Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Аудан
|
Бөлім: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрқожа Айдана |
|||||||||
|
Күні: |
2026ж |
|||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштың ауданы |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушы үшбұрыш ауданының формулаларын өмірмен байланысты есептерді шығаруда қолданады; ЕББҚ: Мұғалімнің қолдауымен үшбұрыштың ауданы формулаларын қолданып есептер шығарады; |
|||||||||
|
Құндылыққа баулу: |
Құндылық: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
Еңбекқорлық: Кәсіби
біліктілік: |
|||||||||
|
Технологияларды / ЖИ пайдалану |
Chat gpt, Geogebra, Wordwall |
|||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Ұйымдастыру: «Шаттық шеңбері» әдісі (2 мин) Психологиялық ахуал қалыптастыру. Oқушыларды түгeндeу. Бағалау парағы таратылып шарты айтылады. Үй жұмысын тексеру «Көршіңді тексер» әдісі (2мин)
«Миға шабуыл» әдісі (2 мин)
|
Сабаққа дайындалу, мұғаліммен сыныпта қолайлы ахуал туғызу.
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. Ұяшықтарды аша отырып дұрыс жауабын ауызша айтады. |
Слайдпен, есептердің шығарылу жолын көрсетемін.
1 балл (бағалау парағын қолдану арқылы)
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
https://okulyk.kz/geometrija/304/ Слайд https://wordwall.net/ru/resource/68608547 Бағалау парағы
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 34 минут |
Жеке тапсырма (10 мин) «Оқулықпен жұмыс»
ЕББҚ: Үшбұрыштың
табаны 4
см, ал
биіктігі 2
см.
Білім алушымен жеке жұмыс жасайды. Geogebra көмегімен түсіндіреді. |
Берілген тапсырманы дескриптор бойынша жеке орындайды.
Дескриптор: -Фигураның ауданын табады; 1-балл -үшбұрыштыың бүйір қабырғасын табады; 1-балл Дескрипторлар: -үшбұрыш ауданының формуласын қолданады; -формулаға мәндерді дұрыс қояды; |
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Оқулық: С деңгейі 14-ші есеп/101 бет/ https://okulyk.kz/geometrija/304/
В деңгейі 12-ші есеп/101 бет/ Бағалау парағы
дәптер тақта бор
https://www.geogebra.org/classic |
||||||
|
Топтық жұмыс (10 мин) «Тарсия» әдісі негізінде есептер шығарып, фигура құрастыру. 1)Үшбұрыштың қабырғасы 12см, оған түсірілген биіктігі 8см. 48cм2 2)Үшбұрыш қабырғалары 15см, 8смжәне олардың арасындағы бұрышы 300. 30см2 3) Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 15см және 20см. 150см2 4) Үшбұрыштың қабырғасы 10 см, оған түсірілген биіктігі 7 см. 35cм2 5) Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны 6см, оған түсірілген биіктігі 5см. 15 см2
6) Үшбұрыштың екі қабырғалары
6см және 8 см, ал олардың арасындағыбұрышы
600.
12 7)Үшбұрыштың ауданы 20, табаны10 болатын үшбұрыштың биіктігін табыңдар. 4 8) Үшбұрыштың қабырғасы 8см, оған түсірілген биіктігі 9см. 36cм2 |
Дескриптор: - Үшбұрыштың ауданын табады; - сәйкестендіруді орындайды; - пайда болған фигураны сипаттайды. |
Топтық жұмыс барлығы 8 балл, топта 6-7 білім алушы болғандықтан әр оқушыға белсенділігіне қарай 1 немесе 2 баллдан қойылады |
- Суреттер
- Қима қағаздар
- желім -слайд -бағалау парағы
|
|||||||
|
Алдыңғы білімді
бекіту Функцияналдық сауаттылыққа есептер шығару
Туристік шатыр Туристер үшбұрыш пішінді
шатырдың алдыңғы бетін брезентпен жаппақшы. Жол белгісі
Жол бойына үшбұрыш пішінді
ескерту белгісі орнатылды.
Жеке жұмыс(4 мин) Бекіту тапсырмасы. Деңгейлік тапсырма «Маған жауапты көрсет» 1-есеп. A) 16 см² 2-есеп. В деңгейі
(орташа) A) 8 см 3-есеп. С деңгейі
(күрделі)
A) 60 см² |
Өмірлік тапсырмалар арқылы: • Ойлайды • Зерттейді • Шешім қабылдайды • Дәлелдейді • Қорытды шығарады Дескриптор: -Есептің шартын дұрыс түсінеді -Үшбұрыш ауданының формуласын дұрыс таңдайды -Формулаға мәндерді дұрыс қояды -Жауапты өлшем бірлікпен жазады (м², см²)
Дескриптор: 1.Үшбұрыштың ауданын табады; 2.Үшбұрыштың биіктігін табады; 3. Үшбұрыштың биіктігін, ауданын табады;
|
Бірін- бірі бағалау Бағалау парағын толтыру Дұрыс жауапка 1 балл қойылады Өзін-өзі бағалау Тест 3 сұрақтан тұрады, әр дұрыс жауап: А тобы №1 1 балл В тобы №2 1 балл С тобы №3 2 балл
|
Слайд Үлестірме парақтар Бағалау парағы
Тест парақтары Слайд
Бағалау парағы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бағалау және кері байланыс(5 мин) Сабақты қортындылау мақсатында оқушылармен кері байланыс орнату.
Үйге тапсырма:
Оқушыларды бағалау: бағалау парағы негізінде мұғалім оқушыларды бағалайды.
|
Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, қай есеп киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіреді.
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді.
Үй тапсырмаларын жазып алады: С-тобы, 15,16 101 бет. Оқушыларды бағалау: оқушы бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалап отырады. |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
Сабаққа белсенді қатысып, ұяшықтарды белгімен толтырған оқушы ең жоғары балл – 10 баллды алады. |
ЖИ арқылы жасалған презентация
Chat Gpt https://chatgpt.com/s/m_69f8304f5d408191b3dda179ec6c03dc
Бағалау парағы
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып Үшбұрыш ауданы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Аудан
|
Бөлім: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрқожа Айдана |
|||||||||
|
Күні: |
2026ж |
|||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштың ауданы |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушы үшбұрыш ауданының формулаларын өмірмен байланысты есептерді шығаруда қолданады; ЕББҚ: Мұғалімнің қолдауымен үшбұрыштың ауданы формулаларын қолданып есептер шығарады; |
|||||||||
|
Құндылыққа баулу: |
Құндылық: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
Еңбекқорлық: Кәсіби
біліктілік: |
|||||||||
|
Технологияларды / ЖИ пайдалану |
Chat gpt, Geogebra, Wordwall |
|||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Ұйымдастыру: «Шаттық шеңбері» әдісі (2 мин) Психологиялық ахуал қалыптастыру. Oқушыларды түгeндeу. Бағалау парағы таратылып шарты айтылады. Үй жұмысын тексеру «Көршіңді тексер» әдісі (2мин)
«Миға шабуыл» әдісі (2 мин)
|
Сабаққа дайындалу, мұғаліммен сыныпта қолайлы ахуал туғызу.
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. Ұяшықтарды аша отырып дұрыс жауабын ауызша айтады. |
Слайдпен, есептердің шығарылу жолын көрсетемін.
1 балл (бағалау парағын қолдану арқылы)
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
https://okulyk.kz/geometrija/304/ Слайд https://wordwall.net/ru/resource/68608547 Бағалау парағы
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 34 минут |
Жеке тапсырма (10 мин) «Оқулықпен жұмыс»
ЕББҚ: Үшбұрыштың
табаны 4
см, ал
биіктігі 2
см.
Білім алушымен жеке жұмыс жасайды. Geogebra көмегімен түсіндіреді. |
Берілген тапсырманы дескриптор бойынша жеке орындайды.
Дескриптор: -Фигураның ауданын табады; 1-балл -үшбұрыштыың бүйір қабырғасын табады; 1-балл Дескрипторлар: -үшбұрыш ауданының формуласын қолданады; -формулаға мәндерді дұрыс қояды; |
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Оқулық: С деңгейі 14-ші есеп/101 бет/ https://okulyk.kz/geometrija/304/
В деңгейі 12-ші есеп/101 бет/ Бағалау парағы
дәптер тақта бор
https://www.geogebra.org/classic |
||||||
|
Топтық жұмыс (10 мин) «Тарсия» әдісі негізінде есептер шығарып, фигура құрастыру. 1)Үшбұрыштың қабырғасы 12см, оған түсірілген биіктігі 8см. 48cм2 2)Үшбұрыш қабырғалары 15см, 8смжәне олардың арасындағы бұрышы 300. 30см2 3) Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 15см және 20см. 150см2 4) Үшбұрыштың қабырғасы 10 см, оған түсірілген биіктігі 7 см. 35cм2 5) Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны 6см, оған түсірілген биіктігі 5см. 15 см2
6) Үшбұрыштың екі қабырғалары
6см және 8 см, ал олардың арасындағыбұрышы
600.
12 7)Үшбұрыштың ауданы 20, табаны10 болатын үшбұрыштың биіктігін табыңдар. 4 8) Үшбұрыштың қабырғасы 8см, оған түсірілген биіктігі 9см. 36cм2 |
Дескриптор: - Үшбұрыштың ауданын табады; - сәйкестендіруді орындайды; - пайда болған фигураны сипаттайды. |
Топтық жұмыс барлығы 8 балл, топта 6-7 білім алушы болғандықтан әр оқушыға белсенділігіне қарай 1 немесе 2 баллдан қойылады |
- Суреттер
- Қима қағаздар
- желім -слайд -бағалау парағы
|
|||||||
|
Алдыңғы білімді
бекіту Функцияналдық сауаттылыққа есептер шығару
Туристік шатыр Туристер үшбұрыш пішінді
шатырдың алдыңғы бетін брезентпен жаппақшы. Жол белгісі
Жол бойына үшбұрыш пішінді
ескерту белгісі орнатылды.
Жеке жұмыс(4 мин) Бекіту тапсырмасы. Деңгейлік тапсырма «Маған жауапты көрсет» 1-есеп. A) 16 см² 2-есеп. В деңгейі
(орташа) A) 8 см 3-есеп. С деңгейі
(күрделі)
A) 60 см² |
Өмірлік тапсырмалар арқылы: • Ойлайды • Зерттейді • Шешім қабылдайды • Дәлелдейді • Қорытды шығарады Дескриптор: -Есептің шартын дұрыс түсінеді -Үшбұрыш ауданының формуласын дұрыс таңдайды -Формулаға мәндерді дұрыс қояды -Жауапты өлшем бірлікпен жазады (м², см²)
Дескриптор: 1.Үшбұрыштың ауданын табады; 2.Үшбұрыштың биіктігін табады; 3. Үшбұрыштың биіктігін, ауданын табады;
|
Бірін- бірі бағалау Бағалау парағын толтыру Дұрыс жауапка 1 балл қойылады Өзін-өзі бағалау Тест 3 сұрақтан тұрады, әр дұрыс жауап: А тобы №1 1 балл В тобы №2 1 балл С тобы №3 2 балл
|
Слайд Үлестірме парақтар Бағалау парағы
Тест парақтары Слайд
Бағалау парағы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бағалау және кері байланыс(5 мин) Сабақты қортындылау мақсатында оқушылармен кері байланыс орнату.
Үйге тапсырма:
Оқушыларды бағалау: бағалау парағы негізінде мұғалім оқушыларды бағалайды.
|
Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, қай есеп киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіреді.
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді.
Үй тапсырмаларын жазып алады: С-тобы, 15,16 101 бет. Оқушыларды бағалау: оқушы бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалап отырады. |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
Сабаққа белсенді қатысып, ұяшықтарды белгімен толтырған оқушы ең жоғары балл – 10 баллды алады. |
ЖИ арқылы жасалған презентация
Chat Gpt https://chatgpt.com/s/m_69f8304f5d408191b3dda179ec6c03dc
Бағалау парағы
|
||||||
шағым қалдыра аласыз









