Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Эволюциялық даму мен селекция негіздері Күні: Сынып: 9 |
Мектеп: Т. Рысқұлов атындағы орта мектеп МЖИ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бекетова Ақжарқын Асановна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіршілік үшін күрес: түраралық, түрішілік. абиотикалық |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.4. ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың ролін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталу түрлерімен танысады, анықтама береді. Көпшілік оқушылар: табиғи сұрыпталу түрлерін бірі-бірінен ажыратады, мысал келтіреді Кейбір оқушылар: тіршілік үшін күрес табиғи сұрыпталуға апарып соғуы туралы қорытынды жасайды |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: Түрішілік, түраралық, абиотикалық фактор, табиғи сұрыпталу Оқушылар термин сөздерді қазақша, орысша, ағылшынша баламасын түсініп мағынасын аша алады түрішілік-внутривидовая- intra species түраралық –межвидовая- between species Абиотикалық фактормен күрес –с неблагоприяными условиями – abiotic paktors Диалогтер мен жазу үшін қолданылаты нтіркестер Түрішілік, түраралық, абиотикалық фактор, табиғи сұрыпталу Жазылым бойынша ұсыныстар: Суреттер бойынша, тірек сызбалармен жұмыс жасай отырып оқушылар түсінік алады |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» құндылығы «Өмір бойы білім алу» (оқуға деген ынталандыру, ғылыми танымға деген құрмет, тұлға әлеуетін дамыту, өзіінң оқуына деген жауапкершілік, жоғары икемділік) |
|
Ойлау дағдылары |
жинақтау, бағалау |
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, биология 9 сынып § 53,54 |
|
Алдыңғы білім |
9 сынып биология §55
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу: Топқа бөлу «Шырақты шам» әдісі. Оқушыларға тілек айтып ұсыну Топты түрлі-түсті бұлттар арқылы бөлемін «Сиқырлы бұлт» сұрақтарына жауап беру
|
Қолындағы майшам арқылы бір –біріне тілек тілеу Түрлі-түсті бұлт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 7 мин 8 мин |
«Мәтінмен жұмыс» оқулықтағы мәтінмен танысады. «Тіршілік үшін күрес турлері» туралы бейнеролик көру арқылы оқушылар тақырып мазмұнына байланысты тапсырмалар орындайды. 1 тапсырма (Т Ж)«Ортақ пікір, ортақ шешім» әдісі. Берілген тапсырмаларды оқушылар («Кластер», «Постер», «Тірек сызба» т.б) формасын өздері таңдап қорғайды 1-топ «Түраралық күрес» анықтама береді 2- топ «Түрішілік күрес» анықтама береді 3- топ «Абиотикалық факторлармен күрес» анықтама береді Дескриптор:
ҚБ; «Екі жұлдыз бір тілек» 2 тапсырма(ЖЖ)«Жабайы табиғат» әдісі: Суреттермен жұмыс Суретте берілген ұғымдарды бір-бірінен ажыратып, мысал келтіріңдер?
Дескриптор:
ҚБ. «Бірін бірі бағалау» бағалау парағы арқылы 3 тапсырма (Жеке жұмыс) «ПОПС» әдісі Берілген сұрақтарды «ПОПС формуласына» салып орындаңдар? 1.Тіршілік үшін күрес пен табиғиғи сұрыпталу арасындағы байланысты көрсет? 2. Барлық тірі ағзалар неге татулықта тіршілік етпеуінің себебі неде деп ойлайсың? Бірінші сөйлем. «Менің ойымша.........» Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны былай түсіндіремін.........» Үшінші сөйлем. «Оны мен мына фактілермен мысалдармен дәлелдей аламын.............» Соңғы сөйлем. «Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім.................» Дескриптор:
ҚБ. «Менің ойымша... Мен қосар едім» Бағалау парағы
|
http://expert.atamura.kz\\kz/books/556#page/263 1-қосымша 9 сынып Биология «Атамұра» §56 263-265 бет 2-қосымша
https://www.youtube.com/watch?v=0oLaMrHmCUs
3- қосымша суреттер
кеспе қағаздар
4 – қосымша Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ҚҚҚ» кестесін толтырады
Үйге :50 сөзден құралған эссе жазып келу |
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабағымда саралаудың қорытынды тәсілін «ПОПС» әдісінде қолданамын, мұнда барлық білім алушылар тапсырманы өз уәждерін қанағаттандыру мақсатында, білімді қаншалықты меңгергендігін бағалау, өзінің әлсіз және күшті тұстарын білу маңызды.
|
Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
1 ҚБ «Екі жұлдыз,
бір тілек» себебі оқушылар өзгелерге қолдау беруге және өзіде
өзгерулермен қолдау көрсетуді үйрене
алады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: Эволюциялық даму мен селекция
негіздері
Күні: Сынып:
9
Мектеп: Т.
Рысқұлов атындағы орта мектеп МЖИ
КММ
Мұғалімнің
аты-жөні: Бекетова Ақжарқын
Асановна Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы
Тіршілік үшін
күрес: түраралық, түрішілік.
абиотикалық Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
9.2.5.4.
ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың ролін
сипаттау Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар: ағзалардың бейімделудегі
табиғи сұрыпталу түрлерімен танысады, анықтама
береді.
Көпшілік
оқушылар: табиғи сұрыпталу түрлерін
бірі-бірінен ажыратады, мысал
келтіреді Кейбір
оқушылар: тіршілік үшін күрес табиғи
сұрыпталуға апарып соғуы туралы қорытынды
жасайды Бағалау
критерийлері
ағзалардың
бейімделудегі табиғи сұрыпталудың роліне анықтама
береді
түраралық,
түрішілік, абиотикалық факторлармен күрес түрлерін ажыратып мысал
келтіреді тіршілік үшін күрес табиғи
сұрыпталу екенін дәлелдейді Тілдік
мақсаттар
Пәнге қатысты
сөздікқор мен терминдер: Түрішілік, түраралық, абиотикалық фактор,
табиғи сұрыпталу
Оқушылар термин
сөздерді қазақша, орысша, ағылшынша баламасын түсініп мағынасын аша
алады
түрішілік-внутривидовая- intra
species
түраралық
–межвидовая- between species
Абиотикалық
фактормен күрес –с неблагоприяными условиями
– abiotic
paktors
Диалогтер мен жазу
үшін қолданылаты нтіркестер
Түрішілік,
түраралық, абиотикалық фактор, табиғи
сұрыпталу
Жазылым бойынша
ұсыныстар: Суреттер бойынша, тірек сызбалармен жұмыс жасай отырып
оқушылар түсінік алады Құндылықтарға
баулу
«Мәңгілік ел»
құндылығы
«Өмір бойы білім
алу» (оқуға деген ынталандыру, ғылыми танымға деген құрмет, тұлға
әлеуетін дамыту, өзіінң оқуына деген жауапкершілік, жоғары
икемділік) Ойлау
дағдылары
жинақтау,
бағалау Пәнаралық
байланыс
тарих, биология 9
сынып § 53,54 Алдыңғы
білім
9 сынып
биология §55
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы
3
мин 5
мин
Оқушыларға
психологиялық ахуал туғызу: Топқа
бөлу
«Шырақты шам» әдісі.
Оқушыларға тілек айтып ұсыну
Топты түрлі-түсті
бұлттар арқылы бөлемін
«Сиқырлы бұлт»
сұрақтарына жауап беру
Эвалюциядағы табиғи
сұрыпталудың ролі неде?
К. Линней
еңбектерінің мәні неде?
Ч. Дарвин
еңбектерінің мәні неде?
Тұқым қуалау және
модификациялық өзгергіштер арасында қандай айырмашылықтар
бар? Ж. Ламарк еңбектерінің
мәні неде?
Қолындағы майшам
арқылы бір –біріне тілек
тілеу Түрлі-түсті
бұлт
Сабақтың
ортасы
12
мин
7
мин 8
мин
«Мәтінмен
жұмыс» оқулықтағы мәтінмен
танысады.
«Тіршілік үшін
күрес турлері» туралы бейнеролик көру арқылы
оқушылар тақырып мазмұнына байланысты тапсырмалар
орындайды.
1 тапсырма (Т
Ж)«Ортақ пікір, ортақ
шешім»
әдісі. Берілген
тапсырмаларды оқушылар («Кластер», «Постер», «Тірек сызба» т.б)
формасын өздері таңдап
қорғайды
1-топ «Түраралық
күрес» анықтама береді
2- топ «Түрішілік
күрес» анықтама береді
3- топ «Абиотикалық
факторлармен күрес» анықтама
береді
Дескриптор:
Тіршілік үшін күрес
түрлерімен танысады;
Тіршілік үшін күрес
түрлерін анықтайды.
ҚБ; «Екі жұлдыз бір
тілек»
2
тапсырма(ЖЖ)«Жабайы табиғат»
әдісі: Суреттермен
жұмыс
Суретте берілген
ұғымдарды бір-бірінен ажыратып, мысал
келтіріңдер?
Дескриптор:
Түраралық күресті
ажыратады, мысал келтіреді;
Түрішілік күресті
ажыратады, мысал келтіреді;
Абиотикалық
фактормен күресті ажыратады, мысал
келтіреді;
ҚБ. «Бірін бірі бағалау» бағалау
парағы арқылы
3 тапсырма (Жеке
жұмыс) «ПОПС» әдісі
Берілген сұрақтарды
«ПОПС формуласына» салып
орындаңдар?
1.Тіршілік үшін
күрес пен табиғиғи сұрыпталу арасындағы байланысты
көрсет?
2. Барлық тірі
ағзалар неге татулықта тіршілік етпеуінің себебі неде деп
ойлайсың?
Бірінші сөйлем.
«Менің ойымша.........»
Екінші сөйлем.
«Себебі, мен оны былай
түсіндіремін.........»
Үшінші сөйлем. «Оны
мен мына фактілермен мысалдармен дәлелдей
аламын.............»
Соңғы сөйлем.
«Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге
келдім.................»
Дескриптор:
тіршілік үшін күрес
пен табиғи сұрыпталуарасындағы байланысты түсіндіреді, дәлелдейді,
қорытынды шығарады
барлық тірі ағалар
неге татулықта тіршілік етпеуінің себебін түсінеді, дәлелдейді,
қорытынды шығарады
ҚБ. «Менің ойымша... Мен қосар
едім»
Бағалау
парағы
Бағалау
критерийлері
Дескриптор
Белгі
˅
-ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталуының роліне
анықтама береді
-тіршілік үшін күрес
түрлерімен танысады
-тіршілік үшін күрес
түрлерін анықтайды
-түраралық,
түрішілік, абиотикалық факторлармен күрес түрлерін ажыратып мысал
келтіреді
-түраралық күресті
ажыратады,
мысал
келтіреді;
-түрішілік күресті
ажыратады, мысал келтіреді;
-абиотикалық
фактормен күресті ажыратады, мысал
келтіреді;
-тіршілік үшін күрес
табиғи сұрыпталу екенін
дәлелдейді
-тіршілік үшін күрес
пен табиғи сұрыпталуарасындағы байланысты түсіндіреді, дәлелдейді,
қорытынды шығарады
-барлық тірі ағалар
неге татулықта тіршілік етпеуінің себебін түсінеді, дәлелдейді,
қорытынды шығарады
http://expert.atamura.kz\\kz/books/556#page/263
1-қосымша
9 сынып
Биология
«Атамұра»
§56 263-265
бет
2-қосымша
https://www.youtube.com/watch?v=0oLaMrHmCUs
3- қосымша
суреттер
кеспе
қағаздар
4 –
қосымша
Бағалау
парағы
Сабақтың
соңы
5
мин
Кері байланыс «ҚҚҚ»
кестесін толтырады Қызық Құнды Қиын
Үйге
:50 сөзден құралған эссе жазып
келу
Кесте
Саралау-Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Сабағымда саралаудың
қорытынды тәсілін «ПОПС» әдісінде қолданамын, мұнда барлық білім
алушылар тапсырманы өз уәждерін қанағаттандыру мақсатында, білімді
қаншалықты меңгергендігін бағалау, өзінің әлсіз және күшті тұстарын
білу маңызды.
Бағалау- сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
1 ҚБ «Екі жұлдыз,
бір тілек» себебі оқушылар өзгелерге қолдау беруге және өзіде
өзгерулермен қолдау көрсетуді үйрене
алады. |



