|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1 B |
Мектеп: №29 НЖББМ |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бигазиева С.М |
||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Тақырып |
Химиялық формулалар бойынша есептеулер |
||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.2.3.1 Заттың құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
- бинарлы қосылыстардағы құрамындағы элементтердің массалық үлесін, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығара білу. -күрделі заттардың құрамындағы элементтердің массалық үлесін тауып, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығарады. -есептеу есептерінде массалық үлеспен формула құру дағдыларын жинақтайды. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табады, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығарады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология Химиялық элементтердің массалық үлестері, химиялық қосылыс, өлшем бірліктері, салыстырмалы атомдық масса, салыстырмалы атомдық масса, Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Көшбасшылық, өзара сыйластық, өмір бойы оқу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
||||||||
|
Бастапқы білім |
7.1.2.12 Химиялық қосылыстардағы формула бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу, топқа бөлу Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Отырғышқа жапсырылған қызыл және көк стикерлер арқылы топқа бөлінеді. «Бинго» ойыны арқылы өткен тақырыпты еске түсіру. 1. Химиялық формуланы құрастырудың элементтерін атаңыз?. 2. Тотығу дәрежесі дегеніміз не? 3. Қандай жағдайда тотығу дәрежелері 0-ге тең?. 4. Тотығу дәрежелері 3-ге тең қосылыстарға мысал келтіріңіз?. ҚБ Мұғалім қолпаштау сөздері арқылы бағалайды. Жақсы, жарайсын, тамаша «Ой қозғау» әдісі. Жаңа тақырып бастағанда оқушыларға бірнеше негізгі сөздер беремін. Ол сөздерді қаншалықты білетініне немесе білмейтініне қарай жұлдызша арқылы түстерін көтереді. Негізгі сөздер. Химиялық формула , индекс, коэфициент, өлшем бірлігі, бинарлы қосылыстар, салыстырмалы атомдық масса, салыстырмалы молекулалық масса. Жасыл – білемін, сары- сенімді емеспін,қызыл білмеймін. «Стоп кадр» әдісі арқылы жаңа тақырып ашылады.
Суреттен не байқап тұрсыздар? Оқушылар өз ойларын білідіреді. |
Амандасу Қызыл және көк стикерлер Интербелсенді тақта
Көрнекілік |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
«Түртіп алу » әдісі арқылы оқулықпен жұмыстанады. Оқулықтан алған мәліметтерін түртіп алып отырады. Оқушыларға түрткі сұрақтар қою арқылы оқулықтан не түсінгендерін тексеріп аламын. «Сұрақ ілмегі» әдісі
«Қара жәшік » әдісі арқылы топтарға есептер беріледі. Жұптық жұмыс І топ. 1-тапсырма. Берілген бинарлы қосылыстардың құрамындағы элементтердің массалық үлесін табыңыз. СuO , H2O, MgO , CaO Дескриптор:
2-тапсырма. Массаларының қатынастары m (S) : m (O) = 2:3 болса, зат формуласы қандай? Дескриптор:
3-тапсырма Қосылыстың құрамындағы магнийдің үлесі 0,015, ал оттектің 0,662, сутектің 0,025 болса, оның формуласы қандай? Дескриптор: -Есептің шартын жазады -Элементтердің молярлық массасын табады. -Элементтердің зат мөлшерін есептейді -Қорытындысын жаза алады ІІ топ. 1 –тапсырма Берілген күрделі заттардың құрамындағы элементтердің масалық үлесін табыңыз. СаSO4 H2SO4 MgSO4 CuCO3 Дескриптор:
2- тапсырма. Массалық қатынастары m(H): m(S ): m(O) 1:32:24 болса, осы заттың формуласын қандай? Дескриптор:
3-тапсырма Қ
ҚБ. Смайликтер арқылы бағаланады. |
Оқулық, және т.б, маркерлер М.Қ.ОспановаҚ.С.Аухадиев,Т.Г.Белоксова Химия 8 сынып оқулығы М.Қ.ОспановаАлматы «Мектеп» баспасы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Чемодан. Ет тартқыш. Қоқыс жәшігі » әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді. |
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1 B |
Мектеп: №29 НЖББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бигазиева С.М |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.1.2.2. жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Жапырақтың жалпы құрылысын сипаттайды. -Жапырақтың қызметін сипаттап, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттайды. -Жапырақта судың булануын тәжірибе жүзінде дәлелдейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жапырақтың құрлысын сипаттай отырып, қызметін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология Лептесік,жапырақ,судың булануы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Көшбасшылық, өзара сыйластық, өмір бойы оқу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу. Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын аудару. «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Иен Майлс бойынша Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.1 B
Мектеп: №29
НЖББМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Бигазиева
С.М СЫНЫП: 8
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Тақырып Химиялық формулалар бойынша
есептеулер Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары) 8.2.3.1 Заттың құрамындағы элементтердің
массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша
заттардың формуласын шығару. Сабақ мақсаттары - бинарлы қосылыстардағы
құрамындағы элементтердің массалық үлесін, элементтердің массалық
үлесі бойынша заттардың формуласын
шығара білу. -күрделі заттардың құрамындағы элементтердің
массалық үлесін тауып, элементтердің массалық үлесі бойынша
заттардың формуласын шығарады. -есептеу есептерінде массалық
үлеспен формула құру дағдыларын
жинақтайды. Бағалау критерийлері -Заттар құрамындағы
элементтердің массалық үлесін табады, элементтердің массалық үлесі
бойынша заттардың формуласын
шығарады. Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты лексика және
терминология Химиялық
элементтердің массалық үлестері, химиялық
қосылыс, өлшем бірліктері, салыстырмалы атомдық масса,
салыстырмалы атомдық масса, Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер: Массалық үлесті табу
үшін................... Заттың формуласын шығару
үшін-------------- Құндылықтарды дарыту Көшбасшылық, өзара сыйластық, өмір бойы
оқу. Пәнаралық байланыстар Математика Бастапқы білім 7.1.2.12 Химиялық қосылыстардағы формула бойынша
салыстырмалы молекулалық массасын есептеу. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 7 мин Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу, топқа бөлу Оқушыларды түгелдеп, сабаққа назарын
аудару. Отырғышқа жапсырылған қызыл және көк стикерлер
арқылы топқа бөлінеді. «Бинго» ойыны арқылы өткен тақырыпты
еске түсіру. 1. Химиялық формуланы
құрастырудың элементтерін атаңыз?. 2. Тотығу дәрежесі дегеніміз
не? 3. Қандай жағдайда тотығу
дәрежелері 0-ге тең?. 4. Тотығу дәрежелері 3-ге тең
қосылыстарға мысал келтіріңіз?. ҚБ
Мұғалім қолпаштау сөздері
арқылы бағалайды. Жақсы, жарайсын,
тамаша «Ой қозғау» әдісі. Жаңа тақырып бастағанда
оқушыларға бірнеше негізгі сөздер беремін. Ол сөздерді қаншалықты
білетініне немесе білмейтініне қарай жұлдызша арқылы түстерін
көтереді. Негізгі сөздер. Химиялық формула , индекс,
коэфициент, өлшем бірлігі, бинарлы қосылыстар, салыстырмалы атомдық
масса, салыстырмалы молекулалық масса. Жасыл – білемін, сары- сенімді
емеспін,қызыл білмеймін. «Стоп
кадр» әдісі арқылы жаңа тақырып
ашылады. Суреттен не байқап тұрсыздар?
Оқушылар өз ойларын білідіреді.
Амандасу
Қызыл және көк стикерлер
Интербелсенді тақта
Көрнекілік Сабақтың ортасы 30 мин
«Түртіп алу
» әдісі арқылы оқулықпен
жұмыстанады. Оқулықтан алған мәліметтерін түртіп алып
отырады. Оқушыларға түрткі сұрақтар қою арқылы оқулықтан
не түсінгендерін тексеріп аламын. «Сұрақ
ілмегі» әдісі Массалық үлес дегеніміз
не? Массалық үлесті қандай әріппен
белгілейміз? Массалық үлестің өлшем бірлігі
қандай? «Қара жәшік
» әдісі арқылы топтарға есептер
беріледі. Жұптық
жұмыс І
топ. 1-тапсырма. Берілген бинарлы қосылыстардың
құрамындағы элементтердің массалық үлесін
табыңыз. СuO
, H2O, MgO , CaO Дескриптор: Элементтердің салыстырмалы
атомдық массасын табады. Элементтердің салыстырмалы молекулалық массасын
табады. Элементтердің массалық үлесін
табады. 2-тапсырма. Массаларының
қатынастары m
(S) :
m
(O) =
2:3 болса, зат формуласы
қандай? Дескриптор: Есептің шартын жазады Элементтердің молярлық массасын
табады. Элементтердің зат мөлшерін
есептейді Қорытындысын жаза алады 3-тапсырма Қосылыстың құрамындағы магнийдің үлесі 0,015, ал
оттектің 0,662, сутектің 0,025 болса, оның формуласы
қандай? Дескриптор: -Есептің шартын жазады -Элементтердің молярлық массасын
табады. -Элементтердің зат мөлшерін
есептейді -Қорытындысын жаза алады ІІ
топ. 1 –тапсырма Берілген күрделі
заттардың құрамындағы элементтердің масалық үлесін
табыңыз. СаSO4 H2SO4 MgSO4 CuCO3 Дескриптор: Элементтердің салыстырмалы атомдық массасын
табады. Элементтердің салыстырмалы молекулалық массасын
табады. Элементтердің массалық үлесін
табады. 2-
тапсырма. Массалық қатынастары m(H): m(S
): m(O) 1:32:24 болса, осы заттың формуласын
қандай? Дескриптор: Есептің шартын жазады Элементтердің молярлық массасын
табады. Элементтердің зат мөлшерін
есептейді Қорытындысын жаза алады 3-тапсырма Қ Е Элементтердің молярлық массасын
табады. Элементтердің зат мөлшерін
есептейді Қорытындысын жаза алады ҚБ. Смайликтер арқылы
бағаланады.
Оқулық, және т.б, маркерлер
М.Қ.ОспановаҚ.С.Аухадиев,Т.Г.Белоксова Химия 8
сынып оқулығы
М.Қ.ОспановаАлматы «Мектеп»
баспасы Сабақтың соңы
3 мин Рефлексия: «Чемодан. Ет
тартқыш. Қоқыс жәшігі » әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері
байланыс береді. Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1
B
Мектеп: №29
НЖББМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Бигазиева
С.М СЫНЫП: 7
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Тақырып
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі
құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші арнайы мүше. Судың
булануы мен газдардың алмасуы. Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары) 7.1.2.2. жапырақтың ішкі
құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара
байланысты сипаттау. Сабақ мақсаттары -Жапырақтың жалпы құрылысын
сипаттайды. -Жапырақтың қызметін сипаттап, құрылысы мен
қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттайды. -Жапырақта судың булануын
тәжірибе жүзінде дәлелдейді. Бағалау критерийлері Жапырақтың құрлысын сипаттай
отырып, қызметін ажырата алады. Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты лексика және
терминология Лептесік,жапырақ,судың булануы Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер: Лептесік дегеніміз -------- Құндылықтарды дарыту Көшбасшылық, өзара сыйластық, өмір бойы
оқу. Пәнаралық байланыстар География Бастапқы білім 7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын
мүшелерді танып білу. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 7 мин Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу. Оқушыларды
түгелдеп, сабаққа назарын аудару.
«Бір минуттық әңгіме»
тәсілі Иен Майлс бойынша | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














