9 саб матем.docx

Тақырып бойынша 16 материал табылды

9 саб матем.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
9 саб матем.docx
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Сандар мен цифрлар

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:

16.09.2025ж

Сынып: 1

Қатысқандар:15

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

5 саны және цифры. 5 санының құрамы / Менің оқу құралдарым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.1.3 біртаңбалы сандардың құрамын/ 20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;

1.5.2.1 цифрды саннан ажырату, көрнекі түрде бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету;

Сабақтың мақсаты

Бір таңбалы сандардың құрамын анықтайды, разрядтық қосылғыштарға жіктейді;

Цифрды саннан ажыратады, көрнекі түрде бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсетеді;

Құндылықтар

Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

«Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай)


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


6 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Санап затты, кітапты

Білім жинап аламыз.

Болашаққа білімен

Аяқты нық басамыз!


Өткен сабаққа шолу «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы жүреді.

-Өткен тақырыпқа қатысы бар карточкаларды жинап әкеліңдер.

- Бұл қай сан, ол туралы не білесіңдер?

-Ол туралы тағы не айтуға болады?

-Екінші сан туралы не айтасыңдар?

-1,2,3,4 цифрларының жазылуы қандай еді? Ауада жазып көрсетіңдер.

-Енді қарындашымыздың ішінен 4 қарындаш қолымызға алайық. Енді оған тағы 1 қарындаш қосайық.

-Қолымыздағы қарындаш нешеу болды?

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда 5 саны және цифрымен танысамыз.

- 5 цифрын түймелермен жазыңдар.

Оқу мақсаты жарияланады.


Өлең жолдарын бірге қайталапжаттап аламыз.





Сұрақтар

ға жауап береміз


Тапсырмаларды орындай

мыз








Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау


Жарайсың!

Керемет!

Жақсы!





Слайд



Кеспе қағаздар

суреттер












Сабақтың ортасы


24 мин




































(Ұ) 1- тапсырмада «Ауызша жаттығу» жүзеге асады.

1) Әр суретке сәйкес сандардың қосындысын немесе айырмасын таңда.


2+3=5 1+4=5

5-1=4 5-2=3


2) 5 санының құрамын айт. Есепте.

4 + 1 = 5 2 + 3 = 5

1 + 4 =5 3 + 2 =5

5 – 4 =1 5 – 2 = 3

5 – 1 =4 5 – 3 =2

ЕБҚ оқушыға:

2 мен 2-нің қосындысы болатын санды ата.


Сергіту сәтінде «Санау» әнін қосады.


2- тапсырма «Досыңмен жаса немесе Кардеш» әдісі


3) Балалардың қалай есептегенін айт.

2 + 3= 5 2 + 1 + 1 + 1=5

2 + 1 + 2=5 5 – 3=2

5 – 1 – 1 – 1=2 5 – 2 – 1=2

1 + 4 =5 1 + 2 + 2=4

5 – 4 =1 5 – 2 – 2=1


3 тапсырма «Көркем жазу минуты» Дәптермен жұмыс болады.

4)Өзіндік жұмыс. «Жасап көр!» әдісімен

4+1=5 5-1=4

3+2=5 5-3=2



5) Жапырақтарға 1-ден 5-ке дейінгі сандарды жаз. Достарыңмен бірге сан жазылған бір жапырақтан ал. Қатарға реті бойынша тұрыңдар.







ҚБ тапсырма:

Тапсырма орындайды















Әнге қосылады.

Тапсырма орындайды









5 цифрын дұрыс жазады, бастырып жазады, тапсырма орындай ды


Цифрды саннан ажыратады, көрнекі түрде бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығыментаяқшалармен және сан сәулесінде көрсетеді



Дескриптор:

Суретке сәйкес қосындыны/ айырманы таңдайды -жарайсың!

Суретке сәйкес қосындыны/ айырманы таңдауда көмек Суретке сәйкес қосындыны/ айырманы таңдауда қиналады-талпын!



Есептеу жолын түсіндіреді-жарайсың!


Есептеу жолын түсіндіруде көмек қажет етеді-жақсы!


Есептеу жолын түсіндіруде қиналады-талпын!







5 цифрын дұрыс жазады, бастырып жазады, тапсырма орындайды-жарайсың!


5 цифрын жазуда, тапсырма орындауда қиналады-жақсы!


5 цифрын жазуда, тапсырма орындауда қателеседі -талпын!

Математика

1-сынып 1-бөлім

22-бет












Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

6 мин

Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.

-Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады?

-Қай әрекетің өзіңе ұнамады?

-Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың?

Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын хабарлайды.

Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі