9 сынып дүниежүзі тарих

Тақырып бойынша 31 материал табылды

9 сынып дүниежүзі тарих

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпқа арналған жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

9 сынып

ІІ оқу тоқсаны

Аптасына 1 сағаттық Дүние тарихы


Қазақстан Республикасы

Оқу- ағарту министрінің

2022 жылғы 27 тамыздағы

382 бұйрығына сәйкес

ҚМЖ ҮЛГІСІ

Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. «Педагогмәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы №293-VІ Заңының 7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес педагог кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде «Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Оқуағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптары сақталған кезде кәсіптік қызметті ұйымдастырудың тәсілдері мен нысандарын өз еркімен таңдайды.

Бөлім:


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып: саны:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


Сабақтың мақсаты


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар








Білім беру ұйымының атауы

Б.Соқпақбаеватындағы орта мектеп-гимназиясы

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы

Педагогтің аты-жөні:

Кенесбек Қастер

Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.1.1 «әл-ауқатты мемлекеттер» ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану;

9.4.1.1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау;

9.4.1.2 «инфляция», «дағдарыс», «стагнация» ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау

Сабақтың мақсаты

1970-1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін «әлеуметтік мемлекет» ұғымын қолдану.

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы елдердің экономикалық дамуын «инфляция», «дағдарыс», «тоқырау» ұғымдарын қолдана отырып түсіндіру.Экономикалық жүйелердің тиімділігін анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Сабаққа назарларын аудару. Тақырыппен, мақсатымен,

тірек сөздермен таныстыру

Тірек сөздер: инфляция, дағдарыс, стагнация

Оқушылар видео көреді: Кейнс кім?

1950-60 жж.: Кейнсиандық және экономикалық өсу

40-шы жылдардан бастап Батыс үкіметтері өз экономикаларын негізінен кейнсиандық макроэкономикалық модельге сүйеніп дамытып келеді, осыған сәйкес мемлекет халықтың экономикалық белсенділігін ынталандырып, экономикаға белсенді араласуы керек.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


мадақтау

Жаңа сөздер

Жаңа білім




Сабақтың барысы:

Мұғалімнің түсіндірме жұмысы

Мәтінмен "Борт журналы"  тәсілі арқылы жұмыс жасайды.

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Мәтінді оқып жаңадан білгенім

Болжамдар

Тың ақпараттар





ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

1970-1990 жж. Ішкі жалпы өнім бойынша ең дамыған елдердің салыстырмалы көрсеткіштері (млрд. доллар)

елдер

1970 жж.

1980 жж.

1990 жж.

КСРО

433,4 млрд. доллар

940 млрд. доллар

778,4 млрд. доллар

АҚШ

1 трлн. 75 млрд. доллар

2 трлн. 862 млрд. доллар.

4 трлн. 600 млрд. доллар.

Жапония

209 млрд. доллар

800 млрд. доллар

1 трлн. 177 млрд. доллар.

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.


Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.

Идеялар жинақталып, сараланады

А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.

Мәтінмен жұмыс

Оқушылар мәтін мазмұнымен танысады.



Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды










Дескриптор:

Ішкі жалпы өнім бойынша ең дамыған елдердің салыстырмалы көрсеткіштері











Дескриптор:

Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтайды


Экономикалық жүйелердің тиімділігін анықтау

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»










«Жұлдызшалар»



Ақпараттық мәтін




Борт журналы









Кесте






Салыстырмалы көрсеткіш кестесі




















Бекіту






Сабақты қорытындылау

КСРО-ның ыдырауына әсер еткен факторлармен сабақты қорытындылау:


Үйге тапсырма

Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады? Ой түйін

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы

Б.Соқпақбаеватындағы орта мектеп-гимназиясы

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы

Педагогтің аты-жөні:

Кенесбек Қастер

Күні:

14.11.2023ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.4.1.2 «инфляция», «дағдарыс», «стагнация» ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;

9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;

9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу

Сабақтың мақсаты

ХХ ғ 60-70ж КСРО-ның экономикалық қиыншылықтарға тап болуының себебін анықтайды

КСРО-ның экономикалық қиыншылықтардың себеп-салдарлық байланысын ажыратады.

ХХ ғ60-70 ж КСРО-дағы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды талдайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

«Өзіңізге тілегенді басқа адамға тілеңіз!» әдісі. Оқушылар бір-біріне тілек тілейді.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


мадақтау

Drive2.com

Rusbibliophile.ru

Auction.ru




Жаңа білім




Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс Оқылым: мәтінді оқушылар оқып алады. Тақырыптың мазмұнымен танысып, талдайды

  1. Хрущев саясатының дағдарысы

  2. Реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысына.

  3. Л.И.Брежневтің басқаруы

Әскери өнеркәсіп маңыздылығының артуы.

Экономиканың дамуы мен аграрлық сектордың төмендеу себептері

Жасыл түс - жаңа идеялар байқадым

Сары түс - мәліметтерге көңілім толды

Қызыл түс –айтылған ой-пікірлер ерекше әсер етті


ЕБҚ тапсырма орындауда оқушыға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі

2 тапсырма. КСРО экономикасы

Т кестесі

жетістіктер

кемшіліктер








ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

3 тапсырма.

Жеке жұмыс. «Сандар сөйлейді » әдісі

Жылы

оқиға

1962ж


1963ж


1965ж


1964ж


1968ж


1975ж


160ж


ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

-Хрущев саясатының дағдарысын анықтайды.

-реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысын дәлелдейді.

-әскери өнеркәсіп маңыздылығының артуын талдайды


Дескриптор

-ХХ ғ 60-70 ж экономика саласындағы үш кемшілікті анықтайды

- ХХ ғ 60-70 ж экономика дамуындағы үш жетістігін анықтайды


Хронологиялық тапсырманы орындайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»


«Ғажайып түс» әдісі




«Алақан-жұдырық»



«Екі жұлдыз, бір тілек»


«Жұлдызшалар»




Оқулық, қима қағаз,плакаттар










Постер, маркер АКТ,стикер, оқулық


Т кестесі






Хронологиялық кесте






Бекіту






Қорытындылау. 4 тапсырма

КСРО-ның экономика,саяси, әлеуметтік, технологиялық Группа 1 дамуын талдайды.




Үй тапсырмасы: тест сұрақтарын дайындау

Дескриптор:

-ХХ ғ 60-70 ж экономикалық қайшылықтардың әлеуметтік жағдайға тигізген әсері туралы 2 мысал келтіреді.


«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка




ЭСӘТ кестесі






Кері байланыс

«INSERT» әдісі

«Ү» білемін

«+» жаңалық

«-» білмеймін

«?» білгім келеді






Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект














Білім беру ұйымының атауы

Б.Соқпақбаеватындағы орта мектеп-гимназиясы

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге

Педагогтің аты-жөні:

Кенесбек Қастер

Күні:

21.11.2023ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1979-1985 жылдар аралығындағы «қырғи-қабақ соғысы» оқиғаларының ерешеліктері қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;

9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;

9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау

Сабақтың мақсаты

Саяси оқиғалардың мазмұнын ажыратады Саяси оқиғалардың салдарын талдау және бағалау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Мұғалім карикатураны көрсетеді және сабақ тақырыбының арасындағы байланысты табуды сұрайды.


Карикатураны түсіндіріңіз.

1. Карикатураның мәнін талдау арқылы қарастырылатын кезеңдегі негізгі саяси оқиғаларды түсінуге жетелеңіз.

2. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарына талдау жасаңыз.

Терминдерге анықтама беріңіз.

Қырғи қабақ соғыс-

Жергілікті соғыс –

Сателлит-

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.













Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

оқушылар өз анықтамаларын айтады, содан кейін оқушылар презентациядағы терминдер анықтамасымен өзін-өзі тексереді


Жаңа білім




Мұғалім 1979-1983 жылдардағы АҚШ пен КСРО оқиғаларын сипаттай отырып, қырғи- қабақ соғыстың негізгі оқиғаларын қысқаша ашады. Мұғалімнің міндеті - екі алып державаның қарсыластығын көрсету, осылайша оқушыларға әлемнің ядролық соғысқа жақындығын түсіндіру.

Мұғалім оқушыларға дидактикалық материал ұсынады, оны зерттегеннен кейін оқушылар НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама -қайшылықты талдап, қырғи қабақ соғыстың аяқталу себептерін білуі керек.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

1979-1985 жылдарғы қырғи қабақ соғыстың екінші жартысындағы халықаралық қатынастардың векторын бағалаңыз

халықаралық қатынастардың сипаты

ядролық соғыстың басталу қаупі



ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Пікірің қажет

Сіздің ойыңызша, осы кезеңде НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама -қайшылық күшейе түсті ме?

Қырғи- қабақ соғыстың аяғында Р.Рейган мен М.С. Горбачевтің рөлін бағалаңыз.

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


оқушылар НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама -қайшылықты талдап, қырғи қабақ соғыстың аяқталу себептерін анықтайды

Саяси оқиғалардың себептерін анықтайды

Саяси оқиғалардың мазмұнын ашады

Саяси оқиғалардың салдарын талдайды және бағалайды

1979-1985 жылдардағы халықаралық қатынастардың сипаты туралы қорытынды жасай отырып, ол НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама-қайшылықты сипаттайды.

Қырғи- қабақ соғыстың аяқталуына қосқан үлесі тұрғысынан екі саяси көшбасшының қызметін сынап салыстырады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Ақпараттық мәтін











Ақпаратық кесте








Кесте










Тақырыптық суреттер









Бекіту






Сабақты қорытындылау

Менің ойымша, 1979-1985 жылдардағы қырғи қабақ соғыстың ерекшелігі ...

Менің ойымша, ол қырғи қабақ соғыстың аяқталуында үлкен рөл атқарды…

«Жаңа ойлау саясаты» нәтижесінде пайда болды ...

«Қырғи қабақ соғыс» аяқталғаннан бері әлем қауіпсіз бола бастады ма?

Үйге тапсырма:«Қырғи қабақ соғыс»


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Б.Соқпақбаеватындағы орта мектеп-гимназиясы

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге

Педагогтің аты-жөні:

Кенесбек Қастер

Күні:

28.11.2023ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Саманта Смиттің КСРО-ға сапары неге мүмкін болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.4 «қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;

9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау

Сабақтың мақсаты

қырғи қабақ соғыс аяқталғаннан кейін әлемдегі интеграциялық және ыдырау процестерін бөліп көрсету;тұлғаныңтарихтағырөлінбағалау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой салу

қыздың суреттерін көрсету: Оқушылардан сұраңыз

Суреттердегі бұл қыз кім деп ойлайсыз?

Ол тарихтағы басты тұлға бола ала ма?


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

Тақырып

тық суреттер

Сабақтың ортасы



Оқушыларға Саманта Смиттің қысқаша өмірбаянын және оның тарихын айту (слайд 3Саманта Смит (Samantha Smith) 1972 жылы 29 маусымда Мэн штатының Хьюлтон қаласында дүниеге келген. Оның анасы Джейн Смит әлеуметтанушы, ал әкесі Артур Смит ағылшын тілі мен әдебиетінің мұғалімі болып жұмыс істеді.

1982 жылдың күзінде Саманта КСРО басшысы - Жоғарғы Кеңес Президиумының төрағасы, Коммунистік партияның Орталық Комитетінің Бас хатшысы Юрий Андроповқа хат жазып, одан жауап алды. ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Құжат материалдары

Самантаның КСРО Бас хатшысыЮ. Андроповқажазғанхатыноқудыұсыныңыз


"Құрметті Андропов мырза! Менің атым Саманта Смит. Мен он жастамын. Сізді жаңа тағайындауыңызбен құттықтаймын. Мен Ресей мен АҚШ арасында ядролық соғыс бола ма деп алаңдаулымын. Сіз соғысқа сайланып отырсыз ба, жоқ па? Егер олай болмаса, соғысты болдырмау үшін не істейтініңізді айтыңызшы. Бұл сұраққа жауап беруге міндетті емессіз, бірақ мен неге сіздің әлемді немесе дәл біздің елді жаулап алғыңыз келетінін білгім келеді. Құдай әлемді бізге ортақ етіп, оған қамқор болуымыз үшін жаратты ғой. Бәрін жаулап алып, не оған бір адам тобы ие болуы үшін емес. Өтінемін, оған (Саманта, меніңше, бұл жерде Құдайды айтып тұр – А.Ш.) өзі қалағанын жасауға және барлық адамның бақытты болуына мүмкіндік берейік.Саманта Смит. Манчестер. Мэн. 1-Тапсырма: НеліктенСамантаСмитКСРО-ныңАҚШ-қақатынасытуралыалаңдады?

Ол Бас хатшы Ю. Андроповтанжауапалдыма?

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Шағынзерттеу:"1970-1980 жылдардағы КСРО мен АҚШ арасындағықатынастар"

"1970-1980 жылдардағы КСРО мен АҚШ арасындағықатынастар" мәтіндікресурсыноқып, нәтижелерінтұжырымдамалықкестегесалыңыз

"Тұжырымдамалық кесте" әдісі —ақпараттыталдаужәнежалпылауүшінсалыстырмалыкестеқұруғабағытталғанәдіс.


Салыстырусұрақтары

КСРО мен АҚШ арасындағықатынастардыңсипаты

1970-1980 жылдаркезеңіндегінегізгіоқиғалар

ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;



Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды




Дескриптор

Кеңес-Америка қатынастарының негізгі ерекшеліктерінатаңыз


Дескриптор

АҚШ әрекеттерін атаңыз








Дескриптор

Кеңес-Америка қатынастарындағы қайшылықтардың себептерін анықтаңыз


КСРО әрекеттерін атаңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»















«Жұлдызшалар»




оқушылардың жұмысын өзара бағалау.



Ақпараттық мәтін








Тұжырымдамалық кесте

Сабақтың соңы






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Саманта КСРО - ға сапарының қысқаша тарихы


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка







Білім беру ұйымының атауы

Б.Соқпақбаеватындағы орта мектеп-гимназиясы

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге

Педагогтің аты-жөні:

Кенесбек Қастер

Күні:

02.12.2024ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуының себептері қандай болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.4 «қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;

9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Қырғи қабақ соғыстан кейін әлем неғұрлым қауіпсіз болды ма, жоқ па, соны анықтау, ЯҚ-ның бар-жоғын және оның әлемдегі қауіпсіздікке әсерін талдау, Қазақстан Республикасының Ядролық қарусыз әлем құру жөніндегі бастамаларын бағалау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сәлемдесу.

Сабақ тақырыбын анықтау

Мақсатқою, оқушылармен бағалау және концепт критериилерін талқылау

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу











мадақтау

Тақырыптық суреттер

Жаңа білім




1 Тапсырма.

Кестемен танысыңыз.




2 тапсырма.

Бейне сабақты қарап сұрақтарға жауап беріңіз.

???Қырғи қабақ соғыстың аяқталуына қандай жағдайлар үлкен әсерін тигізді?

???Қырғи қабақ соғыстың салдарлары қандай?

??? Қазіргі әлемдегі халықаралық қатынастарға қырғи қабақ соғыс қандай әсер етті?



3 Тапсырма «Ыстық орындық»

Тарихшылар "қырғи қабақ соғыс" 1991 жылы КСРО мен социалистік жүйенің ыдырауымен аяқталды деп санайды.


Мәтінмен жұмыс



Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Дескрипторлар

Қырғи қабақ соғыстың аяқталуына жағдайларға үлкен әсерін анықтайды;

Қырғи қабақ соғыстың салдарлары ажыратады;

Қазіргі әлемдегі халықаралық қатынастарға қырғи қабақ соғыс әсерін сипаттайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


Ақпараттық мәтін






Кесте






Бейне материал







Ыстық орындық

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуының себептері қандай болды?

Үйге тапсырма

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Нысана әдісі

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




















Білім беру ұйымының атауы

Б.Соқпақбаеватындағы орта мектеп-гимназиясы

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге

Педагогтің аты-жөні:

Кенесбек Қастер

Күні:

09.12.2024ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.4 «қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;

9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;

9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау

Сабақтың мақсаты

ХХ ғ. Екінші жартысында «қырғи –қабақ соғыстан » кейінгі әлем саяси картасындағы шиеленістерді, интеграциялық және дизинтеграциялық процестерді айқындау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық даярлық

Оқушыларға жасырылған сөйлемді шешу арқылы тақырыпты анықтату.Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру.

Үй тапсырмасына шолу: Әлемде және жеке елдерде қандай оқиғалар «қырғиқабақ соғыстың» аяқталуына алып келді?

Оқушыларға оң қанат, сол қанат терминдері түсіндіріліп, мұғалімнің оң жағына интеграция терминін жақтаушылар, сол жағына дизинтеграция терминін жақтаушылар отырады.

Мадақ

тау

Оқу құралдары

Презентация


сабақтың ортасы


Сабақ барысында мұғалімнің түсіндірмесі.

Мәтінмен жұмыс

1 тапсырма.

Оқиғаларды «уақыт түзуі» бойынша орналастыр

1989 ж,1990 ж,1991ж,1994 ж

Варшава Шарты Ұйымы қызметін тоқтатты.

НАФТА құрылды

ГФР мен ГДР шекарасы ашылды

КСРО дизинтеграцияға ұшырады.

Оқушыларды осы мәселе бойынша өз болжамдарын айтуға шақыру

Ұ.(Вен диограмасы) интеграциялық және дизинтеграциялық процестерді айқындай отырып, (плип чартқа (плакат) әлемдік саяси картадағы соғыспен және соғыссыз тәуелсіздік алған мемлекеттерді тұжырымдаймыз.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

вен






вен



  1. АҚШ

  2. КСРО

  3. Германя

  4. Қытай

Оқушылар әлем саяси картасындағы интеграциялық және дизинтеграциялық процестер кезінде аймақтық саяси шиеленістердің туындауына ықпал еткен бірнеше факторларды анықтап, «Органайзер» кестесін толтырады.

Схема 1

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Дескриптор

Оқушылар уақыт түзуін дұрыс сәйкестедіреді;

Дизинтеграцияға ұшырау себептерін дұрыс атайды.

Дескриптор

интеграциялық және дизинтеграциялық процестерді дұрыс айқындайды

Саяси картадағы өзгерістерді тұжырымдай отырып дұрыс табады, бөліп жазады

Дескрипторлар:

оқушылар аймақтық саяси шиеленістердің туындауына ықпал еткен бірнеше факторларды тұжырымдап, органайзер кестеде артықшылығы мен кемшілігін талдайды;

оқушылар интеграциялық және дизинтеграциялық процестерді айқындап органайзер кестеде артықшылығы мен кемшілігін талдайды;Картадан өзгерістерді көрсете отырып-Қорытынды жасайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Слайд



Уақыт сызығы







ВЕНН диаграммасы




Қосымша

плип чарт плакат






Органайзер кестесі





Таратпа материалдар

Сабақтың соңы





Сабақты қорытындылау

Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?

Үйге тапсырма

Қырғи-қабат соғыс


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка
















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

БҰҰ Таяу Шығыстағы дағдарысты шешудің қандай бейбіт жолдарын ұсынады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;

9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау

Сабақтың мақсаты

Араб-Израиль қақтығысыныңсебептерінанықтаңыз, жанжалдышешужолдарыніздеңіз

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Картаны зерттеңіз.

-Мұнда қай елдер бейнеленген?

-Бұл мемлекеттердің құрылуы туралы не білесіз?

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау






Карта

Жаңа білім




Схеманыңкөмегімен БҰҰ-ныңұйымдыққұрылымынжәнеоныңмақсаттарынтүсіндіріңіз. БіріккенҰлттарҰйымыныңқұрылымы мен жұмысынақысқашасипаттамаберіңіз.

1947 ж. – екі мемлекет-Израиль мен Палестина құру туралы БҰҰ қарарын қабылдау.

1-тапсырма: кесте (уақыт таспасы) – оқиғалар хроникасы.

Ең маңызды 3 оқиғаны анықтаңыз, қорытынды жасаңыз (5 мин)

Тапсырма 2 (5 мин)

«Өрмекші» схемасы түрінде Араб-Израиль қақтығысының (экономикалық, саяси, мәдени және діни) себептерінің тізімін жасаңыз

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

3-тапсырма

"Араб-Израиль қақтығысын реттеу жөніндегі халықаралық конференция"рөлдік ойыны

Палестина делегациясы, Израиль делегациясы, Ресей делегациясы, АҚШ делегациясы, БҰҰ делегациясы

  1. ақпарат жинаңыз (қақтығыстың жағдайын/Тарихи аспектісін сипаттаңыз);

  2. Израиль мен араб елдері арасындағы қарым-қатынастағы мәселенің мәнін тұжырымдаңыз;

  3. осы жанжалды шешудің кедергілерін анықтаңыз

  4. Өз ұстанымыңызды тұжырымдаңыз (мәселені шешуді ұсыныңыз)

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау


Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды



Дескрипторлар, оқушы:

Оқиғалар хроникасын график түрінде жасайды

Ол ең маңызды 3 оқиғаны анықтайды, оның таңдауы дәлелденеді

БҰҰ рөлі туралы қорытынды жасайды


Дескрипторлароқушы:

Араб-Израиль қақтығысыныңсебептерінсипаттайды (экономикалық 1-2, саяси 1-2, мәдени-діни 1-2)



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Слайд 5





Слайд 6-7

http://xn----7sbkbh2ej4fm.xn--p1ai/vsemirnya/arabo-izrail-konf.html

Қосымша «Хронология»


http://fb.ru/article/32682/arabo-izrailskiy-konflikt

Қосымша «Өрмекші шаблоны», «конфликттерсебебі»


Слайд 8

"Тарихи аспект"қосымшасы

Планшеттер, интернет-ресурстар



Бекіту






Сабақты қорытындылау

"БҰҰ үшін Таяу Шығыста бейбіт шешім қабылдау неге қиын болды?»

Үйге тапсырма

Араб-Израиль қақтығысын шешуде БҰҰ-ның тиімсіздігінің 3-4 себебін Тұжырымдаңыз

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Бұл сабақты оқып, мен…»

Білмеймін .......

Білемін .....

Түсінемін .....

Түсінемін және қолдана аламын ....

Басқа біреуді үйрете аламын .....


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Араб көктемінің» себептері мен салдары қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;

9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау;

9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау

Сабақтың мақсаты

Аумақтық мәселелердің себептері мен салдарын шешудегі халықаралық ұйымдардың қызметіне тұжырым жасайды.«Араб көктемінің» әлеуметтік экономикалық алғышарттарын анықтайды.Таяу Шығыстағы саяси қимылдардың барысын, негізгі себептерінтұжырымдайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі

  • сәлемдесу, түгендеу

  • психологиялық ахуал қалыптастыру.

Тренинг “Мен бүгін...”


Әр оқушы өз есімдерінің бірінші әрпіне қатысты бүгінгі сабақтағы іс әрекетін айтады

мадақтау


Жаңа білім




«Өкіл»-мәтінмен жұмыс

Аумақтық шиеленістердің туындау себептері

БҰҰ,МАГАТЭ,НАТОұйымдарының халықаралық шиеленісті шешудегі рөлі.

«Кластер»

«Араб көктемінің» әлеуметтік экономикалық алғышарттары.

«Жалған, ақиқат» әдісі

Тапсырманы орындау барысында қарқыны жылдам топқа негізделеді. Тұжырымдардың ақиқаттығын анықтаңыз. Кестеде жалған тұжырымды «Ж», ақиқат тұжырымды «А» әріптерімен белгілеңіз:

Тұжырымдама

Жалған

Ақиқат

Таяу Шығыс пен Солтүстік Африкадағы наразылық шерулер тізбегі «Араб көктемі» деген атпен белгілі бола бастады.



Тунистегі наразылық нәтиже берген жоқ



«Араб көктемінің» салдарынан Таяу шығыс елдерінің жоғалтқан экономикалық өсімі БҰҰ есебі бойынша 614 млрд долларға жетті.



Хан «алшы» Көп асықтың ең ірісін қызыл түске бояп қояды.Бұл асық «хан» асығы.Асықтар тізіліп қойылады да бастаушы хан асығымен оларды көздеп құлатады.Құлата алмаса сұрақтарға жауап береді

Хан «алшы» Көп асықтың ең ірісін қызыл түске бояп қояды.Бұл асық «хан» асығы.Асықтар тізіліп қойылады да бастаушы хан асығымен оларды көздеп құлатады.Құлата алмаса сұрақтарға жауап береді.Оқушыларға сұрақ ұсынылып және мүмкін төрт жауабынсыныптың төрт бұрышына орналастырылады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді.

  1. «Реттеуге болатын бейберекетсіздік» дегеніміз не?

  2. Таяушығыстық көшбасшылардың «Араб көктеміне» көзқарастары қандай?

  3. Қазіргі кездегі Араб елдерінің жағдайы қандай деңгейде?

  4. Араб елдеріндегі жаппай көтерілістердің шығуына не себеп болды?

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

Аумақтық шиеленістердің туындау себептерін ажыратады.

Ұйымдардың шиеленісті шешудегі рөлін талдайды.

«араб көктемінің әлеуметтік алғышарттарын жазады.

«араб көктемінің экономикалық алғышарттарын жазады.

Дескриптор:

Таяу Шығыс пен Солтүстік Африкадағы наразылық шерулер тізбегі «Араб көктемі» деген атпен белгілі болғанының ақиқат/жалғандығын жазады

Тунистегі наразылық нәтижесінің ақиқат\жалғандығын табады.

«Араб көктемінің» салдарынан Таяу шығыс елдерінің жоғалтқан экономикалық өсімінің БҰҰ есебі бойынша 614 млрд долларға жеткендігінің ақиқат/жалғандығын жазады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Қызыл лента»



«Жарық жұлдыз»




«Алақан-жұдырық»




«+» «-« «керемет»


«Екі жұлдыз, бір тілек»













https://www.google.com/url?









https://www.google.com/url?sa=i&source




Бекіту




Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

«Араб көктемінің» себептері мен салдары қандай?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

« Рефлексия пирамидасы»

1.Есте сақтау керек бір маңызды мәлімет

2.Мен көбірек білгім келетін 2 мәлімет

3.Мен білгім келетін 3 мәлімет

4. Мен үйренген 4 мәлімет.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.04.2025
361
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі