|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
09.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету; 9.1.4.2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдау. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіру.
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1.Шығармашылық дағдыларды дамуға арналған «Генерал» сергіту сәті Қол белгілері: оқушылар сол қолдарымен «класс» белгісін, оң қолдарымен «құрмет береді». Нұсқау бойынша оқушылар шапалақ арқылы қолдарының жағдайын ауыстырады.
2 Сабақ барысындағы мақсаттар мен іс-әрекеттерді айқындау. 3.Сынып ішінде талқылау.
Қазіргі кезде бұл киім түрі қалай қолданылады? |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар |
||
|
Ортасы |
Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Оқу дағдыларының деңгейі: қолдану «Галереяны шарлау» әдісі Критерий: пайда туралы түсінік қалыптасады,тауар өткізу нарығын талдай алады. Мақсаты: талқыланған мәселені дайындалған постер бойынша,өз жұмысын ұсыну,идеяларын қорғау ерекше идеялар ұсыну. 1 топ тапсырмасы Жасалған бұйымның,жиһаздың өзіндік құнын есептеп шығар. 2-топ Тауарды өткізу нарығын зерттеңдер. 3-топ Интерьер заттардың, жиһаздың шығынын және пайдасын есептеп шығару. Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге түсіреді.
Дискиптор:
Танымдық даму: Оқушылар сәулет өнерінің тарихы, стильдері, және үздік туындылары туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор -Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдайды. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіреді. Тауар өткізу, нарықтық қатынастар туралы түсінігін жетілдіреді. |
1 қосымша Электронды презентация Слайд 2 Флипчарт, фломастерлер, маркерлер Қағаз, түрлі түсті қарындаштар, фломастерлер , және т.б. |
||
|
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
22.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету; 9.1.4.2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдау. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіру.
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1.Шығармашылық дағдыларды дамуға арналған «Генерал» сергіту сәті Қол белгілері: оқушылар сол қолдарымен «класс» белгісін, оң қолдарымен «құрмет береді». Нұсқау бойынша оқушылар шапалақ арқылы қолдарының жағдайын ауыстырады.
2 Сабақ барысындағы мақсаттар мен іс-әрекеттерді айқындау. 3.Сынып ішінде талқылау.
Қазіргі кезде бұл киім түрі қалай қолданылады? |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар |
||
|
Ортасы |
Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Кітаппен жұмыс жасау Кітапта берілген тапсырмалармен жұмыс жасау Дизаин фото суретіне сипаттама
Дискиптор:
Эстетикалық талғам: Эстетикалық құндылықтарды түсіну мен қабылдау арқылы жастардың көркемдік талғамы қалыптасады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор -Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдайды. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіреді. Тауар өткізу, нарықтық қатынастар туралы түсінігін жетілдіреді. |
1 қосымша Электронды презентация Слайд 2 Флипчарт, фломастерлер, маркерлер Қағаз, түрлі түсті қарындаштар, фломастерлер , және т.б. |
||
|
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
23.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Белгілі бір интерьерге арналған заттарды дайындау (мысалы: көрме залына арналған модульді жиһаз, трансформацияланатын балаларға арналған жиһаз, сәнді шамшырақ) Идеяны дамыту және талқылау. Материалдарды таңдау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.1.6.1 жобаланатын нысанның техникалық, эксплатуациялық және экологиялық сипаттамаларын ескере отырып, өз бетінше конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды, өңдеу тәсілдерін негіздеп, анықтау және таңдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жобаланатын нысанның техникалық,экологиялық ерекшелігін, не үшін қолданылатын ескеріп , өңдеу тәсілдерін,табиғи және жасанды материалдарды өз бетінше анықтап,таңдай білу. -Күрделі нысандар,бейнелер мен формалардың дизайнын дайындауға қатысты білімдерін жинақтау; |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
Технологиялық инновациялар: Заманауи сәулетте жаңа технологиялар мен материалдарды пайдалану архитектураның тиімділігін арттырады. Мысалы, энергияны үнемдейтін құрылыс шешімдері. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1.Сабақта коллаборативті орта қалыптастыру Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ міндеттерін және бағалау шарттарын аңықтау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер 2 қосымша. |
||
|
Ортасы |
Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі Жаңа білім. Білу және түсіну Оқушыларға жаңа тақырып бойынша қысқаша түсінік беру.Қауіпсіздік ережелерін еске салу. Презентация. «Жиһаз өндірісі» Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Қолдану . Постер жасату. Жалпыға арналған тапсырма. Оқушылар жаңа тақырыпқа сай оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге түсіреді.Топ болып қорғайды. Д 1.Тақырыптың негізгі ақпараттарымен танысады. 2. Тақырыпқа байланысты жүйелі сұрақтар құрастырады. 3.Қажетті ақпараттармен бөліседі. Қалыптастырушы бағалау. «Ой қоржын» әдісі.Оқушылар жаңа тақырып бойынша өз пікірлерін параққа жазып,қоржынға салады.Мұғалім таңдап алып,оқиды.Сынып болып талқылайды.
Практикалық жұмыс: Тапсырма: Көрме залына арналған креслоның жобасын дайындау. Дескриптор: -Бұйымның түрін,құрылымын ойластырады; -Құрылымның негізгі бөлшектерін нақтылайды; -Бұйымның бөлшектерінің нобайын салады. Шығармашылық қабілеттер: Дизайн және сәулет процесінде шығармашылық шешімдерді әзірлеу арқылы оқушылардың креативтілігі артады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор - Жобаланатын нысанның техникалық,экологиялық ерекшелігін, не үшін қолданылатын ескеріп , өңдеу тәсілдерін,табиғи және жасанды материалдарды өз бетінше анықтап,таңдай біледі. -Күрделі нысандар,бейнелер мен формалардың дизайнын дайындауға қатысты білімдерін жинақтайды; |
Электронды презентация 2 слайд Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады, постер арқылы алған білімдерін постерға түсіріп, қорғап береді. Оқулық, суреттер, әртүрлі заттар, тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау «Бағдаршам» әдісін қолдану |
|
Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: : М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
30.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық құжаттама. Техникалық спецификация |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ағаш өңдейтін токарь
станогының құрылысы жұмысымен таныстыру. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан).
Мұғалім сынып тақтасына оқушылардың карточкадан құраған сөздеріненсабақ тақырыбын бекітеді. Оқушылар тақырып жанына жазылған сабақ мақсатын қарастырады және оның мәнін түсіндіреді. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
https://www.youtube.com/watch?v=j63jYKS9vJY Power Point презентациясы Слайд |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі Жаңа ақпаратпен таныстырамын Бұйымның құрылымы туралы ақпарат қамтылған графикалық және мәтіндік құжат екенін түсіндіру Практикалық тапсырма
5.Жұмыстың тұсау кесері және талдау. Оқушылар нобайды бүкіл сыныпқа ұсынады. 6.Бағалау Қалған оқушылар атқарылған жұмысқа баға беріп, түсініктеме береді. Эскизді талдау шығармашылық өнімді одан әрі жетілдіруге бағытталған. Экологиялық сана: Экологиялық архитектураның принциптерін меңгеру арқылы оқушылардың экологиялық жауапкершілігі артады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
|
Ағаш өңдейтін токарь станогының құрылысы
жұмысымен таныстырады. Станоктың бөлшектері мен сызбаларын оқып үйренеді, оқушылардың іскерлігін, жұмыс ұйымдастыру дағдысын қалыптастырады. |
Электронды презентация 2слайд
|
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
05.03.2025 |
|||||
|
Сынып:9 «А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымды әзірлеу. Әрлеу |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану; 9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану; 9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау; Оқушылардың көпшілігі істей алады: Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану; Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: Күрделі бұйымдарды өз шығармашылық идеясымен жасау; |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Сабаққа қойылған мақсаттармен және тапсырмалармен оқушыларды таныстыру Болашақ жобамен таныстыру Жоба мақсаттары |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Миға шабуыл. Ойлау дағдысы: білу,түсіну; Мақсаты: Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, мақсатты айқындайды. 1-тапсырма. Слайд арқылы болашақ бұйымның сұлбалары мен нобайлары ұсынылады. «Ойлан, топтас» әдісі. Топтық жұмыс. Мақсаты: Бұйымның бөліктері қандай материалдан жасалатыны жөнінде өз ойларын білдіріп, топта талқылау; Бағалау критерийі: Бұйым жасауға қажетті материалдарды, құралдарды және орындау тәсілдерін анықтайды. Дескриптерлер: 1.Нобайды меңзерлер мен жазбалар арқылы қажетті ақпаратты көрсетеді. 2. Бұйымды жасауға қандай құрал-аспаптар қажеттілігін анықтайды. ҚБ: «Бағдаршам» Ширату жаттығуы «Түртіп алу» әдісі Мақсаты: Жиһаз заттарын жасау кезінде осы кестені ескеру;
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. Ойлау дағдысы: білу,түсіну; «Түсініктемелермен жұмыс»әдісі
Мақсаты: Бұйымның графикалық құжатымен танысу және бұйым құралын таңдау; Бағалау критерийі: Өз идеяларын жүзеге асыруда түрлі тәсілдермен бұйым құралдарын таңдайды. Дескриптор: 1.Жиналмалы орындық пен оның өлщемдері берілген жекелеген бөлшектер сызбасына назар аударады. ҚБ: «Бас бармақ» 3- тапсырма. Ойлау дағдысы: Қолдану «Көрсет және әңгімеле» әдісі Мақсаты: Бұйымды жасау Бағалау критерийі: Жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтап, материалдар мен құралдарды қолдану және бұйымды жасау. Дескриптор: 1. Қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, жинамалы орындықты жасайды. ҚБ: өзара бағалау. Саралау: диалог және қолдау көрсету. (С) Тапсырма: Оқушылар бұйымды көркемдеу. Ойлау дағдысы: Қолдану Дескриптор: Бұйымды көркем безендіреді және әрлейді. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бір- бірін бағалайды. Тапсырма 2 Ойлау дағдысы: Қолдану Мақсаты: Өз бетінше этникалық стильде және ұлттық стильде бұйымды безендіру. Дескриптор: 1.Бұйымды этникалық стильде безендіреді. 2. Бұйымды ұлттық стильде безендіреді. ҚБ: Ауызша мадақтау «Өте жақсы», «Керемет»
Оқушылар машина және қол тігіс түрлерін орындайды
5. Жұмыстың таныстырылымы және талдауы Оқушылар өз жұмыстарын сыныпқа таныстырады. 6. Бағалау Критерии бойынша бірін-бірі бағалау Танымдық даму: Оқушылар сәулет өнерінің тарихы, стильдері, және үздік туындылары туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор: Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау; Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану; Күрделі бұйымдарды өз шығармашылық идеясымен жасау; |
Электронды презентация Ақпараттық ресурстар Табиғи материалдардан жасалған бұйымдар:
https://www.svoimi-rukamy.com/Sdelay/podelki-prirodnih-materialov |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 сабақ 7-8-9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымды әзірлеу. Әрлеу |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану; 9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану; 9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау 9.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану; 9.2.6.2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау; Оқушылардың көпшілігі істей алады: Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану;
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 8 мин. |
Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
15 мин
15 мин |
Миға шабуыл. Ойлау дағдысы: білу,түсіну; Мақсаты: Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, мақсатты айқындайды. 1-тапсырма. Слайд арқылы болашақ бұйымның сұлбалары мен нобайлары ұсынылады. «Ойлан, топтас» әдісі. Топтық жұмыс. Мақсаты: Бұйымның бөліктері қандай материалдан жасалатыны жөнінде өз ойларын білдіріп, топта талқылау; Бағалау критерийі: Бұйым жасауға қажетті материалдарды, құралдарды және орындау тәсілдерін анықтайды. Дескриптерлер: 1.Нобайды меңзерлер мен жазбалар арқылы қажетті ақпаратты көрсетеді. 2. Бұйымды жасауға қандай құрал-аспаптар қажеттілігін анықтайды. ҚБ: «Бағдаршам» Ширату жаттығуы «Түртіп алу» әдісі Мақсаты: Жиһаз заттарын жасау кезінде осы кестені ескеру; Топта жұмыс
Бұл бұйым жасалынатын матаға тікелей байланысты. Матаны екі рет қайырып тігуге болады немесе шеттерін жай ғана торлағышпен өңдеуге болады. Бұны міндетті түрде орындау керек, себебі мата кию барысында тозып кетпейді. Қылта жиегіне атлас таспа тігіліуі мүмкін, ол моделге байланысты. Оқушылар өз бейнелерін (образ) толықтыратын сәнді элементтер жасауға кіріседі. Болуы мүмкін: Бұл сабақта оқушылар бұйымдарды әрлеуге арналған керекті элементтерді дайындайды.
Тапсырма 2 Ойлау дағдысы: Қолдану Мақсаты: Өз бетінше этникалық стильде және ұлттық стильде бұйымды безендіру. Дескриптор: 1.Бұйымды этникалық стильде безендіреді. 2. Бұйымды ұлттық стильде безендіреді. 5. Жұмыстың таныстырылымы және талдауы Оқушылар өз жұмыстарын сыныпқа таныстырады. Кәсіби бағдар: Сәулет және дизайн саласындағы мамандықтарға қызығушылықтары артып, болашақта кәсіби бағдар алулары мүмкін. |
|
Дискриптор
Дербестік пен сенімділікті көрсете және заманауи материалдарды, конструкцияларды, түрлі техникаларды қолдана отырып қиын әрі бірегей бұйымдар жасайы. |
Электронды презентация 3слайд Пішім сызбасы Иықты бұйым құрылымы: https://www.youtube .com/watch?v=lgqSBDll9Y Матамен жұмысқа арналған бор, арнайы маркер немесеқарындаш. Үтік, үтіктеу тақтасы Қажеттілігіне қарай –матадағы пішім жайылмасы кезеңдері бойынша бейнеленген көрнекі суреттер. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды: Не жақсы шықты? Нені түрлендіру қажет? Оқушылар бір біріне комментарийлерін білдіреді. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 сабақ 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жұмысты қорғау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
өзінің шығармашылық идеясына бағалау критерийлері бойынша талдау жасайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. (Ұ) Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері менмақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді. |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулық, құрал-жабдықтар |
||
|
6-20 мин Ортасы 21-30 мин
30-40 мин |
Оқушылар жұмысты орындау үшін өткен сабақтағы құрамда командаға немесе топқа бірігуі қажет. Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар сыни ойлауын дамытуға арналған тапсырманы орындайды. Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі Берілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін сыныптан өз еркімен бір оқушы Көрме дегенімізге жалпы сипаттама Онлаин көрме ұйымдастырудың қандай жолдары бар ?
Қоғамдық сананың өзгеруі: Заманауи сәулет өнерінің маңызы мен әсерін түсіну арқылы қоғамдағы сәулет өнеріне деген көзқарас оң нәтижеге ие болады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Оқушылар өздерінің жобалық жұмыстарының презентациясын жасайды; Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор өздерінің жобалық жұмыстарын көрсету тәсілдерін талдайды; өзінің шығармашылық идеясына бағалау критерийлері бойынша талдау жасайды. |
Электронды презентация 2слайд Электронды презентация 3слайд |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Көрме шолу; - орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сын 3 тоқсан ұлдар.
9 сын 3 тоқсан ұлдар.
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
09.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету; 9.1.4.2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдау. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіру.
