|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.1А Жасушалық биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының компоненттерінің қызметтері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9.4.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың жасушалық компоненттерінің негізгі функцияларын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының негізгі компоненттерін сипаттау Жасуша компоненттерінің негізгі функцияларын түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының негізгі компоненттерін сипаттайды Жасуша компоненттерінің негізгі функцияларын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы: |
Білу және түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы0-1минут
2-3 минут
4-5 минут
6-12 минут
Сабақтың ортасы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. А)Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Б)Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Кездесу» ойыны.
«Қағаз қиындылары» суреттер арқылы 3топқа бөлінеді. 1 топ:Митохондрия. 2 топ:Ядро 3 топ:Рибосома Сабақтың кезеңдерімен және бағалау парағымен таныстырады.
Алдыңғы білімді пысықтау. «Zipgrade» бағдарламасы арқылы оқушылардан тест жұмысы алынады, өткен 8 сыныпта жасша тақырыбын еске түсіріп жаңа сабақтың меңгеру деңгейін анықтайды.Барлық оқушыларға жауап парағы тарқатылады,мұғалім телефонмен тексереді.
а) мөлшері өте ұсақ тіршілік көзі в) сомалық дене с) хромосомалық дене д) ядро шырыны е) мөлдір қоймалжың зат 2. Хромосоманың негізгі бөлігін не құрайды? а) пластид в) вакуоль с) мембрана д) ДНҚ е) РНҚ 3. Жасушаның «энергетикалық станциясын» көрсетіңіз? а) лизасомалар в) вакуольдер с) хромосомалар д) жасуша мембранасы е) митохондрия 4. Жасушаның «ас қорыту станциясын» көрсетіңіз? а) лизасомалар в) вакуольдер с) хромосомалар д) жасуша мембранасы е) митохондрия 5. Жасуша мен оны қоршаған орта - ұлпа сұйықтығы арасындағы зат алмасу не деп аталады? а) газ алмасу в) пластикалық алмасу с) энергетикалық алмасу д) зат алмасу е) су өткізу
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға көрнекі жұмбақ суреттер көрсетіледі.
Сурет 1.1 Сурет 1.2 1. «Қайсы суретте өсімдік жасушасы көрсетілген? 2. Жасушалардың қай белгісіне қарап анықтағаныныңді түсіндіріңіз?»
Т. «Медиа» әдісі. «Жасушаның негізгі компоненттері» тақырыбында бейнежазба көрсетіледі.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші келмеген оқушыларды айтады. Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың бойындағы қасиеттерін айтады.
Оқушылар сабақтың кезеңдерімен, бағалау жүйесімен танысады.
Оқушыларға жауап парағы тарқатылады,сол параққа жауаптарын белгілейді.
Оқушылар берілген суреттер арқылы бүгінгі сабақты анықтайды.
Оқушылар бейнежазбаны мұқият тыңдап, тапсырмаларды орындайды. |
Бағалау парағы арқылы бағаланады.
8-7 - «5» жарайсың, 6-5 – «4» жақсы 4-3 – «3» орташа 2-1 – «2» талпын
«Жарайсың», «Жақсы», «Талпын»
ҚБ, «Мадақтау»
Жаңа сабақты анықтауда өз ойын еркін білдірген оқушыларды мадақтама сөздер көмегімен ынталандырып отырады.
Мадақтама сөздер көмегімен ауызша оқушыларды ынталандырып отырады.
|
Оқулық,дәптер
Митохондрия, ядро, рибосома суреттері бар кеспе қағаздары.
Көрнекі суреттер,
https://twig-bilim.kz/kz/film/what-is-a-cell
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
18-20 минут
ЕББҚ
|
Жеке жұмыс. А
1 3
2
4
Оқушының қызығушылығын арттыратын тапсырмалар ұсынады
Өсімдік жасушасын анықтаңыз Органоидтарын атаңыз Жануар жасушасын ата Органиодтарын жаз |
Оқушылар жеке-жеке өздері тапсырманы дәптерге орындайды.
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: -1,2 органоидты анықтайды, қызметін жазады -3,4 суретті ретімен жазады. Жалпы – 2 балл. ҚБ. «Мақтау, мадақтау».
Дескриптор: -Өсімдік жасушасының органоидтарын анықтайды-1балл -Жануар жасушасының органоидтарын анықтайы-1балл
|
Кеспе қағаздары https://learningapps.org/watch?v=p2rrc3t7323
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20-35минут
35-40мин
|
Тапсырма- 4 . «Дана үкі» әдісі. Топтық жұмыс. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма.
3.1 сурет Адам ағзасындағы триллиондардағы ұяшықтар саны және барлық формалары мен өлшемдері әр түрлі жасушалар орналасады. Бұл кішкентай құрылымдар тірі организмдердің негізгі бірлігі болып табылады. Жасушалар тіндерді , тіндердің органдарын, ағзалар организмдерін және ағзада бірге жұмыс істейтін органдық жүйелерді құрайды. Денедегі жасушалардың жүздеген түрлері бар және жасушаның құрылымы ол атқаратын рөлі үшін өте қолайлы. . Денесі айырмашылығы жоқ болса да, дененің бір біріне тікелей немесе жанама түрде тәуелді болады.
1-топ тапсырмалары Берілген суреттерден жасуша түрлерін анықтаңыздар. Қан, май жасушалары туралы ақпарат беріңіздер 2-топ тапсырмалары Обыр жасушасы қалай пайда болады. Тері жасушасы өліп біте ме? 3-топ тапсырмалары Сүйек жасушасының атқаратын қызметін түсіндіріңіздер. Ең ірі жыныс жасушасы дегенді түсіндіріңіздер
Ақпаратты талқылау. Жұптық жұмыс
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

)1,2,3,4
суреттермен берілген органоидтардың атын атаңыз. Атқаратын қызметін
сипаттаңыз


















