Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.4.2.2геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Аралас арифметикалық және геометриялық прогрессияға берілген қиындығы жоғары мәтін есептерді шығарады |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Тарихи есептер:
К.Ф.Гаусстың өмір баянының бір
көрінісі формуласымен байланысты. Бірде сабақта өзі 3-ші сыныппен жұмыс істемекші болған мұғалім 1-ші сынып оқушыларына 1-ден 100-ге дейінгі сандарды қосуды тапсырады. Бірақ кішкентай Гаусс бірден 1+100=101, 2+99=101 және т. т. екенін байқайды . Және мұндай сандар 50. Енді 50∙101 көбейту ғана қалады, ол оны ауызша есептейді. Мұғалім есеп шартын оқи салысымен, ол грифель тақтасына жазылған жауабын көтереді. Таң қалған мұғалім, бұл бала оның тәжірибесіндегі ең қабілетті оқушы екенін түсінеді. Кейінірек К. Гаусс көптеген тамаша жаңалықтар ашады. Оны «математика патшасы» деп те атаған. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
Сабақтың ортасы 30минут |
Логикалық есеп 1. Бастапқы биіктігі 1 м, сиқырлы ағаш өзінің биіктігін күн сайын 2 есе ұзартады. Сонымен қатар 36 күннен кейін ол Айға да «жетеді». Бастапқы биіктігі 8 м болғанда ,ол қанша уақыттан кейін Айға жетер еді. Шешуі: Әр күн сайын 2 есе ұзаратын болғандықтан 8 м биіктікке 3 күнде жетеді. Сонда 36-3=33 күнде Айға жетеді. Жауабы: 33 күн. В деңгейі. 2 тапсырма Техникалық есеп: Дене 1-ші секундтағы қозғалысында 7 м. жол жүріп өтті, ал әрбір келесі секундтарда алдыңғыға қарағанда 3 м артық жүреді. Дене 8-ші секундта қанша жол жүреді? С деңгейі. Тапсырма. 3. Теңсіздікті шешіңіздер (3x+7+3-1-…)(2+4+8+…+)>0 Шешуі: Теңсіздік мына түрге келтіріледі: (3х-18) (х+126)>0. Оқушы тақтада интервалдар әдісімен шығарады. Жауабы: (- ∞ ; -126) U (6; + ∞ ) Дескриптор: - Мәтінді есептің қысқаша шартын жазады - арифметикалық және геометриялық прогрессия формулаларын ажыратады, -- қажетті формуланы қолданады - Есептеуді дұрыс жүргізеді -Есептің шартына сай жауапты таңдайды |
«Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
|
Топтық жұмыс
1. Массасы 256 г болатын радиациялық белсенді заттың салмағы тәулік сайын екі есе азайып отырады. Заттың салмағы үшінші күні, отызыншы күні қанша болады?
Жауабы: 64, ( 2. Еркін түскен дене алғашқы секундта 5 м, ал әрбір келесі секундта алдыңғыға қарағанда 10 м артық жол жүреді. Егер еркін түскен дене оның түбіне 5 секундта жететін болса, онда шахтаның тереңдігін табыңыз. Жауабы: 125 м 3. Тауға көтерілудің алғашқы сағаттарда саяхатшы 800м биіктікке жетті. Әрбір келесі сағат-да алғашқысынан 25м-ге кем биіктікке көтерілді. Қанша уақыт ішінде саяхатшы 5700 м көтерілді? Жауабы: 8 сағат |
Тест жауаптары бойынша 10 баллдық шкаламен алын,ған смарт сағат әдісімен бағалау |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып алгебра 2 тоқсан 22 сабақ Мәтінді есептерді шығару
9 сынып алгебра 2 тоқсан 22 сабақ Мәтінді есептерді шығару
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.4.2.2геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Аралас арифметикалық және геометриялық прогрессияға берілген қиындығы жоғары мәтін есептерді шығарады |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Тарихи есептер:
К.Ф.Гаусстың өмір баянының бір
көрінісі формуласымен байланысты. Бірде сабақта өзі 3-ші сыныппен жұмыс істемекші болған мұғалім 1-ші сынып оқушыларына 1-ден 100-ге дейінгі сандарды қосуды тапсырады. Бірақ кішкентай Гаусс бірден 1+100=101, 2+99=101 және т. т. екенін байқайды . Және мұндай сандар 50. Енді 50∙101 көбейту ғана қалады, ол оны ауызша есептейді. Мұғалім есеп шартын оқи салысымен, ол грифель тақтасына жазылған жауабын көтереді. Таң қалған мұғалім, бұл бала оның тәжірибесіндегі ең қабілетті оқушы екенін түсінеді. Кейінірек К. Гаусс көптеген тамаша жаңалықтар ашады. Оны «математика патшасы» деп те атаған. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
Сабақтың ортасы 30минут |
Логикалық есеп 1. Бастапқы биіктігі 1 м, сиқырлы ағаш өзінің биіктігін күн сайын 2 есе ұзартады. Сонымен қатар 36 күннен кейін ол Айға да «жетеді». Бастапқы биіктігі 8 м болғанда ,ол қанша уақыттан кейін Айға жетер еді. Шешуі: Әр күн сайын 2 есе ұзаратын болғандықтан 8 м биіктікке 3 күнде жетеді. Сонда 36-3=33 күнде Айға жетеді. Жауабы: 33 күн. В деңгейі. 2 тапсырма Техникалық есеп: Дене 1-ші секундтағы қозғалысында 7 м. жол жүріп өтті, ал әрбір келесі секундтарда алдыңғыға қарағанда 3 м артық жүреді. Дене 8-ші секундта қанша жол жүреді? С деңгейі. Тапсырма. 3. Теңсіздікті шешіңіздер (3x+7+3-1-…)(2+4+8+…+)>0 Шешуі: Теңсіздік мына түрге келтіріледі: (3х-18) (х+126)>0. Оқушы тақтада интервалдар әдісімен шығарады. Жауабы: (- ∞ ; -126) U (6; + ∞ ) Дескриптор: - Мәтінді есептің қысқаша шартын жазады - арифметикалық және геометриялық прогрессия формулаларын ажыратады, -- қажетті формуланы қолданады - Есептеуді дұрыс жүргізеді -Есептің шартына сай жауапты таңдайды |
«Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
|
Топтық жұмыс
1. Массасы 256 г болатын радиациялық белсенді заттың салмағы тәулік сайын екі есе азайып отырады. Заттың салмағы үшінші күні, отызыншы күні қанша болады?
Жауабы: 64, ( 2. Еркін түскен дене алғашқы секундта 5 м, ал әрбір келесі секундта алдыңғыға қарағанда 10 м артық жол жүреді. Егер еркін түскен дене оның түбіне 5 секундта жететін болса, онда шахтаның тереңдігін табыңыз. Жауабы: 125 м 3. Тауға көтерілудің алғашқы сағаттарда саяхатшы 800м биіктікке жетті. Әрбір келесі сағат-да алғашқысынан 25м-ге кем биіктікке көтерілді. Қанша уақыт ішінде саяхатшы 5700 м көтерілді? Жауабы: 8 сағат |
Тест жауаптары бойынша 10 баллдық шкаламен алын,ған смарт сағат әдісімен бағалау |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық |
|
шағым қалдыра аласыз