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1.Шығармашылық дағдыларды дамуға арналған «Генерал» сергіту сәті Қол белгілері: оқушылар сол қолдарымен «класс» белгісін, оң қолдарымен «құрмет береді». Нұсқау бойынша оқушылар шапалақ арқылы қолдарының жағдайын ауыстырады.
2 Сабақ барысындағы мақсаттар мен іс-әрекеттерді айқындау. 3.Сынып ішінде талқылау.
Қазіргі кезде бұл киім түрі қалай қолданылады? |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар |
||
|
Ортасы |
Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Оқу дағдыларының деңгейі: қолдану «Галереяны шарлау» әдісі Критерий: пайда туралы түсінік қалыптасады,тауар өткізу нарығын талдай алады. Мақсаты: талқыланған мәселені дайындалған постер бойынша,өз жұмысын ұсыну,идеяларын қорғау ерекше идеялар ұсыну. 1 топ тапсырмасы Жасалған бұйымның,жиһаздың өзіндік құнын есептеп шығар. 2-топ Тауарды өткізу нарығын зерттеңдер. 3-топ Интерьер заттардың, жиһаздың шығынын және пайдасын есептеп шығару. Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге түсіреді.
Дискиптор:
Танымдық даму: Оқушылар сәулет өнерінің тарихы, стильдері, және үздік туындылары туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор -Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдайды. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіреді. Тауар өткізу, нарықтық қатынастар туралы түсінігін жетілдіреді. |
1 қосымша Электронды презентация Слайд 2 Флипчарт, фломастерлер, маркерлер Қағаз, түрлі түсті қарындаштар, фломастерлер , және т.б. |
||
|
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
22.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету; 9.1.4.2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдау. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіру.
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1.Шығармашылық дағдыларды дамуға арналған «Генерал» сергіту сәті Қол белгілері: оқушылар сол қолдарымен «класс» белгісін, оң қолдарымен «құрмет береді». Нұсқау бойынша оқушылар шапалақ арқылы қолдарының жағдайын ауыстырады.
2 Сабақ барысындағы мақсаттар мен іс-әрекеттерді айқындау. 3.Сынып ішінде талқылау.
Қазіргі кезде бұл киім түрі қалай қолданылады? |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар |
||
|
Ортасы |
Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Кітаппен жұмыс жасау Кітапта берілген тапсырмалармен жұмыс жасау Дизаин фото суретіне сипаттама
Дискиптор:
Эстетикалық талғам: Эстетикалық құндылықтарды түсіну мен қабылдау арқылы жастардың көркемдік талғамы қалыптасады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор -Пайда туралы түсінік қалыптастыруда тауарларды өткізу нарығын талдайды. Жиhаз өндірісі және интерьер туралы білімін жетілдіреді. Тауар өткізу, нарықтық қатынастар туралы түсінігін жетілдіреді. |
1 қосымша Электронды презентация Слайд 2 Флипчарт, фломастерлер, маркерлер Қағаз, түрлі түсті қарындаштар, фломастерлер , және т.б. |
||
|
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
23.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Белгілі бір интерьерге арналған заттарды дайындау (мысалы: көрме залына арналған модульді жиһаз, трансформацияланатын балаларға арналған жиһаз, сәнді шамшырақ) Идеяны дамыту және талқылау. Материалдарды таңдау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.1.6.1 жобаланатын нысанның техникалық, эксплатуациялық және экологиялық сипаттамаларын ескере отырып, өз бетінше конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды, өңдеу тәсілдерін негіздеп, анықтау және таңдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жобаланатын нысанның техникалық,экологиялық ерекшелігін, не үшін қолданылатын ескеріп , өңдеу тәсілдерін,табиғи және жасанды материалдарды өз бетінше анықтап,таңдай білу. -Күрделі нысандар,бейнелер мен формалардың дизайнын дайындауға қатысты білімдерін жинақтау; |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
Технологиялық инновациялар: Заманауи сәулетте жаңа технологиялар мен материалдарды пайдалану архитектураның тиімділігін арттырады. Мысалы, энергияны үнемдейтін құрылыс шешімдері. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
1.Сабақта коллаборативті орта қалыптастыру Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ міндеттерін және бағалау шарттарын аңықтау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер 2 қосымша. |
||
|
Ортасы |
Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі Жаңа білім. Білу және түсіну Оқушыларға жаңа тақырып бойынша қысқаша түсінік беру.Қауіпсіздік ережелерін еске салу. Презентация. «Жиһаз өндірісі» Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Қолдану . Постер жасату. Жалпыға арналған тапсырма. Оқушылар жаңа тақырыпқа сай оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге түсіреді.Топ болып қорғайды. Д 1.Тақырыптың негізгі ақпараттарымен танысады. 2. Тақырыпқа байланысты жүйелі сұрақтар құрастырады. 3.Қажетті ақпараттармен бөліседі. Қалыптастырушы бағалау. «Ой қоржын» әдісі.Оқушылар жаңа тақырып бойынша өз пікірлерін параққа жазып,қоржынға салады.Мұғалім таңдап алып,оқиды.Сынып болып талқылайды.
Практикалық жұмыс: Тапсырма: Көрме залына арналған креслоның жобасын дайындау. Дескриптор: -Бұйымның түрін,құрылымын ойластырады; -Құрылымның негізгі бөлшектерін нақтылайды; -Бұйымның бөлшектерінің нобайын салады. Шығармашылық қабілеттер: Дизайн және сәулет процесінде шығармашылық шешімдерді әзірлеу арқылы оқушылардың креативтілігі артады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор - Жобаланатын нысанның техникалық,экологиялық ерекшелігін, не үшін қолданылатын ескеріп , өңдеу тәсілдерін,табиғи және жасанды материалдарды өз бетінше анықтап,таңдай біледі. -Күрделі нысандар,бейнелер мен формалардың дизайнын дайындауға қатысты білімдерін жинақтайды; |
Электронды презентация 2 слайд Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады, постер арқылы алған білімдерін постерға түсіріп, қорғап береді. Оқулық, суреттер, әртүрлі заттар, тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау «Бағдаршам» әдісін қолдану |
|
Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: : М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
30.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 9«А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Графикалық құжаттама. Техникалық спецификация |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ағаш өңдейтін токарь
станогының құрылысы жұмысымен таныстыру. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан).
Мұғалім сынып тақтасына оқушылардың карточкадан құраған сөздеріненсабақ тақырыбын бекітеді. Оқушылар тақырып жанына жазылған сабақ мақсатын қарастырады және оның мәнін түсіндіреді. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
https://www.youtube.com/watch?v=j63jYKS9vJY Power Point презентациясы Слайд |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Жаңа материалды зерттеу. Видеосабақ көрсетіледі Жаңа ақпаратпен таныстырамын Бұйымның құрылымы туралы ақпарат қамтылған графикалық және мәтіндік құжат екенін түсіндіру Практикалық тапсырма
5.Жұмыстың тұсау кесері және талдау. Оқушылар нобайды бүкіл сыныпқа ұсынады. 6.Бағалау Қалған оқушылар атқарылған жұмысқа баға беріп, түсініктеме береді. Эскизді талдау шығармашылық өнімді одан әрі жетілдіруге бағытталған. Экологиялық сана: Экологиялық архитектураның принциптерін меңгеру арқылы оқушылардың экологиялық жауапкершілігі артады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
|
Ағаш өңдейтін токарь станогының құрылысы
жұмысымен таныстырады. Станоктың бөлшектері мен сызбаларын оқып үйренеді, оқушылардың іскерлігін, жұмыс ұйымдастыру дағдысын қалыптастырады. |
Электронды презентация 2слайд
|
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
Ержігіт Бағдат Ерғалиұлы |
|||||
|
Күні: . |
05.03.2025 |
|||||
|
Сынып:9 «А-Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымды әзірлеу. Әрлеу |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану; 9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану; 9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау; Оқушылардың көпшілігі істей алады: Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану; Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: Күрделі бұйымдарды өз шығармашылық идеясымен жасау; |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Сабаққа қойылған мақсаттармен және тапсырмалармен оқушыларды таныстыру Болашақ жобамен таныстыру Жоба мақсаттары |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Миға шабуыл. Ойлау дағдысы: білу,түсіну; Мақсаты: Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, мақсатты айқындайды. 1-тапсырма. Слайд арқылы болашақ бұйымның сұлбалары мен нобайлары ұсынылады. «Ойлан, топтас» әдісі. Топтық жұмыс. Мақсаты: Бұйымның бөліктері қандай материалдан жасалатыны жөнінде өз ойларын білдіріп, топта талқылау; Бағалау критерийі: Бұйым жасауға қажетті материалдарды, құралдарды және орындау тәсілдерін анықтайды. Дескриптерлер: 1.Нобайды меңзерлер мен жазбалар арқылы қажетті ақпаратты көрсетеді. 2. Бұйымды жасауға қандай құрал-аспаптар қажеттілігін анықтайды. ҚБ: «Бағдаршам» Ширату жаттығуы «Түртіп алу» әдісі Мақсаты: Жиһаз заттарын жасау кезінде осы кестені ескеру;
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. Ойлау дағдысы: білу,түсіну; «Түсініктемелермен жұмыс»әдісі
Мақсаты: Бұйымның графикалық құжатымен танысу және бұйым құралын таңдау; Бағалау критерийі: Өз идеяларын жүзеге асыруда түрлі тәсілдермен бұйым құралдарын таңдайды. Дескриптор: 1.Жиналмалы орындық пен оның өлщемдері берілген жекелеген бөлшектер сызбасына назар аударады. ҚБ: «Бас бармақ» 3- тапсырма. Ойлау дағдысы: Қолдану «Көрсет және әңгімеле» әдісі Мақсаты: Бұйымды жасау Бағалау критерийі: Жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтап, материалдар мен құралдарды қолдану және бұйымды жасау. Дескриптор: 1. Қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, жинамалы орындықты жасайды. ҚБ: өзара бағалау. Саралау: диалог және қолдау көрсету. (С) Тапсырма: Оқушылар бұйымды көркемдеу. Ойлау дағдысы: Қолдану Дескриптор: Бұйымды көркем безендіреді және әрлейді. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бір- бірін бағалайды. Тапсырма 2 Ойлау дағдысы: Қолдану Мақсаты: Өз бетінше этникалық стильде және ұлттық стильде бұйымды безендіру. Дескриптор: 1.Бұйымды этникалық стильде безендіреді. 2. Бұйымды ұлттық стильде безендіреді. ҚБ: Ауызша мадақтау «Өте жақсы», «Керемет»
Оқушылар машина және қол тігіс түрлерін орындайды
5. Жұмыстың таныстырылымы және талдауы Оқушылар өз жұмыстарын сыныпқа таныстырады. 6. Бағалау Критерии бойынша бірін-бірі бағалау Танымдық даму: Оқушылар сәулет өнерінің тарихы, стильдері, және үздік туындылары туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор: Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау; Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану; Күрделі бұйымдарды өз шығармашылық идеясымен жасау; |
Электронды презентация Ақпараттық ресурстар Табиғи материалдардан жасалған бұйымдар:
https://www.svoimi-rukamy.com/Sdelay/podelki-prirodnih-materialov |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 сабақ 7-8-9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымды әзірлеу. Әрлеу |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану; 9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану; 9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау 9.2.6.1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану; 9.2.6.2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау; Оқушылардың көпшілігі істей алады: Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану;
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 8 мин. |
Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
15 мин
15 мин |
Миға шабуыл. Ойлау дағдысы: білу,түсіну; Мақсаты: Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, мақсатты айқындайды. 1-тапсырма. Слайд арқылы болашақ бұйымның сұлбалары мен нобайлары ұсынылады. «Ойлан, топтас» әдісі. Топтық жұмыс. Мақсаты: Бұйымның бөліктері қандай материалдан жасалатыны жөнінде өз ойларын білдіріп, топта талқылау; Бағалау критерийі: Бұйым жасауға қажетті материалдарды, құралдарды және орындау тәсілдерін анықтайды. Дескриптерлер: 1.Нобайды меңзерлер мен жазбалар арқылы қажетті ақпаратты көрсетеді. 2. Бұйымды жасауға қандай құрал-аспаптар қажеттілігін анықтайды. ҚБ: «Бағдаршам» Ширату жаттығуы «Түртіп алу» әдісі Мақсаты: Жиһаз заттарын жасау кезінде осы кестені ескеру; Топта жұмыс
Бұл бұйым жасалынатын матаға тікелей байланысты. Матаны екі рет қайырып тігуге болады немесе шеттерін жай ғана торлағышпен өңдеуге болады. Бұны міндетті түрде орындау керек, себебі мата кию барысында тозып кетпейді. Қылта жиегіне атлас таспа тігіліуі мүмкін, ол моделге байланысты. Оқушылар өз бейнелерін (образ) толықтыратын сәнді элементтер жасауға кіріседі. Болуы мүмкін: Бұл сабақта оқушылар бұйымдарды әрлеуге арналған керекті элементтерді дайындайды.
Тапсырма 2 Ойлау дағдысы: Қолдану Мақсаты: Өз бетінше этникалық стильде және ұлттық стильде бұйымды безендіру. Дескриптор: 1.Бұйымды этникалық стильде безендіреді. 2. Бұйымды ұлттық стильде безендіреді. 5. Жұмыстың таныстырылымы және талдауы Оқушылар өз жұмыстарын сыныпқа таныстырады. Кәсіби бағдар: Сәулет және дизайн саласындағы мамандықтарға қызығушылықтары артып, болашақта кәсіби бағдар алулары мүмкін. |
|
Дискриптор
Дербестік пен сенімділікті көрсете және заманауи материалдарды, конструкцияларды, түрлі техникаларды қолдана отырып қиын әрі бірегей бұйымдар жасайы. |
Электронды презентация 3слайд Пішім сызбасы Иықты бұйым құрылымы: https://www.youtube .com/watch?v=lgqSBDll9Y Матамен жұмысқа арналған бор, арнайы маркер немесеқарындаш. Үтік, үтіктеу тақтасы Қажеттілігіне қарай –матадағы пішім жайылмасы кезеңдері бойынша бейнеленген көрнекі суреттер. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды: Не жақсы шықты? Нені түрлендіру қажет? Оқушылар бір біріне комментарийлерін білдіреді. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 сабақ 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жұмысты қорғау |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
өзінің шығармашылық идеясына бағалау критерийлері бойынша талдау жасайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. (Ұ) Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері менмақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді. |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулық, құрал-жабдықтар |
||
|
6-20 мин Ортасы 21-30 мин
30-40 мин |
Оқушылар жұмысты орындау үшін өткен сабақтағы құрамда командаға немесе топқа бірігуі қажет. Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар сыни ойлауын дамытуға арналған тапсырманы орындайды. Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі Берілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін сыныптан өз еркімен бір оқушы Көрме дегенімізге жалпы сипаттама Онлаин көрме ұйымдастырудың қандай жолдары бар ?
Қоғамдық сананың өзгеруі: Заманауи сәулет өнерінің маңызы мен әсерін түсіну арқылы қоғамдағы сәулет өнеріне деген көзқарас оң нәтижеге ие болады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Оқушылар өздерінің жобалық жұмыстарының презентациясын жасайды; Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор өздерінің жобалық жұмыстарын көрсету тәсілдерін талдайды; өзінің шығармашылық идеясына бағалау критерийлері бойынша талдау жасайды. |
Электронды презентация 2слайд Электронды презентация 3слайд |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Көрме шолу; - орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз




















