Сабақтың
тақырыбы: 9
саны.
Сабақтың
мақсаты: 9 саны туралы түсініктерін
қалыптастыру
Сабақтың
міндеттері:
Білімділік:
9 саны, оны таңбалануымен
таныстыру.
Түзете-дамытушылық:
Балалардың логикалық ойлау,есептеу
қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: Ұқыптылыққа, адамгершілікке,
тазалыққа тәрбиелеу
Сабақтың
түрі: аралас
сабақ.
Әдіс-тәсілдері:
түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту
сәті, ойын.
Көрнекі-құралдар:
суреттер, кеспе цифрлар,
үлестірме материалдар, тақта, бор.
I
апта
Сабақтың
барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Қызығушылықты
ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!
III. Жаңа
сабақ. -Балалар өтен сабақта қандай
санмен таныстық?
-Дұрыс
айтасыңдар!
-8ға дейін тура және кері
санау.
-8санының құрамын атап
шығындаршы
-Жақсы, жарайсыңдар
балалар!
Ойын: «Жоқ санды
тап»
Шарты: бір дегенде
көздерін жұмады,екі дегенде көздерін ашып, жоқ санды табады. Ойын
бірнеше рет қайталанады.
Ойын: «Көршісін
ата»
Шарты: мен сендерге допты
лақтырып,бір санды атаймын,ал сендер сол санның көршісін
айтасыңдар.
-Балалар, бүгін біз 9 санымен
танысамыз.
9 саны сандық қатарда 8
санынан кейін тұрады.
9 санымен
таныстыру
Ауада
жазу
-Балалар 9 саны қандай санға
ұқсайды біз өткен?
IY.Сергіту
сәті: Екі де үш, төрт те
бір
Бес болады мұны
біл!
Бес саусаққа
қараңдар,
Қараңдар да
қайталап,
Беске дейін
санаңдар.
II
апта
Сабақтың
барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Қызығушылықты
ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!
Психологиялық
дайындық. Сабаққа жұмылдыру,жағымды
көңіл күй туғызу,топқа бөлу Математика керек әр
күнге,
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз – Балалар,
жылдам және дұрыс санайтын боламыз. (0-8дейінгі сандарды тура,кері
санау.) Өте жақсы! (күннің шуағынды сандар бейнеленген сол сандар
бойынша топқа бөлінейік) Топқа бөлу: 1,2,3,4,5,6,7,8 сандары арқылы
І топ 1,2Жолақшалармен жұмыс
жасау.
Жоғары жаққа 8 үй, төменгі
жаққа 8саңырауқұлақ қоямыз. 8 үйге 1 үй қосамыз,сонда неше үй
пайда болды?
Есептер құрастыру. (тақтада
суреттер ілулі тұрады)
Ойын: «Адасқан
сан»
Шарты: 9 бала шығады, әр
балада бір –бір саннан, музыка қосылған кезде балалар билеп жүреді,
музыка тоқтаған кезде балалар рет-ретімен тұра қалу
керек. -Балалар сендер санамақ
білесіңдер ме?
Жақсы жарайсыңдар
балалар! Енді балалар алдарында
ермексаз жатыр, содан 9 саның жасаймыз. Енді 9 санының
құрамын табайық
IY.Сергіту
сәті: Екі де үш, төрт те
бір
Бес болады мұны
біл!
Бес саусаққа
қараңдар,
Қараңдар да
қайталап,
Беске дейін
санаңдар.
III
апта
Сабақтың
барысы: I. Ұйымдастыру
кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Қызығушылықты
ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!
«Поезд» құрастыру
ойыны. Шарты: Вагондарға сандар жазылады.
Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+1, 2+1,
3+1
-«3» санын (саусақпен
көрсету)
-«5» санын (саусақпен
көрсету)
-«2» санын (саусақпен
көрсету)
Тақтадағы
сандар қатарынан 9-ды көрсету. 9-санының шығу жолдарын
көрсету.)
-
Ω Ω Ω Ω Ω
Ω Ω Ω + Ω Міне,8 қуыршаққа 1 қуыршақты қосып едік 9 саны
шықты.
Балалар, 9
цифры осылай жазылады.(Санның жазылуын
көрсету).
9 саны
былай дейді.
Бас
көлемім орасан,
Көтере
алмай бас идім.
Басым
төмен қараса,
Дәл үш
жасқа кемимін. Бұл қандай сан; 9 және 6
6 саны
етпетінен құласа 9 санына ұқсайды екен.
IY
апта
Сабақтың барысы: I.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер
арқылы).
Психологиялық
дайындық.
«Күлімде ,күн,
күлімде!
Күлсін барлық бала
шат!
Берекелі
бүгіндей
Бейбіт болсын
болашақ!»
IY.Сергіту
сәті: Секіреміз
топ-топ,
Шапалақтап
көп-көп,
Иілеміз оңға қарай бір, екі,
үш.
Иілеміз солға қарай бір, екі,
үш.
«Не жоқ?»
ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған суреттерді есте
сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір
суретті алып қояды. Жоғалған суретті табу
керек.
VI.
Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты
қорытындылау.
VII.
Бағалау. Балаларды жеке-жеке
мадақтау.
Күтілетін
нәтиже: 9санын сандар арасынан
тани білу.
9 санын құрамын атап, танып,
оны жаза білуге
қызығушылықтары болу. Дәптерге дұрыс, таза жаза
білу қолынан
келу