|
Бөлім: |
3 бөлім. Көбею |
|
|
Педагогтің ТАӘ: |
Серікказы Дина Серікказықызы |
|
|
Күні: |
04.12.2024 |
|
|
Сынып: . |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§47.Менструация циклі. Эстроген және прогестерон гормондарының рөлі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.1.3 - менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
менструалдық цикл мен эстроген және прогестеронның маңызын сипаттайды; |
|
|
Бағалау критерийлері |
• менструальдық циклмен танысып, маңызын анықтайды •Менструальдық цикліндегі барлық фаза түрлері мен ерекшеліктеріне толықтарады |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, оқушылардың назарын жаңа сабаққа аудару. Суреттер арқылы сабақтың тақырыбы бұрынғы білімді қайталап ашып аламыз (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).
Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:
Сабақ тақырыбын анықтаған соң презентация арқылы түсіндіріп бастау/видео көрсету ЕББҚ оқушыларға видеоны тоқтатып , қиын жерлерін оңай тілмен түсіндіру,қайта видеоны көрсету |
Әр оқушы осы суреттерге қарап оқушылар өздерінің ойларын ортаға салып, өз ойларымен бөліседі Таным дағдыларын дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын айтады Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде ойлауды дамыту,өткен сабақ тақырыбын еске алу. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді |
Презентация Видео (түпнұсқасы) Cуреттер мен сызбалар
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут 1- тапсырма |
Оқушыларды « гүл күлтелері» арқылы топқа бөледі Топтық жұмыс «Өзіңді таныстыр,анықтайық!» әдісі арқылы оқулықтағы 209 беттегі кестені нұсқау ала отырып, топ бойынша мәлімет беру I топ: 1 фаза II топ 2 фаза III топ 3 фаза IIII топ 4 фаза ЕББҚ оқушылар өзге балалармен топтық жұмыс кезінде кесте класстер не инфограмма -құруын нұсқау |
Оқушылар өз топтарына сәйкес өздерін таныстырып, әр фаза сатыларына тоқталып кестедегі сипаттау критерийлері бойынша постер/класстерді қорғайды |
Дескриптор: Жалпы-4 балл Кесте бойынша сипаттаукритерийлері бойынша менструация циклінің фазаларын сипаттайды.2- балл Постер/класстер салу арқылы топ тақырыбын түсіндіріп ашады 2- балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
Суреттер
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 209б |
||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма |
Жұптық жұмыс « Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Эстроген және прогестерон қызметін сипаттап кестені толтыру
ЕББҚ оқушыларға берілген ұғымдарды оқулық бойынша іздестіруге нұсқау жасау) |
Оқушылар берілген кестені жұбымен ақылдасып, ерекшеліктеріне қарай толтырады |
Дескриптор: Жалпы-4балл
Дескриптор: ·Эстрогеннің/прогестеронның аналық безге әсерін сипаттайды,жатырға оның сілемейлі қабығына әсерін сипаттайды -2 балл ·Эстроген/прогестерон гормонының концентрациясына ең көп әсерін сипаттайды, гормонының концентрациясына ең аз әсерін сипаттайды. -2 балл
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 210 б
|
||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма |
Жеке жұмыс Жеке жұмыс ретінде Quizziz платформасы арқылы алған білімдеріне бақылау жұмысын алу
|
Оқушылар берілген бағдарлама арқылы ,сұрақтарға жауап береді
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, сурет салдыру арқылы ынтасын ашып қолдау көрсетеді.
Дескриптор: Жалпы-2 балл Өтілген тақырып бойынша жоғары балл жинайды -1 балл Белгілеген жауаптарына түсінік береді -1 бал
|
https://quizizz.com/admin/quiz/6758a3fef7e06e929911d43b
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. 206-209- б.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма
Рефлексия
Бағалау |
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
Оқушыларды топ арқылы бағалау
ЕББҚ оқушыларды «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді (Бұл кері байланыс түрі, яғни, «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.
