|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№96 сабақ. Логикалық есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік ойлауды дамытатын логикалық есептерді шығаруды үйрену |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Заң және тәртіп. Апталық дәйек сөз: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық. Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау 8-тапсырма 1) В фигурасы-дөңгелек емес 2) В фигурасы- тіктөртбұрыш 3) В фигурасы-шаршы Жаңа тақырып ФС-тапсырмасы 1-тапсырма Сағым — атмосфера қабаттарының әртүрлі тығыздығының болуы салдарынан жарық сәулесінің кейбір ауа қабатынан шағылуы, оған байланысты болатын сәуленің сынуы. Жер бетінен ауаның қызған қабаты көтерілгенде бұл жиі байқалады. Жер бетіндегі бір заттан шыққан жарық сәулесі түгелімен шағылысқа ұшырауы мүмкін. Сондықтан нәрсенің кескіні ауада ілініп тұрған секілді болып көрінеді. Сағымның арқасында жайшылықта көкжиектің тасасында жатып көрінбейтін заттардың көрінуі мүмкін. Түйелердің көлеңкесіне қара. Олардың бәрі сәйкес келе ме? Ж: 3-ші көлеңке сәйкес келмейді. Жұптық жұмыс 2-тапсырма Сен фигураның жазбасына берілген тапсырмаларды орындауды білесің. Бұрышы қиып алынған текшенің жазбасын тап. Шешуі: (суреттегі үшінші жазба сәйкес келеді) Есіңде сақта!Есептеуді қажет етпейтін есептер де болады. Оларды шығару үшін сенің ойлау зеректігің қажет болады. Олар логикалық есептер деп аталады. Бұл – нағыз «ақыл-ойға арналған гимнастика». Жұппен жұмыс 3-тапсырма Досыңнан пішіннің неше текшеден құрастырылғанын айтуды сұра. Ол өзінің есептеу тәсілін түсіндірсін. Текшелерді астыңғы қатардан бастап санауға болады. Бірінші қатардың 1 жолында 3 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 6 текше бар. Екінші қатардың 1 жолында 1 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 4 текше бар. Үшінші қатардың 2 жолында 3 текшеден бар. Жалпы 6 + 4 + 3 = 13 текше. Топтық жұмыс 4-тапсырма Қай фигураны бұрып қойды.? Жауабы: а) 2 ә) 2 5-тапсырма
ЕБҚ тапсырма 6-тапсырма 219368:68=3226 576000/16=36000 68441/89=769 219368/68=3226 428452:94=4558 44370:58=765 59236/59=1004 446376/84=5314 645888/96=6728 ЕҚБ тапсырма 7-тапсырма а)бөлменің жалпы ауданы – 36 м2. ә)арқалық қойылған жердің ауданы -6 м2. б) пайдалы ауданы – 36 – 6 = 30 м2.
8-тапсырма Сен зерттеушісің Ойлан және жауап бер. Жауабы: жылқының үстінде бес қап, түйенің үстінде жеті қап . 1)5-1=4 7+1=8 8/4=2 есе ауыр 2) 7-1=6 5+1=6 6=6 Үйге 9-тапсырма 1)Үшбұрыш күлгін және сары дөңгелектердің арасына жасырынған 2)Сары шеңбердің радиусы-8мм Күлгін шеңбердің радиусы-10мм 3) Фигуралар: шеңбер,үшбұрыш,тіктөртбұрыш,шаршы 4)Жасыл фигуралардың арасына шеңбер және үшбұрыш желімделген
|
Шаттық шеңберін жасайды
Сағым туралы біліп алады
Оқушылар суреттегі түйелердің көлеңкесіне қарап, олардың сәйкестігін анықтайды.
Жазбаларды салыстырады
Ережені оқиды
Текшелерді құрау жолын табады
Бұрып қойған фигураны атайды
Кестені Толтырады
Есептеуді орындайды
Тапсырманы орындайды
Есептің жауабын айтады
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау арқылы бағалап отыру
ҚБ: «Көпіршік әдісі» Дескриптор: Дұрыс пікірді таңдап,жазады-1Б Өз бетінше жұмыс жасайды-1Б
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Дескриптор: Сағым туралы білімі бар-1Б Түйелердің көлеңкесін салыстырады-1Б
ҚБ: «Қол шапалақ»
ҚБ: «Лейс әдісі» Дескриптор: Текшенің неше текшелерден құралғанын табады-1Б Фигураның бөліктерін санауды біледі-1Б
ҚБ: «Лейс әдісі» Дескриптор: Бұрылған фигураны табады-1Б Фигуралардың айырмашылығын ажыратады-1Б
ҚБ: «Көпіршік әдісі» Дескриптор: Кесте бойынша ауызша есеп құрастырады-1Б Кестені толтырады-1Б
ҚБ: «Үш шапалақ» Дескриптор: Есептеу жолын біледі-1Б Есептеуін тексере алады-1Б
ҚБ: «Бейдж»әдісі Дескриптор: Бөлменің жалпы ауданын табады -1Б Арқалық қойылған жердің ауданын табады-1Б Пайдалы ауданды табады-1Б
ҚБ: «Бейдж»әдісі Дескриптор: Тапсырманы орындай алады-1Б Белгісізді табу тәсілдерін біледі-1Б
ҚБ: «От шашу»
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Фигуралар
Сағым туралы бейнебаян
Түйелердің суреттері
Фигуралардың жазба түрлері
Суреттер
Текшелер
Оқулық
Кесте
Фигуралар
Оқулық
Суреттер
Жылқы мен түйе суреттері
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№96 сабақ. Логикалық есептер ҚМЖ 4 сын матем
№96 сабақ. Логикалық есептер ҚМЖ 4 сын матем
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№96 сабақ. Логикалық есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік ойлауды дамытатын логикалық есептерді шығаруды үйрену |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ай құндылығы: Заң және тәртіп. Апталық дәйек сөз: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық. Психологиялық ахуалды жақсарту Өткенді пысықтау 8-тапсырма 1) В фигурасы-дөңгелек емес 2) В фигурасы- тіктөртбұрыш 3) В фигурасы-шаршы Жаңа тақырып ФС-тапсырмасы 1-тапсырма Сағым — атмосфера қабаттарының әртүрлі тығыздығының болуы салдарынан жарық сәулесінің кейбір ауа қабатынан шағылуы, оған байланысты болатын сәуленің сынуы. Жер бетінен ауаның қызған қабаты көтерілгенде бұл жиі байқалады. Жер бетіндегі бір заттан шыққан жарық сәулесі түгелімен шағылысқа ұшырауы мүмкін. Сондықтан нәрсенің кескіні ауада ілініп тұрған секілді болып көрінеді. Сағымның арқасында жайшылықта көкжиектің тасасында жатып көрінбейтін заттардың көрінуі мүмкін. Түйелердің көлеңкесіне қара. Олардың бәрі сәйкес келе ме? Ж: 3-ші көлеңке сәйкес келмейді. Жұптық жұмыс 2-тапсырма Сен фигураның жазбасына берілген тапсырмаларды орындауды білесің. Бұрышы қиып алынған текшенің жазбасын тап. Шешуі: (суреттегі үшінші жазба сәйкес келеді) Есіңде сақта!Есептеуді қажет етпейтін есептер де болады. Оларды шығару үшін сенің ойлау зеректігің қажет болады. Олар логикалық есептер деп аталады. Бұл – нағыз «ақыл-ойға арналған гимнастика». Жұппен жұмыс 3-тапсырма Досыңнан пішіннің неше текшеден құрастырылғанын айтуды сұра. Ол өзінің есептеу тәсілін түсіндірсін. Текшелерді астыңғы қатардан бастап санауға болады. Бірінші қатардың 1 жолында 3 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 6 текше бар. Екінші қатардың 1 жолында 1 текше, 2 жолында 3 текше, барлығы 4 текше бар. Үшінші қатардың 2 жолында 3 текшеден бар. Жалпы 6 + 4 + 3 = 13 текше. Топтық жұмыс 4-тапсырма Қай фигураны бұрып қойды.? Жауабы: а) 2 ә) 2 5-тапсырма
ЕБҚ тапсырма 6-тапсырма 219368:68=3226 576000/16=36000 68441/89=769 219368/68=3226 428452:94=4558 44370:58=765 59236/59=1004 446376/84=5314 645888/96=6728 ЕҚБ тапсырма 7-тапсырма а)бөлменің жалпы ауданы – 36 м2. ә)арқалық қойылған жердің ауданы -6 м2. б) пайдалы ауданы – 36 – 6 = 30 м2.
8-тапсырма Сен зерттеушісің Ойлан және жауап бер. Жауабы: жылқының үстінде бес қап, түйенің үстінде жеті қап . 1)5-1=4 7+1=8 8/4=2 есе ауыр 2) 7-1=6 5+1=6 6=6 Үйге 9-тапсырма 1)Үшбұрыш күлгін және сары дөңгелектердің арасына жасырынған 2)Сары шеңбердің радиусы-8мм Күлгін шеңбердің радиусы-10мм 3) Фигуралар: шеңбер,үшбұрыш,тіктөртбұрыш,шаршы 4)Жасыл фигуралардың арасына шеңбер және үшбұрыш желімделген
|
Шаттық шеңберін жасайды
Сағым туралы біліп алады
Оқушылар суреттегі түйелердің көлеңкесіне қарап, олардың сәйкестігін анықтайды.
Жазбаларды салыстырады
Ережені оқиды
Текшелерді құрау жолын табады
Бұрып қойған фигураны атайды
Кестені Толтырады
Есептеуді орындайды
Тапсырманы орындайды
Есептің жауабын айтады
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау арқылы бағалап отыру
ҚБ: «Көпіршік әдісі» Дескриптор: Дұрыс пікірді таңдап,жазады-1Б Өз бетінше жұмыс жасайды-1Б
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Дескриптор: Сағым туралы білімі бар-1Б Түйелердің көлеңкесін салыстырады-1Б
ҚБ: «Қол шапалақ»
ҚБ: «Лейс әдісі» Дескриптор: Текшенің неше текшелерден құралғанын табады-1Б Фигураның бөліктерін санауды біледі-1Б
ҚБ: «Лейс әдісі» Дескриптор: Бұрылған фигураны табады-1Б Фигуралардың айырмашылығын ажыратады-1Б
ҚБ: «Көпіршік әдісі» Дескриптор: Кесте бойынша ауызша есеп құрастырады-1Б Кестені толтырады-1Б
ҚБ: «Үш шапалақ» Дескриптор: Есептеу жолын біледі-1Б Есептеуін тексере алады-1Б
ҚБ: «Бейдж»әдісі Дескриптор: Бөлменің жалпы ауданын табады -1Б Арқалық қойылған жердің ауданын табады-1Б Пайдалы ауданды табады-1Б
ҚБ: «Бейдж»әдісі Дескриптор: Тапсырманы орындай алады-1Б Белгісізді табу тәсілдерін біледі-1Б
ҚБ: «От шашу»
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Фигуралар
Сағым туралы бейнебаян
Түйелердің суреттері
Фигуралардың жазба түрлері
Суреттер
Текшелер
Оқулық
Кесте
Фигуралар
Оқулық
Суреттер
Жылқы мен түйе суреттері
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















