Материалдар / 9 сынып 130 бұйрықпен жазылған

9 сынып 130 бұйрықпен жазылған

Материал туралы қысқаша түсінік
Пән мұғалімдеріне информатика
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Ақпан 2021
814
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Page 1

Қысқа мерзімді жоспары
Бөлім Компьютерлік графика
Педагогтың аты-жөні Ягшыбаева Светлана
Күні
Сынып: 9 Қатысушылар
саны
Қатыспағандар
саны

Сабақтың тақырыбы: Бір өлшемдік ауқым
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
9.3.3.1 визуалды ортада (мысалы,Lazarus)бағдарламаларды әзірлеу
кезінде массивтерді қолдану
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:
«Lazarus» программалау ортасының интерфейсі ұғымы және интерфейс
компоненттерінің қолдану жолдарын біледі
Көптеген оқушылар:
 Программалау ортасының негізгі бӛліктерін жасайды.

Кейбір оқушылар:
«Standard» панелінде орналасқан батырмалардың қызметін қолдана алады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың
кезені/
уақыт
Педагогтың әрекеті Оқушының
әрекеті
Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
Сәлемдесу, түгелдеу
«Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің
қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің
үстіне қойып лебіздерін білдіру)
Ӛткен тақырыпқа байланысты«Миға
шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар
жазылған парақшалар таратылады.
Оқушылар дайындалып сұрақтарға жауап
береді.
1. Ақпарат базасы дегеніміз не?
2. Ақпарттық база қалай құрылады?
3.Деректер базасында мәліметтерді қалай
сақтаймыз?
Сыныпты телефон және модем
суреттерімен
топқа бӛлу: Екі топтың басшысын сайлау.
Екі топ басшысы ӛзінің тобына кезек
кезекпен оқушы таңдайды. Не үшін сол
оқушыны таңдағанын айтып,
таныстырады.
2 топқа бӛлінеді:
«Программист» тобы, «Информатик»
1.Мұғаліммен
амандасады.
2.Сабақтың
тақырыбын
дәптерге жазады.
3.Сабақтың
мақсаттарымен
танысады.
4.Сұрақтарды
ӛзара талқылап,
ойларымен
бӛлісіп,ортақ
ойларын жазады,
пікірлерін
қорғайды.












Жетон
3балл


Page 2

тобы.
Сабақтың
ортасы

Жаңа сабақты бастамас бұрын сӛз
жұмбақты шешу арқылы оқушылар жаңа
сабақ тақырыбы ашу, жаңа сабақ
тақырыбымен және мақсатымен
таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыздың
тақырыбы
«Бір өлшемдік ауқым».
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жүптас, бөліс»
әдісі арқылы тақырыпты оқып, ойланып,
топтың ішінде оқушылар ӛзара бір-біріне
түсіндіріп кӛмек береді.Топқа түсініксіз
болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім
кӛмек береді.
«Программистер» тобы: Lazarus
дегеніміз не?
«Информатиктер» тобы: Массив
дегеніміз не?
2 тапсырма:
1-топ.Жиымдарға қолданылатын амалдар
2-топ. Жиымдарға қолданылатын
амалдарға мысалдар
2 топқа берілген тақырыпта постер
қорғауды ұсынамын.
Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне
жазады.
Оқушылар берілген тақырыпты
оқиды.Постер қорғайды
Ӛзгелерді тыңдай отырып, ӛз білімін
толықтырады.
Қалыптастырушы бағалау:Оқушылар
бір-бірін ӛзара «бағдаршам» әдісі арқылы
бағалайды
Дискриптор:
1. Lazarus-та программа құра біледі.
2. Бір ӛлшемді ауқымның түрлерін
біледі.
Мұғалімді
тыңдайды




























1-тапсырманы
орындайды



























































Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме
қағаздар,
интерактивті
тақта



Оқулық,
дәптер,
компьютер




Информатик
а 9-сынып
Алматы
«Атамұра »
баспасы


Page 3

Практикалық тапсырма
Оқушылар дәптерге және компьютерге
практикалық тапсырманы орындайды.
Практикалық жұмыс №17
Мысалы: 1.5, 6.5, -8.9, 0.4, сандарының
тізбегі бірӛлшемді массивке мысал бола
алады. Оған А деген ат беріп, массивтің
әрбір элементін массив атымен
белгілейміз. Әрбір элементін ажырату
үшін массив атауының жанына тік
жақшаға алып элементтің индексі
жазылады.
Мысалы
А[1]=1.5
A[2]=6.5
A[3]=-8.9
A[4]=0.
Тапсырма 3









2-тапсырманы
орындайды





2019 ж




















карточка




Page 4


Тапсырма 4
«Калькулятор» жобасын дайындау.
Тапсырма. Екі санның қосындысын
табатын қарапайым калькулятор жобасын
жасаңдар.
1.«Lazarus» программалау ортасын іске
қосыңдар.
2.Form1 терезесінің Caption қасиетіне
Калькулятор мәнін беріңдер.
3.Жобаға Label1, Label2, Label3
компоненттерін орналастырып, Caption
қасиеттеріне Бірінші сан, Екінші сан,
Нәтиже мәндерін беріңдер.
4.Edit1, Edit2, Edit3 компоненттерін
түсіріп, Text қасиетін тазалаңдар.
5.Button батырмасын орналастырып,
Caption қасиетіне Қосу мәнін беріңдер.
6.Қосу батырмасын екі рет шертіп,
ашылған код терезесіне екі санның
қосындысын есептеу программасын
жазыңдар.
7.procedure TForm1.Button1Click(Sender:
TObject);
var num1,num2,rezult:integer;
begin


Page 5

num1:=StrToInt(edit1.Text);
num2:=StrToInt(edit2.Text);
rezult:=num1+num2;
edit3.Text:=IntToStr(rezult);
end;
end.
8.Іске қосу батырмасын немесе Ғ9
батырмасын басып нәтижесін аламыз.



Дискриптор:
1. Массив эленттерімен жұмыс жасай
алады.
2. Lazarus-та жұмыс жасай алады.
3. Бір ӛлшемдіауқымды анықтай
алады.
Қалыптастырушы бағалау:
(оқушыларды смайликтер арқылы бағалап
ӛтемін).
Сабақтың
соңы
1.Оқушыларға ӛзін-ӛзі бағалауды
ұйымдастырады.
2.Кері байланыс:
Смайлик»
Ӛзін-ӛзі
бағалау.


Page 6

барлығын түсіндім
менде сұрақтар қалды








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