|
Қай топ сұрақтарға белсенді,әрі тез жауап берсе, қай топ шкала сызығына бірінші жетсе сол топ жеңімпаз атанады, жоғары балл алады
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9.2.1.3 - менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау
9.2.1.3 - менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау
|
Бөлім: |
3 бөлім. Көбею |
|
|
Педагогтің ТАӘ: |
Серікказы Дина Серікказықызы |
|
|
Күні: |
04.12.2024 |
|
|
Сынып: . |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§47.Менструация циклі. Эстроген және прогестерон гормондарының рөлі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.1.3 - менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
менструалдық цикл мен эстроген және прогестеронның маңызын сипаттайды; |
|
|
Бағалау критерийлері |
• менструальдық циклмен танысып, маңызын анықтайды •Менструальдық цикліндегі барлық фаза түрлері мен ерекшеліктеріне толықтарады |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, оқушылардың назарын жаңа сабаққа аудару. Суреттер арқылы сабақтың тақырыбы бұрынғы білімді қайталап ашып аламыз (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).
Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:
Сабақ тақырыбын анықтаған соң презентация арқылы түсіндіріп бастау/видео көрсету ЕББҚ оқушыларға видеоны тоқтатып , қиын жерлерін оңай тілмен түсіндіру,қайта видеоны көрсету |
Әр оқушы осы суреттерге қарап оқушылар өздерінің ойларын ортаға салып, өз ойларымен бөліседі Таным дағдыларын дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын айтады Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде ойлауды дамыту,өткен сабақ тақырыбын еске алу. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді |
Презентация Видео (түпнұсқасы) Cуреттер мен сызбалар
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут 1- тапсырма |
Оқушыларды « гүл күлтелері» арқылы топқа бөледі Топтық жұмыс «Өзіңді таныстыр,анықтайық!» әдісі арқылы оқулықтағы 209 беттегі кестені нұсқау ала отырып, топ бойынша мәлімет беру I топ: 1 фаза II топ 2 фаза III топ 3 фаза IIII топ 4 фаза ЕББҚ оқушылар өзге балалармен топтық жұмыс кезінде кесте класстер не инфограмма -құруын нұсқау |
Оқушылар өз топтарына сәйкес өздерін таныстырып, әр фаза сатыларына тоқталып кестедегі сипаттау критерийлері бойынша постер/класстерді қорғайды |
Дескриптор: Жалпы-4 балл Кесте бойынша сипаттаукритерийлері бойынша менструация циклінің фазаларын сипаттайды.2- балл Постер/класстер салу арқылы топ тақырыбын түсіндіріп ашады 2- балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
Суреттер
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 209б |
||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма |
Жұптық жұмыс « Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Эстроген және прогестерон қызметін сипаттап кестені толтыру
ЕББҚ оқушыларға берілген ұғымдарды оқулық бойынша іздестіруге нұсқау жасау) |
Оқушылар берілген кестені жұбымен ақылдасып, ерекшеліктеріне қарай толтырады |
Дескриптор: Жалпы-4балл
Дескриптор: ·Эстрогеннің/прогестеронның аналық безге әсерін сипаттайды,жатырға оның сілемейлі қабығына әсерін сипаттайды -2 балл ·Эстроген/прогестерон гормонының концентрациясына ең көп әсерін сипаттайды, гормонының концентрациясына ең аз әсерін сипаттайды. -2 балл
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 210 б
|
||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма |
Жеке жұмыс Жеке жұмыс ретінде Quizziz платформасы арқылы алған білімдеріне бақылау жұмысын алу
|
Оқушылар берілген бағдарлама арқылы ,сұрақтарға жауап береді
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, сурет салдыру арқылы ынтасын ашып қолдау көрсетеді.
Дескриптор: Жалпы-2 балл Өтілген тақырып бойынша жоғары балл жинайды -1 балл Белгілеген жауаптарына түсінік береді -1 бал
|
https://quizizz.com/admin/quiz/6758a3fef7e06e929911d43b
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. 206-209- б.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма
Рефлексия
Бағалау |
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
Оқушыларды топ арқылы бағалау
ЕББҚ оқушыларды «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді (Бұл кері байланыс түрі, яғни, «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.
|
Қай топ сұрақтарға белсенді,әрі тез жауап берсе, қай топ шкала сызығына бірінші жетсе сол топ жеңімпаз атанады, жоғары балл алады
|
|
шағым қалдыра аласыз






















