9 сынып 20 сабақ Практикум. Элементтердің орнын ауыстыру

Тақырып бойынша 11 материал табылды

9 сынып 20 сабақ Практикум. Элементтердің орнын ауыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып 20 сабақ Практикум. Элементтердің орнын ауыстыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

IV бөлім. Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау

Педагогтың аты-жөні

Жаңыл Қайсарқызы

Күні


Сынып 9


Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Практикум. Элементтердің орнын ауыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.3.3.1- бірөлшемді массивтерді пайдаланып Python

программалау тілінде программаларды жасау

Сабақтың мақсаты:

Массив элементтерін қасиеттері бойынша іздеуді анықтау;

Python программалау тілінде массивтен қасиеттері бойынша деректерді іздеу;

Берілген қасиеттері бойынша массив элементтерін іздеу жобасын қолданудың қажеттілігін тұжырымдау

ЕБҚЕ бар балалар үшін

-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту

-Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау)

-Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы)

Заң және тәртіп құндылығы


Дәйек сөз - Әділет жолы- адал жол

- заң және құқық нормаларын білу;

- өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау;

- қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу;


Сабақтың барысы

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу

Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар.


https://wordwall.net/ru/resource/84950049/белгіленген-сипаттары-бар-элементті-іздеу

wordwall.net қосымшасымен жұмыс

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады

Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б.

Сабақтың ортасы

35 мин.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Элементтердің орнын ауыстыру.

Массив элементтерінің орнын ауыстыру алгоритімін қарастырайық. Ол үшін бірінші айнымалы мәнін уақытша жылжытатын айнымалы ұяшықты пайдалану керек. Содан кейін бірінші айнымалы мен екінші айнымалы мәнін араластырамыз. Ал аралықтағы бірінші айнымалының сақталған мәні екінші айнымалыға ауысады. Бұл рәсім кесте ретінде мынадай түрде жазылады:

Компьютермен жұмыс.


1-тапсырма. Х массивіндегі жұп индексті элемент пен тақ индексті элементтің орындары ауысатындай етіп, оларды керісінше орналастырып, кейін у массивіне әкеліп қойыңдар.

2-тапсырма. Берілген массивтегі ең үлкен және ең кіші (max және min) мәндерді ауыстырыңдар.

3-тапсырма. n элементтері бар сандық мәндердің бірөлшемді массиві берілген. Массив элементтерін айналдыра оңға қарай жылжыту керек:

A[1]->A[2]; A[2]->A[3];…A[n]->A[1]


Мұғалімді тыңдайды











Дескриптор

Массив элементтерін орнын ауыстырады

Бірөлшемді массивтерді құрып, ұсынады.

Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл

қою арқылы бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады













3/балл





3/балл




4/балл

Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б.

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақты бекіту. https://wordwall.net/ru/resource/52386801/элементтердің-орнын-ауыстыру

/wordwall. жұмыс

Өзін-өзі бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады

Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б.

Үй тапсырмасы

Өзіңе таныс күнделікті қолданыста кездесетін

мысалдардың арасынан массив элементтерін

іздеу қызметіне 1 қарапайым және 1 визуалды

жобаға тапсырма құрастыр. Құрастырған

тапсырмаларыңның шешу жолын жаз.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады

Жұмыс дәптерлері, дербес компьютер, т.б.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.01.2025
205
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі