Тақырып: While циклі
|
Бөлім |
3-бөлім. Электронды кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметбек Гүлназ Табылдықызы |
|
|
Күні |
22.01.2025 |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушы саны: |
Қатыспаған саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
While циклі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес мақсатты: |
8.3.3.1 While (уайл) цикл операторын пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі, уақыты. |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгінгі сабағымызға дайындалып, барлығымыз орындарымызға жайғасайық. Сабақта кім бар, кім жоқ екенін түгендеп алайық. Өткен тақырыпты қайталау: Оқушылар, сіздер өткен сабақта «цикл» және «while функциясымен» таныстыңыздар. Енді барлығымыз өткен тақырыпты қайталап өтейік. Ол үшін тақтада берілген сұрақтарға жауап беріп көрейік. Сұрақтар: 1. Цикл дегеніміз не? 2. Print операторының қызметі... 3. print(4+5) ? 4. a=int(input()) a=4 print(a+2+5) 5. input операторының қызметі? 6. Код үзіндісінде while циклінің қандай шарт орындалғанша жұмыс істейтінін анықтаңыз: 7. Цикл қандай жағдайда тоқтайды? 8. While циклі дегеніміз не? 9. Python тілінде While циклінің дұрыс құрылымы қайсы?
Жарайсыздар! Барлық сұрақтарға жауап бердіңіздер. Өткен тақырыпты қайталап шықтық. Бүгінгі сабақта whilе функциясын қолданып есептер шығаратын боламыз. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді, өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. Өткен тақырыпты қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді. Жауаптары: 1. Белгілі бір әрекеттің бірнеше рет қайталанып орындалуы 2. шығару 3. 9 4. 11 5. енгізу 6. i < 5 7. Шарт қате болғанда 8. Белгілі бір шарт орындалғанша қайталанатын цикл. 9. while (шарт): команда |
«Бағдаршам» әдісі |
Educaplay https://www.educaplay.com/learning-resources/22072471-while.html
|
|
Сабақтың ортасы |
Барлығыңыз оқулықтың 87-ші бетін ашып, тақырыпты дәптерге жазып алыңыздар. Балалар, бүгін біз While функциясын қолданып, есеп шығарамыз. Алдымен, сіздерге арналған тапсырмаларды қарастырып шығайық. Практикалық тапсырма: 1 тапсырма. А)Берлген блок-схеманы кодка айналдыр
Б)Берлген кодты блок-схемаға айналдыр
2 тапсырма. Кодты компьютерде терп, есептң шартын анықта
3 тапсырма. 1 ден 20-ға дейінгі жұп сандарды экранға шығаратын код жазындар. Тапсырманы орындауға сіздерге 20 минут беріледі. Аяқтағаннан кейін бәріміз бірге тапсырманы тексеретін боламыз. Жарайсыңдар, оқушылар! Тапсырманы бәріміз аяқтадық және тексердік. |
Оқушылар дәптерлерін ашып, күнді және тақырыпты жазады.. Практикалық тапсырмаларды мұғаліммен қарастырады. Практикалық тапсырма: 1 тапсырма. А)Берлген блок-схеманы кодка айналдырады. i=s=0 while i<100: i=i+1 s=s+i print(s) Б)Берлген кодты блок-схемаға айналдырады:
2 тапсырма. Кодты компьютерде терп, есептң шартын анықтайды: Берілген санның цифрларының көбейтіндісі. 3 тапсырма: n = 1 # Санның бастапқы мәні while n <= 20: # 1-ден 20-ға дейінгі сандарды қарастыру if n % 2 == 0: # Егер сан жұп болса print(n) # Санды шығару n = n + 1 # Санды 1-ге арттыру Практикалық тапсырманы орындауға көшеді. Тапсырмаларды аяқтайды және тексереді. |
|
Оқулық Тапсырма парақшасы
|
|
Сабақтың соңы |
Бекіту тапсырмасы: Сабағымызды «Ақиқат, жалған» әдісі арқылы бекітеміз. Ол үшін барлығыңыз тапсырма парқшасында берілген QR код арқылы өтулерініз керек.
Кері байланыс: Балалар, бүгінгі сабақ туралы ойларыңызды айтсаңыздар. Сабақ сіздерге ұнады ма? Бүгін қандай жаңа нәрсе үйрендіңіздер? Қандай қиындықтар болды? «Бағдаршам» әдісі
Үй жұмысы: 124 бет 4 тапсырма. Сіздер бүгін керемет белсенділік таныттыңыздар! Бүгінгі тақырыпты өмірде қалай қолдануға болатынын көрдіңіздер деп ойлаймын. Жарайсыңдар! Сау болыңыздар! |
Бекіту тапсырмасы: «Ақиқат, жалған» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.
Кері байланыс: Сабақ туралы өз пікірін білдіреді: "Сабақ ұнады ма?" "Мен барлық тапсырманы дұрыс орындадым ба?" "Маған қиындық тудырған сәттер болды ма?"
Үй жұмысын алады. Сау болыңыз! |
Бағдаршам әдісі |
Wordwall https://wordwall.net/ru/resource/30048724 Classroomscreen |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып. While циклі
8 сынып. While циклі
Тақырып: While циклі
|
Бөлім |
3-бөлім. Электронды кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметбек Гүлназ Табылдықызы |
|
|
Күні |
22.01.2025 |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушы саны: |
Қатыспаған саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
While циклі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес мақсатты: |
8.3.3.1 While (уайл) цикл операторын пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі, уақыты. |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгінгі сабағымызға дайындалып, барлығымыз орындарымызға жайғасайық. Сабақта кім бар, кім жоқ екенін түгендеп алайық. Өткен тақырыпты қайталау: Оқушылар, сіздер өткен сабақта «цикл» және «while функциясымен» таныстыңыздар. Енді барлығымыз өткен тақырыпты қайталап өтейік. Ол үшін тақтада берілген сұрақтарға жауап беріп көрейік. Сұрақтар: 1. Цикл дегеніміз не? 2. Print операторының қызметі... 3. print(4+5) ? 4. a=int(input()) a=4 print(a+2+5) 5. input операторының қызметі? 6. Код үзіндісінде while циклінің қандай шарт орындалғанша жұмыс істейтінін анықтаңыз: 7. Цикл қандай жағдайда тоқтайды? 8. While циклі дегеніміз не? 9. Python тілінде While циклінің дұрыс құрылымы қайсы?
Жарайсыздар! Барлық сұрақтарға жауап бердіңіздер. Өткен тақырыпты қайталап шықтық. Бүгінгі сабақта whilе функциясын қолданып есептер шығаратын боламыз. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді, өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. Өткен тақырыпты қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді. Жауаптары: 1. Белгілі бір әрекеттің бірнеше рет қайталанып орындалуы 2. шығару 3. 9 4. 11 5. енгізу 6. i < 5 7. Шарт қате болғанда 8. Белгілі бір шарт орындалғанша қайталанатын цикл. 9. while (шарт): команда |
«Бағдаршам» әдісі |
Educaplay https://www.educaplay.com/learning-resources/22072471-while.html
|
|
Сабақтың ортасы |
Барлығыңыз оқулықтың 87-ші бетін ашып, тақырыпты дәптерге жазып алыңыздар. Балалар, бүгін біз While функциясын қолданып, есеп шығарамыз. Алдымен, сіздерге арналған тапсырмаларды қарастырып шығайық. Практикалық тапсырма: 1 тапсырма. А)Берлген блок-схеманы кодка айналдыр
Б)Берлген кодты блок-схемаға айналдыр
2 тапсырма. Кодты компьютерде терп, есептң шартын анықта
3 тапсырма. 1 ден 20-ға дейінгі жұп сандарды экранға шығаратын код жазындар. Тапсырманы орындауға сіздерге 20 минут беріледі. Аяқтағаннан кейін бәріміз бірге тапсырманы тексеретін боламыз. Жарайсыңдар, оқушылар! Тапсырманы бәріміз аяқтадық және тексердік. |
Оқушылар дәптерлерін ашып, күнді және тақырыпты жазады.. Практикалық тапсырмаларды мұғаліммен қарастырады. Практикалық тапсырма: 1 тапсырма. А)Берлген блок-схеманы кодка айналдырады. i=s=0 while i<100: i=i+1 s=s+i print(s) Б)Берлген кодты блок-схемаға айналдырады:
2 тапсырма. Кодты компьютерде терп, есептң шартын анықтайды: Берілген санның цифрларының көбейтіндісі. 3 тапсырма: n = 1 # Санның бастапқы мәні while n <= 20: # 1-ден 20-ға дейінгі сандарды қарастыру if n % 2 == 0: # Егер сан жұп болса print(n) # Санды шығару n = n + 1 # Санды 1-ге арттыру Практикалық тапсырманы орындауға көшеді. Тапсырмаларды аяқтайды және тексереді. |
|
Оқулық Тапсырма парақшасы
|
|
Сабақтың соңы |
Бекіту тапсырмасы: Сабағымызды «Ақиқат, жалған» әдісі арқылы бекітеміз. Ол үшін барлығыңыз тапсырма парқшасында берілген QR код арқылы өтулерініз керек.
Кері байланыс: Балалар, бүгінгі сабақ туралы ойларыңызды айтсаңыздар. Сабақ сіздерге ұнады ма? Бүгін қандай жаңа нәрсе үйрендіңіздер? Қандай қиындықтар болды? «Бағдаршам» әдісі
Үй жұмысы: 124 бет 4 тапсырма. Сіздер бүгін керемет белсенділік таныттыңыздар! Бүгінгі тақырыпты өмірде қалай қолдануға болатынын көрдіңіздер деп ойлаймын. Жарайсыңдар! Сау болыңыздар! |
Бекіту тапсырмасы: «Ақиқат, жалған» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.
Кері байланыс: Сабақ туралы өз пікірін білдіреді: "Сабақ ұнады ма?" "Мен барлық тапсырманы дұрыс орындадым ба?" "Маған қиындық тудырған сәттер болды ма?"
Үй жұмысын алады. Сау болыңыз! |
Бағдаршам әдісі |
Wordwall https://wordwall.net/ru/resource/30048724 Classroomscreen |
шағым қалдыра аласыз






















