9 сынып №11
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Өттің әсерінен майлардың
эмульгациясы. §12. Өт әсерінен майлардың
эмульгациялануы
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Қоректену» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «а,ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. §12. Өт әсерінен майлардың эмульгациялануы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.2.4 - өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттейді; ЕБҚ ( қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру билеті» әдісінде берілген сұрақтарға жауа беру. - Бауыр қандай мүше? - Бауыр қандай қызмет атқарады? - Бауырдың қандай ауруларын білесіңдер? - Өт дегеніміз не? - Өттің адам ағзасында қандай рөл атқарады? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Берілген сұрақтардың биологиялық маңызын сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация, Кіру билеті. |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
9.1.2.4 - өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж 55-бет |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Катализаторлар Реагенттер Ферменттер Күрделі нәруыздар Ферменттің белсенді орталығы |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж 50-бет |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа біріктіріледі. Эмульгация, өт қышқылы, пигменттер, холестерин, билирубин, ішек микрофлорасы |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж 57-бет |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Принтер» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
«Биологиялық зертхана» әдісі. №3 зертханалық жұмыс Тақырыбы: «Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу» Мақсаты: майларды, эмульгациялау үдерісімен эксперименттік жолмен танысу. |
Зертханалық жұмыстың тақырыбын жазады, мақсатымен танысады. Жұмыстың барысы реттілігімен орындайды. Тәжірибесін жасайды. Жұмыстың қорытындысын жазады. |
Дескриптор: - майларды, эмульгациялау үдерісімен эксперименттік жолмен танысады және жұмыс барысын орындайды - 4 балл; - өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттейді - 4 балл; «Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж 57-58 бет Құрал-жабдықтар: өсімдік майы, өт, 1% -дық тауық ақуызының ерітіндісі, 1%-дық сабын ерітіндісі, 1%-дық сілті ерітіндісі, дистилденген су, сынауықтары бар тұрғы, дозатор. |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер. |
Сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға жауап жазады. |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды – 7 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. «Заттардың тасымалы» тірек сызба жасау |
Тірек сызба жасайды |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж 59-бет |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру.«Принтер» әдісі.
Ең үлкен без ол.....(бауыр)
Адам бауырының массасы шамамен......(1,5 кг)
Бауырдың секретіне ......жатады.(өт)
Тәулігіне адамда орташа есеппен ........өт түзіледі.(700-800 г)
Өттің құрамына.......,....,....,...,кіреді.(су,өт қышқылы,пигменттер, холестерин)
Өт пигментінің сары түсті заты........(билирубин)
6.Практикалық тапсырмалар беру. «Биологиялық зертхана» әдісі.
№3 зертханалық жұмыс
Тақырыбы: «Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу»
Мақсаты: майларды, эмульгациялау үдерісімен эксперименттік жолмен танысу.
Құрал-жабдықтар: өсімдік майы, өт, 1% -дық тауық ақуызының ерітіндісі, 1%-дық сабын ерітіндісі, 1%-дық сілті ерітіндісі, дистилденген су, сынауықтары бар тұрғы, дозатор.
|
№ |
Жұмыс барысы |
Оқушының жұмыс нәтижесі (қорытындысы) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 |
Тұғырға 5 сынауық орнатып, нөмірлейді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 |
Әрбір сынауыққа 2 тамшыдан өсімдік майын тамызып, 1мл-ден дистилденген су құяды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 |
Кейін 1-сынауыққа 5-тамшы өт, екіншісіне 5 тамшы сілті ерітіндісін, үшіншісіне 5 тамшы сабын ерітіндісін, төртіншісіне 5 тамшы нәруыз ерітіндісін, бесіншісіне 5 тамшы дистелденген су қосады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 |
Сынауықты бірдей жиілікпен және қарқындылықпен шамамен 1минут бойы шайқайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 |
1-10минут бойы эмульсияның тұрақтылығын анықтайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 9 сынып
№11
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
(Сабақ
тақырыбы)
Бөлім:
«Қоректену»
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 9 «а,ә,б»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Өттің әсерінен
майлардың эмульгациясы. §12. Өт әсерінен майлардың
эмульгациялануы
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты 9.1.2.4 - өттің әсерінен
майлардың эмульгациялануы үдерісін
зерттеу.
Сабақтың
мақсаты: өттің әсерінен майлардың
эмульгациялануы үдерісін
зерттейді;
ЕБҚ ( қабылдауы
баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын
тұжырымдайды; Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі
Сабақ
кезеңі Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы
1.Оқушылардың
назарын аудару Оқушылармен амандасу,
түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау. «Кіру
билеті» әдісінде берілген сұрақтарға
жауа беру. - Бауыр қандай
мүше? - Бауыр қандай қызмет
атқарады? - Бауырдың қандай ауруларын
білесіңдер? - Өт дегеніміз
не? - Өттің адам ағзасында
қандай рөл атқарады? Оқушылар амандасады, сынып
тәртібін сақтайды.
Берілген сұрақтардың
биологиялық маңызын
сипаттайды. Кері
байланыс: «Мадақтау»
әдісі «Жарайсың!» «Тамаша
жауап»
т.б Интерактивті панель,
презентация,
Кіру
билеті.
2.Сабақтың мақсатын
таныстыру
9.1.2.4 - өттің
әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін
зерттеу;
Жаңа сабақтың оқу
мақсатын жазады.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі Биология 9-сынып,Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы
2019ж
55-бет
3.Бұрынғы білімін
еске түсіру «Бұрынғы
атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы
білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді
ұсынады: Катализаторлар Реагенттер Ферменттер Күрделі
нәруыздар
Ферменттің
белсенді орталығы
«Бұрынғы
атаулар» әдісінде берілген тірек
сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір
алмасады. Кері
байланыс: «Бас бармақ»
әдісі арқылы
бағаланады.
«Керемет!» және
т.б Биология 9-сынып,Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы
2019ж
50-бет Сабақтың
ортасы
4.Жаңа тақырыпты
таныстыру «Қазіргі
атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа
тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4
атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен
байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа
біріктіріледі.
Эмульгация, өт
қышқылы, пигменттер, холестерин, билирубин, ішек
микрофлорасы
«Қазіргі
атаулар» әдісінде берілген термин
сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп
отырады. Кері
байланыс: «Мадақтау»
әдісі «Жарайсың!» «Тамаша
жауап»
т.б Биология 9-сынып,Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы
2019ж
57-бет
5.Оқушыларға бағыт
бағдар беру «Принтер» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін,
ойлау қабілетін дамыту. Оқушының логикалық ойлау
қабілеті дамиды.
өз ойын,
ой-пікірлерін білдіреді.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі Интерактивті панель,
презентация
6.Практикалық
тапсырмалар беру «Биологиялық зертхана»
әдісі. №3 зертханалық
жұмыс Тақырыбы: «Өттің әсерінен
майлардың эмульгациялануын
зерттеу» Мақсаты: майларды,
эмульгациялау үдерісімен эксперименттік жолмен
танысу. Зертханалық жұмыстың тақырыбын
жазады, мақсатымен танысады. Жұмыстың барысы реттілігімен
орындайды. Тәжірибесін жасайды. Жұмыстың қорытындысын
жазады. Дескриптор: - майларды, эмульгациялау
үдерісімен эксперименттік жолмен танысады және жұмыс барысын
орындайды - 4
балл; -
өттің әсерінен майлардың
эмульгациялануы үдерісін зерттейді - 4
балл;
«Өзін-өзі
бағалау» әдісі Интерактивті панель,
презентация Биология 9-сынып,Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы
2019ж 57-58
бет
Құрал-жабдықтар:
өсімдік майы, өт, 1% -дық тауық ақуызының ерітіндісі, 1%-дық сабын
ерітіндісі, 1%-дық сілті ерітіндісі, дистилденген су, сынауықтары
бар тұрғы, дозатор. Сабақтың
соңы
7.Кері байланыс
беру 1,2-«Бүгін сабақта
зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған
түсіну қиынға соқты»
4-«Менің
жеңісім»
Білім алушылар
өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері
байланыс береді. Кері
байланыс: «Бас бармақ»
әдісі арқылы
бағаланады.
«Керемет!» және
т.б Интерактивті панель,
презентация
8.Бағалау Жеке
тапсырма: ЕБҚ
тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды
білдір» Қандай жаңа білім
алдың? Алған біліміңді қолдана аласың
ба?
Саған қиындық
тудырған түсініктер. Сабақ мазмұны бойынша ойын
жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға
жауап жазады. Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша
өз ойын тұжырымдайды – 7
балл; Интерактивті панель,
презентация
Жұмыс
дәптері
9.Білімді игеруді
жақсарту және оны тәжірибеге
көшіру Шығармашылық
жұмыс.
«Заттардың тасымалы»
тірек сызба жасау
Тірек сызба
жасайды
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі Биология 9-сынып,Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы
2019ж
59-бет ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША
5.Оқушыларға бағыт бағдар
беру.«Принтер» әдісі.
Ең үлкен без
ол.....(бауыр)
Адам бауырының массасы
шамамен......(1,5
кг)
Бауырдың секретіне
......жатады.(өт)
Тәулігіне адамда орташа
есеппен ........өт түзіледі.(700-800 г)
Өттің
құрамына.......,....,....,...,кіреді.(су,өт қышқылы,пигменттер,
холестерин)
Өт пигментінің сары түсті
заты........(билирубин)
6.Практикалық тапсырмалар
беру. «Биологиялық зертхана» әдісі. №3 зертханалық
жұмыс
Тақырыбы: «Өттің әсерінен майлардың
эмульгациялануын зерттеу»
Мақсаты: майларды, эмульгациялау
үдерісімен эксперименттік жолмен танысу.
Құрал-жабдықтар: өсімдік майы, өт, 1% -дық
тауық ақуызының ерітіндісі, 1%-дық сабын ерітіндісі, 1%-дық сілті
ерітіндісі, дистилденген су, сынауықтары бар тұрғы,
дозатор. №
Жұмыс
барысы
Оқушының жұмыс
нәтижесі (қорытындысы)
1
Тұғырға 5 сынауық
орнатып, нөмірлейді.
2
Әрбір сынауыққа 2
тамшыдан өсімдік майын тамызып, 1мл-ден дистилденген су
құяды.
3
Кейін 1-сынауыққа
5-тамшы өт, екіншісіне 5 тамшы сілті ерітіндісін, үшіншісіне 5
тамшы сабын ерітіндісін, төртіншісіне 5 тамшы нәруыз ерітіндісін,
бесіншісіне 5 тамшы дистелденген су
қосады.
4
Сынауықты бірдей
жиілікпен және қарқындылықпен шамамен 1минут бойы
шайқайды.
5
1-10минут бойы
эмульсияның тұрақтылығын
анықтайды.
|













