|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Lesson plan. Unit: Reading for pleasure
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Date: |
Мұғалімнің аты-жөні: Teacher name: Бурабаева Айгерім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар саны: Number of students participating |
Қатыспағандар саны : Number of non-participants |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы Theme of the lesson: |
Abai Qunanbaiuli.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Learning objective(s) that this lesson is contributing to |
9.3.8.1 recount extended stories and events on a wide range of general and curricular topics 9.4.5.1 deduce meaning from context in short texts on a limited range of familiar general and curricular topics 9.5.1.1 plan, write, edit and proofread work at text level with support on a limited range of general and curricular topics |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Lesson objectives |
• Read a text about Abai Qunanbaiuli. • Learn compound nouns. •Write a paragraph about a Kazakh writer. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы During the classes |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт Part of the lesson/Time |
Педагогтің әрекеті Teacher's actions 1.Greeting. Ask about the weather. I divided the students into two groups
Student task requiring special knowledge •Closed books. Ask students to brainstorm Kazakh writers both contemporary and from the past. • Tell students to add the genre of writing they are famous for.
Check knowledge on the previous topic |
Оқушының әрекеті Pupils` actions
1 group 1st 2 group 2nd
The wish flower” method helps to start the lesson with good wishes to each other. The aim: To develop Ss speaking skills and create friendly atmosphere Efficiency: By telling the wishes they show their appreciations . Activate method . Follow the steps in the writing guade |
Бағалау Assessment
At the organization moment T tries to award active Ss. «The praise» method is used to evaluate Ss with phrases like: “Good job! Well done!”
|
Ресурстар Resources |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Lesson start |
Warm-up • With books closed, ask students how they would go about writing a novel. Allow students to give answers in their own language but ask questions to encourage them to think about the process What do you know about Abai Kunanbaiuly? What is his most famous book called?
Ағылшынша тез сөйлеуге үйрететін JAM техникасы
Video Abai Qunanbaev |
Students express their ideas
Just A Minute 1-----2-----3 Talk about a topic for 1 minute Watching and listening |
Smart watch Descriptor: Talks about topic and connection |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Middle of the lesson |
Exercise 1 • Draw students’ attention to the photo. • Ask who the statue is of to elicit Abai Qunanbaiuli. • Put students in small groups to discuss what they know about him and what his most famous book is. • Ask students if they have ever read any of the book or if they know what it is about. Descriptor: answer the question 1p Read out loud English
Exercise 2 $ 2.18 • Students read the questions individually. • In a stronger class, you may want to play the recording without students reading the text at the same time to gauge how much they understand. • Students answer the questions while listening or listening and reading.
• Allow them a few minutes at the end to go back ANSWERS read the text to find any answers they missed. • In a stronger class, you might want students to give corrected answers to false questions. • Students check their answers in pairs. U Descriptor: are the sentences true or false 1-6 1p Strup- test Find the translation , colour, read 3p
Струп – тест
|
ANSWER Students’ own answers. The Book of Words ANSWERS 1 False. He studied them at secrondary school. 2 True. 3 True. 4 False. He was thirty-one when he wrote Summer. 5 False. 6 True.
• Allow them a few minutes at the end to go back ANSWERS read the text to find any answers they missed. • In a stronger class, you might want students to give corrected answers to false questions. • Students check their answers in pairs. U
Діни , классикалық, жергілікті, басшысы, рухани, дана |
Descriptor: Determine false and true Descriptor: are the sentences true or false 1-6 1p Strup- test Find the translation , colour, read 3p
|
Picture
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бурабаева Айгерім МадениетовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 9 сынып аяқталмаған осы шақ
Тақырып бойынша 11 материал табылды
9 сынып аяқталмаған осы шақМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ жаңа форматта
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















