|
Бөлім |
Есептерді шығару тәсілдері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
№98 Тура және жанама түрде тұжырымдалған есептер |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.5** Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептерді («бірнеше бірлік артық/кем», «бірнеше есе артық/ кем» қатынастарымен байланысты) бір-бірінен ажырату. 2.5.1.6. Көбейту мен бөлуге берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Бірнеше есе артық және кем» қатынастарына берілген, тура және жанама түрде тұжырымдалған есептерді салыстырады және шығарады, олардың ұқсастығы мен айырмашылығын тағайындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: ізденімпаз, жасампаз ұрпақ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
шығару, кері есептер құрастыру және шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 20 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату Сабаққа дайындығын тексеру Миға шабуыл Көбейту мен бөлуге байланысты ауызша есептеулер жүргізу Үй тапсырмасын тексеру №6 Жаңа тақырып Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау №1 Есепті шығар Ш Қамзол – ? 3 есе артық Ш.: 4 * 3 = 12 Ж.: қамзол саны 12. №2 Есепті шығар Қ Шапан-? 3 есе артық Ш.: 12 : 3 = 4 Ж.: 4 шапан тігуге тапсырыс алды. №3 Жоғарыда талданған 1- және 2 есептердің шарттарын, сұрағын, шешуін салыстырады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. М Қай суреттегі үшбұрыштар саны артық?
Математикалық сергіту №4 Есепті теңдеу құрып шығар.
х = 15:3 х = 5 5 · 3 = 15 15= 15 №5 Жазбалар бойынша есеп құрастыр
№6 Теңдеулерді шеш 5 · c = 15 х-19=27-9 у+(42-17)=34 c = 15:с х-19=18 у+25=34 c = 3 х=19+18 у=34-25 5 · 3 = 15 х=37 у+(42-17)=34 15= 15 37-19=27-9 у+(42-17)=34
|
Үй тапсырмасын тексереді
Есепті шығарады.
Есепті шығарады.
Есептерді салыстырады.
Артық үшбұрыштарды анықтайды Сөзжұмбақты шешеді.
Теңдеулерді шешеді.
Есеп құрастырады.
Теңдеулерді шешеді. |
Кері байланыс «Оқушы–оқушы».
Дескриптор: №1, 2 -Есептің шартын құрады; -Сұрағын анықтайды; - Шешуін өрнек түрінде жазады; -Өрнектің мәнін табады. Жауабын жазады.
Дескриптор: Есептерді салыстырады; Ұқсастығын анықтайды; Айырмашылығын көрсетеді.
Қб «Жарайсың!
Дескриптор: - есепке теңдеу құрады; -Теңдеудің шешімін анықтайды.
Дескриптор: Жазбалар бойынша есеп құрастырады.
Дескриптор: -бірінші теңдеудің шешімін табады; - екінші теңдеудің шешімін табады; - үшінші теңдеудің шешімін табады. |
оқулық слайд |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты қорыту |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім
Есептерді шығару
тәсілдері
Пәні:
Математика
Күні:
Педагогтің аты-жөні:
Сынып:
2
Сабақтыңтақырыбы
№98 Тура
және жанама түрде тұжырымдалған
есептер
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
2.5.1.5** Көбейту мен бөлудің белгісіз
компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, тура
және жанама сұрақтары
болатын есептерді («бірнеше бірлік артық/кем»,
«бірнеше есе артық/ кем» қатынастарымен байланысты) бір-бірінен
ажырату.
2.5.1.6. Көбейту мен бөлуге берілген есептерге
қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін
түсіндіру.
Сабақтың
мақсаты «Бірнеше есе артық және
кем» қатынастарына берілген, тура және жанама түрде тұжырымдалған
есептерді салыстырады
және шығарады,
олардың ұқсастығы мен
айырмашылығын
тағайындайды.
Құндылықтар Талап: ізденімпаз, жасампаз
ұрпақ
Сабақ
барысы шығару, кері есептер құрастыру және шығару. Сабақтың
кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың басы 5
мин Сабақтың ортасы 20
мин Ұйымдастыру
кезеңі: Психологиялық ахуал
орнату Сабаққа дайындығын
тексеру Миға
шабуыл Көбейту мен бөлуге байланысты
ауызша есептеулер жүргізу Үй тапсырмасын
тексеру
№6 Жаңа
тақырып Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
жариялау №1 Есепті
шығар Ш Қамзол
– ? 3 есе
артық
Ш.: 4 * 3 = 12 Ж.:
қамзол саны 12. №2 Есепті шығар Қ Шапан-? 3 есе
артық Ш.:
12 : 3 = 4 Ж.:
4 шапан тігуге тапсырыс алды. №3 Жоғарыда талданған 1-
және 2 есептердің шарттарын, сұрағын, шешуін салыстырады.
Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. М Қай
суреттегі үшбұрыштар саны артық? Математикалық сергіту №4 Есепті теңдеу құрып шығар. х = 15:3 х = 5 5 · 3 = 15
15= 15 №5 Жазбалар бойынша есеп
құрастыр №6 Теңдеулерді шеш 5 · c
= 15 х-19=27-9
у+(42-17)=34 c
= 15:с х-19=18
у+25=34 c
= 3 х=19+18
у=34-25 5 · 3
= 15 х=37 у+(42-17)=34 15=
15 37-19=27-9 у+(42-17)=34
Үй тапсырмасын
тексереді
Есепті шығарады.
Есепті шығарады.
Есептерді
салыстырады.
Артық үшбұрыштарды
анықтайды Сөзжұмбақты
шешеді. Теңдеулерді
шешеді.
Есеп
құрастырады.
Теңдеулерді
шешеді.
Кері байланыс «Оқушы–оқушы». Дескриптор: №1,
2
-Есептің шартын құрады;
-Сұрағын
анықтайды;
- Шешуін өрнек түрінде жазады;
-Өрнектің мәнін табады.
Жауабын жазады. Дескриптор:
Есептерді салыстырады;
Ұқсастығын анықтайды;
Айырмашылығын көрсетеді.
Қб
«Жарайсың!
Дескриптор:
-
есепке теңдеу құрады;
-Теңдеудің шешімін анықтайды.
Дескриптор:
Жазбалар
бойынша есеп құрастырады.
Дескриптор:
-бірінші теңдеудің
шешімін табады; - екінші теңдеудің шешімін
табады; - үшінші теңдеудің шешімін
табады. оқулық слайд Сабақты
қорыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
атематикалық
сергіту
х · 3 = 15













