|
Мектеп |
«Әл-Фараби» білім беру орталығы» ЖШС |
|||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||
|
Бөлім: |
Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер. |
|||||||
|
Педагогтің аты - жөні |
Султамуратова М.Б. |
|||||||
|
Күні: |
20.02.2024 |
|||||||
|
Сыныбы: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
90 сабақ. Құрылымы күрделірек теңдеулер |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.2.2.2. көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х + (25 – 6) = 38, (24 – 3) – х = 8, а + 6 = 7 + 80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||
|
Құндылық |
Ар - ұят: Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Алдыңғы білім 2 минут |
89 сабақ. « Қарапайым теңдеулер. Теңсіздіктер» «Миға шабуыл» әдісі Жазылым; 53 бет №7 есеп
х * 5 = 25 b : 2 = 8 3 * а = 15 20 : с = 4
66
бірл
4 дм 3
см |
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 7.А)
Ә)
4 дм 3
см |
Қ.Б Керемет! Дескриптор 1.Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл 2.Теңдеудің шешуін тексереді 1 балл
3.Тура теңсіздіктерді табады 1 балл |
Оқулық 53 бет |
||||
|
Сабаққа кіріспе 16 минут жеке жұмыс
ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 90 сабақ. Құрылымы күрделірек теңдеулер Сабақ мақсаты
Көркем жазу 162 163 Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Айтылым; 54 бет №1 есеп Теңдеулерді оқы және салыстыр. Олардың ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше? х + 8 = 27 және х + ( 11 – 3 ) = 27 Жаңа білімЖазылым; 54 бет №2 есеп А) х + ( 100 – 57 ) = 91 теңдеуін шешу үлгісіне қара
Ә) Теңдеулерді 2 – тапсырмадағы алгоритм бойынша шеш ( 96 – 18 ) – х = 29 х – ( 84 – 55 ) = 36 5 + х = 100 – 93 х + 3 = 63 + 17 |
Сабақ мақсатын хабарлайды Күн ретін жазады
х + 8 = 27 және х + ( 11 – 3 ) = 27 11 – 3 = 8 х + 8 = 27 Жай теңдеу және күрелі теңдеу Жаңа білімді меңгереді ( 96 – 18 ) – х = 29 х – ( 84 – 55 ) = 36 78 – х = 29 х - 29 = 36 х = 78 – 29 x = 36 + 29 х = 49 x = 65 (96 – 18) – 49 = 29 65 – ( 84 – 55 )=36 29 = 29 36 = 36 5 + х = 100 – 93 х + 3 = 63 + 17 5 + x = 7 x + 3 = 80 x = 7 – 5 x = 80 – 3 x = 2 x = 77 5 + 2 = 100 – 93 77 + 3 = 63 + 17 7 = 7 80 = 80 |
Дескриптор Теңдеулердің ұқсастығы мен айырмашылығын айтады 1 балл
Дескриптор Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл |
Оқулық 54 бет |
||||
|
Сабақтың ортасы 16 минут ұжымдық жұмыс
жұптық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 -тапсырма «Ойлан, шығар, талда» әдісі Жазылым; 54 бет №3 есеп
А) Белгісіз сан мен 4 – тің көбейтоіндісі 28 – ге тең; Ә) Белгісіз сан 45 – тен 5 есе кем. Жазылым; 55 бет №6 есеп
х + 26 = 26 x – 0 = 12 x – 7 = 0 4 – x = 4 6 + x = 6 x : 1 = 13 Оқулықпен жұмыс 3 -тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісіЖазылым; 54 бет №4 есеп
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем Жазылым; 55 бет №5 есеп
Жазылым; 55 бет №7 есеп 78 бен 19 -дың айырмасының мәні: А) азайғыштан неше бірлікке кем? Ә) азайтқыштан неше бірлік артық? Б) осы сандардың қосындысының мәнінен неше бірлікке кем? |
3. х * 4 =28 х * 5 = 45 х =28 : 4 х = 45 : 5 х = 7 х = 9 7 * 4 =28 9 * 5 = 45 28 =28 45 = 45 6. х + 26 =26 4 - х =4 6 + х = 6 х = 26 - 26 х = 4 - 4 х =6 - 6 х = 0 х = 0 х = 0 4.х
х
5. а * 7 = a * 7 c : 5 = c : 5 6 * b = 6 * b 18 : c a * b = a * b a : c 6. 78 – 19 = 59 А) 78 – 59 = 19 бірлікке кем Ә) 59 – 19 = 10 бірлікке артық Б) 19 + 10 = 59 40 – 19 = 21 бірлікке артық |
Дескриптор Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл Дескриптор Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл
Дескриптор Теңсіздіктер құрады 1 балл
Дескриптор Кестені толтырады 1 балл
Қ:Б Тамаша! |
Оқулық 55 бет
|
||||
|
Сабақтың Соңы 4 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту «Айналдыр» әдісіЖазылым; 55 бет №9 есеп А) 6 жыл бұрын Батыржан 7 жаста болған. 15 жылдан кейін ол неше жаста болады? Ә) Теңдеулерді шеш және сәйкестікті анықта
Үйге тапсырма: 55 бет 8 есеп |
9. А) 6 + 7 = 13 13 + 15 = 28 Ж: 15 ж кейін 28 жаста юолады Ә) х * 7 = 35 24 : x = 6 x + 18 = 29 x = 35 : 7 x = 24 : 6 x = 29 – 18 x = 5 x = 4 x = 11 35 – x = 26 x – 12 = 0 x = 35 – 26 x = 12 + 0 x = 9 x = 12 |
Дескриптор Теңдеулерді шеш және сәйкестоікті анықтайды 1 балл 10 балл |
Оқулық 55 бет |
||||
|
Рефлексия 1 минут |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|||||
1қысқа қоңырау
1қысқа қоңырау
1 ұзақ қоңырау
ДАБЫЛ ҚАҒУ
2 қысқа, 1 ұзақ қоңырау соғылады
5 + х = 100 – 93
х + 3 = 63 + 17
( 96 – 18 ) – х = 29
х – ( 84 – 55 ) = 36
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
а * 7 = a * 7 c : 5 = c : 5
6 * b = 6 * b 18 : c
a * b = a * b a : c

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
90 сабақ. Құрылымы күрделірек теңдеулер
90 сабақ. Құрылымы күрделірек теңдеулер
|
Мектеп |
«Әл-Фараби» білім беру орталығы» ЖШС |
|||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||
|
Бөлім: |
Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер. |
|||||||
|
Педагогтің аты - жөні |
Султамуратова М.Б. |
|||||||
|
Күні: |
20.02.2024 |
|||||||
|
Сыныбы: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
90 сабақ. Құрылымы күрделірек теңдеулер |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.2.2.2. көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х + (25 – 6) = 38, (24 – 3) – х = 8, а + 6 = 7 + 80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||
|
Құндылық |
Ар - ұят: Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Алдыңғы білім 2 минут |
89 сабақ. « Қарапайым теңдеулер. Теңсіздіктер» «Миға шабуыл» әдісі Жазылым; 53 бет №7 есеп
х * 5 = 25 b : 2 = 8 3 * а = 15 20 : с = 4
66
бірл
4 дм 3
см |
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 7.А)
Ә)
4 дм 3
см |
Қ.Б Керемет! Дескриптор 1.Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл 2.Теңдеудің шешуін тексереді 1 балл
3.Тура теңсіздіктерді табады 1 балл |
Оқулық 53 бет |
||||
|
Сабаққа кіріспе 16 минут жеке жұмыс
ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 90 сабақ. Құрылымы күрделірек теңдеулер Сабақ мақсаты
Көркем жазу 162 163 Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Айтылым; 54 бет №1 есеп Теңдеулерді оқы және салыстыр. Олардың ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше? х + 8 = 27 және х + ( 11 – 3 ) = 27 Жаңа білімЖазылым; 54 бет №2 есеп А) х + ( 100 – 57 ) = 91 теңдеуін шешу үлгісіне қара
Ә) Теңдеулерді 2 – тапсырмадағы алгоритм бойынша шеш ( 96 – 18 ) – х = 29 х – ( 84 – 55 ) = 36 5 + х = 100 – 93 х + 3 = 63 + 17 |
Сабақ мақсатын хабарлайды Күн ретін жазады
х + 8 = 27 және х + ( 11 – 3 ) = 27 11 – 3 = 8 х + 8 = 27 Жай теңдеу және күрелі теңдеу Жаңа білімді меңгереді ( 96 – 18 ) – х = 29 х – ( 84 – 55 ) = 36 78 – х = 29 х - 29 = 36 х = 78 – 29 x = 36 + 29 х = 49 x = 65 (96 – 18) – 49 = 29 65 – ( 84 – 55 )=36 29 = 29 36 = 36 5 + х = 100 – 93 х + 3 = 63 + 17 5 + x = 7 x + 3 = 80 x = 7 – 5 x = 80 – 3 x = 2 x = 77 5 + 2 = 100 – 93 77 + 3 = 63 + 17 7 = 7 80 = 80 |
Дескриптор Теңдеулердің ұқсастығы мен айырмашылығын айтады 1 балл
Дескриптор Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл |
Оқулық 54 бет |
||||
|
Сабақтың ортасы 16 минут ұжымдық жұмыс
жұптық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 -тапсырма «Ойлан, шығар, талда» әдісі Жазылым; 54 бет №3 есеп
А) Белгісіз сан мен 4 – тің көбейтоіндісі 28 – ге тең; Ә) Белгісіз сан 45 – тен 5 есе кем. Жазылым; 55 бет №6 есеп
х + 26 = 26 x – 0 = 12 x – 7 = 0 4 – x = 4 6 + x = 6 x : 1 = 13 Оқулықпен жұмыс 3 -тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісіЖазылым; 54 бет №4 есеп
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем Жазылым; 55 бет №5 есеп
Жазылым; 55 бет №7 есеп 78 бен 19 -дың айырмасының мәні: А) азайғыштан неше бірлікке кем? Ә) азайтқыштан неше бірлік артық? Б) осы сандардың қосындысының мәнінен неше бірлікке кем? |
3. х * 4 =28 х * 5 = 45 х =28 : 4 х = 45 : 5 х = 7 х = 9 7 * 4 =28 9 * 5 = 45 28 =28 45 = 45 6. х + 26 =26 4 - х =4 6 + х = 6 х = 26 - 26 х = 4 - 4 х =6 - 6 х = 0 х = 0 х = 0 4.х
х
5. а * 7 = a * 7 c : 5 = c : 5 6 * b = 6 * b 18 : c a * b = a * b a : c 6. 78 – 19 = 59 А) 78 – 59 = 19 бірлікке кем Ә) 59 – 19 = 10 бірлікке артық Б) 19 + 10 = 59 40 – 19 = 21 бірлікке артық |
Дескриптор Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл Дескриптор Белгісізді табу амал таңбасын анықтайды 1 балл
Дескриптор Теңсіздіктер құрады 1 балл
Дескриптор Кестені толтырады 1 балл
Қ:Б Тамаша! |
Оқулық 55 бет
|
||||
|
Сабақтың Соңы 4 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту «Айналдыр» әдісіЖазылым; 55 бет №9 есеп А) 6 жыл бұрын Батыржан 7 жаста болған. 15 жылдан кейін ол неше жаста болады? Ә) Теңдеулерді шеш және сәйкестікті анықта
Үйге тапсырма: 55 бет 8 есеп |
9. А) 6 + 7 = 13 13 + 15 = 28 Ж: 15 ж кейін 28 жаста юолады Ә) х * 7 = 35 24 : x = 6 x + 18 = 29 x = 35 : 7 x = 24 : 6 x = 29 – 18 x = 5 x = 4 x = 11 35 – x = 26 x – 12 = 0 x = 35 – 26 x = 12 + 0 x = 9 x = 12 |
Дескриптор Теңдеулерді шеш және сәйкестоікті анықтайды 1 балл 10 балл |
Оқулық 55 бет |
||||
|
Рефлексия 1 минут |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|||||
1қысқа қоңырау
1қысқа қоңырау
1 ұзақ қоңырау
ДАБЫЛ ҚАҒУ
2 қысқа, 1 ұзақ қоңырау соғылады
5 + х = 100 – 93
х + 3 = 63 + 17
( 96 – 18 ) – х = 29
х – ( 84 – 55 ) = 36
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
х * 4 =28 х * 5 = 45
А) Белгісіз сан 5 пен 6 сандарының көбейтіндісінен артық
Ә) 9 бен 3 сандарының бөліндісі белгісіз саннан кем
а * 7 = a * 7 c : 5 = c : 5
6 * b = 6 * b 18 : c
a * b = a * b a : c

шағым қалдыра аласыз
















