-құрамында сызбалар, сұлбалар, карталар, тағы басқа. Қағаздары бар құрылымдық құжаттардың бөлігі. Графикалық құжатқа үстел үстінің нобайының орындап, қажетті өлшемдерін көрсетіледі.
Жоспар құрастыруда келесі мәліметтерге көңіл аудару керек:
ойынның таныстырылымы Бағалау. Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді. Шығармашылық қабілет: Оқушылар үстел үсті ойындары үлгісінде шығармашылық жұмыстар (модельдер, эскиздер) жасап, өз идеяларын іске асыру қабілетін дамытады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор Үстел үсті ойындарының нобайына және алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, атқаратын қызметтерін жоспарлау; Функционалды талаптарға сай дизайн үлгісін орындау; Үстел үсті ойынын дайындау реттілігі мен әдіс- тәсілдерін сиппаттайтын графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY |
||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау «Бағдаршам» әдісін қолдану |
|
Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып:8 сабақ 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойының бөлшектерін дайындау. Көркемдеп безендіру |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.2.3.1-Қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан). Сабақтың бастапқы бөлігінде оқушыларға сұрақтар қоямын. -Құжаттама деген не? -Ойынға графикалық құжаттамадайындау дегенді қалай түсінесіз? -бүгінгі сабақтың тақырыбы: Графикалық құжаттама. Сабақтың мақсаты өздерің көріп отырғандай қайталанып отыр, сол себептен бізде жұмысымызды одан әрі жалғастырамыз. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
|
1 . Сабакта видео сабак корсетіледі. - ойын бөлшектерін, қорабын қалаған тәсілмен әдемілеп безендіре отырып, оған механикалық құралдарды қосу кезінде, не нәрсеге көңіл аудару керек деп ойлайсыздар
Презентация арқылы көрсету. · бұйымның сапасына; · бұйымды эстетикалық талғаммен безендіруіне; · бұйымды қолдан жасауына немесе механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына; · бұйымдардың функционалдылығына; · дәстүрлі емес материалдарды қолдануына; · механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына; Оқушылар өздеріне қажет механикалық құралдарды көрсете алды ма ?? (спиннердің подшипниктері, сағаттың тілдері,батарейкалар, т.б.) соны сұраймын, жоқ болса, мен ұсақ механикалық құралдарды ортаға қойып, - бұл нәрселерді бұйымдарыңның қай жеріне қолдануына болады деп ойлайсыздар? -деп сұраймын. Бағалау Өзіндік бағалау: Оқушылар өз жұмысын ерекшеліктерін түсіндіре отырып, бір-біріне көрсетеді. Сындарлы ойлау: Оқушылар этностилизацияның мәні мен маңызы туралы пікірлерін білдіріп, сыни тұрғыдан ойлауды дамытады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Ойынның қорабын әзірлеп, өздері қалаған әдістерімен безендіреді. үстел ойындарының элементтерінің яғни бөлшектерінің дизайндарын қолмен немесе механикалық құралдармен ойластырып жасайды. функционалдық сапасын арттырады. оқушылар үстел ойынын бағалау критерийіндегі дескрипторларына сай орындайды. өзіне және сыныптастарына кері байланыс береді. |
Электронды презентация АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып:8 сабақ 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойының бөлшектерін дайындау. Көркемдеп безендіру |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.2.3.1-Қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан). Сабақтың бастапқы бөлігінде оқушыларға сұрақтар қоямын. -Құжаттама деген не? -Ойынға графикалық құжаттамадайындау дегенді қалай түсінесіз? -бүгінгі сабақтың тақырыбы: Графикалық құжаттама. Сабақтың мақсаты өздерің көріп отырғандай қайталанып отыр, сол себептен бізде жұмысымызды одан әрі жалғастырамыз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
|
1 . Сабакта видео сабак корсетіледі. - ойын бөлшектерін, қорабын қалаған тәсілмен әдемілеп безендіре отырып, оған механикалық құралдарды қосу кезінде, не нәрсеге көңіл аудару керек деп ойлайсыздар ·Бұйымды эстетикалық талғаммен безендіруіне; · бұйымды қолдан жасауына немесе механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына;
функционалдылығына; · дәстүрлі емес материалдарды қолдануына; · механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына; (спиннердің подшипниктері, сағаттың тілдері,батарейкалар, т.б.) соны сұраймын, жоқ болса, мен ұсақ механикалық құралдарды ортаға қойып, - бұл нәрселерді бұйымдарыңның қай жеріне қолдануына болады деп ойлайсыздар? -деп сұраймын. Бағалау Өзіндік бағалау: Оқушылар өз жұмысын ерекшеліктерін түсіндіре отырып, бір-біріне көрсетеді. Экологиялық сана: Оқушылар үстел үсті ойындарының экологиялық аспектілерін түсініп, табиғи материалдарды пайдаланудың маңыздылығын сезінеді. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Ойынның қорабын әзірлеп, өздері қалаған әдістерімен безендіреді. үстел ойындарының элементтерінің яғни бөлшектерінің дизайндарын қолмен немесе механикалық құралдармен ойластырып жасайды. функционалдық сапасын арттырады. оқушылар үстел ойынын бағалау критерийіндегі дескрипторларына сай орындайды. өзіне және сыныптастарына кері байланыс береді. |
Электронды презентация АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып:8 сабақ 8-9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ойынды тестілеу. Сауалнама және ақпараттар жинау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар карточкалардағы әріп немесе сөздерді қарастырып, олардан қандай терминология (модельдеу) құрастыруға болатынын ойланады және одан сабақтың тақырыбы мен мақсатын құрастырады. Мұғалім оларды сынып тақтасына бекітіп, қажеттілігіне қарай түзету енгізеді. Оқушылар оқу мақсатын, сабақтағы тәжірибелік жұмысты түсіндіреді Оқушыларға сұрақтар: - өнімнің дизайнын жасау материалын таңдау қалай әсер етеді? - қандай үстел ойындарына сұраныс бар? Сабақтың презентациясы. - ойынның кейбір өнімдері нарыққа сұраныс тудырмайды деген не? |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Оқушылар өз карточкаларының түстері: сары, қызыл, көк және жасыл түс бойынша төрт топқа бірігеді. 1 . Сабакта видео сабақ көрсетіледі. Сабақ барысы. Әр оқушы өз ойынын көрсетеді. Оқушылар ойын ережелерін түсіндіре отырып, бір-бірімен ойнау жолдарын көрсетеді (онлаин) одан кейін сыныптастарын басқа топтан үйретеді Оқушыларға сұрақтар: - тестілеу не үшін өткізіледі? - тест арқылы не анықтауға болады? - ойынды тексеруге болады ма? - ойынды тестілеу кезінде қандай параметрлер қажет? Шығармашылық топтарда оқушылар үстел ойындарын тестілеу үшін талаптарды құрайды. Тапсырманың критерийлерін талқылау. Жаңашылдық: Бұл стиль заманауи технологиялар мен материалдарды пайдалануға негізделген, бұл оны заманауи өмірдің талаптарына сай етеді. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор- үстел ойындары дизайнының негізгі факторларын түсінуді көрсету, идеяның, мәні мен мәндерінің өз жұмысында қалай көрсетілгенін түсіндіреді. - өз идеяларын ұсыну, болжау, балама шешімдер енгізу, себептерін көрсету. өзіне және сыныптастарына кері байланыс береді |
Электронды презентация Митюрин Александр және оның оқушылары. . http://www.chudo-lobzik.ru/ Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жұмыстарды қорғау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1-Онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: Сыныпта жоғарғы деңгейде көрме ұйымдастыруды үйренеді Дизаин технологиясын өнер түрлерін баяндайды |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. (Ұ) Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері менмақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді. Тақырып мазмұнын ашу мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады: Үстел ойыны дегеніміз не ? Үстел ойынына қандай ойын түрлерін жатқызуға болады? |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулық, құрал-жабдықтар |
||
|
6-20 мин Ортасы 21-30 мин
30-40 мин |
Оқушылар жұмысты орындау үшін өткен сабақтағы құрамда командаға немесе топқа бірігуі қажет. Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар сыни ойлауын дамытуға арналған тапсырманы орындайды. Мұғалім топтарға шығармашылық жұмыс презентациясын ұйымдастыру бойынша әртүрлі идеялар туралы ойланып, қажетті ақпарат көздерін, мысалы, онлайн платформа және әлеуметтік желіні қолдана отырып, қажетті мәліметті үлкен қағаз парағына немесе флипчартқа жазуды немесе кез келген графикалық материалдармен бейнелеуді ұсынады. Алдын ала құрылған бағалау критерийлеріне сәйкес, өз жұмыстарында немесе сыныптасының жұмысында қолданылған әдіс-тәсілдер, шығармашылық идеялар мен жобалық жұмысқа түсініктеме беріледі.
Жаңашылдық: Бұл стиль заманауи технологиялар мен материалдарды пайдалануға негізделген, бұл оны заманауи өмірдің талаптарына сай етеді.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор Сыныпта жоғарғы деңгейде көрме ұйымдастыруды үйренеді. Дизаин технологиясын өнер түрлерін баяндайды. |
Электронды презентация 2слайд Үлкен қағаз парағы немесе флипчарт, маркерлер, фломастерлер, түрлі-түсті борлар, қарындаштар Электронды презентация |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Көрме шолу; - орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып ұл балалар көркем еңбек 3 тоқсан сабақ жоспары
8 сынып ұл балалар көркем еңбек 3 тоқсан сабақ жоспары
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойыны. Шығу тарихы |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Балалар сабақта үстел ойындары түрлерін біледі; Оқушылардың басым бөлігі: Үстел ойындарын бір-бірінен ажырата алады және тоғызқұмалақ ойынының тарихын біледі; Кейбір оқушылар: Ойынның ережесін біледі. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
- мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; -оқу барысында ынталандыру үшін «Анықта» тәсілі арқылы жағдай жасайды. Оқушылар кез келген тәсілмен топтарға бірігеді, одан соң әр топқа ұлттық костюмдердің төрт түрлі кеудеше суреттерінің бөлігі таңдау бойынша ұсынылады. Топтар осы берілген сурет бөлігі немесе элементтің қай кеудешеге тиесілі екенін анықтайды. 2. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім ұлттық костюмдердің әртүрлі бөліктері бейнеленген әртүрлі карточкаларды сынып тақтасына орналастырады, бірлескен әңгімеде оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау ұсынылады. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар. Электронды презентация 1слайд |
||
|
Ортасы |
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. Сабақта видео сабак көрсетіледі. Сабақ барысы.
Тапсырмалар: Үстел ойындары туралы мағлұмат беру. Тоғызқұмалақ ойынының тарихы туралы айту. Тоғызқұмалақ ойынының ережесін айту
Оқұшылар жұмыстарын менталды карта түрінде ұсынады. Жұмысты орындау барысында оқұшылар АҚТ пайдалануы рұқсат. Мұғалімнің жаңа тақырыпты толықтыруы Үстел ойындары (ағылш. board – ағаш тақтай, ағылш. game – ойын) — үстел үстінде алдын ала дайындалған «ойын алаңын» пайдаланатын ойындар. Бұл ойындардың дәстүрлі түрлері: шахмат, нарды, тоғызқұмалақ, т.б. Ойынның тарихы: Тоғызқұмалақ ойынының сақ, ғұндар дәуірінен бері қарай 4 мың жылдық тарихы бар. Оны түркі тілдес халықтардың ішінде: Қырғыз, Өзбек, Қазақ, Қарақалпақ, Түрік және Алтай елдерінде ойнайды.Тоғызқұмалақты «Қойшылар алгебрасы» деп те атайды. Себебі бұл ойынды алғашында өрісте қойларын жусатып жіберген қойшылар ойнайтын болған. Жерден ұя-шұңқырлар қазылып, құмалақпен ойналған бұл ойын қазір он сегіз отаудан және екі қазаннан тұратын арнайы тақтада жүз алпыс екі таспен ойналады. Ережесі: Тоғызқұмалақ ойыны негізінен екі адамның арасында өтеді. Ойынды кім бастайтынын жеребе тарту арқылы анықтайды. Ойынды бастайтын ойыншыны бастаушы деп, ал қарсыласын қостаушы деп атайды. Мәдени білімі: Оқушылар үстел үсті ойындарының тарихы, мәні мен мәдени контексті туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор Балалар сабақта үстел ойындары түрлерін біледі; Үстел ойындарын бір-бірінен ажырата алады және тоғызқұмалақ ойынының тарихын біледі; Ойынның ережесін біледі.
|
1 қосымша Электронды презентация 2 слайд 2 Қосымша. Электронды презентация, слайд 3 http://www.idea-master.ru/hudojestvennoe-vypilivanie-lobzikom.html Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 2-3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойынының тұжырымдамасы |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.2-Зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау 8.1.5.1-Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: - мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; - оқу барысында ынталандыру үшін «Айырмашылығын тап» әдісі қолданылады. Жаңа тақырыпты бастамас бұрын өткен сабаққа қышқаша шолу жасаймын. Ол үшін «Қызықты сұрақтар» ойыны арқылы ұйымдастырамын. Қойылатын сұрақтарға мысалдар:
|
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
3. Топтарға бірігу. Оқу бөлмесінің қабырғасында үстел үсті элементтері бейнеленген суреттер орналастырылған. Әрбір оқушы ұсынылған сурет бөліктерінен өздеріне біреуін таңдайды. Мұғалім енді әр оқушы өздері таңдаған суреті бойынша топтарын іздеу керектігіне назар аудартады. Әрбір сурет 4 бөліктен тұрады, сондықтан бірнеше оқушыдан тұратын әртүрлі топ құрылады. (1 қосымша) Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушылармен өткен сабақта өздері жоспарлаған ойыны ескі ойын түрлерінен айырмашылығы туралы және қосымша қандай элементтер қосқандары туралы әңгімелесемін. Бейнетаспа көрсету: үстел үсті ойының дайындауға арналған 10 кеңес. Бейнебаян көріп болғаннан кейін оқушыларға сұрақ қоямын.
Оқушылар өткен сабақта бөлінген топ бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындайтын болады. Топтар: Оқушылар алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып,топта тәжірбиелік жұмыс орындайтын болады. Графикалық құжат (орыс. Графический документ)-құрамында сызбалар, сұлбалар, карталар, тағы басқа. Қағаздары бар құрылымдық құжаттардың бөлігі. Графикалық және технологиялық құжаттар дайындау кезінде көңіл бөлетін аспектілер: 1. Ойынынң аты, логотипін жасау. 2. Бұл ойын не жайында? ойынның қызықтылығы, тартымдылығы және ерекшелігі неде? 3. Ойынның мінездемесі – ойынды ойнау уақыты, ойын неше адамға арналған, (жас ерекшелігі, аудиторияға арналған ойын). 4. Қандай ойынға ұқсайды, неліктен ол ойын сұранысқа ие болады. 5. Ойын компонентінің толық құрылымы, элементтердің дизайны және иллюстрацияларының саны. 6. Ойынның ережесі қандай? 7. Қысқаша авторы туралы, кімдер оны жасады? Тапсырма Оқушылар өздері топта жоғарыдағы аспектілерді ақылдаса отырып, қалаған болашақ үстел үсті ойынының нобайын және жоспарларын (қажетті ойын бөлшектерінің санын және өлшемдері) құрастырыңыз. Жоспарға: техникалық және графикалық құжаттар жатады. Технологиялық картада материалдар мен құралдар, орындалу кезеңдерін, сәндік өңдеу жұмыстары туралы мәліметтер жазылады.
Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді. Эстетикалық түсінік: Оқушылар үстел үсті ойындары мен сәндік элементтерді талдай отырып, эстетикалық талғамдарын дамытуы керек. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор Үстел үсті ойындарының нобайына және алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, атқаратын қызметтерін жоспарлау; Функционалды талаптарға сай дизайн үлгісін орындау; Үстел үсті ойынын дайындау реттілігі мен әдіс- тәсілдерін сиппаттайтын графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY |
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 4-5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойынын дайындау. Графикалық құжаттама |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1. Ұйымдастыру кезеңі: - мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; - «Сипатта» тәсілі арқылы оқу барысына ынталандыру үшін жағдай жасайды. Оқушылар еркін немесе кез келген таңдау жасау арқылы топтарға бірігеді. Мұғалім оқушылардан шеңбер жасап тұруды сұрайды, музыка қосылғанда оқушылар бір-біріне қарай еркін қозғалады. Музыка тоқтағанда бір біріне жақын тұрған оқушылар жұптасады. Оқушылар тапсырманы жұптасып орындау, суретті сипаттау кезінде бір-біріне көмектесудің, топта жұмыс жасау, сабақта өзара көмек пен қолдаудың маңыздылығын түсінеді. 2. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім үстел үсті ойындары бейнеленген әртүрлі суреттері, үлгілері ілінген сынып тақтасына оқушылардың назарын аудартады. Оқушылар сынып тақтасында орналасқан суреттер мен бұйымдардың қандай ортақ ұқсастығы барын қарастырып, талқылайды. Бірлескен талқылауда сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтайды. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушылармен өткен сабақта өздері жоспарлаған ойыны ескі ойын түрлерінен айырмашылығы туралы және қосымша қандай элементтер қосқандары туралы әңгімелесемін. Бейнетаспа көрсету: үстел үсті ойының дайындауға арналған 10 кеңес. Бейнебаян көріп болғаннан кейін оқушыларға сұрақ қоямын.
Оқушылар өткен сабақта бөлінген топ бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындайтын болады. Топтар: Оқушылар алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып,топта тәжірбиелік жұмыс орындайтын болады. Графикалық құжат (орыс. Графический документ)-құрамында сызбалар, сұлбалар, карталар, тағы басқа. Қағаздары бар құрылымдық құжаттардың бөлігі. Графикалық құжатқа үстел үстінің нобайының орындап, қажетті өлшемдерін көрсетіледі.
Жоспар құрастыруда келесі мәліметтерге көңіл аудару керек:
ойынның таныстырылымы Бағалау. Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді. Шығармашылық қабілет: Оқушылар үстел үсті ойындары үлгісінде шығармашылық жұмыстар (модельдер, эскиздер) жасап, өз идеяларын іске асыру қабілетін дамытады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор Үстел үсті ойындарының нобайына және алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, атқаратын қызметтерін жоспарлау; Функционалды талаптарға сай дизайн үлгісін орындау; Үстел үсті ойынын дайындау реттілігі мен әдіс- тәсілдерін сиппаттайтын графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY |
||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау «Бағдаршам» әдісін қолдану |
|
Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып:8 сабақ 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойының бөлшектерін дайындау. Көркемдеп безендіру |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.2.3.1-Қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан). Сабақтың бастапқы бөлігінде оқушыларға сұрақтар қоямын. -Құжаттама деген не? -Ойынға графикалық құжаттамадайындау дегенді қалай түсінесіз? -бүгінгі сабақтың тақырыбы: Графикалық құжаттама. Сабақтың мақсаты өздерің көріп отырғандай қайталанып отыр, сол себептен бізде жұмысымызды одан әрі жалғастырамыз. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
|
1 . Сабакта видео сабак корсетіледі. - ойын бөлшектерін, қорабын қалаған тәсілмен әдемілеп безендіре отырып, оған механикалық құралдарды қосу кезінде, не нәрсеге көңіл аудару керек деп ойлайсыздар
Презентация арқылы көрсету. · бұйымның сапасына; · бұйымды эстетикалық талғаммен безендіруіне; · бұйымды қолдан жасауына немесе механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына; · бұйымдардың функционалдылығына; · дәстүрлі емес материалдарды қолдануына; · механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына; Оқушылар өздеріне қажет механикалық құралдарды көрсете алды ма ?? (спиннердің подшипниктері, сағаттың тілдері,батарейкалар, т.б.) соны сұраймын, жоқ болса, мен ұсақ механикалық құралдарды ортаға қойып, - бұл нәрселерді бұйымдарыңның қай жеріне қолдануына болады деп ойлайсыздар? -деп сұраймын. Бағалау Өзіндік бағалау: Оқушылар өз жұмысын ерекшеліктерін түсіндіре отырып, бір-біріне көрсетеді. Сындарлы ойлау: Оқушылар этностилизацияның мәні мен маңызы туралы пікірлерін білдіріп, сыни тұрғыдан ойлауды дамытады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Ойынның қорабын әзірлеп, өздері қалаған әдістерімен безендіреді. үстел ойындарының элементтерінің яғни бөлшектерінің дизайндарын қолмен немесе механикалық құралдармен ойластырып жасайды. функционалдық сапасын арттырады. оқушылар үстел ойынын бағалау критерийіндегі дескрипторларына сай орындайды. өзіне және сыныптастарына кері байланыс береді. |
Электронды презентация АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып:8 сабақ 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үстел ойының бөлшектерін дайындау. Көркемдеп безендіру |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.2.3.1-Қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан). Сабақтың бастапқы бөлігінде оқушыларға сұрақтар қоямын. -Құжаттама деген не? -Ойынға графикалық құжаттамадайындау дегенді қалай түсінесіз? -бүгінгі сабақтың тақырыбы: Графикалық құжаттама. Сабақтың мақсаты өздерің көріп отырғандай қайталанып отыр, сол себептен бізде жұмысымызды одан әрі жалғастырамыз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
|
1 . Сабакта видео сабак корсетіледі. - ойын бөлшектерін, қорабын қалаған тәсілмен әдемілеп безендіре отырып, оған механикалық құралдарды қосу кезінде, не нәрсеге көңіл аудару керек деп ойлайсыздар ·Бұйымды эстетикалық талғаммен безендіруіне; · бұйымды қолдан жасауына немесе механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына;
функционалдылығына; · дәстүрлі емес материалдарды қолдануына; · механикалық құрал-жабдықтарды қолдануына; (спиннердің подшипниктері, сағаттың тілдері,батарейкалар, т.б.) соны сұраймын, жоқ болса, мен ұсақ механикалық құралдарды ортаға қойып, - бұл нәрселерді бұйымдарыңның қай жеріне қолдануына болады деп ойлайсыздар? -деп сұраймын. Бағалау Өзіндік бағалау: Оқушылар өз жұмысын ерекшеліктерін түсіндіре отырып, бір-біріне көрсетеді. Экологиялық сана: Оқушылар үстел үсті ойындарының экологиялық аспектілерін түсініп, табиғи материалдарды пайдаланудың маңыздылығын сезінеді. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Ойынның қорабын әзірлеп, өздері қалаған әдістерімен безендіреді. үстел ойындарының элементтерінің яғни бөлшектерінің дизайндарын қолмен немесе механикалық құралдармен ойластырып жасайды. функционалдық сапасын арттырады. оқушылар үстел ойынын бағалау критерийіндегі дескрипторларына сай орындайды. өзіне және сыныптастарына кері байланыс береді. |
Электронды презентация АКТ құралжабдықтары 2. Презентация 3. 1.«Деревянные модели авто..» https: //www.youtube.com/watch?v = sODNPnzVLXY 2. «Деревянные модели машин..» https: //www.youtube.com/watch?v = 685P1V5UGHY Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып:8 сабақ 8-9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ойынды тестілеу. Сауалнама және ақпараттар жинау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар карточкалардағы әріп немесе сөздерді қарастырып, олардан қандай терминология (модельдеу) құрастыруға болатынын ойланады және одан сабақтың тақырыбы мен мақсатын құрастырады. Мұғалім оларды сынып тақтасына бекітіп, қажеттілігіне қарай түзету енгізеді. Оқушылар оқу мақсатын, сабақтағы тәжірибелік жұмысты түсіндіреді Оқушыларға сұрақтар: - өнімнің дизайнын жасау материалын таңдау қалай әсер етеді? - қандай үстел ойындарына сұраныс бар? Сабақтың презентациясы. - ойынның кейбір өнімдері нарыққа сұраныс тудырмайды деген не? |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Оқушылар өз карточкаларының түстері: сары, қызыл, көк және жасыл түс бойынша төрт топқа бірігеді. 1 . Сабакта видео сабақ көрсетіледі. Сабақ барысы. Әр оқушы өз ойынын көрсетеді. Оқушылар ойын ережелерін түсіндіре отырып, бір-бірімен ойнау жолдарын көрсетеді (онлаин) одан кейін сыныптастарын басқа топтан үйретеді Оқушыларға сұрақтар: - тестілеу не үшін өткізіледі? - тест арқылы не анықтауға болады? - ойынды тексеруге болады ма? - ойынды тестілеу кезінде қандай параметрлер қажет? Шығармашылық топтарда оқушылар үстел ойындарын тестілеу үшін талаптарды құрайды. Тапсырманың критерийлерін талқылау. Жаңашылдық: Бұл стиль заманауи технологиялар мен материалдарды пайдалануға негізделген, бұл оны заманауи өмірдің талаптарына сай етеді. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор- үстел ойындары дизайнының негізгі факторларын түсінуді көрсету, идеяның, мәні мен мәндерінің өз жұмысында қалай көрсетілгенін түсіндіреді. - өз идеяларын ұсыну, болжау, балама шешімдер енгізу, себептерін көрсету. өзіне және сыныптастарына кері байланыс береді |
Электронды презентация Митюрин Александр және оның оқушылары. . http://www.chudo-lobzik.ru/ Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жұмыстарды қорғау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1-Онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: Сыныпта жоғарғы деңгейде көрме ұйымдастыруды үйренеді Дизаин технологиясын өнер түрлерін баяндайды |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. (Ұ) Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері менмақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді. Тақырып мазмұнын ашу мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады: Үстел ойыны дегеніміз не ? Үстел ойынына қандай ойын түрлерін жатқызуға болады? |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулық, құрал-жабдықтар |
||
|
6-20 мин Ортасы 21-30 мин
30-40 мин |
Оқушылар жұмысты орындау үшін өткен сабақтағы құрамда командаға немесе топқа бірігуі қажет. Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар сыни ойлауын дамытуға арналған тапсырманы орындайды. Мұғалім топтарға шығармашылық жұмыс презентациясын ұйымдастыру бойынша әртүрлі идеялар туралы ойланып, қажетті ақпарат көздерін, мысалы, онлайн платформа және әлеуметтік желіні қолдана отырып, қажетті мәліметті үлкен қағаз парағына немесе флипчартқа жазуды немесе кез келген графикалық материалдармен бейнелеуді ұсынады. Алдын ала құрылған бағалау критерийлеріне сәйкес, өз жұмыстарында немесе сыныптасының жұмысында қолданылған әдіс-тәсілдер, шығармашылық идеялар мен жобалық жұмысқа түсініктеме беріледі.
Жаңашылдық: Бұл стиль заманауи технологиялар мен материалдарды пайдалануға негізделген, бұл оны заманауи өмірдің талаптарына сай етеді.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор Сыныпта жоғарғы деңгейде көрме ұйымдастыруды үйренеді. Дизаин технологиясын өнер түрлерін баяндайды. |
Электронды презентация 2слайд Үлкен қағаз парағы немесе флипчарт, маркерлер, фломастерлер, түрлі-түсті борлар, қарындаштар Электронды презентация |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Көрме шолу; - орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз
















