Сабақ
тақырыбы
|
9 саны және
цифры
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
|
1.1.1.1 натурал
сандардың және нөл санының құрылуын түсіну; 10 көлеміндегі сандарды
тура және кері санау; олардың натурал сандар қатарындағы орнын
анықтау
1.1.1.2 бір таңбалы
сандарды оқу, жазу және
салыстыру
1.1.1.3 бір таңбалы сандардың
құрамын анықтау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушы:
10 көлеміндегі сандарды тура және кері ретпен
санайды, натурал сандар қатарындағы 9 санының орнын
табады
|
|
Оқушының
көпшілігі:
9 санының құрамын
анықтайды.
|
|
Оқушылардың
кейбірі:
Санды өрнекке кері амал
қолданып, өрнектер құрастырады, мәнін
шығарады.
|
Ойлау
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану,бағалау
|
Бағалау
критерийлері
|
-
10 көлеміндегі
сандарды тура және кері санап, натурал сандар қатарындағы орнын
анықтау
-
Бір таңбалы сандарды
9 санымен салыстыру
-
Бір таңбалы
сандардың құрамын анықтау
-
Цифр мен санды
бір-бірінен ажыратып,жазу
-
Кері амалдар арқылы өрнектер
құрастыру
|
Тілдік
мақсат
(тілдік емес
пәнге)
|
Сандарды оқу, жазу және
салыстыру барысында «сан», «цифр», «теңдік», «қосу», «азайту»
сияқты математикалық терминологияны; амалдардың атауын, «=»,
«>», « »белгілерін,
қарапайым математикалық өрнектерді қолдану; өз ойын және ұсынылатын
амал әдістерін айту, сөйлеу барысында реттік сан есімдерді
пайдалану, сұрақтар қою.
|
Пәндік лексика және
терминдер
|
Тоғыз
–девять-nine
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
|
-
9 саны қай саннан
кейін орналасқан?
-
Оның алдында қандай
сандар бар?
-
Қандай сандар 9-дан
кіші?
-
9 санын қалай алуға
болады?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушылардың жауапкершілік,
еңбек пен шығармашылық ,сын тұрғысынан ойлау руғани құндылықтарды
дарыту.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Жаратылыстану
4.2.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Электронды оқулық,
интербелсенді тақта
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар күнделікті өмірде немесе балалар
бақшасында сандар ретімен санауды үйрену тәжірибесіне
сүйенеді
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Дерексөздер/
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
8
минут
|
Шаттық
шеңбер
«Гүлмен
тілек» (сергіту және топқа
біріктіру)
Қолданылуы: Оқушылар арнайы дайындалып
келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді
және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа
біріктіріледі.
«Ашық микрофон»
әдісі Саймон Браунхилл
бойынша
Шарты: Оқушылар қолдарына микрофон
ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап
береді.
ҚБ
«Отшашу»
|
Арнайы жасалған
гүлдер
микрафон
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
|
1-тапсырма (ҰЖ)
«Қар кесегі» әдісі
Оқушылардың айтылым,
тыңдалым дағдылары қалыптасады. Ынтымақтастық қарым-қатынас
түзеді.
10 көлеміндегі
натурал сандарды тура және кері санату. Тоғыз саны сандық сәуледе
сегіз санынан кейін тұратынын
анықтату
Тілдік
құзыреттілігін арттыру
Тоғыз
–девять-nine
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
10 көлеміндегі
сандарды тура және кері санап, натурал сандар қатарындағы орнын
анықтау
|
-10 көлеміндегі
сандарды тура санайды
-10 көлеміндегі
сандарды кері санайды
-9 санының орнын
анықтайды
|
ҚБ
«Басбармақ»
2-тапсырма «Ыстық орындық »
әдісі арқылы жұлдыздарда жазылған
сандарды атап, әр санды 9 санымен
салыстыру.
1 7 4 5 2 6 3 9
8
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
Бір таңбалы сандарды
9 санымен салыстыру
|
-жазылған сандарды
атайды
-әр санды 9 санымен
салыстырады.
|
ҚБ
Көңіл күй
смайликтері арқылы кері байланыс
жасайды
3-тапсырма (ТЖ)
«Кім жылдам?» ойыны
9 санын қалай
алуға болады?
Түсіп қалған
сандарды ата. Екі топқа зымыранның суретіндегі сандар арқылы 9
санының құрамын анықтауға ттапсырма беріледі. Осы тапсырманы
қорытындылау мақсатында 9 саннының құрамын атап
шығу
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
Бір таңбалы сандардың құрамын
анықтау
|
-Бір таңбалы
сандардың құрамын анықтайды
|
ҚБ «Бағдаршам»
Ширату
жаттығулары
Ұшаққа
ұқсап-ақ
Ұшайықшы
бәріміз
Оңға қарай бір
ұшып
Солға қарай бір
ұшып
Шарлайықшы жер
шарын
1.2.3 ұшақ
ұш
3-тапсырма
Дәптермен жұмыс.(жазылым дағдысы қалыптасады) (Жеке
жұмыс)
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
Цифр мен санды бір-бірінен
ажыратып,жазу
|
-9 цифрын
жазады
|
КБ
«Отшашу»
4-тапсырма ҰЖ,
Ж «Жалғасын тап»
әдісі
Мысалдарды шеш:
Бүкіл сыныптағы оқушылармен бірінші баған бойынша сұрақтар қойып,
әңгіме жүргізу. Содан кейін оқушыларға тапсырманы өз бетінше
орындауды ұсынамын.
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
Кері амалдар арқылы өрнектер
құрастыру
|
- өрнектердің мәнін
табады
-кері амал арқылы өрнектер
құрастырады
|
КБ
«Отшашу»
|
Ақ қағаздан жасалған
қар кесегі
Сандық
сәуле
А4 қағазға жазылған
сандар, маркер
Оқулық 30
бет
Смайликтер
Оқулық
30-бет
Жұмыс дәптері
30-бет
Жұмыс дәптері 30
бет
|
С абақтың
соңы
|
|
|