8 Ұдайы өсудің түрлері 10 Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

8 Ұдайы өсудің түрлері 10 Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы

Материал туралы қысқаша түсінік
8-10 сыныптарға арналған сабақ жоспары бар бірге отыратын сыныптарға жақсы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

8 Әлеуметтік география / 10 Геоэканомика

Педагогтің аты-жөні

Өмірзақ Н.Қ

Күні:

27.01.25

Сынып:8-10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

8 Ұдайы өсудің түрлері

10 Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.1.2.-дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді

10.4.1.5- Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу

Сабақтың мақсаты

8 Дүниежүзі елдерінің өсіміне байланысты талдау жасау арқылы салыстырады

10 дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша талдайды және ел топтарының ерекшеліктерін жіктейді.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

8-сынып

Педагоктың әрекеті

10-сынып

Оқушының әрекеті

8 10

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин.

Ұйымдастыру кезеңі;

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Үй тапсырмасын тексеру.

Жаңа тақырыпқа кіріспе

«Бір қадам алға...»

Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады.




Ұйымдастыру кезеңі;

Cыныпқа «Дүниежүзі елдерін шаруашылық» туралы бейнеролик көрсетіледі.

Бейнеролик көрсету арқылы балаларға түсінік бере отырып жаңа тақырыпқа шығу.

Мұғалім оқушыларға сұрақтары қояды:

- Осы бейне роликтен қандай әсер алдыңыз?

- Не себепті осы бейнефильм көрсетілді деп ойлайсыңдар?


Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді.

Оқушылар сабақ тақырыбына байланысты сабақ мақсаттарын ұсынады.

Мұғалім оқушылардың ұсынған мақсаттарын іріктеп, оқушыларды сабақтағы бағалау жүйесімен және бағалау критерийлерімен таныстырады.

ҚБ «Мадақтау»

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Бейнематериал:1:48 / 5Сабақ № 61 Тақырып – Дүние жүзі елдерінің жіктелуі (бір белгісі бойынша)

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді


1-тапсырма

Жеке жұмыс. Географиялық диктант әдісі.

А) Адамзаттың үздіксіз жаңарып, ауысып отыруын қамтамасыз ететін туу мен өлім және табиғи өсу көрсеткіштерінің жиынтығын халықтың .................... ............. деп атайды.

Б) .............................. демографиялық көрсеткіштер-белгілі-бір мерзімдегі «демографиялық оқиғалардың» нақты шамаларының сипаттамасы

В) .................... демографиялық көрсеткіштер халықтың ұдайы өсуінің 100 (пайызбен) немесе 1000(промилле) адамға шаққандағы коэфициенттері түрінде болады.

Г) Халықтың ұдайы өсуінің .............. түрін ажыратады:

........................., ........................., және ................. ...............

Тірек сөздер: ұдайы өсу, абсолютті, салыстырмалы, үш, дәстүрлі, өтпелі , қазіргі заманғы.


. Кестемен жұмыс. Аталған елдерге тән ұдайы өсу типін анықтаңыздар.

Елдер Халық саны Туу коэфициенті

(1000 адамға шаққанда) Өлім коэфициенті

(1000 адамға шаққанда) Ұдайы өсу типі

Алжир 40,8 26 5

Египет 93,5 31 6

Панама 4 19 5

Чехия 10,6 11 11

Малайзия 30,8 17 5

Филиппин 102,6 23 7

1-тапсырма, (Т) «Фишбоун» әдісі қолдану.



Берілген мәтінді пайдаланып, Ангола мемлекетінің шаруашылық құрылымы бойынша ел топтарының түрі анықтап, елдің болашақта индустриялық елге айналу мүмкіндіктерін талдаңдар.




Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.




Дескриптор

Бағалау критерийлері

Ұдайы өсу түрлерін түсінеді, анықтайды





Ұдайы өсу көрсеткіштерін атай алады

Халықтың ұдайы өсу типтерін ажырата алады






Бағалау критерийі

Дескриптор



- дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді -мемлекетінің шаруашылық құрылым бойынша ел топтарының түрі анықтайды;

-индустриялық елге айналу мүмкіндіктерін талдайды.


Өзара бағалау, «Индекс карточка»әдісі




Оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


















оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.




Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



Рефлексия

«Тазалық кері байланысы»



Сабақта алған білімін бекіту мақсатында қорытынды тапсырма орындау ұсынылады.

Жеке орындалады. Жауаптары тақтаға шығарылады немесе ауызша айтылады. Оқушылар өзін өзі тексереді.

Мұғалім қорытындылау жасайды.

Оқу мақсаттарына қайта оралу ұсынылады. Мұғалім сабақтың негізгі кезеңдерінде оқу мақсатына сай іске асқан әрекеттерге, нәтижелерге тоқталып, жалпы сынып оқушыларының жұмыс істеу барысын айтып өтеді.



Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



Үй тапсырмасы

Үй тапсырмасы.

Дамушы елдерден дамыған дамыған елдерге кәсіби деңгейі мен білімі өте жоғары мамандардың (ақылдың ағылуы) қоныс аударуы туралы тақырыпта шағын эссе жазып келу.


Мәтінді оқу. Қайталау





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.01.2025
191
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі