Материалдар / №93 Математикалық мазмұндағы пікірлер Ақикат және жалған / Төтенше жағдайлар кезіндегі іс- әрекеттер/

№93 Математикалық мазмұндағы пікірлер Ақикат және жалған / Төтенше жағдайлар кезіндегі іс- әрекеттер/

Материал туралы қысқаша түсінік
математикалық мазмұндағы пікірлер құрады, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтайды
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пәні:

Математика

Бөлім:

3 (А)-Бөлім Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер «Табиғат құбылыстары»

Педагогтің аты-жөні:

Найзатай Нұргүл

Күні:

27.01.2025ж

Сынып: 4 Г

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

93 Математикалық мазмұндағы пікірлер

Ақикат және жалған / Төтенше жағдайлар кезіндегі іс- әрекеттер/ 46-48 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.4.2.1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау

Сабақтың мақсаты:

математикалық мазмұндағы пікірлер құрады, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтайды

Құндылық:

ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық

Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу.

Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну

Қоғамның қорғалуы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету ретінде заң мен тәртіптің маңыздылығын түсіну

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

1 минут







Өткенді пысықтау

3 минут





































1 минут



Сабақ

тың ортасы


2 мин

























2мин
















2 мин




















4 мин





























8 мин














6 мин






























































Сергіту сәті

2 минут






7минут




















1 мин







2 мин







5 мин





Сабақты қорыту

2минут










Үй тапсырмасы


Кері байланыс

2 минут




1.Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал: Ұжым ережесін айту.

-Біз қандаймыз,қандаймыз

Шуағын шашқан таңдаймыз!

-Бір-бірімізді

Қолдаймыз!

-Пікіріміз

Құнды!

-Қателесуден

Қорықпаймыз!

2.Үй тапсырмасын сұрау № 10, 45- бет

а) V1 = 60 км/сағ

V2 = 90 км/сағ

t = 2 сағ

S - ? км

Ш: Vқаш = V2 - V1

Vқаш = 90 км/сағ – 60 км/сағ = 30 км/сағ

S= Vқаш t

S= 30км/сағ 2 сағ = 60 км

Ж: 2 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 60 км болады.

ә) V1= 60 км/сағ

V2 = 90 км/сағ

t = 2 сағ

S - ? км

Ш: Vжақ = V2 + V1

Vжақ =60 км/сағ + 90 км/сағ = 150 км/сағ

S= Vжақ t

S =150 км/сағ 2 сағ = 300 км

Ж: екі ауылдың арасы 300 км


Үй жұмысын талдау:

1.Есептің А жағдайында көліктер қандай бағытта қозғалды?


2.Не белгісіз?


3.Арақашықтықты қалай анықтадық?


4.Тапсырманың Ә жағдайында есептің шартына қандай өзгеріс енгіздіңдер?


5.Қозғалыс бағыты бірі-біріне қарама- қарсы болғанда есептің сұрағы қалай өзгерді?


6.Ол кезде арақашықтықты қалай анықтаймыз?


Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру.


Жаңа сабақ.

-- Балалар, біз дүниетану пәнінен елімізде болатын табиғат апаттары жайлы әңгімеледік. Бүгінгі сабақ барысында төтенше жағдай жариялайтын табиғат апаттарымен танысамыз.

МТ

-Төтенше жағдай — бұл адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін аварияның, өрттің, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, зілзаланың салдарынан қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай. 

Табиғи апаттардың бірі - жер сілкінісі кезіндегі іс-әрекеттерге тоқталып өтейік.


ҰЖ 1-тапсырма Суретпен жұмыс

«Жер сілкінісі кезінде....» деген сөздермен өз пікіріңді құрастыр.

1.Жер сілкінісі кезінде сынатын, құлайтын заттардан алыс тұр.

2.Жер сілкінісі кезінде үстел астына жасырынуға болады.

3.Жер сілкінісі кезінде есіктің жақтауына тұру қауіпті азайтады.

4.Жер сілкінісі кезінде мүмкіндігінше ғимараттан сыртқа шыққан жөн.


МТ ЕСІҢДЕ САҚТА!!!

-Балалар жер сілкінісі кезіндегі жасайтын іс-әрекеттерді қандай сөйлем арқылы құрастырдық.

  • Пікір дегеніміз жалған немесе ақиқат

екендігі туралы нақты айтуға болатын хабарлы сөйлем . Басқа кез-келген сөйлем пікір бола алмайды. Пікір міндетті түрде хабарлы сөйлем болуы тиіс. Математикада дұрыс пікірлерді ақиқат, ал бұрыс пікірлерді жалған деп атайды.

  • Ақиқат, жалған деген сөздерінің синонимін айтыңдаршы?


  • Ақиқат-шындық, бұрыс-дұрыс сөздері бірі-бірлеріне қандай сөздер?


  • Суреттер арқылы құрастырған пікірлер қандай пікірлер болды?


-Бүгінгі сабағымыздың бір ерекшелігі сабақ соңында түрлі бонус купондары беріледі.


-Тағы бір ерекшелігі

«Жасырынған суреттер » ойыны

Балалар , біздің сыныпта әр жерде суреттер жасырулы тұр. Ол қандай суреттер екен жасырынып тұрған? Суреттерді табу үшін мен қойған сұрақтарға жауап беру керек.

Суретте не бейнеленгенін анықтап, ол туралы қысқаша мәлімет экраннан көретін боламыз.


1-сұрақ: Массаның ең үлкен өлшемі. Тонна

Бұл сөздің бірінші әріпі «Т» Сыныпта «Т» әріпінен басталатын оқу құралы. Оны барлығымыз

пайдаланамыз. Алғашқы жасырынған сурет тақтаның артында тұр. (Дауыл суреті)

Слайд: Дауыл туралы суреттер көрсетіледі.

Пікір: Дауыл-кенеттен соғатын күшті жел.


1. Суреттің артындағы орындайтын тапсырма

Оқулықпен жұмыс

15 саны 5-тен 3 есе артық –Ақиқат


Теңдеуді шешу деген оның түбірін табу-Ақиқат


Кез келген шаршы тіктөртбұрыш болып табылады-Жалған


х-3 санынан кем.

Қандай жағдайда мұны анықтай алмайсың?


Кері байланыс:

  • Бұл пікірлер дұрыс па?

2-сұрақ: Уақыт пен жылдамдықтың көбейтіндісі

Арақашықтық. Біз есеп шығарғанда есептің шартында көліктер қайдан шығады деп жазылады? Ауылдан. Ауылды кім басқарады? Әкім біздің сыныпта әкім боламын дейтін кім еді? Демек келесі сурет Саяттың сөмкесінің ішінде тұр. (Бұрқасын суреті)


Слайд: Бұрқасын туралы суреттер

Пікір: Бұрқасын –жел күшімен қарды ұйытқыта соққан боран.


2. Суреттің артындағы орындайтын тапсырма

Топтық жұмыс

Тек ақиқат пікірлерді көшіріп жазыңдар.

7 санын 6 есе арттырып, 42 санын алдық. А

Үш тәулікте 70 сағат бар. Ж

Азайғыш азайтқыштан кіші. Ж

2 гектарда 200 ар бар. А

9-ды 21-ге арттырып, 30 санын алдық. А

Бөліндінің мәні бөлгіштен үлкен. Ж


3-сұрақ: 670 санының цифрларының қосындысы

нешеге тең 6+7+0 = 13 Сынып журналында 13 номерде кім? Келесі сөз Арнұр отырған партаның астында тұр. (Көшкін)

Слайд: Көшкін туралы суреттер

Пікір: Көшкін –тік беткейлерден қардың жылжуы


3. Суреттің артындағы орындайтын тапсырма

Жұптық жұмыс

-Берілген математикалық жазбалар бойынша пікірлер құрастыр. Олар ақиқат па, жалған ба?

Тура теңдіктер мен тура теңсіздіктер жаз.



8 9 = 63

8 бен 9-дың көбейтіндісі 63-ке тең - Ж

Себебі, 8 * 9 = 72


24 : 3 = 8

24 пен 3-тің бөліндісі 8-ге тең - А


16 + 8 : 4 =20

16-ға 8 бен 4-тің бөліндісін қосқанда 20 шығады - Ж

Себебі, 16 + 8 : 4 = 18


2 м < 200 см

2 метр кем 200 сантиметрден. Ж

Себебі, 2 м = 200 cм


3 мин > 300 с

3 минут артық 300 секундтан. Ж

Себебі, 3 мин = 180 c


3600 : 100 : 36 = 0

3600 бен 100 бөліндісін 36 ға бөлгенде 0 шығады. Ж

Себебі, мәні 1-ге тең.


12 * 6 =72

12 мен 6 санының көбейтіндісі 72-ге тең. А


185 > 97

185 саны 97 санынан артық. А


324 < 305

324 саны 305 санынан кем. Ж

Себебі, 324 >305


47 - 39 = 18

47 саны мен 39 санының айырмасы18-ге тең. Ж

Себебі, 47 – 39 = 8


Кері байланыс:

-Жазбалар арқылы қандай пікір құрастырдыңдар?


- Бұл жазбаларда теңдіктер бар ма?


- Тура теңдік бар ма?

- Тура теңдіктер қандай пікір болады?


- Бұл жазбаларда теңсіздік бар ма?


-Тура теңсіздік бар ма?


-Тура теңсіздік қандай пікір болады?


Сергіту сәті: « Жаңбыр» дауысы



4-сұрақ: Фигураның көлемін табу үшін үш өлшем

қажет. Ұзындық, ені, ......биіктік Сыныпта кімнің партасы биік мұғалімнің демек келесі сөз мұғалім партасының үстінде (Сел)

Слайд: Сел туралы суреттер көрсетіледі.

Пікір: Сел –су, құм, тастан тұратын екпінді су тасқыны.


Тақтамен жұмыс 4-тапсырма

Есеп бойынша өрнек жазыңдар. Есепте артық мәліметтер бар ма?

Арақашықтығы 880 км болатын екі қаладан бір уақытта бір-біріне қарама-қарсы екі пойыз шықты. Бірінші пойызда 15 вагон бар, ал екіншісінде одан 2 вагон артық Бірінші пойыздың жылдамдығы-50км/сағ, екіншісі-60км/сағ. Пойыздар қанша сағаттан кейін кездеседі?

Өрнек: 880: 110 50+60

Артық мәлімет: Бірінші пойызда 15 вагон бар, ал екіншісінде одан 2 вагон артық.

Кері байланыс:

-Есеп не жайында?

-Есепте не белгілі, не белгісіз?

-Белгісізді қалай анықтадыңдар?


Суреттерді қорытындылау:

Мұндай жағдайда :

-Кез-келген апаттарда ең алдымен сабырлық сақтау қажет.

Ойыңызды жинақтап, іс-қимылдарыңызды жоспарлап, ойластырылмаған қадамдарға бармаңыз

-Әрекет етудің өзіндік жоспарын құру.

- Бір жерде қауіп төнсе, қолдау көрсету керек. 

Қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу. Мысалы,

тазалауды жөндеуді қажет ететін жұмыстар болса. 


Ойлан және жауап бер

Аю,Қасқыр және Түлкі алаңқайда әңгімелесіп тұрды. Аю «Түлкі –ең қу аң емес»,-деді. Түлкі: «Мен Аюға қарағанда қумын»,-деді. Қасқыр: «Түлкі маған қарағанда қу»,-деді. Ең қу аң өтірік айтқан болса, ал қалғандары шындығын айтты. Ең қу аң қайсысы?


Жеке жұмыс: Гугл тест

1.  20 пен 5-тің көбейтіндісі 100-ге тең.*

2.  Арақашықтықты табу үшін жылдамдықты уақытқа бөлеміз.*

3. 1 дм = 1000 мм*

4. 180 мен 3-тің бөліндісі  60 *

5.   3 тәулікте 72 сағат бар.*

5.   1 центнерде 100 кг бар*  



Сабақты бекіту:

  • Бүгінгі сабақта нені үйрендік?

  • Пікір деген не?

  • Ақиқат және жалған деген не?

Үй тапсырмасы.№9

Кері байланыс: «БББ» әдісі Ватсап желісі арқылы

Бүгінгі сабақта:

- Білемін.

- Білдім.

- Білгім келеді.


Сабаққа дайындық жасайды




Үй тапсырмасын айтады

Сұрақтарға жауап береді.













1.А пунктінен бір уақытта жеңіл мәшине мен жүк көлігі жолға шықты. Көліктердің

жылдамдықтары белгілі. Жолда жүрген уақыттары белгілі.


2. 2 сағаттан кейін олардың арақашықтығы қандай болатынын анықтауымыз қажет.


3. Арақашықтықты табу үшін, ең алдымен көліктердің қашықтау жылдамдығын тауып аламыз. Ол үшін 90 км/сағ - 60км/сағ = 30 км/сағ болды.

Енді 2 сағаттан кейінгі олардың арақашықтығын табу үшін қашықтықтау жылдамдығына уақытты көбейтеміз. Сонда S =60 км болды.


4.Көліктер бір-біріне қарама-қарсы бағытта қозғалатындай етіп есептің шартын өзгерттік.


5.А және В пунктерінің арақашықтығын анықтаймыз.


6.Ең алдымен көліктердің жақындау жылдамдығын тауып аламыз. Ол үшін 90 км/сағ + 60км/сағ = 150 км/сағ болды.Енді екі ауылдың арақашықтығын табу үшін жақындау жылдамдығына уақытты көбейтеміз. Сонда S =300 км болды.
































Ақпаратты тыңдайды.















Хабарлы сөйлемдер


Балалар ережені айтады.




Ақиқат-шындық, дұрыс. Жалған-өтірік, бұрыс деген сөз.


Қарама-қарсы мағына беретін антоним сөздер.


Ақиқат пікірлер











Сұраққа жауап береді. Суретті табады












Сұраққа жауап береді. Суретті табады.


Дауыл туралы суреттер көреді.





Пікірлерді оқушылар оқиды.

Дұрыс бұрыстығын анықтайды.









Жауабы: Х-тің нақты мәні белгісіз болғандықтан, анықтау мүмкін емес.


Сұраққа жауап береді. Суретті табады.




Бұрқасын туралы суреттер көреді.







Берілген пікірлер ішінен тек ақиқат пікірді анықтайды.Дәптерге көшіріп жазады.


3 ақиқат пікірді үш топтан әр оқушыдан оқиды.





Сұраққа жауап береді. Суретті табады.


Көшкін туралы суреттер көреді.





Жұптар берілген жазбадан пікір құрастырады.

Тура теңдік пен тура теңсіздікті тақтаға жазады.



Тура теңдіктер:

8 * 9 = 72

24 : 3 = 8

16 + 8 : 4 = 18

2 м = 200 cм

3 мин = 180 c

3600 : 100 : 36 = 1

12 * 6 =72

47 – 39 = 8


Тура теңсіздіктер:

185 > 97

324 >305






















Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




- Ақиқат және жалған пікірлер.



-24 : 3 = 8 12 * 6 =72


- Ақиқат


-Бар


-185 > 97


- Ақиқат




Сергіту сәтін жасайды



Сұраққа жауап береді. Суретті табады.































Есеп бойынша өрнек жазады.

Артық мәліметті анықтайды.

Есептің шартын құрып тақтаға шығарады.








Кері байланысқа берілген сұрақтарға жауап береді.






Табиғи апат кезіндегі сақтану шараларымен танысады.












Сұрақтарға жауап береді.

















Тестке жауап береді.








Сұрақтарға жауап береді.






Кері байланыс береді



Мақтап, мадақтап отыру


ҚБ-10б



Асықтармен бағалау






Жауап берген оқушыларды мадақтау,бағалау


































































Дескриптор:

Берілген сөздермен өз пікірлерін құрастырады-1б


Пікірлердің дұрыстығын анықтайды-1б















































Дескриптор

Дұрыс-бұрыстығын анықтайды-1б












































Дескриптор

Ақиқат пікірлерді табады.- 3б

Дайын жауаппен тексеру






















Дескриптор

-Математикалық жазбалар бойынша пікір құрастырады-1б

Ақиқат пікірді табады-1б

Тура теңсіздік жазады.1-б

Тура теңдікті жазады.1-б











































































Дескриптор

Артық мәліметті табады-1б

Есеп бойынша өрнек жазады-1б

Есептің шешуін жазады-1б

Есептің жауабын жазады-1б

























Ең қу аңды табады-1б













Әр сұраққа 1 баллдан беріледі.















Кері байланыс ватсап желісі арқылы


слайд1


слайд 2





слайд 3

















Оқулық


Дәптер





















слайд 4



слайд 5
















Оқулық





слайд 6,7









слайд 8















Суреттер


бонустар












слайд 9









слайд 10










Суреттер


слайд 11













слайд 12,13














слайд 14







слайд 15




Математикалық жазбалар жазылған таяқшалар
















































слайд 16






слайд 17






слайд 18






























слайд 19






слайд 20

мобильді телефон







слайд 21




Кері байланысқа арналған парақтар мен

мобильді телефон






































Сабақтың тақырыбы: №93 Математикалық мазмұндағы пікірлер

Ақикат және жалған / Төтенше жағдайлар кезіндегі іс- әрекеттер/

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: 4.4.2.1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау.

Сабақтың мақсаты: математикалық мазмұндағы пікірлер құрады, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтайды.


Сабақ барысында қолданған әдіс-тәсілдерім:

Математика сабағы «Жасырынған суреттер » ойыны желісінде өткізілді. Жасырынған суреттер арқылы балалар «Төтенше жағдай» жариялайтын табиғат апаттарымен таныса отырып, берілген тапсырмаларды орындады.Сабақ барысында ұжымдық жұмыста математикалық пікірлердің ақиқат және жалған екендігін анықтады. Топтық жұмыста ақиқат пікірлерді тауып, көшіріп жазды. Жұптық жұмыста математикалық жазбалардың жалған пікір екендігін дәлелдей алды. Жеке жұмыста оқушылар Гугл плотформасында тест тапсырмасын орындады. «БББ» әдісі бойынша Ватсап желісінде сабаққа кері байланыс берді. Сабақ соңында оқушыларға түрлі бонус купондары берілді.Сабаққа қатысқан оқушылар сабақ барысында «Асық» әдісі арқылы бағаланды.


Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі